Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Školy se mohou zavřít v případě červené na semaforu, ne při nákaze žáka

  9:35aktualizováno  10:45
Školy začnou v září v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními. Doporučení k ochraně proti koronaviru se v nich budou řídit mimo jiné podle takzvaného semaforu. Školy by měly omezit akce, kde se míchají třídy. Velké skupiny dětí nebudou tak muset do karantény. Při nákaze jednoho žáka se nebude muset zavírat celá škola. Ve třídách nebudou povinné roušky, v jídelnách však ano.

Vyplývá to z opatření obsažených v novém manuálu pro ředitele škol, který v úterý představil mimo jiné ministr školství Robert Plaga.

Vláda je pro povinnou účast při výuce, i kdyby školáci museli být doma

Podle Plagy se doporučení v novém dokumentu prakticky neliší od těch, podle nichž školy fungovaly v omezeném režimu v květnu a červnu. Kromě hygienických doporučení obsahuje materiál i návod k organizaci distanční výuky v případě uzavření škol.

„Zásadní byl maximální možný návrat k normálu, který ale musí odpovídat epidemiologické situaci. Manuál je rozdělený barevně podle toho, co je závazné, doporučující a informativní,“ řekl Plaga.

Školy budou moci otevřít v normálním provozu – nejsou omezené třídy nebo nutné potvrzení o bezinfekčnosti. Hlavní slovo v případných omezeních bude mít ministerstvo zdravotnictví a hygiena, kterými se školský resort musí řídit. 

Školní výlety nebo školy v přírodě nejsou nyní zakázané, nepočítá se ani s jejich plošným zákazem, ale vše se podle ministra Plagy bude odvíjet od aktuální epidemiologické situace.

Co si myslíte o rouškách na školách vy?

celkem hlasů: 6960
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 úterý 25. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

Školní jídelny budou moci od září fungovat, třídy se v nich však nemají příliš potkávat. Samoobslužný výdej bude zakázán. O organizaci rozhodnou ředitelé. Školní jídelny musí dodržovat platná pravidla vztahující se k rouškám, musí se dodržovat zvýšené hygienické standardy.

Vysoké školy začínají semestr až v říjnu a obecně fungují vzhledem k výuce ve volnějším režimu. Ministr Plaga by si přál, aby epidemie byla impulzem k tomu, že skončí masové přednášky ve velkých posluchárnách a aby to vedlo k využívání distančních nástrojů i k větší liberalizaci výuky.

Červený stupeň je kritický

„Nebudeme chtít dávat do karantény celé třídy nebo školy kvůli jednomu nakaženému, bude se to řešit individuálně podle pokynů hygienických stanic,“ řekl k možným karanténám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Školy by se ale zřejmě mohly uzavřít v případě označení některého okresu červeným, tedy nejvyšším stupněm rizika nákazy koronavirem. Od září se také vrací roušky do uzavřených míst, což bude platit i pro společné prostory škol, tedy zejména chodby nebo jídelny.

Školy dostanou přes miliardu na laptopy, na jednoho učitele 20 tisíc korun

„Byť to v jejich případě bude s určitými odlišnostmi, aby se neomezovala samotná výuka, kde by to mohlo mít negativní dopad zejména v prvním stupni. Ve třídách jako takových nebude rouška povinná i z toho důvodu, že jde o homogenní kolektivy třídy, jde jsou děti stále spolu,“ dodal ministr Vojtěch.

Podle Vojtěcha bude pro provoz škol od září zásadní hygiena. Bude se dbát na mytí rukou, dezinfekci, správné smrkání nebo úklid a větrání místností.

Pokud se u někoho doma z prostředí žáků školy, nebo jejích zaměstnanců objeví nákaza, začne situaci řešit krajská hygienická stanice. „Ta provede epidemiologické šetření v ohnisku nákazy, musí vždy individuálně posuzovat riziko, posoudí kvalitu kontaktu, což znamená jak časovou, tak i distanční a rozhodne o případné karanténě,“ vysvětlila hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Jak učit po několikaměsíční pauze

Manuál obsahuje mimo jiné doporučení České školní inspekce pro učitele, jak od září přistupovat k rozjezdu výuky a jak podpořit děti, které mohou mít ve znalostech z minulého školního roku velké mezery. Dokument má také slibovat, že by školám měli s doučováním dětí pomoci vysokoškolští studenti z pedagogických fakult.

Vedle hygienických opatření je součástí manuálu také návod pro postup škol v případě, že by některý z žáků měl příznaky nákazy koronavirem, či se u něj nákaza potvrdila, nebo se výuka musela organizovat na dálku. 

Jak se mají školy chovat v době koronaviru? Odpoví šéf asociace ředitelů

Vyžadovaná hygienická opatření jsou podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého pro školy zvládnutelná. V manuálu jsou převážně jen doporučení, samotný způsob provedení opatření ministerstvo nechává na ředitelích, což Černý uvítal.

Kvůli epidemii koronaviru byly školy část druhého pololetí uplynulého školního roku zavřené. První manuály k ochraně proti koronaviru obdržely v dubnu a fungovaly podle nich po svém částečném znovuotevření do konce školního roku. Docházka byla do té doby dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Základní školy měly v minulém školním roce zhruba 953 tisíc žáků a střední školy 424 tisíc. Podobné množství budou mít i v nadcházejícím školním roce.

17. srpna 2020

Autoři: ,

Vánoce a advent

Adventní čas začal v neděli 3. prosince. V předvánočním čase se konají tradiční trhy či koncerty, lidé shání dárky a těší se na pohádky, v domácnostech se uklízí a peče cukroví.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokácené duby a lípy se daly do pohybu. Dřevo mizí před ministerskou inspekcí

Některé z klád, do nichž organizace Greenpeace v létě umístila GPS trackery, se daly do pohybu. Podle nejnovějších...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Policie bojuje se zloději umění. Systém má zlepšit i spolupráce s ministerstvem

V jednom z pokojů východočeského hospitálu Kuks od loňska opět visí portrét hraběte Jana Michaela ze Šporku, člena...

Epidemie čínských zápalů plic nehrozí. Antibiotik máme dost, uklidňují lékaři

Lékaři zaznamenali v posledních týdnech nárůst případů covidu i chřipky, která má v některých případech horší průběh....

POLITICKÝ DIÁŘ: Slevové akce na Nutellu a Fialův „dlouhodobý tlak“

Premium Čím si naběhl bývalý ministr zemědělství Nekula a co dělá jeho nástupce Výborný jinak, proč by mohl zasáhnout expert na...

Fiala rozdal metály, ocenil senátorku Němcovou či šéfa projektu Dárek pro Putina

Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...