Čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni, diví se Babiš

  10:44aktualizováno  15:44
Je to zvláštní, dáváme pořád více peněz a nestačí to, podivil se premiér a šéf ANO Andrej Babiš v pondělí nedělnímu protestu na Letné, největšímu od pádu komunistického režimu v listopadu 1989. „Člověk má z toho pocit, že čím víc peněz pumpujeme, tím víc jsou lidé nespokojeni. Je to zvláštní situace,“ řekl Babiš na konferenci ekonomických diplomatů.

Premiér Andrej Babiš vystoupil v pražském Černínském paláci na konferenci ekonomických diplomatů. | foto: ČTK

Policie odhadla počet protestujících v neděli na Letné na 200 tisíc, mobilní operátor T-Mobile na základě svých dat v neděli na 258 tisíc a v pondělí ještě upřesnil a navýšil na 283 tisíc. Další demonstraci proti Babišovi oznámili organizátoři na 16. listopadu.

Česko se podle Babiše nikdy nemělo tak dobře jako nyní. „Já si myslím, že jste všichni inteligentní, čtete noviny, a pokud máte nějaké pochybnosti nebo se chcete na něco zeptat, klidně mi napište mail nebo pošlete smsku, já vám poradím, jak komunikovat,“ řekl Babiš na konferenci v sídle české diplomacie v Černínském paláci.

Jsou věci, které lze vyřešit jen volbami, řekl Hamáček

S některými názory, které zazněly na manifestaci na Letné, se podle šéfa ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka lze shodnout, s dalšími ne, další je možné vyřešit pouze volbami.

Možnost svobodně vyjadřovat své politické názory, byla přesně tím, o co usilovali lidé před 30 lety, kdy se na Letné naposledy v podobném měřítku demonstrovalo. Na nedělním protestu podle něj zaznívala široká škála názorů, zahlédl pravicové, ale i extrémně levicové transparenty.

V některých věcech se podle něj lze s demonstranty shodnout. „Nezávislost justice je prioritou sociální demokracie a celé vlády,“ řekl. S některými názory se podle něj shodnout nemůže, další lze vyřešit jen volbami. Za příklad dal požadavek demonstrantů na odstoupení premiéra Babiše v situaci, kdy ANO na něm jako předsedovi vlády trvá a je nejsilnější politickou stranou na základě výsledků voleb.

Při demonstracích v 80. letech jsme měli strach, řekl Havlíček

Ministři Babišovy vlády při příchodu jednání kabinetu v pondělí odmítali obavy demonstrantů o českou justici. Vicepremiér a ministr průmyslu za ANO Karel Havlíček řekl, že sám chodil na demonstrace proti komunistickému režimu v osmdesátých letech. 

„Tehdy jsme měli strach, aby nás nevyhodili ze školy, aby naši rodiče nepřišli o práci. Je dobře, že dnes je to jinak, že každý může jít na demonstraci, může si ji svým způsobem i užít,“ řekl Havlíček. Jedině demokratické volby mohou rozhodnout, kdo bude vládnout. Dnes si totiž lidé mohou svobodně u voleb vybrat.

„Žijeme v demokratické společnosti, takže právo lidí na demonstrace tady je, ale ať nám nekřivdí,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj za ANO Klára Dostálová. „Je dobře, že každý může vyjadřovat své názory,“ řekl k protestům proti Babišovi ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík.

Fotogalerie

„Respektuji to, je to nějaký názor těch lidí, co se tam sešli,“ vyjádřil se podobně ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman. 

„Já se domnívám, že jde o právo občanů shromažďovat se, vyjádřit svůj názor, takže ta forma je naprosto legitimní. Co se týče obsahu, tak se domnívám, že opravdu necítím, že by ve vládě byly činěny jakékoliv kroky, které by měly ohrozit nezávislost justice,“ řekl ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk, kterého prezident Miloš Zeman stále neodvolal, i když žádost o jeho odvolání mu premiér Babiš předal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Odsouzené vražedkyni nepomůže těhotenství, rodit má napříště ve věznici

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Případ odsouzené vražedkyně z Jilemnice Petry Janákové, která se dostala na svobodu jen díky tomu, že dokázala ve...

Čtyři roky po vlakové tragédii chybí ve Studénce podjezd i objížďka

Ve Studénce na Novojičínsku se srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě...

Objezd pro kamiony schází, podjezd pro pěší a osobní dopravu také zůstává jen v plánech. Železniční přejezd ve Studénce...

Česko rozpálí tropická výheň. Mnohde bude 31 stupňů Celsia, ve středu k 35

Svítání nad Pražským hradem o horkém dni 26. června 2019

Většinu republiky rozpálí v těchto dnech tropická výheň. V úterý odpoledne teploty místy překonají 31 stupňů Celsia, od...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz