S konstatováním, že Dinamo Záhřeb se rozešlo doma na Maksimiru s Red Bull Salzburgem smírně 1:1, se s Vámi loučí a ve čtvrtek napočtenou při Evropské a Konferenční lize se těší Tomáš Lysý.

Ristovski
79. min Moharrami
55 Perić
Perić
Špikić
79. min Bočkaj
Ivanušec
79. min Baturina
27 Mišić
Mišić
86. min Bulat
5 Ademi
Ademi
67. min Drmic

Šeško
86. min Šimić
77 Okafor
Okafor
62. min Adamu

• 95Bernardo

Salzburg si nakonec z Maksimiru odváží bod, ale měl na více. Ve 12. minutě šel do vedení po dobré střele Nicolase Seiwalda, který se z vápna trefil křížem kolem gólmana. Salzburg byl lepší, ale závěr poločasu se mu nepovedl a domácí ve 40. minutě zaslouženě srovnali Robertem Ljubičićem.

Ve druhém poločasu byly šance na obou stranách. Domácí hráče v dobrých šancích dvakrát vychytal Köhn, na druhé straně pomohlo Livakovićovi břevno. Snažil se také Maurits Kjaergaard, který moc nebyl vidět, ale dvakrát mířil vedle. A rozhodnout mohli i domácí, když v první minutě nastavení zastavilo radosta Petara Bočkaje opět břevno. Utkání tak skončilo zřejmě zaslouženou remízou 1:1.

90+4

Konec zápasu.

90+3
Karty

Také Salzburg na druhé straně podnikl útok, ale neúspěšný. A po ztrátě míče se hosté museli hodně vracet, proto nebezpečí hasil Luka Sučić taktickým faulem na polovině hřiště. Další jasná žlutá karta.

90+1

Petar Bočkaj trefil míč výborně, balon prolétl těsně nad zdí, ovšem orazítkoval břevno! Mohlo být rozhodnuto a skupina E mohla být ještě zamotanější!

90
Karty

Strahinja Pavlovič si ve výskoku pomohl faulem loktem proti Baturinovi a vidí žlutou kartu. K sudímu se hned seběhlo sedm hráčů hostí, protože domácí budou mít přímý volný kop z výborné vzdálenosti – těsně před vápnem.

90

Ve druhém poločasu se bude hrát o čtyři minuty nevíc.

88

Salzburg je blízko k tomu, aby si před posledními dvěma zápasy vytvořil na druhém místě tabulky dva body k dobru na AC Milán.

86

V domácí sestavě dohrál Josip Mišic, na plac jde Marko Bulat. A střídání proběhlo i na straně druhé, Benjamin Šeško přepouští místo na placu pro Roko Šimiće.

86

A hned následoval protiútok, po kterém se opět Maurits Kjaergaard postaral o dobrou střelu. V posledních minutách je hodně vidět a škoda, že to Dánovi nevydrželo po celý zápas. Další dobrá rána, opět těsně vedle.

85

Po hezkém centru na pravé křídlo nic vážného nevzniklo, místo centru do vápna přišla od Bočkaje nedobrá přihrávka zpět.

83

Po Dědićově zákroku už domácí zůstanou u míče. Centr Oršiće ale nebyl přesný, opět tak Köhn nemusel zasahovat.

83

Bruno Petković se u vápna snažil získat faul a pokrýt míč před Oumarem Soletem. Ten jej povalil a nyní bych se přiklonil k domácímu hráči, že se jednalo o faul.

82

Adamu nemůže pokračovat v útočení, je máván jeden z mála ofsajdů dnešního zápasu. Následně si Seiwald podruhé v utkání svou střelou na Livakoviće nepřišel.

81

Možná i přemíra snahy vedla k tomu, že Mislav Oršić po dobrém přiťuknutí míče mířil z první hodně vedle branky. I tohle šlo vyřešit jinak a hlavně lépe.

79

Zatímco je jeden z hráčů Dinama ošetřován – a spíše jde o taktiku z hlediska přerušení tlaku Salzburgu – tak z placu odchází tři jeho spoluhráči. Luka Ivanušec, Stefan Ristovski a Dario Špikić dohráli, rozhodnout zápas půjdou zkusit Sadegh Moharrami, Martin Baturina a Petar Bočkaj.

78

Salzburg utahuje oprátku. Seiwaldův rohový kop přistál na bližší tyči na hlavě Adamua, jenž měl přece jenom o trošku více místa, čehož nevyužil. Hlavičkuje vedle branky.

