Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. února 2023 Blažej

Válka na Ukrajině

Sledujeme online

08:38 Počet mrtvých a zraněných ruských vojáků na Ukrajině se blíží 200 000. Odhadují to američtí a další západní činitelé, píše The New York Times.

07:00 Nový balíček americké pomoci Ukrajině bude patrně zahrnovat rakety odpalované ze země s dostřelem 150 kilometrů. Uvedl to deník Financial Times s odvo…

06:00 Ukrajinské ministerstvo zemědělství označilo ve čtvrtek strmý nárůst vývozu slunečnicových semen za nepřijatelný. Ohrožuje podle úřadu výrobu sluneč…

05:50 Lídři institucí Evropské unie se dnes v Kyjevě chystají přislíbit další podporu Ukrajině čelící již téměř rok ruské invazi. Předsedkyně Evropské komis…

Zobrazit více

Konflikt na Ukrajině

Úderem 24. února 2022 vypukla v Evropě největší válka od porážky nacistického Německa. Rusko vpadlo na Ukrajinu, plány na bleskové obsazení Kyjeva však zkrachovaly. Ukrajina se dočkala bezprecedentní podpory Západu a provedla úspěšné protiofenzivy. Rusko se mstí masivními raketovými útoky na civilní cíle.

Časová osa

Při pádu ukrajinského vrtulníku ve městě Brovary zahynulo podle policie 16 lidí, zraněných je 22. Na palubě byl ministr vnitra a jeho zástupci.
Počet obětí ruského útoku z 14. ledna, kdy raketa zasáhla obytný dům ve městě Dnipro vzrostl na 40, informovala ukrajinská média s odkazem na oblastní správu.
Po ukrajinském novoročním útoku na provizorní ubytovnu mobilizovaných vojáků v Makijivce zahynulo 63 vojáků, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Podle Kyjeva po raketovém zásahu zemřely stovky Rusů.
Joe Biden se sešel v Bílém domě s Volodymyrem Zelenským. Biden zopakoval, že USA budou dál podporovat Ukrajinu, čelící ruské agresi. Ocenil sílu Ukrajinců, kteří se invazi brání.
Byla zasažena ruská letiště Engels a Ďagilevo, kde sídlí strategické bombardéry odpalující rakety na dlouhé vzdálenosti. Kyjev se k útokům nepřihlásil.
Senát stvrdil parlamentní souhlas a v Česku se bude moci příští rok vycvičit až 4 000 ukrajinských vojáků. Výcvik se uskuteční v prostoru Libavá, bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí. Do konce příštího roku by se mělo podle vládního podkladu uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů, každého by se mohlo zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků.
Na polské území dopadla raketa, zahynuli dva lidé. Podle předběžných zjištění ji vypálily ukrajinské ozbrojené síly, když mířily na přilétající ruskou střelu.
Ukrajina opět kontroluje město Cherson.
Ruský prezident Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva snaží anektovat, informují tiskové agentury.
Rusko zaútočilo na ukrajinská města 84 řízenými střelami a 24 drony. Nejméně 19 lidí zemřelo a 105 bylo zraněno.
Část Kerčského mostu, který spojuje pevninské Rusko a okupovaný Krym, se zřítila. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě vybuchla bomba nastražená v nákladním autě. Při incidentu zahynuli tři lidé, patrně cestující v autě jedoucím vedle nákladního vozu.
Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko a vyvarovali se cest na jeho území. Důvodem je hrozba zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu.
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekrety, kterými uznal nezávislost ukrajinské Záporožské a Chersonské oblasti.
Mluvčí Kremlu potvrdil, že 30. 9. budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se konala referenda. Kyjev a Západ anexi neuznávají.
Šéf okupační správy v Záporožské oblasti Jevhen Balickyj oficiálně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o připojení k Rusku, oznámila agentura TASS. O stejný krok požádal vůdce samozvané Luhanské lidové republiky i proruská správa Chersonské oblasti.
Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci. Uvedl, že je to na obranu území před Západem, který se snaží zničit Rusko.
Představitelé Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záprožské oblasti oznámili, že uspořádají referenda o přistoupení k Ruské federaci.
Ukrajinská armáda vytlačila ruské síly z několika dalších obcí v Charkovské, Doněcké a Luhanské oblasti na východě země, uvedla dnes DPA.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že ukrajinské síly dobyly zpět Izjum na východě Ukrajiny.
Ukrajinským silám se v Charkovské oblasti podařilo znovu dobýt některá místa obsazená Ruskem, oznámil prezident Zelenskyj.
