Neděle 11. dubna 2021, svátek má Izabela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. dubna 2021 Izabela

Češi se při zateplování domů okrádají, šetří na izolacích

Zateplit si dům a ušetřit na nákladech za vytápění? Že na izolace postačí 13,5 centimetru tlustá vrstva si podle průzkumu myslí většina Čechů, kteří si zateplili novostavbu minerální vatou či polystyrenem. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun.

Družstvo si obvykle pro zateplení vybírá buď polystyren, nebo minerální vatu. | foto: Asociace výrobců minerální izolace (AVMI)

Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného agenturou Markent vyplynulo, že majitelé dům zateplili v průměru třinácti a půl centimetry izolace. Tloušťka izolace se v závislosti na typu zdiva a jeho tloušťce liší, ale v zásadě je výrazně pod doporučovanými hodnotami. 

Podle odborníků tloušťka okolo 13 centimetrů nestačí. Správná je 18 centimetrů a více, podle typu zateplované stěny.

Pro výstavbu zvolilo 87 % Čechů zděný nosný systém, nejčastěji keramické tvárnice bez vnitřní izolace či pórobeton. „Více než polovina
(51 %) zvolila tloušťku obvodového zdiva 30 cm, které zateplili v průměru 13 cm izolace,“ shrnuje klíčové závěry průzkumu architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Správná tloušťka izolace

Investory preferovaných 13 cm pro třiceticentimetrovou zeď je špatná volba. Normou stanovená optimální tloušťka izolace pro novostavby s
30 cm tlustými zdmi se liší podle použitého materiálu: pro keramické tvárnice to je 18 cm, pro pórobetonové tvárnice 16 cm. 

Jak se prováděl průzkum?

Průzkum byl v roce 2020 realizován mezi 508 respondenty agenturou Markent. Výzkum probíhal v jednotlivých krajích ČR takovým způsobem, aby byla dodržena proporcionalita zastoupení zkoumaných subjektů z hlediska výstavby rodinných domů.

Norma ČSN 73 0540-2 uvádí, jaký musí mít ta či ona konstrukce součinitel prostupu tepla UN [W.m-2.K-1], což je hodnota, která názorně ukazuje, jak rychle teplo uniká z objektu.

„U renovací panelových domů nebo domů postavených ze starších typů cihelného zdiva je to dokonce přes dvacet centimetrů,“ upřesňuje Marcela Kubů.

Průzkum potvrdil dlouhodobou zkušenost výrobců minerální izolace. Podle nich Češi nejčastěji kupují fasádní izolaci o tloušťce 12 a 14 cm. „To je s ohledem na možné energetické úspory velmi málo, a to i v případě aplikace na silnější nosné stěny,“ upozorňuje architektka.

Roční ztráty se mohou vyšplhat do desítek tisíc

Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. „Její průměr sice za deset let narostl o třicet procent, ale zůstává na třinácti centimetrech, tedy hodně pod doporučenými hodnotami,“ dodává Marcela Kubů.

Proč se lidé zbytečně okrádají o budoucí úspory z cen energií? Z průzkumu vyplývá, že dvě třetiny (67 %) investorů se vůbec nepodílí na rozhodování o zateplení fasád.

Takto se v průběhu let vyvíjela tloušťka izolace.

Takto se v průběhu let vyvíjela tloušťka izolace.

„To znamená, že investoři se nezajímají o tloušťku použité izolace, ani o její typ, je jim v podstatě předepsána projektantem či stavební firmou. Hlavním důvodem, proč se majitelé domu nebo stavební firmy odchýlí od norem a projektu, je pravděpodobně snaha výstavbu zlevnit,“ vysvětluje Jiří Remr z výzkumné agentury Markent, která průzkum realizovala.

Pokud je důvodem snaha zlevnit výstavbu, tak to podle odborníků nedává smysl. „Snížením tloušťky izolace se při výstavbě ušetří jen pár desítek tisíc korun. Avšak za vytápění a chlazení majitel domu v dlouhodobém horizontu zbytečně zaplatí několikanásobek uspořené částky. Nedostatečné zateplení zůstane na stavbě klidně i padesát let. Během té doby se tepelné ztráty vyšplhají do statisíců korun,“ vypočítává Kubů.