76

Dánský záložník Maurits Kjaergaard nebyl prakticky celý zápas vidět. Nyní si ale vzal velké slovo. Další utěšená střela zpoza vápna, dobrých pětadvacet metrů od branky. Dominik Livaković by měl zajisté práci, ale nakonec mohl být v klidu, jelikož míč šel těsně nad břevno.

74

Salzburg mohl jít opět do vedení. Luka Sučić se krásně prosmýkl obranou a zpoza vápna vyslal utěšenou střelu, po které se míč zastavil na břevně. Hezká akce a také velká výhrůžka pro stopery Dinama.

72

Postupná kombinace Salzburgu končí u Seiwalda, který se snažil ve skluzu nacentrovat míč před branku, ale sjel k němu pozorný Ljubičić, který ještě nasměřoval míč na hráče hostí a od něj šel do zámezí. Odkop od branky.

70

Centrovaný míč z levé strany od Luky Sučiće prošel celým vápnem až k Adamuovi, kterému scházely k zakončení dva metry a tudíž i lepší timing.

70

V posledních minutách sice mají hráči Salzburgu míč více na svých kopačkách, ale vidíme také více nepřesných přihrávek Red Bullu.

69

Ljubičić inkasoval šlapák od Nicolase Seiwalda, což samozřejmě neuniklo pozornosti sudího. Hra je nyní opět trošku kouskovaná.

67

Kapitán Dinama Arijan Ademi dnes dohrál, na plac jde Josip Drmic.

66

A opět už jsou u míče hráči Salzburgu, kteří mocně touží po třech bodech. Pokud by je rakouský tým získal a stejně tak Chelsea, skupina by se hodně vyjasnila.

64

Petković leží na zemi po tom, co do něj zezadu jako tank najel Oumar Solet. Trošku mi tento faul připomínal scénku ze známé české trilogie Slunce seno, kdy Škopek narazil do Škopkové a ozvalo se známé: Prosím tě jdeš jak buldozer...

62

Noah Okafor je hodně rozezlený a jde střídat. Dokonce při odchodu z placu rozkopl nádobu s nápoji. Ve čtvrtém utkání letošní Ligy mistrů nedá čtvrtý gól po sobě, zůstane tak na čísle 3 a střídá jej Chukwubuike Adamu.

62

Luka Sučić propálil zeď a z výborné vzdálenosti zamířil o metr vedle levé tyče. Velká šance pro Salzburg zůstala nevyužitá.

60

Ačkoliv sudí Stieler chvilku čekal, zda písknout faul Mišiće na Gourna-Douatha, nakonec se tak odhodlal a udělal správně. Šlo skutečně o faul, což nyní musí hráčům Dinama dost výrazně vysvětlovat. Ovšem rozhodčí je trávníku pán!

57

Také hosté zkusili střelecký pokus, aby se Dominik Livaković trošku zahřál a připsal si po střele Luky Sučiće vůbec první úspěšný zákrok tohoto zápasu.

56

Za to hlavička Špikiće byla výrazně lepší. Třiadvacetiletý forvard může jen litovat, že míč neusměrnil lépe než znovu jen doprostřed branky, proti měl Köhn v brance Red Bullu opět celkem jednoduchou pozici.

55

Na druhé straně zkusil propagační střelu z pětatřiceti metrů Benjamin Šeško. Byl to hodně unáhlený pokus, který navíc šel vedle branky.

53

Arijan Ademi nyní schovává hlavu v dlaních. Na vápno k němu propadl míč, ale v zakončení neměl domácí kapitán štěstí. Poslal míč metr vedle vzdálenější tyče.

52
Karty

Podobné momenty na hřištích vidět nechceme. Sudí Tobias Stieler zcela jasně viděl, že Luka Ivanušec si ve vápně chtěl vymodlit penaltu, ačkoliv se ho Oumar Solet vůbec nedotkl. Jasná žlutá karta za simulování, což je v dnešních technologiích o to více nepochopitelné. Možná tak od divize níže...

50

A potlesk i na druhé straně, spoluhráči se hodně vzájemně povzbuzují. Nyní scházel krok Seiwaldovi, aby se dostal k míči.

50

Oršić sympaticky zastleskal spoluhráči za dlouhý pas, který nebyl jen o malý kousek přesný.

49

Skupina i tak by mohla být stále hodně zamotaná, protože Chelsea vyhrává po poločase na hřišti AC Milán 2:0 a Italové hrají navíc bez vyloučeného hráče.