Ukrajina se přihlásila k zodpovědnosti za ostřelování Ruskem anektovaného Krymského poloostrova včetně ruské vojenské letecké základny Saky.
Ukrajinská armáda oznámila, že zahájila ofenzivu na jihu země.
Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od ukrajinské sítě, omezili již přístup personálu, uvedla ukrajinská firma Enerhoatom.
Ve Lvově se sešli ukrajinský prezident Zelenskyj, turecký prezident Erdogan a generální tajemník OSN Guterres.
Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, byla znovu ostřelována, hlásí Enerhoatom. Z ostřelování se vzájemně obviňují Rusové a Ukrajinci.
V Evropské unii začal v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v rámci pátého balíku protiruských sankcí.
Ukrajinské ozbrojené síly vyřadily z provozu Kachovský most v okupované Chersonské oblasti na jihu země. Po poškození Antonivského mostu v Chersonu ukrajinskou palbou se tak dále komplikuje zásobování ruských vojsk na pravém břehu Dněpru.
Na západě anektovaného Krymu byla napadena ruská letecká základna a muniční sklady, uvedl ruský list Kommersant. Svědci hlásili exploze a stoupající dým. Ruské ministerstvo obrany oznámilo explozi několika kusů letecké munice v úložišti na letišti Saky u Novofedorivky. Místní úřady evakuovaly obyvatele z okolí. Podle záchranářů byli zraněni tři lidé.
Rusko kvůli poplatkům přerušilo na začátku srpna export ropy jižní větví ropovodu Družba, uvedla Reuters. Tento ropovod vede do Maďarska, na Slovensko a do Česka.
Při útoku na věznici v obci Olenivka zemřelo podle představitelů samozvané separatistické Doněcké lidové republiky 53 ukrajinských válečných zajatců. Počty hlášených raněných se podle různých ruských nebo separatistických zdrojů pohybují od 75 do 130.
Státy Evropské unie se shodly na přijetí nové, už sedmé, sady sankcí proti Rusku. Zakáží dovoz ruského zlata či rozšíří postihy proti největší bance Sberbank.
Geografické cíle Ruska na Ukrajině se už neomezují jen na Donbas, ale vztahují se také na další ukrajinská území, řekl podle listu Kommersant ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Nejde jen o Doněck a Luhansk, ale i Cherson a Záporoží.
Ukrajinský parlament odvolal generální prokurátorku Irynu Venediktovovou a šéfa tajné služby SBU Ivana Bakanova.
Podle britského ministerstva obrany Rusko využilo žoldnéře z ruské Vagnerovy skupiny k posílení svých jednotek na Ukrajině. Sehráli ústřední roli například v dobytí Popasny a Lysyčansku.
Ukrajina přerušila diplomatické vztahy s KLDR v reakci na to, že Severní Korea uznala separatistickou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku.
NATO oznámilo, že zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 000. Nyní mají síly rychlé reakce 40 000 vojáků.
Ukrajinský Severodoněck padl zcela pod kontrolu ruských jednotek.
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie udělili Ukrajině a Moldavsku status kandidátské země.
Evropská komise doporučila kandidaturu Ukrajiny do Evropské unie.
Všechny hlavní mosty přes řeku Severní Doněc, které spojují město Severodoněck na ukrajinském Donbasu s dalším územím pod kontrolou ukrajinských sil, jsou pravděpodobně zničené, uvedlo britské ministerstvo obrany.
Poměr dělostřelectva Ruska a Ukrajiny je na některých místech deset ku jedné a frontová linie je dlouhá přes 1000 kilometrů, uvedl na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.
V Severodoněcku na východě Ukrajiny dál zuří líté boje, podle gubernátora Luhanské oblasti Serhije Hajdaje ale Ukrajina má stále pod kontrolou jeho průmyslovou oblast a chemickou továrnu, kde se před ruským ostřelováním skrývají stovky lidí.
Ruské ostřelování chemičky Azot v Severodoněcku způsobilo po úniku desítek tun maziva mohutný požár, uvedl gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Neřekl však, zda se požár v podniku, kde se skrývají stovky civilistů, podařilo uhasit.
Soud v samozvané Doněcké lidové republice na Ukrajině odsoudil k smrti dvojici Britů a občana Maroka, kteří bojovali na ukrajinské straně.
Evropský parlament doporučil EU, aby udělila Ukrajině status kandidátské země.
Ruská plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Země odmítla přistoupit na platby v rublech, jak žádá Kreml.
Dobytí ukrajinského Donbasu je pro Moskvu bezpodmínečnou prioritou, řekl v rozhovoru s francouzskou stanicí TF1 ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Za válečné zločiny na Ukrajině byl odsouzen první Rus. Za zabití neozbrojeného civilisty vyměřil soud ruskému vojákpvi Vadimu Šišimarinovi doživotí.
