Pohoda a krásné výjezdy. Na trase Eurovelo 9 ve Štýrsku i vyvalíte šunky

Jantarová stezka nebo také EuroVelo 9 byla v dávné minulosti známa jako důležitý dopravní koridor určený k přepravě jantaru. V dnešní době slouží k přepravě jiné důležité komodity – nových zážitků, sportovního vyžití, objevování zajímavých míst, zkrátka cykloturistice. My si ukážeme její část protínající Štýrsko.

V minulém díle Cyklotoulek jsme se podívali na cyklostezku Eurovelo 9 v  Dolním Rakousku. Tentokrát se vydáme na jiný úsek této trasy do Štýrska. Druhá největší spolková země Rakouska má bohatou historii, která, ostatně podobně jako celé Rakousko, přesahuje hranice jejího dnešního území.

Asi třetina původního Štýrska dnes leží ve Slovinsku a toto historické propojení je zvláště u jižních hranic patrné. Za Přemysla Otakara II. jsme byli na krátkou dobu v podstatě ve stejném politickém svazku. Na předměstí Štýrského Hradce se narodila také jedna z největších hollywoodských hvězd Arnold Schwarzenegger.

Líznout Alpy

Ovšem zpátky na zem a na kolo. Cyklotrasa, kde na modré tabulce mezi žlutými hvězdičkami najdete číslo 9, patří mezi kratší trasy Eurovelo, přesto se pohybujeme ve stovkách kilometrů, a tak se Baltica – Adriatica porcuje na různé etapy.

My navážeme na její průřez Dolním Rakouskem na hranici se Štýrskem v Mönichkirchen. Jsou to první hory na Eurovelo 9, které v Rakousku potkáváme. Říká se jim Wieneralpen – tedy Vídeňské Alpy a i když je jen tak škrtneme, jsme rovnou v tisíci metrech a můžeme odtud nastoupit do alpského masivu a toulat se ve výškách a dálkách, jak se nám zlíbí.

Můžete se vyvézt lanovkou do dvanácti set metrů, a kdybyste chtěli, klidně jde pokračovat až do čtrnácti set. I z první stanice lanovky se ovšem dá udělat parádní výlet. Dokonce na kole. V podstatě všechny vrcholky, které odtud vidíte, jsou dostupné na trase, která je celodenním výletem.

Docela závidím těm, kteří si na hřebenový okruh udělají čas. Ti, kteří ho nemají, jako třeba my, můžou být dole rychle jako formulí. Stačí si půjčit trojkolku a užijete si parádní adrenalin na dráze, která v zimě slouží stejným způsobem sáňkařům.

Zastavit Turky a dát si cigáro

Mönichkirchen jsou jedny ze sedmi vzdušných lázní v Rakousku a lázní bude na naší cestě přibývat. I když těch klasických, tedy vodních. Směřujeme do významné lázeňské oblasti na hranici Štýrska Burgenlandu a Slovinska. Když se podíváte na mapu, vaše oči upoutá několik názvů, které začínají slovem „Bad“ tedy lázně. Než se ponoříme do minerální vody, zastavíme se ještě ve Fürstenfeldu.

Fürstenfeld se pyšní tím, že při pokusu Turků proniknout do Rakouska se nikdy...

Jedno z příjemných menších štýrských městeček je klidné a přívětivé. Nebylo tomu tak vždy. Fürstenfeld se pyšní tím, že při pokusu Turků proniknout do Rakouska se nikdy nepřátelé nedostali za hranice města. Tomuto období se pochopitelně věnuje i místní muzeum. Jedním dechem přidává expozici připomínající první továrnu na zpracování tabáku v Rakousku, která byla právě tady ve Fürstenfeldu.

Válet si šunky

Teď už vjedeme do lázeňského pásu a zevrubně se podíváme na Bad Loipersdorf Therme – lázně, které se pyšní až sedmkrát vyšší hustotou minerálů, než je pro kvalifikaci lázní nezbytné. Voda je jako by mastná a relaxace v ní je dobrá nejen na regeneraci svalů, ale i na léčbu různých kloubních problémů.

Lázně Therme Loipersdorf

Skvělé zázemí nabízí nejen oddělení pro rodiny s dětmi, ale i speciální sekci pouze pro dospělé. Naplánovat si tu den odpočinku na delším cyklovýletu není špatný nápad.

Nemusíte si ovšem válet šunky jen ve vodě. V celém Rakousku je obrovská tradice místní gastronomie a v oblasti, v níž se právě pohybujeme, by byl hřích nenavštívit nějaký buschenschank.

Buschenschanky jsou speciální tím, že v nich dostanete jen to, co jeho majitelé sami vyrobili, nebo získali od lokálních dodavatelů. Tedy hlavně místní víno, maso a sýry. Nesmíte být zklamaní, když si zkrátka nedáte pivo. Farmáři ho prostě nevaří. Zato si můžete být jistí, že víno, které pijete, uzrálo opravdu za humny.

Buschenschanky dokonce ani nevaří. Teplá jídla tu nedostanete. Ovšem výběr z domácích sýrů a uzenin bude opravdu luxusní. Tyhle šunky si s chutí necháte válet na jazyku.

Víno z celé země

V našich Cyklotoulkách z Rakouska je pochopitelně vždy jen otázkou času, kdy se začneme věnovat vínu. Dobře, v Alpách se takového odstavce asi nedočkáte, ale ve Štýrsku jistě ano. Jako obvykle vám tedy nabídneme i degustační vinařský zážitek.

Vulkanland

Tentokrát to nebude jedno konkrétní vinařství nebo vinařská oblast. Archa Noemova štýrského vinařství v Sankt Anna am Aigen zastupuje všechna štýrská vinařství, aniž by sama víno vyráběla. Gesamtsteirische vinothek nabízí více než dvě stě druhů vína a takový komplexní přehled vín celé spolkové země v žádné jiné nenajdete. Tak jako je v Dolním Rakousku nejoblíbenější veltlínské zelené, ve Štýrsku vám asi většinou doporučí vlašský ryzlink, lehké víno k večernímu posezení u stolu.

Křižovatka národů a cyklotras

Dnešní díl zakončíme v dalším lázeňském městě Bad Radkersburg. Příležitostí posedět si u vlašského ryzlinku tu budete mít nepočítaně. Milé historické městečko je plné kavárniček a barů. Pochopitelně i historie, gastronomie a přírody.

Nacházíme se už na samé hranice se Slovinskem a jižanská atmosféra je ve městě cítit na každém kroku. A na každém šlápnutí do pedálu.
Eurovelo 9 tu zdaleka nekončí. Pokračuje dál do Slovinska a Chorvatska. Navíc se ve městě kříží s Murradweg, takže je Bad Radkersburg rájem cyklistů. Tedy i váš.

Mapa trasy Eurovelo 9 na úseku z Blanska do Mariboru

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  11.6 21:20

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cesta do Chorvatska 2024: Rakousko zavedlo jednodenní známku, Maďaři také

6. června 2024

Nejoblíbenější prázdninová destinace s teplým mořem? Pro turisty z Česka už desetiletí chorvatský...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Vychutnejte si méně známé stránky Dachsteinu. V ledu, s ginem či na lodi

13. června 2024

Dachstein či Hallstatt jsou populární a snadno dostupné položky na seznamu světového dědictví...

OBRAZEM: Zbytečné a kruté atrakce se zvířaty na dovolené nepodporujte

12. června 2024  13:28

Kde jinde než na dovolené bychom měli obdivovat zvířata z jiných kontinentů? Jen pozor, z té touhy...

Úcta k přírodě a vesmírným cyklům mě hodně baví, říká Taťána Kuchařová

12. června 2024

Premium Když mluví o cestování, vášeň a zápal z ní doslova čiší. S Taťánou Kuchařovou jsme si povídaly...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...