Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Děti si na roušky zvykly. Kritiku rodičů jsem nezaznamenala, říká učitelka

  20:00
Roušky jsou ve školách od druhého stupně výš povinné pro celou republiku. Od pátku budou muset ve školách nosit roušky všichni bez výjimky nejen ve společných prostorách, ale i ve třídách. Už nejde jen o doporučení ministerstva. „Příjemné to nebude pro nikoho z nás, hlavně pokud bude teplo,“ říká učitelka z pražské základní školy Dr. E. Beneše v Čakovicích Petra Boháčková.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Roušky mají být nově povinné pro děti na druhém stupni. Jak v praxi vypadá takové rozdělení? Potkávají se přece na chodbách nebo v jídelně. 
I když ministerský manuál doporučoval, aby se omezilo setkávání dětí co nejvíce, u nás se potkávají. Mělo se to omezit hlavně v družinách, aby se nemíchaly děti z různých tříd. Budou školy, které ty kolektivy dokážou nějakým způsobem oddělit, ale my jsme velká škola, takže u nás to nešlo. První a druhý stupeň se potká na chodbách nebo právě v jídelně, i když se snažíme pohyb dětí regulovat. Udělali jsme to tedy tak, že jsme dali povinně roušky do společných prostor už od začátku září.

Česko opět přitvrdilo. Roušky i při výuce a zavřené hospody po půlnoci

A když jsou teď povinně na druhém stupni i během výuky, uvažujete o nějakých časech, kdy děti budou moct chodit více ven, aby mohly být chvíli bez roušek? Plánují to například na základní škole v Klánovicích .
Někteří učitelé u nás už teď chodí například na výuku přírodopisu ven. Tam samozřejmě mohou být bez roušek. Když si vzpomenu na několik minulých dní, tak si nedovedu představit, že v místech, kde jsem učila, by děti seděly v rouškách a já sama měla takhle učit šest hodin v kuse. Jako fyzikářka jsem zrovna tento týden s dětmi v hodině vyráběla a programovala teploměry, kterými jsme ve třídě naměřili teplotu 33 stupňů Celsia. To by opravdu bylo po celý den v roušce velice nepříjemné. Ne nemožné, ale nepříjemné.

Jste nejen učitelka fyziky a angličtiny na druhém stupni, ale i zástupkyně ředitele. Máte už jako členka vedení školy představu, jak budete řešit třeba tělocvik či obědy?
Už jsme nějaká opatření zavedli s prvním zářím, jako například roušky na chodbách a v jiných společných prostorách. Takže děti roušku nemají jenom u jídla a zdá se mi, že si na ni docela zvykly.

Platí pravidla pro všechny děti, pro první i druhý stupeň?
Ano, i pro učitele a další zaměstnance. Někteří se například navzájem upozorňují, když roušku nasazenou nemají a nechali ji ve třídě. I já jsem se občas musela vrátit do kabinetu, protože jsem ji tam zapomněla. Teď už mám pro jistotu v batohu stále jednu roušku navíc. Ale tento systém ve společných prostorách mi přijde snesitelný.

Petra Boháčková (49)

Vystudovala Pedagogickou fakultu UK, obor učitelství fyzika – základy techniky. Postupně dostudovala angličtinu a environmentální výchovu. Aktuálně učí na Základní škole Dr. E. Beneše v Praze 9 – Čakovicích fyziku, anglický jazyk a environmentální výchovu a pracuje tam také jako zástupkyně.

Je členkou Učitelské platformy, GEG Učte s námi, ambasadorkou eTwinningu, vedoucím ambasadorem Future classroom lab European schoolnet, od prosince 2014 Apple Professional Developement Trainer a od roku 2015 také Apple Distinguished Teacher.

Učitelka fyziky a anglického jazyka Petra Boháčková (17. září 2020)

Taky mám jednu v tašce nastálo, ale hygiena té roušky nebude ani v jednom z případů ideální.
Ano, to je myslím, pravda. I pro děti bude těžké udržovat roušky v dobrém stavu, zvlášť pokud budou vysoké teploty. Budou propocené a prodýchané, takže to bude chtít roušek asi víc. Na druhou stranu si těžko dovedu představit, že někdo bude do školy nosit pět nebo šest roušek.

Už jsme si na roušky zvykli

Roušky a respirátory jsou povinné i pro učitele. Máte dostatek pomůcek, nebo si je musí učitelé nosit sami?
Máme. Velice nás podporuje Městský úřad Praha 9 - Čakovice jako náš zřizovatel, poskytuje nám roušky a teď i respirátory. Jak to mají ostatní části Prahy-9 nebo školy jiných zřizovatelů, to nevím.

Je to, že jsou teď roušky povinné, pro vás úlevou, nebo spíše přítěží? Například díky tomu, že se už nemusíte dohadovat s rodiči, jestli to mají dodržovat, nebo ne.
Ke mě se od začátku roku nedostala žádná zpráva o tom, že by rodiče měli problém s dodržováním námi nastavených pravidel. Děti prostě roušky na chodbách nosily a nikdo z rodičů to u nás nezpochybňoval.