Válka na Ukrajině přešla podle ukrajinských a západních vojáků do „dlouhodobé“ fáze. Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč napsal, že „skoro po celé linii fronty se ruští vojáci začali zakopávat a připravovat k obraně“.
Velitel pluku Azov vydal rozkaz zbývajícím vojákům v ocelárnách Azovstal, aby ukončili jejich obranu a zachránili si život.
Švédsko podepsalo přihlášku do Severoatlantické aliance.
Přes 260 ukrajinských vojáků, včetně 53 zraněných, bylo evakuováno z obklíčených oceláren Azovstal v Mariupolu.
Finský prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili, že Finsko bude usilovat o vstup do Severoatlantické aliance (NATO).
Ruská plynárenská společnost Gazprom oznámila, že nebude moci vyvážet plyn do EU potrubím Jamal přes Polsko kvůli ruským sankcím na firmu EuRoPol GAZ, která vlastní polskou část tohoto plynovodu.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oznámil, že Ukrajina změnila plán a chce osvobodit celé své území.
Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na přehlídce k výročí konce druhé světové války prohlásil, že obrana vlasti je nejposvátnější povinností - a za vlast nyní podle něj bojují ruská vojska v Donbasu. Ruskou invazi na Ukrajinu označil za jediné správné rozhodnutí a za reakci na postup západních zemí a Kyjeva.
Z Azovstalu, který je posledním útočištěm ukrajinských obránců města Mariupol, byli evakuováni všichni starci, ženy a děti, uvedl Kyjev.
Ruské jednotky vstoupily do oceláren Azovstal. Podle starosty města se tam ukrývají stovky civilistů, včetně více než 30 dětí.
Začala evakuace lidí z železáren a oceláren Azovstal v jihoukrajinském Mariupolu.
Ruský Gazprom ukončil dodávky plynu do Polska a Bulharska.
Ve druhé fázi vojenské operace na Ukrajině má ruská armáda za cíl získat úplnou kontrolu nad Donbasem na východě země a nad jižní Ukrajinou. Podle agentury TASS to řekl zástupce velitele Centrálního vojenského okruhu generálmajor Rustam Minněkajev.
Rusko oznámilo, že ukrajinský Mariupol je pod kontrolou ozbrojených sil Ruska a Doněcké lidové republiky. Vladimir Putin zrušil útok na hutní komplex Azovstal. Rusko odmítlo návrh na příměří během nadcházejících pravoslavných Velikonoc.
Kyjev oznámil, ze Rusko zahájilo ofenzivu v Donbasu. Ukrajina tak vstoupila do druhé fáze války.
V Černém moři se potopil ruský křižník Moskva. Údajně ho předtím zasáhly ukrajinské rakety.
Starosta Mariupolu oznámil, že ve městě zemřelo přes 21 000 civilistů.
Starosta Mariupolu oznámil, že ve městě zemřelo přes 21 000 civilistů.
Mluvčí Kremlu připustil, že Rusko na Ukrajině utrpělo značné ztráty.
Evropská komise navrhla zákaz dovozu ruského uhlí do EU. Česká republika poslala na Ukrajinu tanky T-72M.
Evropské země v reakci na masakr v Buči vypovídají desítky ruských diplomatů. Joe Biden označil Putina za válečného zločince.
Ukrajinské jednotky v Buči a dalších osvobozených městech u Kyjeva objevují desítky povražděných civilistů.
Rusko přeskupuje jednotky, začíná se chystat na ofenzivu v Donbasu a u Charkova.
Ukrajina avizovala, že by mohla přijmout neutrální status. Rusko se začalo stahovat z okolí Kyjeva.
Rusové ohlašují dobytí města Izjum. Podle zdrojů z NATO za první měsíc války padlo 7 000 až 15 000 ruských vojáků.
OSN uvádí, že před boji už domov opustilo deset milionů Ukrajinců. Z toho třetina odešla za hranice, nejvíce do Polska.
Do Kyjeva přijíždí český premiér Petr Fiala spolu se svým slovinským a polským protějškem.
V Rusku je zablokován Twitter, Facebook, BBC. Je zavedena válečná cenzura.
Ruské jednotky přebírají kontrolu na Chersonem. Severně od Kyjeva jejich postup naráží na tvrdý odpor.
Mariupol je obklíčen ruskými jednotkami. Začíná ostřelování a bombardování města.
Hodnota rublu se propadá o třetinu. Ukrajina podává žádost o vstup do EU.
Západ oznamuje tvrdé protiruské sankce. Vybrané banky jsou odpojeny od systému SWIFT, nebe nad Evropou se uzavírá pro ruská letadla.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítá americkou nabídku na evakuaci.
Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.
Rusko uznalo nezávislost Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky.
Separatisté vyhlásili na východě Ukrajiny samozvané republiky Doněckou a Luhaňskou.
Ruská armáda převzala kontrolu nad Krymem.
Demonstrace na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan).
Oranžová revoluce vynesla k moci prozápadního Viktora Juščenka.
Ukrajina vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu.
Zobrazit více
Sbalit

