Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Zvykly si na lidi a pomáhají výzkumu. Teď gorily potřebují pomoc

aktualizováno 
Stříbrohřbetý samec Makumba vede v národním parku Dzanga Ndoki ve Středoafrické republice habituovanou skupinu goril nížinných. To znamená, že je jeho rodina přivyklá na přítomnost lidí. Momentálně ji ale ohrožují pytláci i nepříznivá situace v oblasti. Zoo Praha proto na jejich ochranu přispěje částkou 12 tisíc dolarů ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít.

Makumbova skupina momentálně potřebuje pomoc zvenčí: jak kvůli možnému ohrožení pytláky, tak vzhledem k situaci ve Středoafrické republice. | foto: Miroslav Bobek

"Stříbrohřbetý samec Makumba se ve výhružném postoji zastavil snad jen pět metrů přede mnou. Do hlasitého pokřiku ostatních goril nížinných naše německá průvodkyně špitala, ať se ani nehneme. Zůstal jsem sedět v podřepu a sklonil oči. Makumba se za okamžik odvrátil a zvolna odešel. Fascinující setkání," popsal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek situaci, která se odehrála před více než čtyřmi lety a jednoznačně na ni jen tak nezapomene.

Makumbova ohrožená rodina

Dnes je právě stříbrohřbetý samec Makumba a celá jeho rodina v ohrožení, protože žijí ve středoafrickém národním parku Dzanga Ndoki nedaleko od místa, kde letos na jaře řádili pytláci. Ty se sice i díky široké mezinárodní podpoře podařilo z národního parku vytlačit, ale gorily vyhráno nemají.

"Situace ve Středoafrické republice zůstává po převratu, který proběhl v březnu, stále velmi nepřehledná a proměnlivá. Západní vědci a manažeři museli z národního parku odejít, jeho správa byla opakovaně vypleněna a vzhledem k nepřítomnosti turistů se ztenčily finanční zdroje," vysvětluje Bobek situaci na místě. Místní ochranáři a stopaři přesto pokračují v práci a mimo jiné sledují Makumbu a jeho rodinu.

Makumbova skupina je jednou ze tří habituovaných na světě

To, že je Makumbova skupina přivyklá na přítomnost lidí, není u goril nížinných (na rozdíl od goril horských) právě běžné. "U goril nížinných se to po dlouhém úsilí podařilo prozatím pouze na třech místech," konstatuje Bobek. 

Zajištění ochrany na tři měsíce

Ti, kdo v Dzanga Ndoki nadále usilují o ochranu národního parku a pracují s gorilami, si bezpochyby zaslouží pomoc. Zoo Praha se proto rozhodla podpořit je z prostředků ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít.

"Na účet WWF Středoafrická republika z něj v nejbližší době poukážeme 12 tisíc dolarů, které uhradí terénní výdaje pro dvaatřicet pracovníků z Primate Habituation Programme na čtvrt roku. Alespoň dílem chceme přispět dobré věci – a vám děkujeme, že nám pomáháte pomáhat," uvedl Miroslav Bobek na adresu těch, kteří na sbírkové konto přispěli či přispívají.

A nejvýznamnější z těchto tří míst je právě národní park Dzanga Ndoki, kde Primate Habituation Programme začal již v roce 1997. Nyní tu žijí dvě plně a dvě částečně habituované skupiny goril nížinných; ta Makumbova je přitom na blízkost lidí adaptována nejdéle.

"Proces habituace goril nížinných trvá přibližně pět let a nebyl by myslitelný bez místních stopařů z kmene BaAka. Ti nejprve gorilí skupinu pouze stopují a seznamují se s jejími zvyky. Až postupně se k ní začnou víc a víc přibližovat. Gorily před nimi nejprve utíkají, pak na ně útočí a až po dlouhé době si na ně zvyknou do té míry, že je ignorují. Právě díky takto habituovaným skupinám goril nížinných se podařilo získat značný díl poznatků, které o tomto ohroženém druhu nyní máme," vysvětlil ředitel pražské zoo smysl habituace.

Právě díky habituaci například mohla v Dzanga Ndoki dlouhá léta pracovat na výzkumu parazitů goril Klára Petrželková z brněnského Ústavu biologie obratlovců AV ČR i další vědci a studenti z České republiky.

Jenže nikdo si dnes netroufne říci, jak se situace ve Středoafrické republice vyvine. "Jisté však je, že když stopaři opustí habituované skupiny goril, mnoho let práce přijde vniveč. Téměř jisté je i to, že když národní park opustí jeho pracovníci a strážci, jejich místa vzápětí zaujmou pytláci," vysvětlil Bobek, proč Zoo Praha v nejbližší době poukáže 12 tisíc dolarů z konta Pomáháme jim přežít právě ve prospěch Primate Habituation Programme v Africe.

Přispějte na ochranu goril i dalších ohrožených druhů

Pokud chcete přispět na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině, posílejte své finanční příspěvky na bankovní účet číslo 107–475 696 0237/0100, přidělený sbírce vyhlášené Zoo Praha. Na pomoc gorilám můžete na číslo 87 777 zaslat i dárcovskou SMS ve tvaru DMS ZOO GORILYAFRIKA. Cena jedné DMS je 30 Kč, z každé SMS jde na pomoc gorilám celých 27 Kč.

Autor:
  • Nejčtenější

Umíme jen vařit, říká Pohlreich. S Punčochářem rozváží jídlo záchranářům

Dobře si uvědomuje, že to, co se zastaví úplně, se bude rozhýbávat hodně špatně. Proto nejdřív rozjel prodej jídla s...

Když nemůžete sehnat droždí, vyrobte si ho z jablek nebo brambor

I tak základní surovina, jako je droždí, v současné době v obchodech občas chybí. Je to tím, že hodně lidí se...

Zoo Praha je zavřená, využijte alespoň každodenní kratičká nakouknutí

Vstupní brány Zoo Praha se sice kvůli karanténě pro návštěvníky zavřely, život za nimi se ovšem nezastavil. Naopak,...

Vraťte se k domácímu kváskovému chlebu, teď je na to více času

V těžkých dobách se ukazuje, že invence nám není cizí. A když něčeho není dostatek, umíme si pomoct. Důkazem je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aplikace pro nesnědené jídlo zachraňuje restauracím byznys i pomáhá

Bezmála sto padesát nových restaurací využilo možnost nabízet své jídlo prostřednictvím aplikace Nesnězeno. Ta podnikům...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Kojení Nurua už štve i Richarda. Vždyť slaví v neděli sedmé narozeniny

Jako v každé rodině s dětmi, i v rodinné skupině goril v pražské v Troji je občas pěkně veselo. Třeba když odrůstající...

Chceme mít naše gorily v bezpečí, proto nový pavilon, říká ředitel Bobek

Zoo Praha slavnostně poklepala na základní kámen toužebně očekávaného nového pavilonu goril. Jeho příprava se táhne už...

VIDEO: Puberta s ním cvičí, ale na své gorilí matce ještě loudí mléko

Gorilímu samečkovi Nuruovi bylo loni o Vánocích šest. Už tehdy ho samice nechtěly kojit. Na své mámě ovšem loudí mléko...

VIDEO: Získat dobroty, to je i pro gorilu motivace k překonání hlavolamu

Musí pro získání něčeho na zub zaměstnat hlavu i ruce, to je jeden z důvodů, proč gorily v Zoo Praha získávají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz