České děti tloustnou. S nadváhou či obezitou se pere každé páté

  11:54aktualizováno  11:54
S nadváhou či obezitou bojuje v České republice každé páté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety, meziročně navíc dětí s nadměrnou hmotností přibývá. Problémy s nadbytečnými kilogramy přitom postihují především chlapce. Stravovací návyky dětí se lepší, ubylo však těch, které pravidelně sportují. Aktuální data zveřejnili výzkumníci v úterý.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Se svou hmotností se pere pětina dětí ve věku mezi jedenácti a patnácti lety. Téměř každé sedmé (15 procent) má nadváhu, šest procent je obézních. “Asi sto tisíc dětí v Česku trpí nadváhou, z toho 30 tisíc dětí trpí obezitou,“ přiblížil vedoucí výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci Michal Kalman. 

Do Health Behaviour in School-aged Children (HBSB) studie se zapojilo přes 13 tisíc dětí ve věku jedenáct, třináct a patnáct let. Podle výzkumu má problémy s váhou každý čtvrtý chlapec (26,6 procent) a téměř každá sedmá dívka (14,8 procent). 

Oproti roku 2002 se přitom situace zhoršila. Zatímco v roce 2002 mělo problémy s váhou 16 procent patnáctiletých chlapců a 6,6 procent děvčat, v roce 2018 už se svou váhou zápolil každý čtvrtý (25,1 procent) patnáctiletý mladík a 13,3 procent dívek. 

Roli však hrají i socioekonomické faktory. „Děti z hůře situovaných rodin trpí třikrát více obezitou, než děti, které vyrůstají v bohatších rodinách,“ přiblížil Kalman. V chudých rodinách vědci odhalili devět procent obézních dětí, v lépe situovaných tři procenta.

Výzkumníci však zaznamenali i regionální rozdíly. Zatímco nejmenší problémy s váhou mají děti v Praze (necelých 15 procent), největší na severu Čech (až 26 procent).

Zdravá školní jídelna

Ministerstvo zdravotnictví v souvislosti dětského stravování podporuje projekt Zdravá školní jídelna. V současnosti je do něj zapojeno 228 školních jídelen. „Projekt má za cíl vzdělávat personál školních jídelen v oblasti nutričních standardů, umírněného solení, s ohledem na dětské strávníky,“ vysvětlil Vojtěch. 

„To není úplně lichotivé číslo,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pozitivní podle Vojtěcha je to, že se zlepšují stravovací návyky dětí - dospívající jedí více ovoce a zeleniny a méně sladkostí. „Bezmála polovina českých dětí sní denně alespoň jeden kus ovoce,“ přiblížil. 

Od roku 2002 do roku 2015 přitom konzumace ovoce klesala, později však zase narostla. Podobný trend je podle Kalmana i u zeleniny, kterou pravidelně konzumuje 37 procent dospívajících. Sladkosti pravidelně jí každé páté (21 procent) dítě. 

Děti sportují stále méně

Děti rok od roku méně sportují, odhalili vědci. Zatímco v roce 2002 se věnoval 60 minut denně pohybové aktivitě každý třetí (31,1) chlapec ve věku mezi 11 a 15 lety, v roce 2018 to byl každý pátý (22,1 procent). 

Mezi stejně starými dívkami se v roce 2002 věnovala hodinu denně pohybové aktivitě každá pátá (22,3 procent), v roce 2018 to už byla každá sedmá (15 procent).   

„Zatímco v mnoha oblastech má Česká republika výsledky nadprůměrné, v případě fyzické aktivity jak dětí, tak dospívajících je podprůměrná,“ uvedl ředitel české Kanceláře WHO Srdan Matic. 

Vědci také zjistili, že téměř polovina (41 procent) chlapců a třetina (29 procent) dívek s nadváhou či obezitou si tento fakt nepřipouští. „Víme také, že negativně hodnotí vlastní hmotnost skoro třetina třináctiletých a patnáctiletých děvčat,“ vysvětlil Kalman.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Politická strana Realisté po třech letech končí, rozhodli členové

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom Jiří Hynek,...

Bělorusa viní z terorismu za boje na Ukrajině, v Česku mu hrozí 15 let

Ozbrojenci z batalionu Vostok  se zmocnili budovy regionální vlády v Doněcku, v...

Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska. Podle nich se přidal k bojům na...

Po útoku na plovárně v Dubí budou na návštěvníky dohlížet kamery

Fotografie z aktuálně nainstalovaného kamerového systému městské policie na...

V návaznosti na loňský brutální útok, při kterém skupina Romů napadla na koupališti v Dubí na Teplicku mladého muže,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz