Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Itálie ztracená v lesích. Svérázný kraj Alpe Cimbra málem zničil Mussolini

Náhorní plošina Alpe Cimbra v severoitalské provincii Trentino je tak trochu zvláštním světem. Nádherným, odlehlým, tichým. Už od středověku zde žijí lidé v okolí hustých lesů plných jedlí a borovic, kterých v oblasti roste na sedm set tisíc.

Jízdu psím spřežením si můžete vyzkoušet na rovině Millegrobe. | foto: Azienda Per Il Tourismo Alpe Cimbra

Ve výšce 1 333 metrů nad mořem leží jedna ze tří obcí Alpe Cimbry, Luserna, poslední bašta Cimbrů. Národa, který v jedenáctém století opustil Bavorsko a usadil se na jihovýchodě od Trenta. Cimbrové stále hovoří starým dialektem Cimbro, germánským jazykem, jemuž často nerozumí ani rodilí Němci.

„Během největšího rozmachu žilo na tomto území zhruba dvacet tisíc osob, kteří aktivně mluvili jazykem Cimbro. Od osmnáctého století se však začal jejich počet snižovat. Ránu pak zasadil našemu národu Mussolini, když během fašistického období cimbrské tradice potlačil a zakázal,“ říká Stefano Nicolussi Castellan Galeno, pracovník Kulturinstitutu v Luserně.

V současnosti jazykem Cimbro komunikuje na celém světě jen tisíc lidí, včetně dvou set šedesáti obyvatel Luserny. „Proto náš institut chrání, uchovává a propaguje tuto starobylou řeč a s ní i kulturu a zvyky Cimbrů,“ dodává Stefano.

Fotogalerie

Poté, co se Cimbrové v severní Itálii usídlili, začali farmařit, těžit dřevo a zabývat se tesařinou či kamenictvím. Jejich práce byla vyhlášená a muži často pracovali po celé Evropě na stavbě domů, silnic a mostů.

Ostatně, právě Luserna je důkazem jejich umění. Vesnici, jež má v obecním znaku paličku a sekáč, krášlí kamenné schody, sloupy, fontány, výklenky nebo sošky na stěnách domů.

Ženy zase podporovaly rodinný rozpočet paličkováním a prodejem lesních plodů na trhu. V srpnu a v září vstávaly za tmy, aby za úsvitu sebraly hřiby, maliny, lesní jahody, borůvky a ostružiny.

V devatenáctém století pak jejich klientelu rozšířila továrna Zuegg v Laně v Jižní Tyrolsku. Vykupovala od nich maliny, zatímco další ovoce a houby odebíraly hotely a restaurace. Dnes se Cimbrové živí podobně, jen k řemeslům přidali aktivity v cestovním ruchu.

Navštívit kraj Alpe Cimbra se vyplatí i v zimní sezoně.

V současnosti jazykem Cimbro komunikuje na celém světě jen tisíc lidí.

Divoká jízda

Millegrobe, rozlehlá rovina s malými kopečky, splní sny každému, kdo se chce projet se psím spřežením divokou přírodou. Sídlí zde národní italské centrum pro mushing, které organizuje jak odborné kurzy, tak i jednorázové jízdy pro turisty.

Zkušený psovod zasvětí před projížďkou účastníky do správného postoje na saních, vysvětlí jim jejich ovládání, pohyb v zatáčkách a řekne, kdy je třeba čtyřnohým kamarádům pomáhat. Pak se na saních tažených třemi psy vydají na široké planiny, přičemž musher jede celou dobu před saněmi na skútru a kontroluje průběh jízdy.

Během roku se v Millegrobe také pořádají významné národní a mezinárodní soutěže za účasti tisíce psů. O pohodu „štěkajících sportovců“ se starají veterináři a profesionální personál. Jednou z hlavních postav závodů je Tiziano Ruffa, několikanásobný vicemistr Itálie v jízdě na psím spřežení.

Na rovině Millegrobe sídlí národní italské centrum pro mushing, které organizuje jak odborné kurzy, tak i jednorázové jízdy pro turisty.

„Poprvé jsem se setkal se psím spřežením náhodně před třiceti sedmi lety v Kanadě, kde jsem pracoval jako lyžařský instruktor. Když jsem odjížděl zpět, vzal jsem s sebou Nikolaie, aljašského malamuta, který odstartoval moji vášeň pro mushing. Poté jsem začal závodit, chovat psy a získal licenci instruktora“, říká třiašedesátiletý musher.

„Dnes se společně s mými kolegy staráme o šedesát psů, kteří jsou dvakrát až třikrát týdně v zápřahu. Máme jich hodně a musíme je všechny prostřídat. Výcvik saňových psů zahajujeme od jejich druhého měsíce života. Běháme s nimi a učíme je základní povely. Jejich aktivní kariéra trvá deset let. Poté necháváme staré psy se smečkou a zapojujeme je do výcviku štěňat. Není to sice pro nás ekonomicky výhodné, ale chceme, aby dožili se svými druhy,“ dodává Ruffa.

Cyklistické trasy vedou nádhernými okruhy uprostřed přírody a kolem pevností z první světové války.

Lyžařský areál Skitour dei Forti (mezi Folgarií a Lavarone) nabízí s jedním skipasem sto kilometrů sjezdovek.

Mléčná alchymie

Další vesnice Alpe Cimbry, Lavarone, bývala za dob Rakousko-uherské monarchie výletním místem vysoké vídeňské šlechty. Jezdil sem odpočívat také císař František Josef I. Důvodem nebyla jen čarokrásná příroda, nýbrž i znamenitý sýr Vezenna. Delikatesu si panovník oblíbil a chtěl ji mít na stole každý den. Žluťoučké bochníky produkovaly místní sýrárny, mezi něž patří Caseificio degli Altipiani e del Vezzena sídlící ve středu obce. Sýr vyrábí od roku 1864, a na dlouhou historii je náležitě pyšná.

„Specifickou chuť dává Vezzeně naše mléko. Krávy žerou pouze čerstvou trávu s divoce rostoucími bylinkami, v zimě pak seno, posečené na loukách Alpe Cimbry. Dokrmovány jsou pouze obilninami, bez genetické úpravy,“ vypráví Marisa Corradi, farmářka a majitelka výrobny.

Znamenitý sýr Vezenna miloval také císař František Josef I, častý návštěvník tohoto kraje.

„Každé ráno a večer objede dvanáct farmářů cisterna, která podojené mléko sebere a přiveze je k nám ke zpracování. Mléko nadojené večer nalijeme do velkých nádob a necháme ho chladit po celou noc. Následující ráno do něj přidáme čerstvé mléko z ranního dojení spolu se syřidlem. Po sražení a vaření při teplotě čtyřiceti pěti stupňů Celsia hmotu umístíme do dřevěných forem a necháme odpočívat. Potom nově získané tvary uložíme do dřevěných nádob.“

Následuje solení po dobu čtyř dnů a nakonec zrání na dřevěných deskách. To probíhá v prostorách s osmdesátiprocentní vlhkostí vzduchu při teplotě dvanácti stupňů Celsia osm měsíců až dva roky.

Sýrárna Caseificio degli Altipiani e del Vezzena sídlí ve středu obce  Lavarone.

„Během této doby musíme sýry otáčet a jednou měsíčně potřít lněným olejem, aby se vytvořila krusta. Denně produkujeme třicet sedmikilových bochníků Vezzeny. K tomu ještě další druhy sýrů a mléčných výrobků. Zkrátka pracujeme tři sta šedesát pět dnů v roce, protože krávy si dovolenou neberou,“ s úsměvem zakončuje naše setkání Marissa.

K vytvoření jednoho devítikilového bochníku Vezzeny je zapotřebí sto litrů mléka. Hmotnost sýrů se však postupem času při zrání snižuje, až dosáhne sedmi kilo.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Běžecký areál Millegrobbe poskytuje perfektní podmínky pro příznivce klasického lyžování. K dispozici zde mají parkoviště, restauraci, bar, sprchový kout a odborné poradenství (například ohledně správného namazání běžek). Značené tratě jsou upraveny pro klasickou i bruslařskou techniku.

Lyžařský areál Skitour dei Forti (mezi Folgarií a Lavarone) nabízí s jedním skipasem sto kilometrů sjezdovek. Sedačkové lanovky a vleky vyvezou milovníky rychlých prkének až do výšky 1 850 metrů nad mořem.

Passo Coe poblíž Folgarie  je skvělým místem pro jízdu na fat biku. Sněžná kola lze zapůjčit v půjčovnách, které rovněž poskytují krátké zaškolení s instruktorem. Samotné trasy vedou nádhernými okruhy (včetně stoupání a sjezdů) uprostřed přírody a kolem pevností z první světové války.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Dechberoucí nové mapy Googlu. Město prozkoumáte, jako byste jím prolétali

Google na letošní vývojářské konference Google I/O nepředstavil jen hardwarové novinky, ale i své pokroky na...

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Budují je od základů. Po světě vznikají nová hlavní města, Evropy se to netýká

Premium Zbrusu nové hlavní město není v dnešní době až taková vzácnost, jak by se mohlo zdát. Projekty bují zejména v Asii a...

Kde řádil císař Bulharobijec. Pohoří Belasica ohromí nádhernými vodopády

Premium Kopce plné vodopádů... To je pohoří Belasica na pomezí Bulharska, Makedonie a Řecka. Vody tady padají snad v každém z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Návštěva vesnice Masajů. Ženy zastanou většinu práce, práva však nemají

Letenky za rozumnou cenu, víza rozdávaná už na letišti, safari, treky, tradiční kultura, písečné pláže pod kokosovými...

Hirošima Kavkazu. Město Agdam zničila válka o Náhorní Karabach

Premium Zraky světa jsou nyní upřeny na Ukrajinu. O to menší pozornost je věnována konfliktům, které se označují jako zamrzlé....

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...