Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Topolánek nepřestřelil poprvé, urazil Klause, odbojáře i Sněmovnu

  13:11aktualizováno  16:21
Šéf ODS nechodí pro silné výrazy daleko, svými výroky vzbudil pohoršení již opakovaně. Zatímco tentokrát se strefil například do křesťanství, jindy použil například henleinovský obrat Es kommt der Tag. A hanil také euroústavu, o které prohlásil, že je "shit". Urážkám neunikli ani novináři, jeho kolegové ve Sněmovně a prezident Klaus.

Mirek Topolánek | foto: Kateřina ŠulováČTK

Topolánek si silné výrazy oblíbil, zřejmě mu pomáhají ventilovat stres a vztek, často je totiž používá proti novinářům. Jednou dokonce poslal reportéry televize Prima "do prdele" rovnou v přímém přenosu.

V lednu 2007 řekl fotografovi Blesku "Zabiju tě", když se ho snažil vyfotografovat před domem, kde bydlela jeho přítelkyně Lucie Talmanová. Topolánek také kopal do fotografova auta. Za své chování se později omluvil, šlo prý z jeho strany o zkratovou reakci na předchozí články v Blesku.

V říjnu 2008 Topolánek hrubě udeřil fotografa deníku Blesk, když se snažil vyfotit kočárek s jeho synem Nicolasem. Vzápětí se v prohlášení za své vystoupení omluvil.

Kalousek je jednička

A jde mu i neverbální komunikace, v únoru 2007, kdy byl premiérem, ukázal opozičním poslancům ve Sněmovně zdvihnutý prostředníček. Reagoval tak na potlesk opozice, která ocenila jeho příchod do poloprázdné páteční Sněmovny.

Topolánek tenkrát zřejmě čekal, že si ho nikdo nevšimne, jenže komunisti po něm chtěli omluvu a předseda vlády se nakonec omluvit musel. (o trapasu ve Sněmovně čtěte také zde) "To, co jsem ukázal, znamená Kalousku, jsi jednička!," řekl o týden později.

Nit nenechal Topolánek suchou ani na současném prezidentovi Václavu Klausovi, ke kterému se vyjádřil ještě jako ke svému předchůdci ve vedení ODS. Tenkrát prohlásil, že voliče v čele strany strašil svým "fašizoidním obličejem", proto prý ODS volby prohrála.

"Ty volby jsme prohráli mimo jiné také proto, že já pokládám závěr kampaně s tím, ať to moc nepřeženu, fašizoidním obličejem Václava Klause v té žlutočerné barvě za obrovskou chybu. A musím říct, že to byl jeden z důvodů, i když ne jediný, proč jsme prohráli volby," zaznělo z Topolánkových úst.

Es kommt der Tag...

Jedinou SMS zprávou dokázal pobouřit odbojáře z druhé světové války, když v březnu 2007 redaktorovi deníku Šíp napsal německý výkřik Es kommt der Tag. Topolánek tak reagoval na otázku, zda od šéfa ČEZ Martina Romana dostal hodinky za 300 tisíc korun.

Spojením "Přijde den" vyjadřovali ve 30. letech minulého století nacističtí členové Sudetoněmecké strany výzvu k připojení Sudet k německé říši.

Noc dlouhých nožů

S nástupem ODS se úředníci pozůstalí po předchozích vládách měli otřásat strachy před "nocí dlouhých nožů".

"Nečekejte ode mě nic jiného než noc dlouhých nožů. Ta prostě přijde," pronesl v červnu 2005 politik z Moravy během debaty s podnikateli, kterou pořádal týdeník Euro, když vysvětloval záměr ODS nahradit po volbách mnohé státní úředníky kompetentnějšími lidmi. (o výrocích Mirka Topolánka na adresu okolí čtěte také zde)

Během noci dlouhých nožů v červnu 1934 zlikvidovali příslušníci SS na Hitlerův příkaz velitelský sbor oddílů SA včetně jeho velitele Ernsta Röhma.

Později Topolánek uvedl, že tím neměl na mysli žádné čistky, ale jen konec praxe, kdy jsou vrcholné funkce obměňovány podle stranického klíče.

"Euroústava je shit"

Někdejší finanční reformu vlády ČSSD v srpnu 2003 komentoval Topolánek slovy, která měla odkázat k neplnění jejích předvolebních slibů. "Od roku 1946 tu nikdy nebyla taková téměř osvětimská lež, tak brutální lež." Poté dodal. "Chci říci, že to byly lži, které vedly k vítězství ve volbách a byly nerealizovatelné už od samého počátku."

"Můj výrok o osvětimské lži byl pitomý i zkreslený. Byl pitomý v tom, že mi vůbec vyletěl z pusy," dodal po čase.

A v květnu 2005 okouzlil svým šarmem diváky v pražském Divadle Archa. Tam se hrálo představení složené z rozhovorů redaktorky Lidových novin, hra končila živým rozhovorem s Topolánkem. Tam nazval euroústavu shitem, tedy česky: hovnem.

"Euroústava je prostě shit," odpověděl politik redaktorce na otázku, co má proti tomuto dokumentu. Konkrétnější nebyl, dodal jen, že je to dlouhý a nesrozumitelný text, který se nedá přečíst. (více k tématu čtěte zde)

Nejen podle politologů, ale i podle svých kolegů a odpůrců si současný lídr ODS v politice už několikrát pořádně zavařil. "Je zjevně fascinován nejtemnějšími obdobími evropské historie," uvedl dnes na jeho stranu předseda ČSSD Jiří Paroubek a dodal, že "je nepřípustné, když šéfovi strany, která se nazývá nejsilnější konzervativní partají v zemi, slovo gay evokuje slovo Žid".

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  21:21

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  21:18

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Za reportáž povolávací rozkaz. Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku

23. června 2024  17:57

Ukrajinští novináři se v poslední době setkávají s případy pokusů ovlivnit jejich zpravodajství ze...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...