Úterý 31. března 2020, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 31. března 2020 Kvido

Havlův velký americký triumf. Před 30 lety mu Kongres aplaudoval vestoje

  13:16aktualizováno  13:16
Za dvanáct let v prezidentském úřadu podnikl Václav Havel řadu zahraničních cest a přednesl řadu projevů, ale tahle cesta a tenhle projev byly jedinečné. Před třiceti lety se poprvé vydal na návštěvu do Bílého domu. Slavný projev v Kongresu začal v angličtině, ale dokončil ho v češtině.

Václav Havel předvádí své typické „véčko“ chvíli předtím, než začne hovořit před americkým Kongresem. Jeho projev k zákonodárcům vešel do dějin. (21. února 1990) | foto: Jaroslav HejzlarČTK

Před třiceti lety podnikl Václav Havel svou první prezidentskou cestu do Ameriky. 21. února 1990 stanul jako první politik zpoza železné opony před oběma komorami amerického Kongresu.

Fotogalerie

„Když mne 27. října zatýkali, žil jsem v zemi, kde vládla nejkonzervativnější komunistická vláda v Evropě a celá společnost dřímala pod příkrovem totalitního systému. Dnes, po necelých čtyřech měsících, k vám promlouvám jako představitel země, která se vydala na cestu k demokracii, v níž je plná svoboda slova, která se připravuje na svobodné volby, chce budovat prosperující tržní ekonomiku a dělat svou vlastní zahraniční politiku,“ pronesl na začátku projevu Havel. K jeho triumfu v podobě jedenadvaceti potlesků přerušujících projev a k dlouhému aplausu vestoje od kongresmanů na konci projevu vedla dlouhá cesta. 

Překvapení na Hradě

Když Bílý dům tlumočil Havlovu poradci pro zahraniční záležitosti Sašovi Vondrovi pozvání do Washingtonu, na Hradě vypukla téměř panika. „Věděli jsme jen málo o washingtonském protokolu, etiketě a politice. Nikdo v kanceláři neviděl opravdovou Ameriku přinejmenším dvacet let,“ vzpomíná v knize Havel na tehdejší porevoluční dobu Michael Žantovský, tehdejší prezidentův poradce a mluvčí.

Havel byl prezidentem jen několik týdnů, sice už podnikl několik zahraničních cest, do Německa, do Polska, Maďarska, ale všechny byly takříkajíc na otočku. Obešly se bez velkého doprovodu a formalit. 

Cesta do Ameriky však měla být něco úplně jiného. Jen v revoluční době totiž bylo možné, že československá delegace narostla na víc než sto lidí a do Ameriky ji musela vézt hned dvě letadla. Po cestě absolvoval Havel dvě zastávky, na Islandu a v Kanadě. Tam měl možnost se setkat s krajany, například spisovateli Josefem Škvoreckým a jeho ženou Zdenou Salivarovou.

Havel změnil azimuty politiky. Nejdřív do USA, až pak do SSSR

Hned z letiště odvezl vrtulník Havla do Bílého domu, kde se setkal s prezidentem Georgem Bushem. Během prvního dne návštěvy zbyl čas i na přípravu Havlova vystoupení před Kongresem, naplánovaného na následující den. Madeleine Albrightová mu zprostředkovala učitele přednesu Franka Greera, který pomáhal mnoha americkým prezidentům. „Greer požádal Havla, aby mu projev v angličtině nahlas přečetl, ale vzdal to po druhém odstavci,“ vzpomínal Žantovský. Havlův přednes byl podle Žantovského vzpomínek váhavý, mumlal a vyhýbal se očnímu kontaktu. Učitel rezignoval a Havel asi ani nestačil pochopit, co po něm Američan vlastně chce. 

Žantovský musel tlumočit

Nakonec tedy pomohla diplomatická klička. Projev začal Havel v angličtině, pak přešel do češtiny. „Mí poradci mi poradili, abych při této významné příležitosti promluvil česky. Nevím proč. Snad chtěli, abyste se potěšili lahodným zvukem mého mateřského jazyka,“ řekl Havel.

Václav Havel přispěl k pádu komunismu a přiblížil ČR světu

Michael Žantovský pak projev do angličtiny tlumočil. Havel ho měl připravený předem a Žantovský měl jeho překlad. Neobešlo se to bez komplikací. „Na cestě letadlem se mi vinou tlakových změn bolestivě zacpalo nejdříve jedno a potom i druhé ucho. Neslyšel jsem skoro nic, co Havel říká, musel jsem projev z velké části odezírat ze rtů,“ vzpomíná Žantovský. 

Po projevu se setkal se členy obou komor Kongresu, každý si s ním chtěl potřást rukou. „Mnoho lidí se mě ptalo, kolik odborníků, kolik týdnů mi můj proslov psalo. Já jsem řekl, že jsem si ho psal sám a trvalo to dvě hodiny. Mí poradci mě pokárali, že takové věci nemám říkat, že se pak nebudu jevit jako profesionál,“ uvedl tehdy Havel.

Projev mohli sledovat i lidé doma. Československý rozhlas a televize projev přenášely v přímém přenosu.

Schůzka s Formanem

Z Washingtonu zamířil prezident do New Yorku, kde se sešel se svým přítelem z dětství, režisérem Milošem Formanem nebo starostou New Yorku Davidem Dinkinsem.

V podvečer navštívil Kolumbijskou univerzitu, kde převzal jeden z mnoha svých četných doktorátů. Zúčastnil se i slavnosti v katedrále svatého Jana na Manhattanu, která byla koncipovaná jako hold Václavu Havlovi a na které promluvila řada hvězd americké kultury. „Václav Havel dobyl Manhattan,“ psal potom v titulku list The New York Times.

Do Ameriky se Havel vrátil ještě několikrát, v Kongresu ho připomíná dokonce busta. Žádná další cesta už ale neměla takový ohlas jako ta první.

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Zdravotnictví má zásobu 9 milionů roušek, snaží se nakupovat i v Česku

Ministerstvo zdravotnictví má aktuálně k dispozici na distribuci téměř 14 milionů kusů zdravotnického materiálu -...

Karanténa a izolace není totéž, pojmy se musí správně rozlišovat

V Česku jsou desítky tisíc lidí v karanténě, v karanténě je i celá země a nesmí se vyjíždět za hranice. Šíření...

Koronavirus mění i diplomacii. Česká centra žijí v zahraničí online

Situace kolem koronaviru a s ní spojená bezpečnostní opatření se dotkla také světa veřejné diplomacie. Své o tom ví...

Devět zdravotníků pardubické kardiologie má koronavirus, jede v nouzovém režimu

V pardubické nemocnici se koronavirem nakazilo celkem devět zdravotníků kardiologického oddělení včetně jednoho lékaře....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...