ODS před volbami láká živnostníky, slibuje daňové prázdniny a vrácení DPH

  1:07aktualizováno  1:07
Daňové prázdniny za vytvoření pracovního místa ve službách, vrácení DPH z nezaplacených faktur či splatnost faktur ze strany státu a samospráv do 30 dní. To jsou největší esa programu ODS, jimiž chce přilákat zejména hlasy drobných podnikatelů.

ODS chce nalákat živnostníky k volbám. Slibuje jim daňové prázdniny nebo vrácení DPH. | foto: Michal KamarytČTK

MF DNES má k dispozici hlavní návrhy na podporu podnikání, které ODS ve středu představí jako součást svého volebního programu. "Jde nám hlavně o podporu řemeslných živností a služeb. Návrhy budou takové, aby si je stát mohl dovolit. Tedy buď bez vlivu na rozpočet, nebo aby se náklady na opatření začaly do roka vracet," říká Pavel Drobil z ODS, garant programu Řešení pro podnikání.

Kolik by jednotlivá opatření stála, zřejmě prozradí až zítra. Největší zásek do rozpočtu by udělalo vracení DPH z pohledávek po splatnosti. Ministerstvo financí, které se chystá předložit podobný návrh ještě úřednické vládě, jej odhaduje jednorázově na několik miliard.

O co jde? Dnes musí podnikatel zaplatit státu DPH i z faktur, které se ukážou jako nedobytné. Nově by mohl u pohledávek za firmami v konkurzu, až tři roky do minulosti, dostat daň zpátky.

co nabízí ods

vracení DPH z faktur šest a více měsíců po splatnosti
– roční daňové prázdniny pro živnostníky, kteří vytvoří aspoň jedno pracovní místo na dva roky
(lze uplatnit v příštích 4 letech)
splatnost faktur ze strany veřejného sektoru do 30 dnů
– při ukončení podnikání neplatit daň z příjmu z faktur tři roky po splatnosti, ale až po jejich uhrazení
– zachovat zrychlené odepisování majetku, méně povinností ohledně soc. pojištění pro firmy s 50 a méně zaměstnanci (dnes s 25 a méně)
zjednodušený daňový systém, spustit jednotné inkasní místo, nezvyšovat daně a odvody

"Po tom se volá už dlouho. Je to logické, proč mám být trestán tím, že státu odvedu DPH z faktury, a přitom ji nikdy nedostanu zaplacenou?" myslí si Tomáš Pacovský, daňový konzultant z Apogeo.

Hrozí okrádání státu?

Návrh ODS je ještě radikálnější – věřitelé by si mohli nárokovat zpátky DPH už u pohledávek šest měsíců po splatnosti. Podle některých však hrozí okradení státu prostřednictvím uměle zkrachovalých spřátelených firem.

"Takový podvod se dá udělat u všeho, není to problém DPH," namítá Martin Diviš, manažer nepřímých daní u PricewaterhouseCoopers.

Jednodušší má být podle ODS jak vstup do podnikání (založení firmy do několika dnů), tak odchod z něj. Kdo končí musí dnes totiž započíst do příjmů i nikdy neuhrazené faktury a zaplatit daň z příjmu.

Nemůže si je postupně odepisovat jako ten, kdo v byznysu zůstává. Občanští demokraté slibují vyjmout z příjmů faktury tři roky po splatnosti.

Podpořit chtějí také vznik nových pracovních míst u živnostníků ve službách a řemeslech. "Za minimálně jedno místo a jeho udržení po dva roky dostane v roce vytvoření daňové prázdniny," vysvětluje Drobil. Ve svém programu ODS slibuje také slevu na pojistném za nová místa a za poloviční úvazky pro absolventy či rodiče malých dětí.

Živnostníci: To je málo

Sami živnostníci požadují ještě víc. Mimo jiné zrušení záloh na vodu, plyn a elektřinu od monopolních dodavatelů, radikální snížení bankovních poplatků či přeřazení služeb do nižší, 10procentní sazby DPH či splatnost do 30 dní pro všechny.

"Nemůžeme vstupovat do smluvních vztahů firem a nařizovat jim splatnost. O snížení bankovních poplatků se můžeme zasazovat, jak chceme, ale je to v kompetenci ČNB. Nechceme si zahrávat s populismem," reaguje Drobil.

"Řada věcí je těžko prosaditelná, ale živnostníci nechtějí slyšet, že to nepůjde," tvrdí Bedřich Danda, šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků a kandidát Strany soukromníků, se kterou ODS úzce spolupracuje.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Práce jako pro Popelku. Divadla paruky potřebují, vlásenkáři ale chybí

vlásenkářka Jarmila Kamínková

Divadla hledají zkušené vlásenkáře. Ruční výroba paruk je náročná a filmový průmysl nabízí lepší finanční ohodnocení....

168 tisíc karosérií ročně. Škoda otevřela v Boleslavi novou lakovnu

Michael Oeljeklaus (uprostřed), člen představenstva společnosti Škoda Auto za...

Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek otevřela novou lakovnu v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. Práci v ní najde více než...

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz