Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Aby se volby mohly posunout, za prvé by ta situace musela být zásadně horší. Jakkoliv je složitá, tak pořád to není kritická situace. Volby se dají odsunout pouze v nouzovém stavu zákonem, na kterém by se musely shodnout obě komory parlamentu,“ uvedl Hamáček. Odsun voleb ani v tuto chvíli nikdo nenavrhuje, zdůraznil ministr vnitra. Připustil, že je nižší zájem o práci ve volebních komisích.
Prezident Hamáčka přijal den poté, co kývl premiérovi Andreji Babišovi na bleskovou změnu v čele resortu zdravotnictví. Adama Vojtěcha nahradil Roman Prymula.
Hlavním tématem jednání šéfa ČSSD s prezidentem byla pandemie koronaviru. „Pan prezident se zajímal o aktuální čísla, data a prognózy vývoje,“ řekl ministr vnitra.
Zeman a Hamáček se shodli, že je klíčové připravit kapacity zdravotnických zařízení na nárůst počtu hospitalizovaných a co nejvíce zploštit křivku nárůstu.
Šéfa KSČM potěšil Zeman názorem na daň z příjmu
Ještě než se setkal s Hamáčkem, přijal prezident Vojtěcha Filipa, lídra komunistů, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD.
Podle šéfa komunistů jednali o státním rozpočtu, zrušení zdanění superhrubé mzdy a trvalém kurzarbeitu. Filip řekl prezidentu Zemanovi, že komunisté podpoří zákony směřující ke stabilizaci veřejných financí i zákon o trvalém kurzarbeitu.
Neshodli se podle něj na tom, kolik by měl stát platit lidem, které firma nechá doma a bude jim peníze vyplácet stát. Filip chce, aby to bylo 70 procent jejich mzdy, což prosazuje i ČSSD, Zeman chce méně.
„Zrušení superhrubé mzdy podporujeme, ale nikoli za podmínek, kdy dojde k další díře do státního rozpočtu. Chceme to spojit s tím, že by mělo dojít k diferenciaci daní. Potěšil mě pan prezident tím, že by si dovedl představit nejen dvě pásma, nebo tři pásma, ale i čtyři pásma daně z příjmu fyzických osob. Já jsem to ještě komentoval, že my jsme minimálně pro dvoupásmové zdanění právnických osob,“ řekl Filip po jednání se Zemanem.
Komunisté považují za nelogické, aby malé firmy se 20 zaměstnanci měly stejné daně jako nadnárodní korporace, které mají 200, tisíc či více zaměstnanců.
S oběma šéfy levicových stran se Zeman setkal právě v době, kdy vrcholí přípravy státního rozpočtu na příští rok.
Prezident přitom nesouhlasí s plánem vlády na zásadní daňovou změnu, s tím, aby lidé odváděli 15 procent z hrubé místo superhrubé mzdy. To jim nechá více peněz v peněžence, ale zároveň zásadně podsekne příjmy státního rozpočtu.