A dokládá to na konkrétním příkladu. Rozdíl v roční spotřebě energie potřebné pro vytopení velmi dobře a nedostatečně zatepleného domu může být 50 kWh i více na metr čtvereční vytápěné plochy. „Majitel domu o velikosti 150 m², který podcení tloušťku izolace a vytápí plynem, prodělá ročně deset tisíc korun, v případě elektřiny to může být i více než dvacet tisíc korun,“ tvrdí.

Použité tloušťky zateplení podle průzkumu

Použité tloušťky zateplení podle průzkumu

Na zateplení rodinných i bytových domů je možné získat dotace obvykle mezi 30 a 40 procenty z nákladů na zateplení. Ti, kteří této možnosti nevyužijí, se tak okradou dvakrát. „Kvůli malé tloušťce izolace nespoří, jak by mohli, a další peníze nechají doslova ležet na zemi. Dotační programy bedlivě hlídají, aby úspory měly smysl,“ popisuje Kubů.

Lepší je zvolit subtilnější zdivo

Na tloušťce izolace se nevyplatí šetřit, protože cena izolantu tvoří jen malý podíl z celkové ceny zateplení. I kdyby se novostavba nezateplila vůbec, vždy s ní budou spojeny náklady na provedení fasády, tedy omítky a všech detailů včetně oplechování.

„Neprovést zateplení, nebo použít malou tloušťku izolace, je promarněná příležitost, protože dodatečně zateplovat na hotovou novou fasádu je velmi nákladné,“ říká architektka.

Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu srovnatelné.

Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Mnohem lépe je na tom minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, zároveň dobře pohlcuje hluk díky hutnosti. „Minerální vata je kvalita, která vydrží po generace: navíc vata dýchá, na rozdíl od EPS je to akustická izolace a je nehořlavá,“ uzavírá architektka.

Autor:
  • Nejčtenější

V ZOO Praha uhynula gorilí samice Bikira, krvácela do břicha

V pátek uhynula v pražské zoologické zahradě gorilí samice Bikira. Od rána nejevila zájem o potravu. Přestože u zvířete...

Nevyhazujte skořápky. Originální množírna bude rájem pro vaše sazenice

Odpad z kuchyně můžete směle využít k tomu, aby vám dobře vzešla sadba zeleniny nebo květin. Když k tomu použijete...

Až budete stavět betonový plot, nezapomeňte pořádně pěchovat

Plot by měl takový, aby byl doplňkem nového domu, ale zároveň by neměl urážet vzhled celé ulice a okolí. Pokud jste si...

Zahrada procitá do jara. Nejdříve ji zbavte mechu a plevele

Jarní paprsky a teplo posledních dní probouzejí k životu vaši zahradu. Je proto pravý čas na přípravu záhonů, oživení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Nejvyšší čas ošetřit po zimě růže, aby byly zdravé a bohatě kvetly

Růže jsou sice královnami květin, nicméně chtějí svou péči, pokud mají prospívat a dělat radost. Teď už obrážejí a...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Přípravy na Velikonoce vrcholí. Pořád je čas zdobit a plést pomlázky

Sice jde už o druhé Velikonoce v lockdownu, radost z jejich oslavy vám ale nikdo vzít nemůže. Přinášíme vám inspiraci...

Češi jsou národem sběratelů. Hromadí bankovky, zkameněliny i sýrové etikety

Téměř každý něco sbírá. Někteří to dělají pro radost, jiní očekávájí perspektivní zhodnocení majetku. Češi sbírají...

Těžké kovy jsou neviditelní nepřátelé, působí jako pomalý jed. Jezte líp

Arzen, olovo, kadmium, rtuť. Toxiny, které představují pro naše tělo velké a zcela hmatatelné nebezpečí. Možná si...

Rekonstrukce jako apokalypsa: zabetonovaný záchod či ztracený instalatér

Premium Je dost povolání, která jsou založena na tom, že když nesnášíte lidi, je lepší je nedělat. Já bych se dnes ale...

Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo
Deníčková soutěž: Vyhrajte kosmetické balíčky Linteo

Opět tu máme pravidelnou soutěž pro ty, kdo rádi píší příběhy. Napište nám jeden během dubna. Tři z vás odměníme kosmetickým vybavením značky Linteo.

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...