48

Hosté jsou na úvod druhého poločasu mírně aktivnější, domácí defenzíva je ale poměrně pevná.

47

Oba týmy pokračují ve stejných sestavách, ve kterých zahájily zápas.

Bez karet.

První poločas je u konce. Prvních pětadvacet minut bylo spíše v režii Salzburgu, který se trefil poprvé ve dvanácté minutě. Se štěstím se míč odrazil k Nicolasu Seiwaldovi, jenž byl nikým nehlídán a trefil se křížem kolem brankáře Livakoviće do sítě. Hosté do zhruba pětatřicáté minuty kontrolovali hru s výjimkou jednoho rohu, kdy balon po rohu propadl do sítě, ale předtím byl pískán faul. Nicméně v závěru poločasu se Salzburg zcela vytratil ze hřiště a byl ztrestán pět minut před odchodem do kabin. Míč po rohu se odrazil na vápno pro Roberta Ljubicice, jenž se opřel do míče a ten s pomocí teče soupeře zapadl přesně k tyči. VAR vzápětí potvrdil, že branka platí, jelikož spoluhráč úspěšného střelce Śpikić byl pouze v ofsajdové pozici a neovlivnil brankáře – 1:1.

45+3

První poločas skončil.

45+2

Další centrovaný míč z pravé strany. Naskočil si na něj Luka Ivanušec, ale v dobré pozici byl trošku v záklonu a neusměrnil tak míč mezi tři tyče. Tohle si asi bude vyčítat. Na druhé straně měl pak Livaković co dělat s nepříliš prudkou malou domů. Zajímavé momenty z konce poločasu.

45+1

Během první minuty nevidíme na Maksimiru žádný vzruch. Oba týmy jsou zřejmě s průběžným stavem spokojené.

45

Sudí v prvním poločasu nastaví dvě minuty, což je odpovídající za průtahy při neuznané brance a při kontrole videa. A krátce před vypršením pětačtyřiceti minut se u vápna nedostal k míči Petković, byl pokryt.

44

Dinamu prostě patří závěr prvního poločasu, hosté se ze hry zcela vytratili. A budou rádi, aby do přestávky vydržel nerozhodný stav.

40

Dinamo Záhřeb právě vstřelilo branku!
Míč po rohovém kopu Dinama byl sražen před vápno, kde číhal ROBERT LJUBIČIĆ. Opřel se do balonu a vystřelil, přičemž míč se otřel o bránícího hráče Salzburgu a zapadl přesně k levé tyči. Ještě se chvíli zkoumalo, zda náhodou Dario Špikić neovlivnil výhled brankáři. Rozhodčí se na celou situaci podíval na videu a zjistil, že Špikić sice byl v ofsajdové pozici, ale nic neovlivnil, nebyl tedy vystaven do ofsajdu a branka platí.

39

Domácí tým ale takto akce hodně nabudila a už k brance Salzburgu valí další útok, po kterém proběhne roh.

37

Nyní stačilo Dinamu pár přesných přihrávek. Míč dospěl na levou stranu pro Daria Špikiće, jenž našel krásným centrem přesně na vápně Luku Ivanušece. Jeho střela z první šla naštěstí pro Salzburg přímo doprostřed branky, takže Philipp Köhn nemusel vytáhnout žádný zázračný zákrok.

36

Rozhodčí si nyní mohl vybrat, jak pískne faul. Mezi Mišićem a Seiwaldem vznikla pořádná přetahovaná, na jejímž konci je faul domácího plejera na jediného střelce dnešního zápasu. A to se Mišićovi také vůbec nelíbí.

35

Po levé straně se pokusil o individuální akci Robert Ljubičić, ale nedostal se dále než před vápno.

34

Další nákop hostí, který nešel na spoluhráče, ale až k Livakovićovi. Také nyní je hra hodně nepřesná.

32

Dědić fauloval Oršiće a domácí tak zůstanou u míče. Nadále však bez jakéhokoliv náznaku šance.

30

Po vyhraném hlavičkovém souboji šel do střely zpoza vápna Luka Sučić, který mířil vysoko nad. Ačkoliv jde o hráče chorvatské národnosti, vězte, že se narodil v Rakousku, kde vlastně celou kariéru působí.

30

Třicet minut za námi. Míč byl dostán do sítě dvakrát, poprvé se radoval Salzburg střelou Seiwalda z vápna, naopak branka Dinama nebyla uznána pro zákrok ještě před střelou.

