Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Češi se při zateplování domů okrádají, šetří na izolacích

Zateplit si dům a ušetřit na nákladech za vytápění? Že na izolace postačí 13,5 centimetru tlustá vrstva si podle průzkumu myslí většina Čechů, kteří si zateplili novostavbu minerální vatou či polystyrenem. Lidé pak kvůli tepelným únikům zbytečně tratí desítky tisíc korun.
Družstvo si obvykle pro zateplení vybírá buď polystyren, nebo minerální vatu.

Družstvo si obvykle pro zateplení vybírá buď polystyren, nebo minerální vatu. | foto: Asociace výrobců minerální izolace (AVMI)

Z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) mezi majiteli novostaveb rodinných domů realizovaného agenturou Markent vyplynulo, že majitelé dům zateplili v průměru třinácti a půl centimetry izolace. Tloušťka izolace se v závislosti na typu zdiva a jeho tloušťce liší, ale v zásadě je výrazně pod doporučovanými hodnotami. 

Podle odborníků tloušťka okolo 13 centimetrů nestačí. Správná je 18 centimetrů a více, podle typu zateplované stěny.

Pro výstavbu zvolilo 87 % Čechů zděný nosný systém, nejčastěji keramické tvárnice bez vnitřní izolace či pórobeton. „Více než polovina
(51 %) zvolila tloušťku obvodového zdiva 30 cm, které zateplili v průměru 13 cm izolace,“ shrnuje klíčové závěry průzkumu architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Správná tloušťka izolace

Investory preferovaných 13 cm pro třiceticentimetrovou zeď je špatná volba. Normou stanovená optimální tloušťka izolace pro novostavby s
30 cm tlustými zdmi se liší podle použitého materiálu: pro keramické tvárnice to je 18 cm, pro pórobetonové tvárnice 16 cm. 

Jak se prováděl průzkum?

Průzkum byl v roce 2020 realizován mezi 508 respondenty agenturou Markent. Výzkum probíhal v jednotlivých krajích ČR takovým způsobem, aby byla dodržena proporcionalita zastoupení zkoumaných subjektů z hlediska výstavby rodinných domů.

Norma ČSN 73 0540-2 uvádí, jaký musí mít ta či ona konstrukce součinitel prostupu tepla UN [W.m-2.K-1], což je hodnota, která názorně ukazuje, jak rychle teplo uniká z objektu.

„U renovací panelových domů nebo domů postavených ze starších typů cihelného zdiva je to dokonce přes dvacet centimetrů,“ upřesňuje Marcela Kubů.

Průzkum potvrdil dlouhodobou zkušenost výrobců minerální izolace. Podle nich Češi nejčastěji kupují fasádní izolaci o tloušťce 12 a 14 cm. „To je s ohledem na možné energetické úspory velmi málo, a to i v případě aplikace na silnější nosné stěny,“ upozorňuje architektka.

Roční ztráty se mohou vyšplhat do desítek tisíc

Tloušťku izolace lidé podceňují dlouhodobě. „Její průměr sice za deset let narostl o třicet procent, ale zůstává na třinácti centimetrech, tedy hodně pod doporučenými hodnotami,“ dodává Marcela Kubů.

Proč se lidé zbytečně okrádají o budoucí úspory z cen energií? Z průzkumu vyplývá, že dvě třetiny (67 %) investorů se vůbec nepodílí na rozhodování o zateplení fasád.

Takto se v průběhu let vyvíjela tloušťka izolace.

„To znamená, že investoři se nezajímají o tloušťku použité izolace, ani o její typ, je jim v podstatě předepsána projektantem či stavební firmou. Hlavním důvodem, proč se majitelé domu nebo stavební firmy odchýlí od norem a projektu, je pravděpodobně snaha výstavbu zlevnit,“ vysvětluje Jiří Remr z výzkumné agentury Markent, která průzkum realizovala.

Pokud je důvodem snaha zlevnit výstavbu, tak to podle odborníků nedává smysl. „Snížením tloušťky izolace se při výstavbě ušetří jen pár desítek tisíc korun. Avšak za vytápění a chlazení majitel domu v dlouhodobém horizontu zbytečně zaplatí několikanásobek uspořené částky. Nedostatečné zateplení zůstane na stavbě klidně i padesát let. Během té doby se tepelné ztráty vyšplhají do statisíců korun,“ vypočítává Kubů.

