Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žen je v našem oboru málo. Diskriminaci ale necítím, říká úspěšná matematička

Seriál   15:58
Jako malá chtěla být Lenka Slavíková spisovatelkou. Nakonec se z ní stala matematička. A velmi úspěšná – nedávno dokonce získala prestižní Cenu Neuron. Její matematická disciplína studuje lineární prostory, obvykle nekonečné dimenze, a zobrazení mezi nimi. Za svůj cíl si vědkyně dává mimo jiné inspirovat mladé lidi, aby se její milované „matiky“ nebáli, a pokud je baví, šli ji studovat.
Když se měla matematička rychle rozhodnout, co při focení napíše na tabuli, bez...

Když se měla matematička rychle rozhodnout, co při focení napíše na tabuli, bez většího zaváhání začala psát Hilbert Huangova transformaci. Tato metoda se používá na analýzu signálu. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Jaké to je být ženou ve světě matematiky?
Je nás málo, počty se ale postupně zvětšují. Žádné negativní vlivy jsem nikdy nepocítila, i když se mi často stává, že bývám na přednášce nebo semináři jediná žena. Už si toho po těch letech ani nevšimnu, jsem hlavně ráda, že jsem mezi svými. V matematice je jedno, jestli jste žena nebo muž.

Cítila jste se být někdy znevýhodněná nebo podceňovaná?
Ne, já ten pocit nikdy neměla a nemám.

V čem spočívá vaše specializace, tedy funkcionální analýza? Jaké problémy pomáhá řešit?
Matematika nám obecně pomáhá lépe porozumět problémům reálného světa. Pomocí matematického modelování lze tyto problémy převést do řeči matematiky a matematické nástroje nám je potom pomohou vyřešit. Představte si například, že chcete popsat šíření tepla v nějakém tělese, třeba u vás doma poté, co zapnete radiátor.

Tento proces popíšete pomocí funkce, která udává teplotu v daném místě a v daném čase. Matematické modelování dokáže přetavit fyzikální zákonitosti do rovnice, tedy do vztahu, který naše funkce musí splňovat. Ideální by bylo ji explicitně vyřešit, napsat pro funkci přesný vzoreček. To se nám ale podaří málokdy. Metodami funkcionální analýzy ovšem alespoň můžeme popsat některé důležité vlastnosti takové funkce, a to i bez toho, abychom přesně věděli, jak tato funkce vypadá.

Nedávno jste byla oceněná Cenou Neuron. Ne za žádný konkrétní objev, ale za přínos vědě jako takové?
Přesně tak, získala jsem Cenu Neuron pro nadějné vědce za studium matematických funkcí. Beru to jako moc hezké ocenění mojí práce a zároveň i jako povzbuzení do dalšího výzkumu.

Proč bývá matematika pro studenty často strašákem?
Pořád se považuje za těžký předmět, který se nedá naučit. Tak to ale vůbec není, matematika nemá být memorování vzorečků nebo formulek. Měla by nás naučit hlavně způsobu přemýšlení. Jak z toho, co už víme, můžeme odvodit nějaké nové závěry.

„Tohle v reálném životě nikdy nevyužiju.“ V zadní lavici jsem tuhle větu slýchal u každého druhého matematického příkladu na střední škole. Co z matematiky v životě opravdu využít můžeme?
Jedna z věcí, kterou by nás matematika měla naučit, je, že nemůžete věřit všemu, co vám někdo řekne. Matematika vychází ze základních principů, takzvaných axiomů, a z nich postupně odvozuje všechno ostatní. To bychom měli do jisté míry aplikovat i v běžném životě, a ne jen slepě věřit tomu, co je někde napsané. Takže za mě je přeneseno do praxe důležité určitě ověřování informací.

Má vůbec v současné době smysl umět násobilku, když každý má už i na základní škole v kapse mobilní telefon s kalkulačkou?
Alespoň základní početní operace bychom pořád zvládat měli. Když se pak chceme pustit do komplexnějších problémů a neumíme z hlavy dva krát tři, budeme mít velký problém.

Lenka Slavíková

Coby matematička toho Lenka Slavíková ke své práci mnoho nepotřebuje, dominantu...
  • Matematička, specializuje se na funkcionální analýzu, což je matematická disciplína studující lineární prostory, obvykle nekonečné dimenze, a zobrazení mezi nimi.
  • Díky ní se nacházejí aplikace na řadu problémů jak čistě matematických, tak i souvisejících problémů fyziky, biologie nebo ekonomie.
  • V letošním roce se stala laureátkou Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru matematika za studium matematických funkcí. V únoru se také stala členem neformálního poradního týmu ministryně Heleny Langšádlové pro vědu, výzkum a inovace.
  • Lenka Slavíková vystudovala Univerzitu Karlovu, kde dnes přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě. Jak svědčí četná pozvání k pobytům na prestižních univerzitách po celém světě, její práce jsou uznávané širokou vědeckou komunitou.

Nejprve jsem byla nerozhodná

Kdy jste se vlastně vy sama rozhodla, že budete matematičkou?
Při nástupu na čtyřleté gymnázium v Mnichově Hradišti jsem byla hodně nerozhodná. Nevěděla jsem, jestli se chci věnovat humanitním vědám, přírodním vědám nebo třeba právě matematice. Neuměla jsem si zvolit předměty, proto jsem navštívila poradkyni, které si mě otestovala a z testů poměrně jednoznačně vyšlo, že právě pro matematiku mám nejlepší předpoklady.

Inspirativní ženy – rozhovory

Březovská: Pařížskou dohodu psali muži. Pohled žen chybí

Kubala Havrdová: Netrápím se věcmi, které nezměním

Kalistová: Společnost se ještě nevyrovnala s ambiciózními ženami

Bělková: Ženy a muži jsou skoro stejní

Valdrová: „Baba“ je často silnější než chlap. Jazyk společnost mění

Täubelová: Prababičce všechno vzali. Ke kvalitním lůžkovinám jsem se prospala

Šprincová: Jde nám o systém. Podporujeme všechny ženy v politice

Hosprová: Koncertovala jsem tři měsíce po porodu, předsudky neřeším

Tarasovičová: Máma se s vrtulníkem smířila. Na výcvik padlo spoření

Ptáčková: Bojové sporty nejsou o násilí, vybudujete si tak respekt

Vlčková: Každý nemocný mě ovlivní, v umírání je bolest i krása

Falk: Rebelství proti stereotypům mě nakoplo k hvězdné kariéře

Valkárová: Dnes už se vědci nehodnotí jen podle počtu publikací

Co to v tomhle věku znamená, věnovat se matematice?
Začala jsem chodit na matematické olympiády. Důležité povzbuzení přišlo ve třetím ročníku, kdy jsem se dostala do celostátního kola v Litoměřicích. Poprvé v životě jsem tam potkala tolik podobně smýšlejících lidí, jako jsem já.

Takže sraz nadšenců do matematiky?
Ano, potěšilo mě, že existují i lidé, kteří mají také takové zájmy. Tedy matematiku a speciálně řešení různých zapeklitých úloh. Prostě že jsou podobně potrhlí.

Celostátní kolo jste, předpokládám, vyhrála?
Nevyhrála jsem ho, ale umístila jsem se v první polovině výsledkové listiny mezi úspěšnými řešiteli. Ve čtvrťáku jsem pak jela na další celostátní kolo do Zlína, ze kterého jsem se už kvalifikovala na mezinárodní matematickou olympiádu do Vietnamu. Byla to pro mě vlastně taková první křižovatka. Úspěch v soutěži mě přesvědčil o tom, že studium matematiky by pro mě nemuselo být tak nereálným cílem, jak se zpočátku zdálo. Matematika mě vždycky celkem bavila, do té doby jsem si ale nedokázala představit, že bych ji šla opravdu studovat.

Jak vypadá taková soutěž? Představuji si obří halu plnou lidí s brýlemi a zadáním na neřešitelné úlohy.
Nejste daleko od pravdy. Bylo nás asi pět set soutěžících, soutěž se konala dva dny po sobě. Každý den máte čtyři a půl hodiny na vyřešení tří úloh. Maximum je 42 bodů, sedm bodů za každou úlohu. To málokdo zvládne, typicky to z těch pěti set účastníků jen několik prvních dotáhne alespoň k pěti správným úlohám ze šesti. Někdy je to dokonce tak náročné, že všechny úlohy správně nevyřeší nikdo. Já jsem se tehdy umístila mezi první polovinou účastníků a odvezla si domů bronzovou medaili.

Po mateřské se cítíme k ničemu. Přitom je to hloupost, říká manažerka inovací

Řekněte to v matematice

A to jste ještě ani nenastoupila na vysokou školu, klobouk dolů. Jaký pro vás byl nástup na MatFyz?
Ze začátku jsem se také věnovala matematickým olympiádám, to byla moje komfortní zóna. Ve třetím ročníku bylo třeba zapsat si bakalářskou práci, já jsem si pro tu svou vybrala jako vedoucího pana profesora Luboše Picka. Ten ve mně rychle rozeznal předpoklady pro vědeckou práci, dokonce se mi povedlo udělat z bakalářky svůj první odborný článek. Najednou jsem zjistila, že matematikou se lze zabývat i bez nutnosti v ní soutěžit. To mi dost sedlo, protože při řešení úloh na čas bývám nervózní.

Na postdoktorských pobytech v zahraničí jste byla několikrát. Kde všude a co vám to dalo?
Nejdříve jsem odešla na školu do amerického státu Missouri, to je takové malé univerzitní město. Rok jsem strávila v německém Bonnu. Obojí pro mě bylo moc důležité, naučila jsem se i jinou oblast matematiky, která se u nás tolik nedělá, a poznala jsem spoustu zajímavých lidí, s mnohými z nichž jsem stále v kontaktu. Viděla jsem také, jak žijí lidé jinde. Po osobní stránce jsem nyní ráda, že jsem se rozhodla vrátit do České republiky. Matematici jsou ale skoro všude stejní.

