Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Podělali to. Landa s experty představil plán, který má Česko vyvést z epidemie

  10:14aktualizováno  14:18
Zpěvák Daniel Landa s vakcinologem Jiřím Beranem představili desetibodový plán, který má Česko vyvést z koronavirové krize. Připravili ho akademici podporující zpěvákovu petici Blanický manifest. Stěžejními body je otevření všech podniků a provozů, návrat dětí do škol a ochrana rizikových skupin obyvatel. Vláda podle Landy selhala, místo plošných opatření má vsadit na osobní odpovědnost občanů.

„Politici by měli veřejnost prosit a přesvědčovat, protože to podělali. A pak to nechat na dobrovolnosti a zodpovědnosti každého jedince. Současný postup je zásahem do duše národa a jeho trýzněním. Zajímají vládu jen mrtví s covidem, nebo i ostatní?,“ ptal se zpěvák v úvodu projevu.

Landův expertní tým tvoří vakcinolog Jiří Beran, imunolog Jaroslav Svoboda, proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík a také Radomil Bábek, předseda výboru podnikatelských odborů.

Společně přišli s desetibodovým plánem, kterým se podle nich mají řídit politici. Landovi odborníci v něm volají po rychlém návratu dětí do škol a otevření všech obchodů, hotelů, restaurací a dalších podniků. To vše za dodržení hygienických opatření a stanoveného počtu osob na metr čtvereční. Provoz by měla obnovit také divadla, kina či hudební kluby.

Zdravotní péče i očkování by se podle plánu mělo soustředit hlavně na ohrožené skupiny obyvatel. Landovi experti lidem také doporučují více pohybu na čerstvém vzduchu bez roušky, čímž podle nich dochází ke zvýšení přirozené imunity. Otevřít by měla také všechna venkovní sportoviště, včetně lyžařských areálů. Za zpřísněných podmínek by pak měl být povolen i sport ve vnitřních prostorech.

Vláda páchá zločin na dětech

Vláda podle Landy současným postupem páchá zločin na mladé generaci. „Zničíte jim imunitu. Děti se musí setkávat s viry, jinak si neutvoří přirozenou imunitu a nepřežijí. Stát se proměňuje v nepřítele občanů. Místo vysvětlování přichází jen represe,“ tvrdí zpěvák.

Jeho názor podporuje vakcinolog Jiří Beran, který je dlouhodobě proti plošným opatřením. „Je to falešný pocit ochrany. Každý se musí chránit sám. Největší přenos nákazy mají v Česku na svědomí příbuzní. Nejdůležitější je dodržování 4R - ruce, roušky, rozestupy a rozum,“ uvedl Beran.

„Možná to premiér nevidí, ale kde je lidství? Chápu, že žijeme v digitální době, ale člověk není nula nebo jednička. Vláda je odtržena od reality. Politici přitom na opatření úplně kašlou,“ dodal Landa. Vládě také vyčítá, že veškerou zdravotní péči soustředí pouze na covid. „Všichni mají dle ústavy právo na lékařskou péči. Nyní se jí ale nedostává lidem, kteří na ní mají nárok,“ připomněl Landa odsun neakutní péče v nemocnicích.

Landův desetibodový plán pro cestu z epidemie:

1. Ochrana rizikových skupin

 • Soustředit zdravotní péči a očkování na všechny ohrožené skupiny obyvatelstva stanovené infektology, epidemiology, imunology, případně dalšími lékařskými profesemi.

2. Dodržovat 4R

 • Lidé mají dodržovat osobní ochranná preventivní opatření 4R: Ruce – Rozestup – Rouška (ve vybraných rizikových prostorách) – Rozum a užívat vitamín C a D a zinek.

3. Samoléčba

 • V případě onemocnění co nejdříve zahájit samoléčbu a dodržet její principy (acylpyrin/aspirin, vitamin D a C, zinek, pravidelné větrání společných prostor, dostatek tekutin, erdomed, sinupret či bromhexin).

4. Návrat dětí do škol

 • Okamžitě uvolnit prezenční formu výuky na všech typech škol (naprosto zásadní požadavek pro obnovu návyků dětí a mládeže, pro obnovu imunity, pro obnovu sociálních kontaktů, k zamezení psychických a psychosomatických problémů).

5. Otevřít venkovní sportoviště

 • Uvolnit okamžitě veškeré volnočasové aktivity ve venkovních prostorech včetně lyžařských středisek pro všechny skupiny obyvatelstva za striktního dodržování bodu č. 2. (omezeními se velmi silně a rychle snižuje přirozená imunita).

6. Vnitřní sport s omezením

 • Uvolnit všechny volnočasové sportovní aktivity ve vnitřních prostorech za striktního dodržování bodu č. 2 a stanovit počet osob na metr čtvereční, např. 1 osoba na 10 až 15 m2.

7. Víc pohybu bez roušky

 • Zvýšit podíl přirozeného pohybu (chůze do schodů, běh a další) ve venkovních prostorách bez roušky pro zvýšení přirozené imunity.