A dokládá to na konkrétním příkladu. Rozdíl v roční spotřebě energie potřebné pro vytopení velmi dobře a nedostatečně zatepleného domu může být 50 kWh i více na metr čtvereční vytápěné plochy. „Majitel domu o velikosti 150 m², který podcení tloušťku izolace a vytápí plynem, prodělá ročně deset tisíc korun, v případě elektřiny to může být i více než dvacet tisíc korun,“ tvrdí.

Použité tloušťky zateplení podle průzkumu

Na zateplení rodinných i bytových domů je možné získat dotace obvykle mezi 30 a 40 procenty z nákladů na zateplení. Ti, kteří této možnosti nevyužijí, se tak okradou dvakrát. „Kvůli malé tloušťce izolace nespoří, jak by mohli, a další peníze nechají doslova ležet na zemi. Dotační programy bedlivě hlídají, aby úspory měly smysl,“ popisuje Kubů.

Lepší je zvolit subtilnější zdivo

Na tloušťce izolace se nevyplatí šetřit, protože cena izolantu tvoří jen malý podíl z celkové ceny zateplení. I kdyby se novostavba nezateplila vůbec, vždy s ní budou spojeny náklady na provedení fasády, tedy omítky a všech detailů včetně oplechování.

„Neprovést zateplení, nebo použít malou tloušťku izolace, je promarněná příležitost, protože dodatečně zateplovat na hotovou novou fasádu je velmi nákladné,“ říká architektka.

Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu srovnatelné.

Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Mnohem lépe je na tom minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, zároveň dobře pohlcuje hluk díky hutnosti. „Minerální vata je kvalita, která vydrží po generace: navíc vata dýchá, na rozdíl od EPS je to akustická izolace a je nehořlavá,“ uzavírá architektka.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Chystáte se sázet brambory? Zkuste to letos nastojato

19. dubna 2024

Brambory se obvykle sázejí podle nadmořské výšky a odrůdy od dubna do května. V novém pořadu...

Vybírejte nejroztomilejší dubnové kočky a psy. Rozdělí si krmivo za 10 tisíc

2. dubna 2024  7:02,  aktualizováno  15.4 9:14

Hlasování v dubnovém kole čtenářské fotografické soutěže o nejroztomilejší psy a kočky je tu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podkroví se v létě může proměnit v peklo. Jak udržet snesitelnou teplotu

15. dubna 2024

Podkroví nabízí nevšední prostor, kde může být velmi příjemné trávit čas. Někteří mají pod střechou...

Venkovská zahrada, kde se moderní s respektem snoubí s kouzlem starých časů

16. dubna 2024

Zrekonstruujte starý dům na venkově ruku v ruce se starou zahradou tak, abyste zachovali jejich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte se kvetoucími keři. Vybírejte, který by se hodil na vaši zahradu

18. dubna 2024

Není nic krásnějšího, než se projít zahradou nebo parkem, ve kterých na jaře kvetou květiny a keře....

Liška byla nejlepším přítelem člověka, dřív než domestikoval psy, tvrdí studie

22. dubna 2024

Lidé kdysi patrně chovali lišky jako domácí mazlíčky dávno předtím, než se na scéně objevili...

Jediné kuře a rázem máte s minimálními náklady oběd pro početnou rodinu

21. dubna 2024

Vyplatí se koupit kuře v celku a naporcovat si ho sami, protože celé kuře běžně získáte i za cenu...

Čokoládové lanýže? Hodně lidí se ptá, zda je v nich opravdu houba, líčí výrobce

20. dubna 2024

Premium Největšího výrobce řemeslné čokolády v Česku, Čokoládovnu Janek, založil před lety Václav Durďák s...

Oblíbený trik dvou druhů našich užovek? V ohrožení předvedou páchnoucí mrtvolu

20. dubna 2024

Žijí kolem nás, mnohdy o nich ani nevíme, přesto je příroda potřebuje a měli bychom za ně být rádi...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...