Snížíme dluhy a odvrátíme státní bankrot, přesvědčuje voliče ODS

  10:28aktualizováno  11:26
Nepřipustíme zvyšování státního dluhu a daní, veškeré příjmy z privatizace dáme na penzijní reformu, slibuje před volbami ODS. "Do roku 2017 chceme dosáhnout vyrovnaného rozpočtu," řekl při prezentaci volebního programu ODS volební lídr Petr Nečas. Modří varovali občany před ČSSD, která by podle ODS vedla zemi k bankrotu.

Při představení volebního programu v Praze ve Slovanském domě si ODS pomohla krátkými animovanými skeči Vladimíra Jiránka.

V jednom z nich je hrdina kampaně konzervativců, kreslená figurka Václava Dobráka, zděšen sliby ČSSD (třinácté důchody, nemocenská v prvních třech dnech) a ruší svou dovolenou v Řecku, tedy v zemi, která se potýká s velkými dluhy. "Připadáte si jako Václav Dobrák? Bojíte se státního bankrotu? Volte řešení ODS," říkají občanští demokraté ve svém volebním spotu.

Nízké a přehledné daně, které nebudou trestat úspěch

Nový volební lídr strany Petr Nečas, který nahradil Mirka Topolánka, zdůraznil, že budoucnost bez dluhů je klíčovým tématem. "Nebudeme podporovat povaleče a flákače," zdůraznil.

Kandidát konzervativců na ministra financí Martin Kocourek zdůraznil, že strana se pokusí prosadit "finanční ústavu", která by zajistila postupné snižování státního dluhu. Politici, kteří by nedodržovali rozpočtovou kázeň, by to pocítili i na své výplatní pásce, protože by se jim snížil plat.

"Prosazujeme nízké a přehledné daně, které nebudou nikoho trestat, a zabráníme zvýšení odvodů na zdravotní a sociální pojištění," řekl Kocourek. Živnostníky chce strana zaujmout ročními daňovými prázdninami.(o návrzích ODS proti zadlužování státu čtěte také zde)

Firma, které vytvoří nové pracovní místo pro dosud nezaměstnaného, pro absolventa nebo pro rodiče po rodičovské dovolené, za něj dostane na jeden rok od státu slevu 3 600 korun na sociálním pojištění.(více o receptech ODS v boji s nezaměstnaností najdete zde)

Mezigenerační solidaritu pomůže podle ODS udržet to, že by lidé část odvodů na důchody dávali svým rodičům. Podobnou věc prosazují lidovci a TOP 09. Zajímavé je, že sociální kapitolu prezentovala místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, což naznačuje, že by mohla být novým garantem strany pro tuto oblast místo Nečase, který má ambici stát se budoucím premiérem.

Chtějí zachovat poplatky u lékaře a nově odložené školné

Senátorka a bývalá ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová zdůraznila, že její strana bude trvat na zachování poplatků ve zdravotnictví. "Odstraníme chaos, který vnesli do systému krajští hejtmani," uvedla v narážce na to, že v krajských nemocnicích hejtmani z ČSSD prosadili odpouštění poplatků.

"ODS ví, jak zavést studijní spoření a stipendia pro potřebné," řek poslanec Jiří Pospíšil. Jen to je podle něj podmínka, aby bylo vysoké školství otevřené opravdu každému. Soukromý sektor by podle něj měl být motivován k tomu, aby se podílel na financování vysokého školství.

"Jsme pro odložené školné, které by student splácel až následně, až dosáhne určité výše příjmů," uvedl Pospíšil. Potvrdil, že ODS bude uvažovat o jiné formě státních srovnávacích zkoušek, než jsou stále odkládané státní maturity. Úspěšná zkouška na střední škole by podle ODS měla být vstupenkou na vysokou školu.

Zdeněk Zajíček připomněl již dříve zveřejněný slib škrtnout po volbách tři ministerstva a každý rok zrušit alespoň 30 byrokratických regulací.

Před spoluprací ČSSD s komunisty po volbách varoval Alexandr Vondra, bývalý disident před rokem 1989 a exministr ve vládě Mirka Topolánka.

Před povolební spoluprací ČSSD a KSČM varoval exministr bývalé Topolánkovy vlády Alexandr Vondra, před rokem 1989 disident proti komunistickému režimu. "Může se stát, že ke spolupráci Paroubka s Filipem dojde, ale s veškerou vážností proti tomu budeme bojovat," řekl Vondra.

Paroubek, který je podle průzkumů veřejného míní favoritem voleb, prohlašuje, že jeho variantou číslo jedna je spolupráce s menšími středovými stranami. V případě jasného vítězství levice ve volbách by ale uvažoval o jednobarevné menšinové vládě, která by se snažila hledat podporu pro své návrhy u ostatních parlamentních stran.

Nečas znovu vyloučil možnost velké koalice s ČSSD po volbách. "Považoval bych to pro ODS za zničující," uvedl.

Kalousek: Program ODS ke zlikvidování dluhů nepovede

Za zveřejněný volební program si občanští demokraté vysloužili kritiku zprava i zleva. "Trápí mě jedna zásadní otázka. Jestliže ODS vyhlašuje za svou programovou prioritu boj proti zadlužování státu a vyrovnané hospodaření státu už v roce 2017, tak je pro mě velkou záhadou, jak to chtějí udělat, když program, který občanští demokraté zveřejnili, k tomu nevede," prohlásil první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Například návrh ODS zmrazit odvody do zdravotnictví za takzvané státní pojištěnce (to jsou například důchodci) a na druhé straně nezavést individuální spoluúčast povede podle Kalouska pouze k tomu, že zdravotnictví bude podfinancované. Jeho strana oproti tomu prosazuje zvýšení přímých plateb pacientů u lékaře.

Zleva dnes občanské demokraty kritizoval místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. "ODS nemá právo očekávat, že někdo bude její sliby brát vážně. Program ODS je jako Opencard pro Českou republiku. Slibuje něco, co nikdy nesplní a z našich kapes se zaplatí výhody pro privilegované," tvrdí místopředseda oranžových.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V těhotenství lze očkovat, lékaři doporučují proti černému kašli a chřipce

Ilustrační snímek

Navzdory mýtům, že v těhotenství se nedá očkovat, opak je pravdou. Vakcinace nastávající matky proti černému kašli může...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Smrt v protisměru. Nebezpečné české řidiče má zastavit nová značka

Auto náhle přejelo do protisměru, střetlo se s autobusem. (3. 1. 2019)

České dálnice již několik měsíců čekají na novou dopravní značku, která by řidiče před nájezdem varovala, že vjíždějí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz