Prymulu uvede Babiš do čela úřadu v úterý brzy ráno. „Musíme zavést krizové řízení,“ prohlásil Babiš. A o něco později bylo jasné, co tím přesně myslí.
Jen pár minut po jmenování Prymuly ministrem vláda obnovila činnost Ústředního krizového štábu. Takže dvě klíčové osoby v boji proti šíření koronaviru se teď jmenují – Roman Prymula a Jan Hamáček, který krizový štáb vede. Babiš Prymulu uvede do úřadu v úterý v osm ráno.
Vážený pane ministře, ještě jednou Vám blahopřeji k Vašemu jmenování. Nedovedu si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie. Vím, jak skvěle jste obstál, když se bojovalo s první vlnou, a plně věřím, že stejně tak obstojíte i nyní ve velice a velice složité situaci. Dovolte mi, abych Vám ve Vaší práci popřál mnoho úspěchů a mnoho štěstí. Miloš Zeman, prezident republiky, Lány, 21. září 2020 |
O rezignaci Vojtěcha bylo jasno už v pátek
Na tiskové konferenci na Úřadu vlády předseda vlády řekl, že mu Vojtěch o své rezignaci řekl už při páteční schůzce. Vojtěcha označil Babiš za oblíbeného ministra a řekl, že dostává esemesky na Vojtěchovu podporu.
Vojtěch bude nyní řadovým poslancem. Premiér označil za nesmysl, že by mohl končící ministr zamířit do čela Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula byl Vojtěchovým náměstkem a v době nouzového stavu vedl krátce Ústřední krizový štáb, než ho vystřídal v čele štábu ministr vnitra Jan Hamáček.
Nouzový stav má své výhody, říká Prymula
Co bude prosazovat, naznačil Prymula už v neděli.„Je jisté, že my budeme stoupat někam do pásma 6 až 8000 (nakažených covid-19 za den - pozn. autora). Pokud budeme provádět opatření, tak bychom to tady mohli oploštit. Pokud ta opatření nebudou, tak je jasné, že nám hrozí další nárůst,“ řekl Prymula v Partii na Primě.
Prymula bude chtít dramaticky zlepšit komunikaci kolem epidemie, řekl serveru Seznam Zprávy. Vydávaná opatření musí být podle něj jednoznačná a srozumitelná. Nevyloučil, že na ministerstvu nastanou drobné personální změny. Očekává, že ministerstvo povede konce volebního období.
Domnívá se, že do funkce ho premiér vybral kvůli znalosti situace, kterou jako bývalý náměstek ministra i bývalý šéf krizového štábu má. Podle Prymuly stav vyžaduje velmi urgentní řešení, takže neměl šanci odmítnout. „Bylo by to neseriózní. Kdyby tady nebyla krize, tak bych to velmi zvažoval,“ připomněl své dřívější výroky, že nechce vstoupit do politiky.
Podpořil i vyhlášení nouzového stavu. „Nouzový stav má své výhody, a pokud ten nárůst takovýto bude, tak si myslím, že je namístě o něm uvažovat,“ prohlásil v neděli muž, který se o den později stal ministrem zdravotnictví.
Vojtěch svou rezignaci oznámil v pondělí ráno. „Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení situace kolem koronaviru,“ uvedl v rezignační řeči.
To, že se nad Vojtěchem smráká, bylo přitom zřejmé již ve chvíli, kdy Babiš v pátek zdůvodňoval obnovení Ústředního krizového štábu, po čemž volala koaliční ČSSD, opozice a nakonec i hejtmani, a to včetně hejtmanů za ANO.
Mezi ministerstvem a kraji to skřípalo
„Já jsem víceméně vyslyšel volání hejtmanů a krajů po tom, aby byl zřízen. Hejtmani si přejí spolupráci s panem Hamáčkem. Komunikace nefunguje mezi ministerstvem zdravotnictví, centrálním řídícím týmem a kraji,“ řekl premiér v pátek, kdy se také na obnovení štábu dohodl s Hamáčkem.