Máte ale ve škole 1 300 dětí.
To je pravda, nemusím vědět o všem ani jako zástupkyně. Ale o problému bych asi věděla, takže si myslím, že pro nás se tím nařízením ve vztahu k rodičům vlastně nic nemění. Jen to, kde se roušky budou nosit. Přítěží jsou spíše roušky samotné, nežli to, kdo jejich nošení nařídil.

Nebylo by tedy jednodušší rovnou nastoupit na distanční výuku, když to bude v rouškách složité? V březnu se školy zavřely prakticky ze dne na den a nikdo to nečekal.
Na distanční výuku se připravujeme průběžně a nejlépe, jak to jde. Už na konci školního roku před prázdninami jsme na škole zřídili tým, který se tomu systematicky věnuje a školí svoje kolegy, mapuje i možnosti žáků. Až dostaneme přislíbených 20 tisíc korun na učitele pro obnovu techniky, tak ji obnovíme. Vyčleněný tým se také snaží připravit rozvrh distanční výuky, což pro školu s 1 300 žáky vůbec není jednoduché.

Učíte to i děti? Je nový školní rok, takže děti chodí do jiných tříd a mohou potřebovat nové programy.
Od začátku září je učíme jak a kam se mají přihlašovat, využíváme Teams od Microsoftu, dlouho používáme Moodle, kde jsou materiály pro výuku a děti už ho většinou znají. Před koronavirem ho jen všichni nepoužívali. 

Měla by podle vás být distanční výuka rovnou, nebo ne?
Pro mě je kontakt ve třídě těžko nahraditelný. S distančním vzděláváním nemám problém, webináře vedu i mimo školu jako ambasadorka eTwinningu Domu zahraniční spolupráce. Takže pro mě sezení před počítačem a výklad není cizí, jen to není to samé, jako interakce ve třídě. A vlastně mi to před uzavřením škol ani nijak nepřišlo, že by mi to chybělo. Ale ty dva měsíce byly opravdu dlouhé. Chybělo mi to a hodně. Takže já doufám, že budeme ve školách tak dlouho, jak to jen půjde. Byla to pro mě zajímavá zkušenost a to i v té situaci, že mým největším koníčkem je sedět v křesle a číst si knížky. Když jsem ale měla zakázáno jít ven, nikdy se mi tam nechtělo víc.

Zavřít školu na 14 dní není v učivu takový výpadek a půjde to dát zvládnout. Ale jen ať to není na půl roku, to by bylo strašné pro všechny.

Takže jde o to, aby školy nezavřeli vůbec, nebo ne na moc dlouho?
Pokud to bude na 14 dní, tak to podle mě nebude ani velký výpadek v učivu jako takovém a půjde zvládnout. Ale jen ať to není na půl roku, to by bylo strašné pro všechny. Ale jsou to moje pocity. A rozhodovat se mezi tím, jestli jsou roušky lepší, nebo horší varianta než zavření škol, to mi přijde rozhodování od čerta k ďáblu. Ani jedno není ideální, ale výuka ve škole je pro mě daleko příjemnější.

Některé školy se měly podle semaforu zavřít a jiné fungovat. Nezačnou se pak rozrůstat rozdíly mezi školami, když budou pro každou platit jiná pravidla?
Řekla bych to takhle – povinné výstupy jsou po páté třídě, pokud jdete například na gymnázium, a pak v deváté třídě. To znamená, že by z každé deváté třídy ze všech škol v republice měli vyjít žáci, kteří budou na stejné či podobné úrovni. Pokud tedy přeruším výuku například v sedmé třídě, má dítě pořád ještě dva roky na to, aby možné nedostatky dohnalo. Pokud by tedy semafor fungoval opravdu dobře, což teď nechci hodnotit, tak by podle mě  nebyl problém, kdyby výuka probíhala někde podle potřeby distančně a jinde prezenčně. Neměly by mezi tím být podle mého žádné velké rozdíly.

Tři měsíce jsou ale dlouhá doba i podle České školní inspekce, která ve školách dělala šetření. Zjistila, že rozdíly vznikají.
To ano, ale pořád se mi zdá, že je dost času to případně dohnat. Pokud si tři měsíce rozložíme postupně do tří let a neříkám, že to bude něco jednoduchého, tak se to zvládnout dá. Deváťáci o to zkrátka přišli a u osmáků to také bude o něco složitější.

Nošení roušek ve školách bude povinné i během vyučování pro žáky od druhého stupně základních škol:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministr životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Vyčerpali jsme pozitivní motivace, hájí Babiš před poslanci povinné očkování

Přímý přenos Ve Sněmovně probíhá boj o povinné očkování pro některé skupiny občanů. „Je to jasný signál pro občany, že očkování je...

KOMENTÁŘ: Nový premiér, stará vláda. Kdo teď tahá za delší konec provazu?

Premium Nacházíme se v zajímavé fázi dvojpremiérství. V kulisách vládnutí starého kabinetu nový premiér skládá novou vládu. Jak...

Perla Ostravy ožívá, začíná obnova módního domu Ostravica

Po bývalých městských jatkách, kde už finišuje přestavba na centrum moderního umění, čeká vzkříšení i další památkově...

Babiš uspěl s odvoláním, nemusí se omlouvat senátorovi za „psychopata“

Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš omluvit senátoru Lukáši Wagenknechtovi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...