Mléčné bary, Tuzex a zanedbané letiště, vzpomínají Brňané na 80. léta

Jahodový koktejl vyráběli z jablek, kuřata grilovali ve Sputniku a do Prioru na brněnském náměstí Svobody se lidé chodili zvážit. MF DNES přináší vzpomínky na každodenní život Brňanů v osmdesátých letech předcházejících sametové revoluci.

osobnosti

Michael Kocáb

Michael Kocáb je mužem, který proslul řadou aktivit. V současnosti se opět věnuje převážně hudbě, která je jeho původní profesí. Skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a někdejší podnikatel Kocáb se narodil 28. července 1954.

Profil

Pavel Tigrid

Poprvé emigroval v březnu 1939 ve svých 21 letech před nacisty, podruhé v únoru 1948 před komunisty. Do Československa se znovu vrátil až na prezidentskou inauguraci Václava Havla v prosinci 1989. To mu bylo 72 let. Spisovatel, novinář a politik Pavel Tigrid na svou vlast ovšem nikdy nezanevřel.

Profil

89 ve společnosti

Za komunismu byl dlouho jediným živnostníkem pražský vetešník

Po roce 1948 v Československu komunisté vymýtili soukromé podnikání, přesto se našlo pár výjimek. Jediným živnostníkem, kterého režim oficiálně toleroval, byl pražský vetešník Eduard Čapek. Za socialismu však mnozí také podnikali na černo, nejčastěji to byli různí řemeslníci.

Velehrad byl významným centrem odporu proti režimu, lidem dodal odvahu

Na boji proti komunistickému režimu se v 80. letech podíleli i věřící. Významným milníkem se stala především cyrilometodějská pouť na Velehradě v roce 1985, na kterou dorazilo až čtvrt milionu lidí. Těsně před pádem komunismu navíc odcestovaly tisíce Čechů do Říma, kde byla 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II. svatořečena Anežka Česká.

30 let svobody