Zvládala jste matematiku už na základní škole? A co ostatní předměty, šla vám i čeština nebo dějepis?
Šlo mi skoro všechno kromě pracovních činností a tělocviku, což vás asi nijak nepřekvapí, manuálně na tom nejsem moc dobře. To mi také zhatilo můj dětský sen: stát se cukrářkou. Nějakou dobu jsem také chtěla být spisovatelkou, na gymnáziu jsem dokonce vyhrála literární soutěž. Teď už ale píšu jen odborné články.

Jak může svět matematiky ovlivnit umělá inteligence? CERMAT například letos vyzkoušel AI při opravovaní některých matematických úloh u přijímaček, výsledky byly prý srovnatelné s chybovostí člověka.
Využití AI nebo superpočítačů určitě budoucnost má. Pokud dojdete k situaci, kdy musíte ručně vypočítat biliony příkladů, je rozhodně lepší, když to dělá počítač. Další využití vidím právě u vámi zmíněného opravování, a to nejenom studentských prací.

Pokud například já dokážu nějakou matematickou větu a budu ji chtít publikovat v odborném časopise, musí ji zkontrolovat člověk, který má ale i jiné povinnosti a může to trvat dost dlouho. V současné době už se začíná experimentovat s ověřováním matematických důkazů počítačem. Pokud bude AI tak vyspělá, že tuto úlohu člověka jednou spolehlivě nahradí, jsem určitě pro.

Jaký máte cíl do budoucna?
Dělat matematiku co nejlépe umím a ideálně inspirovat další zájemce o studium matematiky, vždyť je to krásná věda. Kdo je náturou matematik, bude se mezi námi ostatními cítit velmi dobře.

Inspirativní ženy

Seriál iDNES.cz

Inspirativní ženy, které se rozhodl představit projekt portálu iDNES.cz, jsou silné, pevné v názorech a jdou si za svým. Jsou vidět a slyšet ve veřejném prostoru nebo se dokázaly prosadit bez větší mediální pozornosti. Mají ale dostatek možností všechny?

Ptáme se na témata, která o úspěchu mohou rozhodovat – píle, platové podmínky, rodina, ale i diskriminace, sexuální obtěžování stejně tak jako férovost a rovnost.

Otevřené rozhovory jsou základem našeho projektu. Statistika je neúprosná, pořád je jen zlomek rodin, ve kterých jde na rodičovskou dovolenou muž. Tedy je rodina v dnešní době překážkou a jak skloubit děti a kariéru, kterou muž většinou přerušit nemusí? Každý si musí najít odpověď sám, ale pevně věříme, že vás Inspirativní ženy bez ohledu na pohlaví zaujmou.

Ve venkovských dramatech bojovala za práva žen. Preissová předběhla svou dobu

Gabriela Preissová

Seriál Výjimečná postava české literatury, Gabriela Preissová, vstoupila do dějin jako neúnavná bojovnice...

Patronka, matka i babička vládců. Mocnou ženu připravil o život rozkaz její snachy

Rekonstrukce obličeje svaté Ludmily

Seriál Kněžna Ludmila, první křesťanská kněžna a patronka České republiky, zanechala nezaměnitelnou stopu...

Oblečení i půjčujeme, musí být spojené s hodnotou, říká zakladatelka módní značky

Zakladatelka značky Wo-Mum, vyrábějící elegantní oblečení pro těhotné a kojící...

Seriál Udržitelnost, nadčasovost, pohodlí a elegance i pro těhotné a kojící ženy. To všechno podnikatelce...

Sexuální pracovnice jsou tolerantní, ale paničky z nich nebudou, říká expertka

Hana Malinová

Seriál Vysokoškolská pedagožka Hana Malinová si během „boomu“ sexuálních služeb v 90. letech řekla, že...

Ženy a muži jsou skoro stejní, říká mediátorka. Páry u ní křičí i pláčou

Mediátorka Kateřina Bělková (21. listopadu 2022)

Seriál Jejím posláním je krotit spory a lidi vídá v nejvypjatějších emocích. „Už jsem viděla tolik typů...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Zlato je doma! V Česku propukla hokejová euforie

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Napětí na Korejském poloostrově stoupá, KLDR odpálila deset raket

30. května 2024

Severní Korea ve čtvrtek odpálila ze svého východního pobřeží deset balistických střel krátkého...

Policie vypátrala třináctiletou dívku z Kroměříže, je v pořádku

29. května 2024  14:28,  aktualizováno  30.5 7:43

Policisté vypátrali třináctiletou dívku z Kroměříže, kterou pohřešovala od neděle její rodina....

„Podlé spiknutí“ v Hongkongu: za podvratnou činnost odsoudili 14 aktivistů

30. května 2024  6:40

Hongkongský soud shledal vinnými 14 prodemokratických aktivistů, kteří byli obžalováni na základě...

Přelom května a června bude bohatý na srážky, hrozí i přívalové deště či bouřky

30. května 2024  6:35

V následujících dnech bude počasí u nás ovlivňovat tlaková níže, která se bude udržovat nad střední...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...