Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechceme návrat pravicové vlády, řekl komunista Kováčik u Zemana

  11:00aktualizováno  12:42
Na zámek do Lán za prezidentem Milošem Zemanem přijel šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Prezident si ho pozval kvůli hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka. "Začíná převládat přístup, že je třeba udělat vše pro to, aby se nevrátila pravicová vláda," řekl Kováčik.

"Existují spekulace či tendence, že by členové některých opozičních stran při hlasování o důvěře opustili sál. To by pan prezident, jak mi řekl, vnímal jako tlak na to, že by musel dát druhou šanci dosavadní vládě Miroslava Kalouska. To by byl pan prezident velmi nerad," uvedl po jednání se Zemanem Kováčik.

Pro rozhodnutí komunistů bude klíčové jednání výkonného výboru KSČM a ještě před hlasováním o důvěře se o postupu komunistů poradí poslanecký klub. V klubu jsou zatím zastoupeny oba základní názory - jak ten, že Rusnokova vláda je levicová a tedy lepší než předchozí kabinet Petra Nečase, tak opačný, že vláda může pomoci straně SPOZ, která je konkurentem KSČM.

Když dostal otázku na to, jaké vídí možné překážky podpory Rusnokovy vlády, Kováčik odvětil: "Pro nás daleko větší překážkou je, že by se měla vrátit vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy to, co tady bylo dosud, a to, co pro téměř 90 procent občanů je nepřijatelné."

S komunisty už minulý týden jako s první stranou jednal sám premiér Rusnok. Šéf komunistické strany Vojtěch Filip pak uvedl, že pro jeho stranu bude klíčové, aby vláda souhlasila s předčasnými volbami. Ty se minulý týden neúspěšně pokusila vyvolat sociální demokracie, ale nesehnala pro ně dost hlasů. Pro rozpuštění Sněmovny byli poslanci ČSSD, TOP 09 a Věcí veřejných, zástupci dosavadní vládní koalice ve Sněmovně byli proti (kolik hlasů chybělo, najdete zde).

Premiér Rusnok se odpoledne setká s šéfkou strany LIDEM Karolínou Peake. Ta pro Rusnokovu vládu hlasovat nechce, stejně jako její kolegové. Reportér iDNES.cz hovořil s většinou nezařazených poslanců a ani na jejich pomoc nemůže Rusnok spoléhat. Z poslanců LIDEM se proti vládě jasně vyjádřili Viktor Paggio, Dagmar Navrátilová, Jiří Rusnok (shoda jmen s premiérem - pozn. redakce), Lenka Andrýsová i Radim Vysloužil, který s LIDEM spolupracuje. Pokud nezmění názor buď oni, nebo ODS či TOP 09, nemá vláda šanci získat potřebnou většinu hlasů (více o postojích nezařazených poslanců najdete zde).

Peake: Nehlasovali bychom proti všemu, s čím Rusnok přijde

Peake ale v rozhovoru pro úterní Právo naznačila, že když Rusnokova vláda nezíská důvěru, nebudou se k ní poslanci LIDEM chovat podle principu nulové tolerance.

"Kdyby měla Rusnokova vláda dál fungovat bez důvěry v demisi, nebo s důvěrou, tak bychom se nechovali nijak hystericky a ve Sněmovně nehlasovali proti všemu, s čím by ta vláda přišla. Kdyby přicházela s věcmi, které vycházejí z našeho programu a které bychom považovali za rozumné, tak ty bychom podpořili," uvedla v rozhovoru Peake.

Karolína Peake reaguje na odvolání z postu ministryně obrany.

Zeman se v úterý sešel se šéfy tří největších klubů ve Sněmovně - ČSSD, ODS a TOP 09. Předsedy obou poslaneckých klubů pravicových stran Marka Bendu a Petra Gazdíka nepřesvědčil, aby vládě pomohli alespoň tím, že by poslanci jejich stran opustili sál. "Ani neodejdeme ze sálu, brali bychom to jako zradu principů parlamentní demokracie," uvedl pro iDNES.cz šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Obdobně se vyjádřil i Benda (čtěte zde).

Gazdík: Prezident by od nás chtěl aktuálních 101 podpisů

Gazdík i Benda iDNES.cz v úterý řekli, že pokud Rusnokova vláda neprojde, požadoval by prezident 101 podpisů, aby dal šanci pravicové koalici. Gazdík ale vysvětlil, že by Zemanovi nestačily podpisy, které ODS, TOP 09 a LIDEM nasbíraly už v červnu, ale muselo by jít o podpisy aktuální.

O podpoře Rusnoka naopak uvažují sociální demokraté. "Tím zásadním argumentem je to, že v případě neúspěšného pokusu by mohl následovat návrat pravicové vlády," uvedl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Sociální demokracie však není jednotná. O svém postoji k vládě rozhodne 6. srpna na společném jednání poslanců a předsednictva strany, které pak dá klubu doporučení. Šéf strany Bohuslav Sobotka je k vládě zdrženlivý, sílí ale křídlo kolem Michala Haška, které je k Zemanovi vstřícnější.

Rusnok má blízko k tomu, aby dostal 11 hlasů od Věcí veřejných. "Absolutní prioritou pro nás je, že se do vlády nesmí vrátit Kalousek," říká předseda VV Vít Bárta. Jeho strana si chce ale ještě promluvit s některými ministry - zemědělství, dopravy a vnitra. Zajímat ji bude to, jak se má hlídat kvalita potravin, zakázky v dopravě a to, co bude s bývalým policejním prezidentem Petrem Lessym.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Řidič jel v autě se třemi pneumatikami, diskem drhl o asfalt. Nemohl ani mluvit

13. června 2024  16:03

Nezvyklou jízdou na sebe upoutal pozornost šedesátiletý řidič, který se vydal po silnici první...

Jak se vám líbí? Na TN.cz nyní provází horoskopy AI moderátorka

13. června 2024

Zpravodajství Novy stále ověřuje možnosti zapojení umělé inteligence. V současné době se věnuje...

Martínkovi se dál daří. Pro případy vzácně nemocných má vzniknout expertní orgán

13. června 2024

Systém podpory pro děti s vzácnými onemocněními by mohl doznat změn. „Diskutujeme s pojišťovnami o...

Třicet tisíc za výcvik. Armáda láká středoškoláky na dobrovolná cvičení

13. června 2024  13:02,  aktualizováno  15:48

Armáda představila pilotní projekt dobrovolných vojenských cvičení pro středoškoláky. Za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...