Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tv„Podnikatel prokáže škodu, od toho se odpočtou všechny vyplacené kompenzace a s tím zbytkem se obrátí na ministerstvo financí a ten podnikatel na to do má dvanáct měsíců. Ministerstvo financí pak má dvě možnosti. Buď to zaplatí nebo to odmítne. My jsme vytvořili prostor, že pokud to ministerstvo financí odmítne, bude šance soudního přezkumu,“ popsal princip kompenzací šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura již před schůzí Sněmovny.
Ministr zdravotnictví si nový zákon pochvaluje. „Toto řešení považuji za zásadní pro efektivní boj se současnou epidemií onemocnění covid-19,“ řekl Blatný.
„Smyslem návrhu je zajistit adekvátní nástroje pro zvládání epidemie onemocnění, a to i v období po skončení nouzového stavu. Stávající právní úprava v zákoně o ochraně veřejného zdraví se v tomto ohledu totiž jeví jako nedostatečná,“ uvedl ministr zdravotnictví.
„Dohoda je velký posun směrem k tomu, abychom se dostali od nekonečného prodlužování nouzového stavu směrem k normálnějšímu životu,“ řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.
Dohodu uzavřely strany ve Sněmovně s výjimkou SPD. Šéf hnutí Tomio Okamura neprosadil hlasování o okamžitém zrušení nouzového stavu jako prvního bodu schůze Sněmovny.
Má se o tom hlasovat až po schválení zákona o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19, novely státního rozpočtu zvyšující schodek na 500 miliard korun a o po projednání vládního návrhu novely zákona o kompenzačním bonusu. Ale pro svůj návrh stejně nemá Okamura hlasy.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvPřednostní hlasování o skončení nouzového hlasu podpořili poslanci SPD, Trikolóry, nezařazení Lubomír Volný i Marian Bojko, z KSČM Zdeněk Ondráček a Hana Aulická Jírovcová. Pro bylo 23 ze 169 přítomných.
Rakušan: Respektujeme nouzový stav do konce února
„My respektujeme, že nouzový stav tu bude do konce února, ale ani o den víc,“ řekl šéf hnutí STAN Vít Rakušan. Řekl to na společné tiskové konferenci s Piráty před schůzí Sněmovny.
ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se dohodly, že navrhnou ukončení nouzového stavu s datem účinnosti nového zákona o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19. I podle těchto tří stran tak má zatím nouzový stav ještě několik dnů má vydržet.
„Předpokládáme, že by zákon měl vyjít ve Sbírce zákonů příští pátek a ukončit tak nouzový stav. Je to nejrozumnější cesta, jak na jedné straně skončit další nesmyslné prodlužování nouzového stavu, odstranit ústavní nejistotu a současně poskytnout všem, vládě, krajům a a jiným dostatek času na přípravu,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
V neděli vyhlásila vláda nouzový stav do konce února na žádost hejtmanů. Někteří politici i ústavní právníci označili krok vlády za protiústavní, protože Sněmovna před týdnem nouzový stav prodloužit odmítla.
Vláda a některé opoziční strany se již středu večer částečně dohodly na některých úpravách zákona o mimořádných opatřeních při epidemii covid-19podle požadavků opozice. A ve čtvrtek ráno přibyla klíčová dohoda o principu odškodňování podnikatelů poškozených opatřeními proti šíření koronaviru.
Návrh zákona zakotvuje stav pandemické odpovědnosti. „Obsahuje oprávnění Poslanecké sněmovny tento stav ukončit, případně znovu iniciovat,“ řekl Blatný. Vláda by měla každých šest týdnů dolní komoru informovat o uplatňování opatření.
„Klíčové je testování ve firmách a kompenzace,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan. Pirát Jakub Michálek uvedl, že vláda vyhověla návrhu na umožnění povinného testování ve firmách, které je vitálně důležité pro omezení šíření viru.