Topolánek zvažoval několik různých řešení - třeba i to, že by byl svolán mimořádný volební kongres ODS. Přiklonil se ale k "podmíněné rezignaci", tedy že veškeré své pravomoci předsedy strany předá do jednání výkonné rady Petru Nečasovi.
Topolánek řekl, že v posledních dnech čelil velké kampani, která prý byla vedena proti němu i jeho blízkým. Odmítl odpovídat na otázky, poskytovat rozhovory a řekl, že už nečeká, že by vystupoval na podobné tiskové konferenci.
Nečas: Bylo to odpovědné, státnické rozhodnutí
Petr Nečas věří, že Topolánkovo rozhodnutí bude znamenat zklidnění situace uvnitř ODS. "Jsem rád, že pan Topolánek odstoupil ze své vůle. Můžeme se teď plně soustředit na komunikaci s voliči," řekl Nečas.
"Je to řešení, které jsme si přáli, aby nebyla dvojkolejnost ve vedení strany před volbami," řekl iDNES.cz místopředseda Petr Gandalovič. Podle něj je důležité, že se teď ODS může plně věnovat kampani a představování programu. S tímto řešením podle něj přišel sám Topolánek, nikdo ho prý nemusel přemlouvat.
"Je dobře, že se tak rozhodl, možná jsme to tušili, ale rozhodně jsme to předem nevěděli," uvedl místopředseda Petr Bendl. Předání pravomocí šéfa strany Nečasovi je podle něj správné řešení.
Pokud by Topolánek rezignoval hned a "naplno", stranu by dál vedl dosavadní první místopředseda David Vodrážka a ODS by nevyřešila problém, že má jiného volebního lídra a někdo jiný vede stranu.
"Já s tímto krizovým řešením souhlasím a plně ho podporuji. Jsem přesvědčen, že výkonná rada ho schválí," řekl iDNES.cz Vodrážka. Kdyby jako první místopředseda bojoval s Nečasem o moc, byla by to přesně ta věc, kterou by si přáli soupeři ODS, aby byla před volbami rozpolcená.
Co bude dál s končícím předsedou Topolánkem?
Už minulý týden občanští demokraté Topolánka přesvědčili, aby položil funkci volebního lídra na jižní Moravě a výkonná rada ODS mu také doporučila, aby zvážil setrvání v čele strany. Novým volebním lídrem ODS a kandidátem na premiéra se stal místopředseda Petr Nečas.(více o změně volebního lídra ODS čtěte zde)
Občanští demokraté pak začali mluvit o tom, že by bylo vhodné, aby Topolánek z funkce předsedy odešel co nejdříve, "nezastiňoval" Nečase a nemátl voliče. Topolánek si vzal několik dnů na rozmyšlenou a ve středu nedorazil ani na představování volebního programu a na jednání poslaneckého klubu občanských demokratů.
Topolánek není ani poslancem, ani senátorem a plat okolo 90 tisíc korun dosud dostával jako předseda strany. Jiný stálý plat nemá. "Pan předseda ani na vteřinu nepřipustil, abychom se bavili o tom, co s ním bude dál," uvedl místopředseda ODS Bendl.
Nečas řekl, že by bylo "nedůstojné" se právě teď bavit o tom, co s Topolánkem dál bude. Nechtěl komentovat ani variantu, že by se po volbách mohla strana pokusit Topolánka dostat na pozici eurokomisaře, tak jak to v minulosti ČSSD udělala s Vladimírem Špidlou.
MIREK TOPOLÁNEKMirek Topolánek se narodil v roce 1956 ve Vsetíně, vystudoval VUT v Brně. Politicky se prvně angažoval v Občanském fóru, v roce 1994 vstoupil do ODS. V letech 1996-2004 byl senátorem za Ostravu-město. Jeho politická kariéra se prudce změnila 15. prosince 2002, kdy byl zvolen předsedou ODS. V roce 2006 s ní vyhrál sněmovní volby, ODS zpočátku pod jeho vedením sbírala jedno volební vítězství za druhým. V patem zablokované Sněmovně na druhý pokus vytvořil koaliční vládu se zelenými a lidovci, umožnili ji dva odpadlíci od ČSSD - Melčák a Pohanka. Postupně ale Topolánkova hvězda zapadala. V říjnu 2008 ODS drtivě prohrála krajské a senátní volby. Navzdory tomu na kongresu obhájil pozici předsedy, když ho vyzval Pavel Bém. V březnu 2009 vyslovila Sněmovna vládě nedůvěru - opozici přitom pomohli i poslanci zvolení za ODS a za zelené - a Topolánek podal demisi. V únoru 2010 se rozvedl s manželkou Pavlou. To už měl nemanželského syna Nicolase se svou novou životní partnerkou, místopředsedkyní Sněmovny za ODS Lucií Talmanovou. Na konci března 2010 Topolánek ve vrcholné politice skončil. Po jeho výrocích pro gay časopis Lui na adresu církví, voličů Jiřího Paroubka a narážce na židovský původ a charakter premiéra Jana Fischera ho šéf Senátu Přemysl Sobotka vyzval, aby odešel. Topolanek ustál jednání grémia ODS, výkonná rada ho ale vyzvala k odchodu a on pak opustil jihomoravskou kandidátku a nyní fakticky i post šéfa strany. |