Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Na kole do nedávné historie. Poučte se na Stezce Železné opony v Rakousku

Deset tisíc kilometrů evropské cyklotrasy EuroVelo 13 kopíruje bývalou železnou oponu a seká Evropu od severu k jihu, od Barentsova až po Baltské moře. Na Stezce železné opony najdete dvacet národů, my si ovšem z této trasy dnes ukážeme několik zajímavostí na úseku Dolního Rakouska.

Dnes už je latentní konflikt mezi Východem a Západem tak vzdálený jako II. světová válka pro dnešní čtyřicátníky. Mnoho mladých lidí by vám na otázku, co je to studená válka, bylo schopno odpovědět, že jde o válku vedenou v zimě.

Bůhví, co by odpověděli na otázku, co je to železná opona! Koneckonců ono to není tak jednoduché. Pojem je vypůjčen z divadelní terminologie, kdy železná opona je neprostupná, ohnivzdorná stěna, která má bránit přenesení případného požáru z hlediště do jeviště a naopak.

Příznačné je, že ji běžně diváci také nevidí. Zvedá se před jejich příchodem do hlediště a spouští se až po představení, kdy už zase všichni sál opustili.

Železná opona v době studené války tedy oddělovala východní blok od západního a táhla se celým kontinentem. Po jejím zvednutí zůstal na jevišti úzký pruh divoké přírody, kam čtyřicet let nešlápla lidská noha, natož pak vjela kola bicyklu. Po obou stranách zůstaly nepřirozeně rozdělené oblasti, města, vesnice, rodiny, vzdálené od sebe mnohdy třeba jen desítky metrů, které je potřeba opět pospojovat, které je potřeba opět objevit.

Poslední oběť železné opony

Rakouský Gmünd a české České Velenice vypadají na mapě jako jedno městečko. Ještě před třiceti lety ovšem obyvatelé dvou různých světů naprosto netušili, co se děje jen kousek za jejich humny. V roce 1986 zde proběhlo jedno z posledních překročení hranic. Muž, který přebrodil říčku a proběhl hraničním pásmem, byl nakonec českými pohraničníky postřelen a po třech dnech v Rakousku zemřel.

Start Iron Curtain Trail

Dnes stačí na cestě do Gmündu přejít malý most, což mnoho Čechů i dělá. Rakouské lázeňské městečko se těší přízni turistů vyhledávajících odpočinek v jeho termálních lázních a saunovém světě. Nicméně i historické centrum stojí za to. Malebné náměstíčko připomíná některá menší česká města. Mně osobně svým domkem uprostřed náměstí třeba západočeský Cheb. Určitě se zastavte na vyhlášenou jogurtovou zmrzlinu.

Nedaleko náměstí v přírodním parku Blockheide můžete také strávit celý den. Tajemné místo jako by obr posypal obrovskými kameny. Příjemný chládek provzdušňuje rybníček a ten, kdo potřebuje vidět přes stromy, může si vystoupat na rozhlednu, která je nejvyšším bodem Gmündu.

Hranice na zámek

Muzeum železné opony a jejich nejtemnějších časů kontrastuje s krásou zachovalého historického městečka Weitra. Právě v jeho skvostu, renesančním zámku nad náměstím, najdete expozici z rozdělené Evropy, jejímž asi nejpůsobivějším kouskem je rozpůlený pokojík. Jedna jeho část je vybavena tak, jak tomu bylo v Západním Německu, druhá reprezentuje východní blok. Autentický kus Berlínské zdi najdete dole v podzámčí po cestě na náměstí.

Blockheide

Všechny texty v Muzeu železné opony jsou pochopitelně v němčině i v češtině. Českého audio průvodce můžete mít i při prohlídce renesančního města s gotickými základy. Dá se stáhnout u kašny pomocí QR kódu. 

Weitra bylo prvním rakouským právovárečným městem! Voda je pro výrobu piva, jak víme, naprosto zásadní, a tak snad i proto vznikla přímo pod radnicí jakási středověká cisterna, kterou tu objevili poměrně nedávno zaházenou odpadky jako přírodní poklad. Zkuste si jej také najít.