29

Nyní patrně začíná velké dobývání branky ze strany Dinama. Protože Salzburg zatím hraje v obraně výborně a během tří zápasů v těžké skupině dostal pouze dvě branky.

27

Do vápna Salzburgu létá poměrně dost balonů, ale domácí si z nich nevypracovali trestuhodně žádnou dobrou příležitost.

26

Hráči Dinama zabojovali u svého rohového praporku, zdvojili a napadali fotbalisty soupeře a díky své píli mohou jít s balonem na druhou stranu.

25

Po autovém vhazování se domácí zbytečně dostali do problémů, ale Salzburg okénko v rozestavení Dinama nenašel. Naopak se musel bránit, ovšem Oumar Solet zastavil důležitou průnikovou přihrávku do vápna.

25

A stejná písnička. Roh Dinama, odvrácený míč hostí, centr domácích, obranný zákrok rakouského celku a další roh.

25

Balon posléze propadl za vápno pro Mišiće, jehož další centrovaný míč by znovu odvrácen na roh.

24

Třeba tomu bude jinak nyní, kdy si Mislav Oršić bere míč k zahrání dalšího rohového kopu.

23

Pokračuje se trošku neurovnanou pasáží, kdy se ani jeden z týmů nedokáže vážněji dostat k brance soupeře.

20

Branka skutečně k nespokojenosti domácího trenéra neplatí. Následuje další rohový kop, po kterém Josip Mišić výbornou ránou ze třiceti metrů zamířil těsně vedle levé tyče branky, kterou stráží Philipp Köhn.

19

Hráči Dinama se radují z branky, ovšem Tobias Stieler signalizuje, že viděl útočný faul. Celá situace se ještě řeší, patrně šlo o zákrok mimo velké vápno.

18

Severomakedonský středopolař je naštěstí v pořádku, pokračuje se tak dále a u míče jsou domácí. Ti si vyzkouší další rohový kop.

16

V hlavičkovém souboji se srazil domácí kapitán Arijan Ademi se střelcem zatím jediné branky Nicolasem Seiwaldem, který mu dal nechtěně hlavou pod bradu. To je další nepříjemnost pro domácí.

15

Pro Dinamo samozřejmě jde o nejhorší možný start. Ve vyrovnané skupině doma prostě nesmí se Salzburgem tratit, kor v konkurenci AC Milán a Chelsea.

12

Salzburg právě vstřelil branku!
Hodně laxní přístup celé obrany Záhřebu a možná i chyba Livakoviće posílají hosty do vedení. NICOLAS SEIWALD dostal na pravém kraji velkého čtverce spoustu prostoru po sraženém míči od obránce Šutala, který původně jeho spoluhráče Šeško směřoval na druhou stranu. Měl tak dostatek času připravit si balon ke střele, navíc k němu vůbec nepřistupoval Dino Perić. A právě přes tohoto hráče zamířil jednadvacetiletý talent křížem mimo dosah pravé rukavice marně se natahujícího Livakoviće.

11

Tento roh už byl o něco lepší než ten první, šel přímo do ohně na penaltový puntík, ale bez nebezpečí pro Livakoviće.

10

Na druhé straně se šlo také na jistotu. Dino Perić poslal centrovaný míč do zámezí, roh mají znovu hráči Salzburgu.

8

Centr z pravé strany byl hosty odvrácen na rohový kop, který uvede do hry Mislav Oršić. Krátce poté se z hranice vápna odhodlal ke střele Josip Mišić, ale hradbu těl před sebou nepropálil.

8

Domácí museli zakombinovat až ke svému velkému vápnu, kde si míč přebral stoper Josep Šutalo. Připomeňme, že Dinamo hraje systémem 3-5-2 a právě on je na středu obranné trojice.

6

Ani kombinace Salzburgu nebyla úspěšná, ačkoliv si na ní dávali hosté hodně záležet. Úvod zápasu hatí nepřesnosti.

5

To již neplatí. Ačkoliv měl Oumar Solet při obranném zákroku hlavu hodně nízko, je třeba říct, že Bruno Petković naopak zvedl svou pravou nohu do velké výšky a málem jen trefil. Jasný faul.

4

Luka Ivanušec obral na pravé straně na půlce váhajícího soupeře, ovšem jeho centr na Ademiho neprošel. I domácí ale zůstávají před vápnem u míče.

3

Matthias Jaissle, trenér Salzburgu, rozhodně nebude s tímto rohovým kopem spokojen, neboť skončil na hlavě prvního bránícího hráče Dinama. A ani následný centr po autu nenašel adresáta. Livaković tak bude odkopávat od branky.