Válka na Ukrajině

Mléko se prodává za čtyřnásobek naší ceny, stěžovala si farmářka premiérovi

3. února 2023  7:52

Sníží se ceny potravin na pultech obchodů? Kdo za ně může? Jsou to zemědělci, potravináři nebo...

Ceny hnojiv klesají. Na cenách potravin se to ale jen tak neprojeví

3. února 2023

Průmyslově vyráběná hnojiva zlevnila v lednu oproti loňskému roku zhruba o třetinu. Na cenách...

Vzdali se nám členové jednotky, která prošla Bučou a Irpiní, hlásí Ukrajinci

2. února 2023  22:15

Sledujeme online Ukrajinská armáda zajala část příslušníků ruské 155. brigády námořní pěchoty, která prošla loni...

Maďarský ministr se rozčílil na USA za slova o politice schvalované Putinem

2. února 2023  21:21

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó obvinil ve čtvrtek amerického velvyslance v Budapešti,...

Brutální mučení, bezostyšné rabování. Ruský poručík popsal zvěrstva na Ukrajině

2. února 2023  20:19

Ruští vojáci na Ukrajincích provádí brutální výslechy, během kterých do nich střílí a vyhrožují...

Mozartovci na Ukrajině dohráli. Žoldáky rozložil alkohol a spory o peníze

2. února 2023

Premium Skupina Mozart sestávající ze západních vojenských veteránů si získala respekt za trénink a podporu...

Londýn se nad letouny pro Ukrajinu ošívá. Výcvik je na léta, zdůvodňuje

2. února 2023  19:47

„Poskytnutí britských bitevníků Ukrajině by bylo nepraktické kvůli dlouhému výcviku pilotů.“ Řekl...

STALO SE DNES: Rusko hrozí útokem na Izrael. Oligarchové přelstili Londýn

2. února 2023  17:59

Rusko ostře reagovalo na Izrael, která naznačila pomoc Ukrajině. Velká Británie se rozhodla změnit...

Štoly plné sektu. V Bachmutu se válčí o slavnou fabriku na šumivé víno

2. února 2023

Premium Ruské jednotky a žoldáci z řad vagnerovců se pomalu prokousávají do rozstříleného Bachmutu a...

Medveděv se rozpovídal o zbrojařích a dodávkách pro „drtivé“ vítězství

2. února 2023  16:47

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv řekl, že ruští zbrojaři letos výrazně zvýší své dodávky,...

Opět nám hrozí německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu

2. února 2023  16:18,  aktualizováno  18:08

Jsme si jistí vítězstvím, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin na oslavách...

Oligarchové přelstili Londýn a obešli nový zákon zaměřený na ruský majetek

2. února 2023  16:02

Velká Británie se po loňské ruské invazi na Ukrajinu rozhodla změnit legislativu týkající se...

Auta zlevňovat nebudou, myslí si šéf české Škody. Chystají se nové modely

2. února 2023

Škoda Auto letos v České republice očekává růst prodejů o více než pět procent z loňských 62 905...

Finové by šli do NATO i sami, ukázal průzkum. Švédsko ustupuje Turecku

2. února 2023  15:51,  aktualizováno  16:08

Finové jsou ochotni vstoupit do Severoatlantické aliance i samostatně. Vyplývá to z tamního...

Polsko se nebrání nové železné oponě. Rusko zabíjí a zotročuje, řekl prezident

2. února 2023  14:20

Polský prezident Andrzej Duda v lotyšské Rize prohlásil, že je připraven postavit železnou oponu až...

