Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Docenti prchají z univerzit na střední školy. Stát musí pomoci, říká děkanka

Vysíláme   11:00
Situace na humanitních univerzitních oborech je alarmující. Platové ohodnocení vysoce kvalifikovaných pracovníků je extrémně nízké a řada renomovaných pedagogů odchází z fakult do regionálního školství, kde jsou paradoxně platy mnohem příznivější. V Rozstřelu zhodnotila rozbouřenou situaci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy její děkanka Eva Lehečková.

„Podporujeme, aby se zvýšily mzdy v regionálním školství (základní a střední školy), což se určitě stalo v posledních letech,“ říká Eva Lehečková. „Ale tím se rozevřely nůžky mezi regionálním a vysokým školstvím. A výrazné je to zejména u těch oborů, které jsou dlouhodobě na vysokých školách nejpodfinancovanější, což jsou humanitní a relevantní sociálně vědní obory.“

32 tisíc pro univerzitního docenta

„Ta situace byla plíživá a souvisí jednak s dlouhodobým podfinancováním vysokého školství a zároveň s oceněním regionálního školství, které potom dopadá i spolu s inflací, s dopady covidu a s válkou na Ukrajině na ty nejslabší,“ uvádí děkanka.

„Rozpočty vysokých škol má samozřejmě v rukou vláda, ministerstvo školství,“ upozorňuje Lehečková. „Ale poté je úroveň rozdělování prostředků na jednotlivých univerzitách. A ty nůžky jsou popravdě rozevřeny mezi humanitními, společenskovědními obory na jedné straně a přírodovědnými či jinými na straně druhé. A to na všech univerzitách.“

Univerzity tedy lépe platí pedagogy přírodovědných oborů než oborů humanitních. Zatímco docent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze pobíral loni na tarifu 32 400 hrubého měsíčně, docent 2. lékařské fakulty téže univerzity přes 70 tisíc. Přitom oba spadají do stejné kolonky v tarifní tabulce.

„Samozřejmě financování vysokých škol je složité v tom, že existují příspěvky na realizaci vzdělávací činnosti studijních programů a příspěvky na rozvoj vědy. To jsou institucionální prostředky. A pak jsou účelové prostředky typu grantů. Takže všichni naši kolegové na všech fakultách naší univerzity podávají typicky výzkumné projekty i další rozvojové projekty,“ objasňuje děkanka.

Nespravedlivé rozdělení peněz na univerzitách

„A to je třetí složka mzdy, kterou si mohou například docenti a profesoři na Filozofické fakultě dočasně na přechodnou dobu řešení grantu vypomoci. Ale je tam právě ten inherentní rozptyl daný vnitřním mzdovým předpisem univerzity, který umožňuje, aby se základní tarify tak lišily,“ dodává akademička.

Podle děkanky Filozofické fakulty UK to není spravedlivé. „Debatu jsme otevřeli poměrně konstruktivně. Je zjevné, že cena lidské práce roste a že v nějakých pozicích, třeba typicky v případě garantujících docentů a garantujících profesorů, je nutné ohodnotit jejich práci srovnatelným způsobem. Ten rozptyl je příliš veliký.“

Podle děkanky se situace narovnala například v Polsku, kde rozdíly v ohodnocení vyučujících humanitních a přírodovědných oborů nejsou tak výrazné. „Myslím, že na úrovni humanitních a filozofických fakult leží důkazní břemeno spočívající v tom, že naše obory jsou společensky relevantní. Já vždycky říkám, že všech našich 151 realizovaných studijních programů je společensky relevantních a že jsme schopni to těm, kteří jsou ochotni naslouchat, dokázat.“

A je schopno a ochotno ministerstvo školství a speciálně vedení Univerzity Karlovy o narovnání situace jednat? Zvlášť ve chvíli, kdy univerzitu vedou rektoři z přírodovědných oborů?

Plat jako v supermarketu

„Ta jednání určitě nebudou ani na národní úrovni, ani na univerzitní úrovni dokončena za týden, ale v tomto ohledu mám skutečně pocit, že sedíme u jednoho stolu, i když třeba v mediálním prostoru všechny strany volí silná slova,“ myslí si děkanka.

V minulých týdnech vystoupila veřejně, například na sociálních sítích, řada zaměstnanců humanitních fakult. A neupozorňovali pouze na platové ohodnocení, kdy světově uznávaní experti berou měsíční plat na úrovni pokladních v supermarketech.

Stěžují si i na pracovní prostředí. Nemají vlastní pracovny, dělí se o výpočetní techniku s externisty, často jsou nuceni na vědeckých projektech pracovat z domova na svých počítačích.

Vybavení učeben je zastaralé, často pochází ještě z předrevoluční éry. Zaostává doplňovaní odborných publikací v knihovnách a řada renomovaných pedagogů raději odchází učit na základní nebo střední školy, které jim navíc nabízejí mnohem příznivější platy než odborná pracoviště na univerzitách. Tato situace nepanuje pouze v Praze, ale po celé České republice.

Hrozí stávka na vysokých školách?

Někteří vyučující už otevřeně pohrozili stávkovou pohotovostí nebo dokonce stávkou. „Já si myslím, že je to jeden ze scénářů, který může v nějaké variantě nastat,“ míní děkanka.

„Předpokládám, že v momentě, kdy budou mít výbory odborových organizací či akademické senáty nějaký konkrétní plán, tak ho v předstihu zveřejní. Každá stávka v takhle citlivém prostředí vysokých škol nebo v jakémkoliv školském prostředí je avizovaná dopředu, má nějaké fáze typu stávkové pohotovosti či výstražných krátkodobých stávek. Může mít i nějaké symbolické akty, symbolické fáze,“ popisuje děkanka.

Podle ní potřebují české univerzity na vyřešení akutní fáze problému 10 miliard korun ve státním rozpočtu na příští rok a pak i následně v dalších letech. V opačném případě už mnozí kantoři oznámili, že z vysokého školství odejdou. Hrozí tak exodus vyučujících humanitních oborů, který by mohl mít pro české univerzity fatální následky.

„Reprezentace vysokých škol teď jednají s vládou o systémovém i krátkodobém řešení. Myslím si, že tohle je přesně směr, o který nám, děkanům filozofických fakult, šlo, když jsme začali bít na poplach. A můj odhad? Jsem sice realistka, ale s náznakem optimismu,“ uzavírá děkanka Filozofické fakulty Eva Lehečková.

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....