Vyléčit se z historie

Jako bychom se z té temné historie potřebovali vyléčit, najdeme v Dolním Rakousku podél hranic hned několik lázní. Vedle zmíněného Gmündu je to například příjemný hotel a lázně Therme Laa – v městečku Laa an der Thaya. Pokud byste nepřijeli po Stezce železné opony, můžete dorazit z Mikulova asi za 20 minut autem nebo za hodinku po cyklostezce, která je napojena na stovky kilometrů cyklostezek ve Weinviertel, jedné ze čtvrtí Dolního Rakouska.

Termální lázně v Laa an der Thaya

Jedna část termálních lázní je vyhrazena jen pro hotelové hosty, areál Silent Spa je zase určen jen pro dospělé, kteří si chtějí opravdu užít klid. Jste jako v římských lázních. Tajemný, designově promyšlený prostor skýtá mnohá romantická zákoutí. Venkovní i vnitřní prostory s kavárničkou jsou ideální na celodenní válení a únik do jiného světa klidu a soustředění.

Je tu ovšem i klasická část pro veřejnost, pochopitelně včetně dětí, a to opět jak vevnitř, tak venku. Čeština tu není výjimkou. Ovšem nejen mezi hosty, ale i u personálu. Nemusíte se bát zavolat nebo napsat e-mail v češtině, česká čísla a maily budou přesměrovány na české zaměstnance a vždycky se domluvíte.

Opona nahoru

Dobrá nálada se bude násobit. Přejeli jsme Dolní Rakousko z Waldviertel do Weinviertel, tedy z lesů do vinic, a kdo ještě neochutnal dolnorakouské veltlínské zelené, může se těšit ještě na minimálně jeden životní zážitek. Nedaleko Therme Laa naleznete mezi vinicemi doslova malé sklepní městečko, Galgenberg. Zhruba dvě stě sklípků se zakouslo do kopce ve třech úrovních a vy obdivujete ten důmyslný systém a málem zapomenete na víno.

Sklepní ulička Galgenberg

Samozřejmě, že z Galgenbergu neodejdete, aniž byste něco neochutnali. Sklepy jsou otevřeny od července do září. Od čtvrtka do neděle tady vždycky najdete nějakého vinaře, a když ne, tak si skočíte do sámošky. Na tuhle ovšem budete určitě dlouho vzpomínat. 

Je to prakticky nonstopáč, i když je z pochopitelných důvodů otevřeno jen přes den. Sklípek důvěry! Sami si vyberete z lednice, sami se obsloužíte, sami se zkasírujete a můžete jet dál. Zápisy v návštěvní knize jsou jen důkazem, že to opravdu funguje. Napište tam taky něco.

Galgenberg je už podle názvu kopec. Dá se na něj samozřejmě vystoupat a od kapličky pozorovat vinice. Je krásně vidět až do Čech. Představuji si tu chladnou, šedou železnou zeď, která tu ještě nedávno stála. Opona se ovšem zvedla a mně se chce zatleskat.

Autoři:
  • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S čím se také jezdilo na dovolenou. Stanové přívěsy z NDR

Nejen plastové lžičky a duroplastové trabanty, ale i stanové přívěsy Camptourist můžeme pasovat na východoněmecké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Lyžaři jsou pryč. V létě vás rakouská cyklostezka provede horským rájem

Luxusní resorty s lanovkami, vodopády, hrad jako z pohádky, osvěžení s vodotryskem, dramatická soutěska. Salcbursko je...

Elektrokolo zamkněte i očipujte, pojistka se hodí pro ta nejdražší

Mnoho cyklistů si myslí, že zámek protažený rámem a okolo dopravní značky řeší vše. Hodně zámků se tak i tváří – odolám...

V neděli bude Giro d’Italia v cíli. Úžasné muzeum vzdává cyklistice hold

V muzeu nad mondénním italským jezerem Como budou milovníci silniční cyklistiky jako v nebi. Ti nejnadšenější k němu...

Dejte si v Rakousku do těla, štýrská cyklostezka vás za to bohatě odmění

Kopcovitý terén štýrské vinařské cyklostezky rozhodně nedává kilometry zadarmo, ale námahu spojenou s houpavým...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...