2

V permanenci bude také Dominik Livaković, jelikož centr Sučiće byl odvrácen na rohový kop. Míč uvede do hry Nicolas Seiwald.

1

A ještě v úvodní minutě se domácí snažili o protiútok, nicméně ulička jim nevyšla a míč sebral brankář Philipp Köhn.

1

Hned v první z nich se domácí plejeři hnali dopředu, nicméně jejich kombinace skončila před velkým čtvercem.

1

Utkání právě začalo. Zdramatizuje Záhřeb skupinu nebo se Noah Okafor opět prosadí? Uvidíme v dalších devadesáti minutách.

1

Utkání právě začalo.

Maksimir je na neuzavřených částech velmi slušně zaplněný, což vidí i základní jedenáctky obou týmů, jenž němečtí sudí přivádí na krásně zelený pažit.

Úvodní sestavy:

GNK Dinamo Záhřeb: Livaković – Ristovski, Perić, Špikić, Ivanušec, Mišić – Ademi (C), J. Šutalo, Ljubicic – Petković, Oršić.
Náhradníci: Zagorac – Moharrami, Štefulj, Lauritsen, Baturina, Emreli, Bočkaj, Drmic, Marin, Théophile-Catherine, Bulat, Dilaver.
Trenér: Ante Čačić

FC Red Bull Salzburg: Köhn – Dedić, Solet, Pavlović, Ulmer (C) – Seiwald, Gourna-Douath, Kjaergaard – Sučić – Šeško, Okafor.
Náhradníci: Mantl, Walke – Van der Brempt, Piątkowski, Adamu, Šimić, Diarra, Wöber, Bernardo.
Trenér: Matthias Jaissle

Rozhodčí: Tobias Stieler – Christian Gittelmann, Eduard Bettinger.

Situace ve skupině E:

1. Salzburg, 5 bodů (3:2)
2. Chelsea, 4 body (4:2)
3. AC Milán, 4 body (4:5)
4. Záhřeb, 3 body (2:4)

Druhý zápas skupiny: AC Milán – Chelsea.

FC Red Bull Salzburg:
Rakouský mistr se do základní skupiny prokousávat přes předkola nemusel, díky dobrému koeficientu z roků 2017-2021 měl totiž vítěz rakouské ligy z ročníku 2021/2022 zajištěno přímé místo v základní skupině a vicemistr šel do třetího předkola.

Salzburg tak mohl čekat, koho mu do skupiny nalosují a třeba případný souboj s dalším Red Bullem, Lipskem, byl byl velmi zajímavý. Leč nestalo se a Rakušané šli do skupiny s Chelsea, Milánem a Záhřebem, ve které si vedou skvěle. Doma totiž nejprve remizovali s Italy 1:1, díky dalšímu Okaforově gólu v závěru vyrovnali v druhém utkání proti Chelsea na 1:1 a byl to znovu dvaadvacetiletý Švýcar Noah Okafor, který rozhodl v 71. minutě zápas z minulého týdne proti Záhřebu. Jeho třemi góly tak Salzburg vede skupinu.

GNK Dinamo Záhřeb:
Mistr Chorvatska a jasný lídr domácí soutěže posledních několika let se musel do základní skupiny prokousat přes tři předkola. Ve druhém si poradil s makedonským Shkupi, ve třetím skolil bulharský Razgrad a do základní skupiny prošel přes norský Glimt.

Hned v prvním utkání šokoval výsledkem, když doma na Maksimiru porazil Chelsea 1:0, což stálo místo jejího trenéra Thomase Tuchela. Rozhodující branku vstřelil již ve 13. minutě Oršić. Leč pro Modré to byl zatím jediný úspěch ve skupině. Následně totiž padli na hřišti AC Milán po sympatickém výkonu 1:3 a poté prohráli 0:1 v Salzburgu.

Dobrý den, ještě jednou vítejte u pokračování základních skupin Ligy mistrů. Ta letos pokračuje v kvapíkovém tempu, po třetím kole z minulého týdne je nyní na programu kolo čtvrté. V rámci skupiny E, která je nadmíru zamotaná a favorité Chelsea s AC Milánem zatím klopýtají, se proti sobě utká GNK Dinamo Záhřeb proti FC Red Bullu Salzburg a pojďme si na rovinu říct, že vzhledem k situaci v tabulce může jít minimálně z hlediska domácích o klíčový zápas. Výkop je na programu ve 21 hodin.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.