8. Otevřít obchody a služby

 • Otevřít všechny maloobchodní prodejny, prodejny v nákupních střediscích a provozovny služeb za striktního dodržování bodu č. 2., např. 1 osoba na 10 m2.

9. Otevřít restaurace a hotely

 • Otevřít všechna ubytovací, lázeňská, restaurační a gastronomická zařízení při dodržování určitého počtu osob u stolu, respektive počet osob na metr čtvereční.

10. Restart kulturních akcí

 • Otevřít všechna divadla a kina a povolit pořádání koncertů, plesů a dalších společenských akcí s tím, že jejich kapacita bude první měsíc snížena za striktního dodržování bodu č. 2.

Vstup do politiky nevylučuje

Na pražském Vyšehradě Landa v neděli uspořádal hromadné protivládní cvičení svých příznivců. Do parku u pevnosti za ním dorazilo několik desítek lidí. „Cvičení v parku je to nejlepší, co pro své zdraví i náladu můžeme v těchto dnech udělat,“ řekl zpěvák lidem a pak se už společně pustili do cvičení. Kromě posílení imunity to považuje i za vzdor proti dlouhotrvajícím omezením.

Klaus i Landa mají rádi pozornost. Zatím pouze zkoumají trh, míní politolog

Landa dlouhodobě podporuje demonstrace za zrušení vládních opatření, na začátku ledna vystoupil na protestu iniciativy Chcípl PES. Zaplněné Staroměstské náměstí tehdy vyzval, aby pomohlo přimět vládu k rozumu a k tomu, aby rozvolnila restriktivní opatření. 

O vstupu do politiky prý nikdy reálně neuvažoval. Koronavirová krize a s ní spojené vládní restrikce však pomalu mění jeho názor. „Do politiky bych vstoupil, kdybych se hodně, ale hodně naštval. A k tomuto stavu se teď docela blížím,“ řekl Landa v pondělí týdeníku Reflex

Babiš na poslední chvíli zrušil společné jednání

Landa se měl se skupinou svých odborníků v úterý ve Sněmovně sejít s premiérem Andrejem Babišem. Na setkání měli řešit návrhy zpěvákových epidemiologů a imunologů na řešení epidemie. Premiér však na poslední chvíli jednání zrušil, protože jednal s opozicí o aktuální situaci kolem prodloužení nouzového stavu. „Jsem z toho bordelu naprosto znechucenej,“ komentoval zpěvák Babišovo odřeknutí. 

Nyní doufá, že mu premiér dá nový termín. „Nejedná se o schůzku Babiše s Landou, ale o schůzku vládních odborníků s experty, které jsem oslovil já skrz petici Blanický manifest, a kteří jsou nevyslyšeni. Na další termín pana premiéra čekáme. Doufám, že ho dostaneme co nejdříve,“ vysvětlil Landa.

Ve Sněmovně už Landa vystoupil na začátku ledna, kdy členům petičního výboru vysvětloval petici Blanický manifest za svobodu 2020 a kriticky zhodnotil současná koronavirová omezení. „Není možné nás dále týrat. Lámete v přímém přenosu páteř národa. Vytváříte nové disidenty, vyrábíte zoufalce a donutíte je zachovat se zoufale,“ prohlásil tehdy před poslanci.

„Nemyslím si, že bychom nedostatečně podpořili živnostníky, podnikatele,“ oponoval zpěvákovi předseda vlády. „Není tendence omezovat svobodu,“ řekl Babiš na jednání sněmovního výboru.

Autor:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

 • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Finský vstup do NATO je na spadnutí. Proč je to pro Putina špatná zpráva

Očekává se, že Finsko oznámí svůj zájem o členství v NATO již tento týden poté, co parlamentní zahraniční výbor...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Obrat ve vztazích? Rusové vypálili v Sýrii rakety proti izraelským letounům

Ruská armáda v Sýrii poprvé použila svůj raketový systém S-300 proti izraelským letadlům. Uvedla to izraelská televize....

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

 • Další z rubriky

Netopili, nemají na jídlo. Chudobou trpí každý druhý samostatně žijící senior

Premium Zatímco dříve trpěly chudobou jen jednotky procent seniorů, kteří žijí sami, nyní je to již téměř každý druhý....

Weby ŘSD jsou nadále po kyberútoku nedostupné, nefungují již třetí den

Webové stránky Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a Dopravniinfo.cz jsou po úterním kybernetickém útoku stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špatně užívané léky mohou za smrt 200 lidí ročně. Lze zjistit, zda škodí i vám

Premium Více než třetině hospitalizovaných pacientů hrozí potíže z užívaných léků. Neškodí léky i vám? Už to můžete zjistit....

Spustíme projekt na podporu znevýhodněných škol, řekl Gazdík v Bílině

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) dnes navštívil základní školu Za Chlumem v Bílině na Teplicku. V té se kvůli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...