Mléčné bary, Tuzex a zanedbané letiště, vzpomínají Brňané na 80. léta

Jahodový koktejl vyráběli z jablek, kuřata grilovali ve Sputniku a do Prioru na brněnském náměstí Svobody se lidé chodili zvážit. MF DNES přináší vzpomínky na každodenní život Brňanů v osmdesátých letech předcházejících sametové revoluci.

osobnosti

Petr Miller

První polistopadový ministr práce a sociálních věcí Petr Miller patřil k nejpopulárnějším politikům prvních let postkomunistické éry. Do vysoké politiky se dostal z dělnické profese kováře v pražské ČKD. Šanci mu dala sametová revoluce v listopadu 1989, kdy se mimo jiné proslavil tím, že v době generální stávky zaměřené proti komunistickému režimu dovedl na Václavské náměstí dělníky z ČKD.

Profil

Michail Gorbačov

Michail Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v březnu 1985 perestrojku (přestavbu) a glasnosť, tedy politiku otevřeného pohledu na komunistickou minulost země. Historické změny, které postupně vedly k rozpadu sovětského impéria a ke změně politické mapy světa, začaly s nadějemi postupně pronikat i do satelitů tehdejšího Sovětského svazu a v takové atmosféře navštívil Gorbačov (9. až 11. dubna 1987) Prahu. Nebyla to Gorbačovova první ani poslední návštěva v Československu, ale určitě byla nejočekávanější.

Profil

89 ve společnosti

Za komunismu byl dlouho jediným živnostníkem pražský vetešník

Po roce 1948 v Československu komunisté vymýtili soukromé podnikání, přesto se našlo pár výjimek. Jediným živnostníkem, kterého režim oficiálně toleroval, byl pražský vetešník Eduard Čapek. Za socialismu však mnozí také podnikali na černo, nejčastěji to byli různí řemeslníci.

Velehrad byl významným centrem odporu proti režimu, lidem dodal odvahu

Na boji proti komunistickému režimu se v 80. letech podíleli i věřící. Významným milníkem se stala především cyrilometodějská pouť na Velehradě v roce 1985, na kterou dorazilo až čtvrt milionu lidí. Těsně před pádem komunismu navíc odcestovaly tisíce Čechů do Říma, kde byla 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II. svatořečena Anežka Česká.

30 let svobody