Řidiči ve starých autech mají smůlu. Z měst je vyženou nové nízkoemisní zóny

  13:52aktualizováno  13:52
Máte-li auto, které už něco pamatuje, může se vám brzy stát, že vás s ním do některých měst nepustí. Ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS a další dva poslanci ze severní Moravy, Pavol Lukša z TOP 09 a Kristýna Kočí z Věcí veřejných, navrhli zákon, kterým by fakticky donutili řadu řidičů, aby si koupili lepší auto.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Omezení pro řidiče má přinést změna zákona o ovzduší, která by obcím umožnila vyhlásit takzvané "nízkoemisní zóny", kam by mohla vjíždět jen vozidla, která by splňovala limity pro vypouštění škodlivin do ovzduší.

"Teoreticky by takovou emisní zónou mohla být například celá Ostrava, možná bez Poruby, nebo významná část Prahy. Záleželo by na rozhodnutí příslušné obce, kde nízkoemisní zónu vyhlásí," řekl iDNES.cz jeden z autorů zákona, poslanec a místopředseda TOP 09 Lukša.

Nízkoemisní zóny by mohly být vyhlášeny všude tam, kde jsou někdy překračovány některé z imisních limitů, a navíc i ve zvláště chráněných územích či v lázeňským místech. Ale jen v případě, že by existovalo ve stejné či sousední obci alternativní spojení.

"Předložit tento návrh zákona nás napadlo v souvislosti s tím, co každoročně v zimním období zažívá Moravskoslezský kraj. Ale věřím, že takový zákon k vyhlášení nízkoemisní zóny využijí i jiná města než třeba Ostrava či Frýdek-Místek," řekla spoluautorka zákona, šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí.

Ministr životního prostředí Pavel Drobil uvedl pro iDNES.cz, že podobná věc už dobře funguje třeba v Německu. "Chceme dát obcím možnost, aby takové zóny vyhlásily. Jestli to využijí, bude na nich," řekl Drobil. (Jak fungují zóny v Německu, čtěte zde.)

Nová značka a emisní plaketa levnější než dálniční známka

Fakticky by to vypadalo tak, že by začátek i konec nízkoemisní zóny byl označen novou dopravní značkou, kterou by si obec pořídila a do zóny by směly pouze automobily s novou emisní plaketou, kterou by si řidiči museli pořídit. "Její cena by určitě nebyla vyšší, než v případě dálničních známek, ale o tomto jsme ještě nepřemýšleli. Důležité je, aby zákon prošel," řekl iDNES.cz Lukša.

"Detaily ohledně emisních plaket budeme řešit s ministrem dopravy Bártou," uvedl jeho kolega z vlády Drobil.

Návrh, se kterým přišla trojice poslanců z Moravskoslezského kraje, včetně ministra životního prostředí, počítá ale i s jednou věcí, která naopak řidiče potěší.

V případě, že bude vyhlášen signál upozornění nebo regulace při zhoršeném stavu ovzduší, mohli by motoristé až do odvolání jezdit bez dálniční známky či mýtného na úsecích dálnic, které mají charakter obchvatu. "Podařilo se nám přesvědčit i pana ministra Bártu, který není velkým příznivcem výjimek, aby s tím souhlasil," pochvalovala si dohodu s ministrem dopravy jeho stranická kolegyně Kočí.

Nové emisní stropy pro velké znečišťovatele

Ministr Drobil upozornil ještě na jednu důležitou věc, která se změní, pokud zákon projde. "Sníží se emisní stropy pro znečišťovatele," řekl Drobil iDNES.cz. Rozhodovat o stropech bude vláda svým nařízením.

Smog v Ostravě. Ilustrační foto

"Negativní dopad ve smyslu zpřísnění emisních limitů nebo jiných podmínek provozu pocítí provozovatelé zdrojů, které mají vliv na zhoršenou imisní situaci v dané vymezené oblasti," píší autoři zákona. Pro firmy, například na Ostravsku, které trpí znečištěným ovzduším, to bude znamenat, že budou muset investovat miliony korun, aby škodlivé emise snížily.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Kolem D1 kolabují objízdné trasy. Po tragické nehodě je stále neprůjezdná

Dálnice D1 zůstává po večerní tragické nehodě ve směru na Brno uzavřena. „Nejde s tím nic dělat, neodvažuji se...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

  • Další z rubriky

Máme pocit, že odmítnout je sexy, říká šéf agentury STEM/MARK

Lidé by se neměli zdráhat sdělit svůj názor výzkumným agenturám, mají možnost ovlivnit média i banky. „Mohu-li to říct...

Vládní čtvrtí ušetříme miliardy, tvrdí ředitelka, která ji má na starosti

Vládní čtvrť by státu pomohla ročně uspořit stovky milionů korun na provozních nákladech. Při výběru lokality bylo...

Podpora ČSSD v září klesla na hranici vstupu do Sněmovny, ukazuje průzkum

Podpora vládní ČSSD v září o jeden procentní bod klesla, dostala se tak na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do...

Premium

Jak dětem sdělovat špatné zprávy? Vynechávání z problémů může uškodit

Všichni se snažíme dopřát svým potomkům hezké, bezstarostné dětství. Jenže život, který je později čeká, rozhodně...

Najdete na iDNES.cz