Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

100 dnů vlády: Johnovi napálili čtenáři iDNES.cz čtyřku, jeho kolegům trojky

  7:53
Vysvědčení, které si za prvních sto dnů vysloužila od čtenářů iDNES.cz, si vláda Petra Nečase rozhodně za rámeček nedá. Vůbec nejhůře dopadl ministr vnitra Radek John, který jen tak tak "prolezl" s horší čtyřkou, většina ministrů dostala trojku, včetně vlády jako celku.

Na rozdíl od premiéra Petra Nečase, který zhodnotil prvních sto dnů své vlády jako velmi úspěšné, to vidí čtenáři iDNES.cz kritičtěji. Žádný z ministrů od nich nedostal jedničku, převažovaly trojky a Radek John dostal čtyřku. | foto: ČTK

Známky pro ministry

podle hlasování čtenářů iDNES.cz

Pospíšil (ODS) 2,56
Nečas (ODS) 2,57
Schwarzenberg (TOP)2,59
Bárta (VV) 2,78
Vondra
(ODS) 2,98
Heger (TOP) 3,14
Kalousek (TOP) 3,16
Kocourek (ODS) 3,21
Drábek (TOP) 3,21
Fuksa (ODS) 3,28
Besser (TOP) 3,30
Drobil (ODS) 3,30
Dobeš (VV) 3,32
Jankovský (VV) 3,37
John (VV) 4,23

známka pro vládu 2,97

průměrná známka 3,12

Zatímco premiér Petr Nečas si prvních sto dnů své vlády ve středu pochvaloval a hodnotil je jako velmi úspěšné, podle názoru čtenářů iDNES.cz je to o dost horší. Do středeční půlnoci oznámkovalo členy vlády jako ve škole za jejich počínání 15 485 čtenářů a kabinet jako celek si vysloužil průměrnou známku 2,97.

Trojku si vysloužila i většina ministrů, jen trojice - ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, premiér Petr Nečas a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg - by s velkým přimhouřením oka dostala dvojku (ale s dlouhým varovným minus v notýsku).

Lajdák ve "třídě": ministr John

Vůbec nejhůře čtenáři iDNES.cz vidí ministra vnitra a předsedu Věcí veřejných Radka Johna. Vyfasoval známku 4,23 a jen tak tak unikl propadnutí. Téměř 9 tisíc známkujících mu dalo čistou pětku.

Z pozice dříve nejpopulárnějšího politika sklouzl John záhy do pozice ministra, který se stal vděčným terčem opozice i médií. Jeho výkon ve vládě je zatím rozpačitý. Do vlády šel s tím, že bude prosazovat jednu z hlavních priorit své strany - boj s korupcí. Když ale představil svůj plán, vysloužil si za něj spíš kritiku. Testy spolehlivosti, jimiž už teď procházejí policisté, navrhl rozšířit na celou státní správu. Představil ale hlavně brožurku, která má sloužit jako jakýsi manuál proti korupci.

Johnovu popularitu také brzy srazilo to, že policisté a hasiči se hodně hlasitě ozvali, když vláda přišla s plánem snížit objem mezd pro státní zaměstnance na příští rok o deset procent. Prahou prošla čtyřicetitisícová demonstrace vedená odbory. Neprospělo mu ani střídání vysvětlení, kam pospíchal autem se zapnutým majáčkem, když jeho řidič naboural tramvaj.

Jasný premiant chybí, nejlepší známku dostal Pospíšil

Zatímco v každé školní třídě většinou nechybí jedničkáři, ať už talentovaní žáci či "šprti", čtenáři iDNES.cz takového ministra ve vládě nevidí. Nejlepší známku 2,56 dostal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a jen o setinku za ním skončil předseda vlády Petr Nečas.

Pospíšil na sebe upozornil hned po nástupu do úřadu tím, že vyhlásil jeho "odněmcování" (od lidí bývalého ministra Pavla Němce) a zrušil sporný tendr na elektronické náramky pro hlídání vězňů.

Připravil i novelu zákona o soudnictví ve věcech mládeže, která reaguje na případ známé vraždy v Kmetiněvsi. Jde o to, aby nezletilým pachatelům závažných trestných činů mohlo být uloženo ochranné léčení - tak dlouhé, jaké bude třeba.

Příliš velkou rozhodnost zatím ovšem Pospíšil nepředvádí ve svém odhodlání vyměnit nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Už dlouho o tom mluví, ale vláda stále ještě nerozhodla. Čeká se, že by se tak mohlo stát příští týden.

Premiér sliboval, že daně neporostou, pak se omluvil občanům za povodňovou daň

Hlavními počiny vlády v jejích prvních sto dnech byla příprava rozpočtu na příští rok se schodkem 135 miliard korun a příprava zákonů, kterými chce vláda ušetřit potřebné peníze. To byla především práce ministra financí Miroslava Kalouska a ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (oba z TOP 09).

