Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V osmi letech měla skoro šedesát kilo. Obézních Čechů přibývá

  13:20
Češi se drží na prvních místech žebříčku obézních dospělých v Evropě. Obézní je podle odborníků čtvrtina českých žen a dvaadvacet procent mužů, nadváhou trpí další čtvrtina populace. V současnosti mohou pacienti vybírat z několika možností, jak vysokou váhu řešit.

Paní Ladislava před zákrokem (vlevo) a po něm. | foto: koláž iDNES.cz

Jednačtyřicetiletá Ladislava dnes váží šestašedesát kilogramů. Ještě před rokem jí však ručička na váze ukazovala téměř dvojnásobek. Vysoká váha ženu trápila už od dětství - ve svých osmi letech se blížila šedesáti kilogramům. Před porodem prvního dítěte se zdvojnásobila. 

„Klouby a všechno mě bolelo. A to mi bylo osmnáct,“ popsala ve středu štíhlá brunetka. I přesto, že se jí občas podařilo několik kil shodit, její váha se nikdy nesnížila pod 100 kilogramů. „Bojovala jsem všelijak, cvičila jsem. Ale byla jsem pořád taková statná,“ doplnila.

Zlom nastal, když změnila lékařku. Ta jí v pětatřiceti letech diagnostikovala celiakii – autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku - a alergii na laktózu. „Všechno mi to zpětně došlo,“ dodala. Omezila problematické potraviny a podařilo se jí zhubnout. Nikdy však ne na dlouho.

Navštívila proto obezitologa. „Zvedala se mi cukrovka. Už mi bylo opravdu špatně, bolely mě klouby. Mám skřípnutý sedací nerv, tahala jsem nohu za sebou,“ přiblížila své obtíže. 

I přesto, že původně plánovala konzervativní léčbu, po konzultaci s lékaři nakonec zvolila zákrok, který jí zmenšil kapacitu žaludku.

Po roce od operace stále pečlivě počítá všechno, co sní či vypije. „Dá se to naučit,“ dodala. Největší odměnou pro ni je lepší zdravotní stav. „Mám dvě malé děti. Už je mi jednačtyřicet, chci se v šedesáti dožít vnoučat a být tu pro ně,“ zakončila.

Dvě stě tisíc Čechů by potřebovalo péči obezitologa

Česká republika v žebříčku obezity u dospělých v Evropě stále zaujímá přední příčky. Obézní je podle odborníků čtvrtina českých žen a 22 procent mužů, nadváhou trpí další čtvrtina populace. Oproti tomu byla v roce 1993 v Česku obézní desetina mužů a dvanáct procent žen. Podíl obézních roste podle lékařů i mezi dětmi, informoval přednosta Centra experimentální medicíny IKEM Martin Haluzík.

„Přes zcela nepochybnou souvislost obezity s rozvojem závažných komplikací a zvýšenou nemocností a úmrtností není stále její prevenci a léčbě věnována dostatečná pozornost a prostředky vynakládané na tyto účely jsou zásadně nedostatečné,“ dodal Haluzík. Odborníci odhadují, že v roce 2030 bude obézní každý druhý Evropan.

Péči obezitologa by podle místopředsedy České obezitologické společnosti Martina Frieda potřebovalo dvě stě tisíc Čechů. „Když už to přesáhne nějakou hranici a lidé mají obezitu s BMI přes 35, tak by se měli léčit ve specializovaných centrech. To už je závažné onemocnění,“ dodal.

I přesto, že většina pacientů se uchyluje ke konzervativní léčbě obezity, kterou jsou například diety, stále populárnější jsou i chirurgická řešení. V Česku se podle Frieda ročně provede okolo 1700 operací, kterými lékaři omezí kapacitu žaludku.

Cílem je mít zdravého člověka

Nejnověji pak mohou pacienti využít méně invazivní metody. „Patří sem například celkem jednoduchá spojení tenkého střeva stranou ke straně, některé méně zatěžující operace na žaludku ať již provedené laparoskopicky, nebo v budoucnosti i endoskopicky či zákroky s využitím jiných, například málo invazivních radiologických metod,“ přiblížil Fried. Obézní pacienti také mohou zvolit léky. Léčba však především má být multidisciplinární.

Zatímco dříve lékaři usilovali o co největší váhový úbytek pacienta, dnes už to neplatí. „Extrémní váhové úbytky nejsou tou modlou. Cílem je mít po léčbě zdravého člověka, který pokud možno netrpí chorobami, které se k obezitě řadí a jsou jí vyvolané,“ dodal Fried. Obezita několikanásobně zvyšuje riziko vzniku nemocí jako je infarkt, mrtvice nebo rozvoj cukrovky druhého typu.

Odhaduje se, že roční náklady na léčbu obezity a přidružených nemocí jsou v celé Evropě sedmdesát miliard eur (asi 1,8 bilionu korun). České zdravotnictví podle odhadů stojí důsledky nízkého pohybu asi třicet miliard ročně, což je téměř desetina jeho rozpočtu. Výskyt obezity stoupá v důsledku sedavého způsobu života, nesprávným složením stravy a její nadměrnou kalorickou hodnotou. 

BMI je vymyšlená věc, řekla v Rozstřelu žena, která vážila 160 kilo:

30. května 2018

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Střelba na fakultě: Vysvětlujeme chyby policie v souvislostech

21. června 2024

Premium Policie otočila. A poprvé přiznala, že ne vše, co předcházelo střelbě na Filozofické fakultě...

Čína má zálusk na ruskou řeku. Putin jí však při návštěvě KLDR vytvořil překážku

21. června 2024

Premium Nový projekt silničního mostu mezi Severní Koreou a Ruskem přes řeku Tuman představuje omezení pro...

Policie o střelci na FF UK: Otce zavraždil kvůli obecné zášti. Nechybili jsme

20. června 2024  17:31,  aktualizováno  22:41

Pachatel střelby na fakultě neměl konflikt se svým otcem před tím, než ho zavraždil. Motivem byla...

Slovenští poslanci schválili přeměnu RTVS v STVR. Zbývá jen Pellegrini

20. června 2024  21:10,  aktualizováno  22:13

Slovenská sněmovna ve čtvrtek večer hlasy vládních poslanců schválila nový zákon o veřejnoprávní...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...