Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Češi se při zateplování domů okrádají, šetří na izolacích

Zateplit si dům a ušetřit na nákladech za vytápění? Že na izolace postačí 13,5 centimetru tlustá vrstva si podle průzkumu myslí většina Čechů, kteří si zateplili novostavbu minerální vatou či polystyrenem. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun.
Družstvo si obvykle pro zateplení vybírá buď polystyren, nebo minerální vatu.

Družstvo si obvykle pro zateplení vybírá buď polystyren, nebo minerální vatu. | foto: Asociace výrobců minerální izolace (AVMI)

Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného agenturou Markent vyplynulo, že majitelé dům zateplili v průměru třinácti a půl centimetry izolace. Tloušťka izolace se v závislosti na typu zdiva a jeho tloušťce liší, ale v zásadě je výrazně pod doporučovanými hodnotami. 

Podle odborníků tloušťka okolo 13 centimetrů nestačí. Správná je 18 centimetrů a více, podle typu zateplované stěny.

Pro výstavbu zvolilo 87 % Čechů zděný nosný systém, nejčastěji keramické tvárnice bez vnitřní izolace či pórobeton. „Více než polovina
(51 %) zvolila tloušťku obvodového zdiva 30 cm, které zateplili v průměru 13 cm izolace,“ shrnuje klíčové závěry průzkumu architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Správná tloušťka izolace

Investory preferovaných 13 cm pro třiceticentimetrovou zeď je špatná volba. Normou stanovená optimální tloušťka izolace pro novostavby s
30 cm tlustými zdmi se liší podle použitého materiálu: pro keramické tvárnice to je 18 cm, pro pórobetonové tvárnice 16 cm. 

Jak se prováděl průzkum?

Průzkum byl v roce 2020 realizován mezi 508 respondenty agenturou Markent. Výzkum probíhal v jednotlivých krajích ČR takovým způsobem, aby byla dodržena proporcionalita zastoupení zkoumaných subjektů z hlediska výstavby rodinných domů.

Norma ČSN 73 0540-2 uvádí, jaký musí mít ta či ona konstrukce součinitel prostupu tepla UN [W.m-2.K-1], což je hodnota, která názorně ukazuje, jak rychle teplo uniká z objektu.

„U renovací panelových domů nebo domů postavených ze starších typů cihelného zdiva je to dokonce přes dvacet centimetrů,“ upřesňuje Marcela Kubů.

Průzkum potvrdil dlouhodobou zkušenost výrobců minerální izolace. Podle nich Češi nejčastěji kupují fasádní izolaci o tloušťce 12 a 14 cm. „To je s ohledem na možné energetické úspory velmi málo, a to i v případě aplikace na silnější nosné stěny,“ upozorňuje architektka.

Roční ztráty se mohou vyšplhat do desítek tisíc

Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. „Její průměr sice za deset let narostl o třicet procent, ale zůstává na třinácti centimetrech, tedy hodně pod doporučenými hodnotami,“ dodává Marcela Kubů.

Proč se lidé zbytečně okrádají o budoucí úspory z cen energií? Z průzkumu vyplývá, že dvě třetiny (67 %) investorů se vůbec nepodílí na rozhodování o zateplení fasád.

Takto se v průběhu let vyvíjela tloušťka izolace.

„To znamená, že investoři se nezajímají o tloušťku použité izolace, ani o její typ, je jim v podstatě předepsána projektantem či stavební firmou. Hlavním důvodem, proč se majitelé domu nebo stavební firmy odchýlí od norem a projektu, je pravděpodobně snaha výstavbu zlevnit,“ vysvětluje Jiří Remr z výzkumné agentury Markent, která průzkum realizovala.

Pokud je důvodem snaha zlevnit výstavbu, tak to podle odborníků nedává smysl. „Snížením tloušťky izolace se při výstavbě ušetří jen pár desítek tisíc korun. Avšak za vytápění a chlazení majitel domu v dlouhodobém horizontu zbytečně zaplatí několikanásobek uspořené částky. Nedostatečné zateplení zůstane na stavbě klidně i padesát let. Během té doby se tepelné ztráty vyšplhají do statisíců korun,“ vypočítává Kubů.

A dokládá to na konkrétním příkladu. Rozdíl v roční spotřebě energie potřebné pro vytopení velmi dobře a nedostatečně zatepleného domu může být 50 kWh i více na metr čtvereční vytápěné plochy. „Majitel domu o velikosti 150 m², který podcení tloušťku izolace a vytápí plynem, prodělá ročně deset tisíc korun, v případě elektřiny to může být i více než dvacet tisíc korun,“ tvrdí.

Použité tloušťky zateplení podle průzkumu

Na zateplení rodinných i bytových domů je možné získat dotace obvykle mezi 30 a 40 procenty z nákladů na zateplení. Ti, kteří této možnosti nevyužijí, se tak okradou dvakrát. „Kvůli malé tloušťce izolace nespoří, jak by mohli, a další peníze nechají doslova ležet na zemi. Dotační programy bedlivě hlídají, aby úspory měly smysl,“ popisuje Kubů.

Lepší je zvolit subtilnější zdivo

Na tloušťce izolace se nevyplatí šetřit, protože cena izolantu tvoří jen malý podíl z celkové ceny zateplení. I kdyby se novostavba nezateplila vůbec, vždy s ní budou spojeny náklady na provedení fasády, tedy omítky a všech detailů včetně oplechování.

„Neprovést zateplení, nebo použít malou tloušťku izolace, je promarněná příležitost, protože dodatečně zateplovat na hotovou novou fasádu je velmi nákladné,“ říká architektka.

Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu srovnatelné.

Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Mnohem lépe je na tom minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, zároveň dobře pohlcuje hluk díky hutnosti. „Minerální vata je kvalita, která vydrží po generace: navíc vata dýchá, na rozdíl od EPS je to akustická izolace a je nehořlavá,“ uzavírá architektka.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysaďte si damašskou růži. Voňavou léčivku, kterou využijete na pěstění pleti

17. května 2024

Královna květin, říká se jí. Umí opravdu potěšit, některé kultivary nadchnou i nádhernou vůní....

Stoletou ptačí zahradu ve Zlíně zdobí zakrslé slepičky a chrání kachní komando

20. května 2024

Soutěž „Ptačí zpěv a život je v zahradě to nejhezčí,“ je přesvědčena čtenářka Jana, která se třináct let...

Vypadá jako liška na chůdách, je to však pes. Páchne navíc po marihuaně

20. května 2024

Žere ovoce a kořínky, chodí jako žirafa a je cítit po marihuaně. Co je tohle za zvíře? Přece...

Nutrie jako plyšáci? Útočí i na psy. Možná to lidi přesvědčí, říká biolog

19. května 2024

Premium Kdo u nás chrání jeleny sika, čím hrozí kněžice a proč ekologové na rozdíl od včelařů někdy...

Grilujte klobásky v pivní marinádě. Zaručená střela, která vás nadchne

19. května 2024

V dalším dílu grilovacího pořadu představí Jan Horký s Davidem Valíčkem recept, který zaútočí na...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...