Ale velkou část své energie musely na dohadování o škrtech a úsporách věnovat i hlavní figury ve vládě - premiér Nečas, ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta, ministr John a při jednání koalice také předseda topky, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Jednání ve vládě v prvních sto dnech přitom ovlivnilo napětí před komunálními a senátními volbami. Vidět to bylo třeba při dohadování se Nečase s Kalouskem o takzvanou povodňovou daň, přesněji snížení slevy na dani z příjmu (o 1 200 korun ročně). Nečas s Kalouskem nakonec uhádal, že to bude jen na rok, a následně se omlouval občanům, že se jim v roce 2011 zvýší dočasně daně, i když o tom žádná z vládních stran před volbami nemluvila.

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Petr Nečas (ODS) v Poslanecké sněmovně.

Výrazní ministři Bárta a Drábek. A celá řada "šedých tváří"

Mezi výrazné ministry patřil v prvních sto dnech vlády určitě ministr dopravy Vít Bárta a dá se říci, že i Drábek. Bárta začal rázně, zakázal vstup několika lobbistům na ministerstvo dopravy a sestavil seznam staveb, které se zastaví, dokud firmy nesníží náklady. Nakonec se škrt kvůli úsporám dotkl čtyř rozestavěných silnic. Bárta už také oznámil do Bruselu, že se železnice otevře konkurenci státních Českých drah.

Drábek na sebe kromě přípravy zákonů, jež budou znamenat významné sociální škrty, upozornil sporem s odbory o chystaný zákoník práce a o tabulku odměňování pro státní zaměstnance.

Z dalších důležitějších počinů vlády je třeba zmínit to, že ministr školství Josef Dobeš prosadil, že se již nebudou odkládat státní maturity, a i když vláda šetří, nastupující vysokoškolsky vzdělaní učitelé nemají v příštím roce dostat plat nižší než 20 tisíc korun.

Šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger má nachystaný zákon, který zvýší poplatky za den v nemocnici ze 60 na 100 korun. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg škrtal počty zastupitelských úřadů a vláda i na jeho popud navrhuje, aby se účast českých vojáků v zahraničí schvalovala v parlamentu na dva roky místo jednoho.

Šéf resortu obrany Alexandr Vondra spustil hned po nástupu do úřadu audit kontraktů, které zadala v minulých letech sekce vyzbrojování, a avizoval změnu zákona, podle níž by už stát nepotřeboval soukromé firmy jako prostředníky při nákupech pro armádu. Jeho stranický kolega z ODS, ministr životního prostředí Pavel Drobil, se soustředil na ochranu ovzduší a spolu s dalšími poslanci předložil zákon, který má z center měst při zhoršeném ovzduší vyhnat vozy, které nesplní limity pro vypouštění škodlivin.

Už po prvních stech dnech vlády se také ukázalo, kteří ministři ve vládě nejvíce aspirují na zařazení do kategorie "velmi nenápadné tváře" - ministr kultury Jiří Besser, pro místní rozvoj Karel Jankovský, zemědělství Ivan Fuksa či průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09).Besser na sebe zatím víc než výkonem ve funkci ministra upozornil tím, že si zahrál v chystaném filmu Lidice. Jankovský chystá cenovou mapu bytů, která bude vodítkem pro soudy, majitele domů i nájemníky po skončení deregulace nájemného. Fuksa se potýká se státními Lesy ČR, které chce přeměnit na akciovku, a zatím nejvýznamnějším počinem Kocourka bylo, že pomohl vládě vymyslet, jak zabránit masivnějšímu růstu ceny elektřiny v příštím roce kvůli boomu solárních elektráren.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Nej skluzavka, echt Divoký západ, exkurze do Bayernu... Krok za krokem zemí EURA

15. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Německu EURO je Německo. EURO si dělá z Německa, kde fotbal je národní sport, něco jako svoji výkladní...

Chtěl bych Turka v Česku, říká Macinka. Antibabiše má za nejhloupější program

15. června 2024

Premium V uplynulých dnech oslavil 16 let po boku Václava Klause. Ještě na Hradě dělal tehdejšímu...

Kvůli Le Penové ho sesadili. Soud však rozhodl, že šéfem Republikánů zůstává

14. června 2024  21:31

Pařížský soud v pátek zrušil rozhodnutí francouzské konzervativní strany Republikáni (LR), která ve...

PŘEHLEDNĚ: Proč Česko kupuje nové tanky za 52 miliard? A co všechno umí?

14. června 2024  21:01

Česká armáda by měla do roku 2030 získat 77 nejmodernějších tanků Leopard 2A8 ve společném nákupu s...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...