Umírají nevinní lidé, je to smutné. Ruský hokejista odsoudil válku na Ukrajině

2. února 2023  14:18

Není tomu tak dávno, co se proháněl po extraligových kluzištích. V Hradci Králové skončil proto, že...

Čas na Železnou kopuli? Izrael zvažuje pomoc Kyjevu. Budete terč, varuje Rusko

2. února 2023  12:39

Rusko hněvivě reagovalo na prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který naznačil, že...

Místo vrcholu pád. Kontroverzní ruská trenérka zatím Italovi štěstí nepřinesla

2. února 2023  9:55

Na loňských olympijských hrách v Pekingu byl mezi muži nejlepším Evropanem, v této sezoně se...

Kreml mobilizoval půl milionu vojáků, zaútočí na výročí války, míní Reznikov

2. února 2023  6:25,  aktualizováno  10:17

Sledujeme online Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Rusko připravuje novou velkou ofenzivu, která...

Rusy bych do Paříže nepustil. Šťovíček o zmařených životech a alibismu MOV

2. února 2023

Premium Mezinárodní olympijský výbor chce Rusům a Bělorusům umožnit start na hrách v Paříži. Jde o amorální...

Neplodnost je strašák i pro mladší generaci. Nezáleží jen na psychice

2. února 2023

Miminko pořád nepřichází a vás čeká návštěva kliniky asistované reprodukce? S rozvojem IVF se...

Mír na Ukrajině by měl pamatovat i na stažení Rusů od nás, míní Gruzie

1. února 2023  21:43

Budoucí dohoda o ukončení války na Ukrajině by měla zahrnovat také stažení ruských vojsk z...

Korejské zbrojovky se valí do Evropy, Němci se třesou o zakázky

1. února 2023

Premium A největším vítězem války na Ukrajině se stává... Jižní Korea! Tamní zbrojovky jedou na plné...

Je libo leopardy? Belgická firma jich má desítky, chce je poslat Ukrajině

1. února 2023  19:47

Ve skladech belgické společnosti OIP Land Systems jsou uschovány desítky tanků Leopard 1 a dalších...

Další země hlásí možný bojkot olympiády. Rusy v Paříží nesnese ani Lotyšsko

1. února 2023  17:48

Pobouření nad případnou účastí ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži panuje i v...

Západní tanky Ukrajině jsou silný signál. Bude jich ale potřebovat přes tisíc

1. února 2023  16:49

Pro vytlačení ruských jednotek Ukrajina potřebuje nový zdroj tanků, kterým může být jenom Západ,...

Z války má strach každý třetí Čech, covidu se bojí už jen procento lidí

1. února 2023  16:15

Obavy z nějaké hrozby pociťovala na konci loňského roku většina Čechů. Nejčastěji se báli války,...

Šéf hokeje lobbuje za návrat Rusů: Nemáme za úkol řešit světové problémy

1. února 2023  15:59

Když se Luc Tardif rozmluví o válce na Ukrajině, často bývají jeho vyjádření šokující. Další...

Ukrajina se stíhaček nakonec může dočkat. Část Pentagonu váhání frustruje

1. února 2023  15:03

Premium Americký prezident Joe Biden řekl „ne“ poslání západních bojových letounů na Ukrajinu. Zdroje ze...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na rozdělení ČEZ? Žádné velké terno to být nemusí

1. února 2023

Premium Akciím společnosti ČEZ se daří. Jejich cena už vzrostla až na 930 korun za jednu, nejvýše od...

Rusové stupňují požadavky. Chtějí na hry i sportovce, kteří podpořili válku

1. února 2023  13:50

Mezinárodní olympijský výbor se snaží prosadit navzdory velkému odporu start ruských a běloruských...

Čínská anexe ruského autoprůmyslu běží. Výroba odstartovala v Kaliningradu

1. února 2023  11:12

Ruská automobilka Avtotor v Kaliningradu zahájila výrobu vozů čínské značky Kaiyi. Čínské značky se...

Hackeři v petrohradské Ermitáži informovali o masakru v Buči, pátrá se po nich

1. února 2023  10:44

Kriminalisté v Petrohradu pátrají po dosud neznámých hackerech, kteří na monitorech ve světoznámém...

Na Ukrajinu míří Bonnie a Clyde. Z pancéřových aut od ČNB budou sanitky

1. února 2023  10:19

Česká národní banka projektu Dárek pro Putina věnovala dva pancéřové vozy, které původně rozvážely...

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog