Věrní režimu řídili Brno a jeho hlavní instituce až do samotného konce

  10:42
Byli nejznámějšími tvářemi Brna a jižní Moravy, stýkali se s nejvlivnějšími lidmi v Československu a občas i za jeho hranicemi, nechyběli na důležitých akcích, při stříhání pásek. Rozhodovali, kam se město pohne, a někteří z nich doslova drželi v rukou lidské osudy.

Poslední "komunistický" primátor Brna Josef Pernica | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Zástupci samosprávy vzešli za minulého režimu z nedemokratických voleb, lidi z bezpečnosti a z institucí do křesel dosadila komunistická strana jako takzvané nomenklaturní kádry. Redakce MF DNES přináší seznam nejvlivnějších Jihomoravanů, kteří totalitní režim drželi až do poslední chvíle.

Z komunistických představitelů jižní Moravy to Karel Urbánek oficiálně dotáhl nejdál, až na samotný vrchol komunistické strany – generálního tajemníka ÚV KSČ.

30 let svobody v Brně

Původně výpravčí se přes různé stranické funkce vypracoval na šéfa jihomoravských komunistů a po volbách na jaře 1989 se za Brno dostal do České národní rady, což byl zákonodárný orgán České socialistické republiky.

Nejvyšší post na něj díky zásahu prezidenta Gustáva Husáka čekal až na samém konci komunistické éry. Stal se totiž nástupcem Milouše Jakeše, a tedy posledním generálním tajemníkem v historii, i když jen na necelý měsíc. Pak ho strana vyměnila za razantnějšího Ladislava Adamce, ten už byl ale jen předsedou.

Urbánek ještě nějakou chvíli vydržel ve vedení, pak se stáhl z veřejného života a začal podnikat v zemědělství. Dnes osmasedmdesátiletý důchodce žije v brněnské Masarykově čtvrti, ale s novináři už mluvit nechce.

V archivu KSČM je nicméně volně přístupné Urbánkovo vzpomínání na události sametové revoluce na besedě z roku 2012. „Na tak vysokou funkci jsem se necítil, ale když už to tak dopadlo, chtěl jsem na svou stranu získat osobnosti spojené s Pražským jarem roku 1968, což se nepovedlo,“ přiznal.

Tajemník Herman dohlížel na továrny a věnoval se esperantu

Patřily pod něj stranické organizace v továrnách, institucích i v ozbrojených složkách. Už v době normalizace se jihomoravský tajemník Krajského výboru KSČ Vladimír Herman stal poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění, což byla obdoba dnešního parlamentu.

A šéfoval i jihomoravskému výboru Národní fronty, která zastřešovala všechny veřejné organizace a nejrůznější svazy v kraji. Na svůj poslanecký mandát rezignoval v prosinci 1989, kdy polovinu křesel KSČ přepustila nekomunistům.

Herman byl známým esperantistou a pomohl k začlenění Českého esperantského svazu do Svazarmu, díky čemuž Češi, kteří se umělému jazyku věnovali, dostali kanceláře a dotace. Zemřel v roce 2015.

Brněnský šéf Pilný brojil proti Havlovi, v listopadu chtěl dialog

Podle slovníku Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Pilný veřejně prosazoval názor, že děti „politicky nespolehlivých“ lidí, kteří například nesouhlasí s ruskou okupací, nemají studovat na středních a vysokých školách – nemůžou z nich totiž vyrůst loajální občané.

Od roku 1988 nejvyšší komunistický funkcionář v Brně považoval všechny opoziční skupiny za nepřátele a navrhoval opakované uvěznění Václava Havla. V období sametové revoluce ale „zázračně“ obrátil a hlásal dialog. Přesto byl 12. prosince komunistickými kolegy odvolán.

Definitivně se tak stáhl z politiky, odešel do Prahy a začal podnikat. Nedávno mu vyšla v nakladatelství Naše vojsko kniha rozhovorů s bývalým generálním tajemníkem ÚV KSČ Miloušem Jakešem, který hodnotí období let 1970 až 1989 jako nejúspěšnější v historii samostatného Československa.

Náčelník Šobáň chtěl eliminovat sílící snahy o demokratizaci

Jako náčelník krajské správy Sboru národní bezpečnosti (SNB) Josef Šobáň zodpovídal za bezpečnost a pořádek na jižní Moravě. A z tohoto titulu měl také obrovskou moc. Přišel ze severní Moravy a jihomoravské SNB, která sídlila v Leninově, dnes Kounicově ulici, šéfoval od ledna 1988. Patřila pod něj i obávaná Státní bezpečnost (StB).

Ze Šobáněm podepsané přísně tajné zprávy o bezpečnostní situaci z jara 1989 vyčnívá varování před sílícími snahami o demokratizaci, které „je nutné eliminovat“. V dokumentu figurují jména brněnských signatářů Charty 77 Jaroslava Šabaty a Petra Cibulky nebo církevního aktivisty Josefa Adámka.

Puklický se praktikám „tajných“ učil v moskevské škole KGB

Jan Puklický byl jako krajský šéf StB od ledna 1988 Šobáňovou pravou rukou. K policii se dal v roce 1962, kromě práv v Praze absolvoval speciální kurzy StB v Československu a v Moskvě při vysoké škole KGB, což byla tajná bezpečnost v Sovětském svazu. Ze své funkce bezprostředně ovlivňoval životy tisíců lidí.

„Jednou složkou SNB byla Veřejná bezpečnost, která měla na starost dopravní nehody, přestupky a kriminalitu. Disidenty, emigranty a lidi nepohodlné režimu sledovala právě StB. Monitorovala i ty, kteří přijeli ze západních zemí, a kontrolovala, s kým se setkali. A Puklický hlídal lidi, kteří do Brna přijížděli z USA, Francie a Rakouska,“ popsal historik Libor Svoboda.

StB se u svých „cílů“ snadno dokázala postarat o nepříjemnosti v zaměstnání, přeřazení na horší a méně placenou práci, vyhození ze školy, zákaz výjezdu do ciziny nebo sebrání propustky do příhraničních oblastí. „Posledním nejvyšším stupněm byla výstraha, po ní následovalo trestní řízení a dost často vězení,“ popsal Svoboda.

Jako krajský šéf se Puklický podílel i na likvidaci archivů StB. V roce 1990 odešel ze zdravotních důvodů ze složek ministerstva vnitra.

Poslední komunistický primátor zamířil do vedení Brna z Tesly

Jako brněnský primátor Josef Pernica patřil mezi volené představitele. V čele města stál od 1. února 1989 do 19. března 1990. Předtím byl ředitel jedné z největších firem v regionu – koncernu Tesla, který vyráběl měřicí a laboratorní přístroje.

Ještě před revolucí se účastnil debaty ve Vysokoškolském klubu o kontroverzním projektu dopravní Pražské radiály, který měl řeku Svratku v Pisárkách „uvěznit“ po obou březích mezi silničními estakádami s mnoha nadjezdy a podjezdy.

V listopadu 1989 chtěl se studenty vést dialog a umožnil jim ozvučení demonstrace. Po revoluci byl dva roky poslancem a členem předsednictva Federálního shromáždění. Pak začal podnikat v polygrafickém průmyslu v Blansku, kde nyní žije.

Další vlivní lidé v kraji před sametovou revolucí

JUSTICE

Mezi „nomenklaturní“ kádry, které musela posvětit komunistická strana, patřil na jižní Moravě například také krajský prokurátor Zdeněk Staněk nebo šéf krajského soudu Michal Potičný. V čele brněnského městského soudu stála žena – Eva Jungmannová. Po revoluci většinou odešli a stali se z nich advokáti. Podle předsedy trestního senátu Krajského soudu v Brně Vladimíra Čecha, který tenkrát působil na městském soudě, ale nepanovala v té době ve městě příliš tvrdá normalizace. „Šéfové museli být ve straně, ale nás do toho nikdo netlačil, takže polovina trestních soudců byla nestraníků. V roce 1989 například kolega Ivo Kouřil osvobodil v politickém procesu Evu Vidlařovou z Divadla na provázku,“ poznamenal Čech.

KULTURA

Státnímu divadlu Brno šéfoval před sametovou revolucí Jiří Majer, pod kterého patřily i pro komunisty „neposlušné“ scény Divadlo na provázku a HaDivadlo. Proslulým se stal také Majerův náměstek, bývalý armádní důstojník Jaromír Kaláb, jehož hlavním úkolem bylo dohlížet na to, aby se na pódia nedostalo nic „závadného“. S herci také jezdil na zájezdy na Západ a hlídal je. Dostal se i do vyprávění herce Miroslava Donutila, který na něj vzpomíná jako na plukovníka, z něhož si s parťákem Frantou Kocourkem dělali legraci.

MÉDIA 

Stranickým orgánům patřily i noviny Rudé právo, Rovnost a Brněnský večerník. Šéfem brněnské redakce Rudého práva byl Jan Svoboda. „Před listopadem jsem tam pracoval externě jako technický redaktor, dnes by se řeklo editor, na plný úvazek jsem nastoupil až v roce 1990, ale pamatuji Jana Svobodu jako slušného člověka, který psal hlavně zemědělství a nijak netlačil na stranické věci. Ty se však stejně většinou mutovaly z pražského ústředí,“ zavzpomínal Jan Trojan, bývalý redaktor Práva, na které se deník přejmenoval od roku 1990. Šéfem brněnské redakce Československé televize byl Pavel Čírtek, ten však během listopadových událostí zmizel ze scény. „Prý odjel někam do Prahy a už se nevrátil,“ pousmál se bývalý vedoucí výroby uměleckých pořadů Přemysl Štafl. Po Čírtkovi byl 28. listopadu pověřený vedením televize jeho zástupce Jaroslav Dobiáš, který ve funkci setrval pouze do konce ledna 1990, zhruba po dvou měsících odešel na vlastní žádost.

ZDRAVOTNICTVÍ

Ředitelem bohunické nemocnice byl Zdeněk Vlach, jenž ji vedl od roku 1977 až do roku 1990. Právě za jeho třináctileté éry vyrostl v areálu největší lůžkový objekt s kapacitou přes tisíc lůžek, který je dodnes jeho dominantou – byl slavnostně otevřen ještě na konci revolučního roku 1989.

ŠKOLSTVÍ

Posledním komunistickým rektorem brněnské Masarykovy univerzity, která v té době nesla název Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, byl historik a specialista na novodobé dějiny Bedřich Čerešňák. Vedení školy tehdy sídlilo na filozofické fakultě, kde si protestující studenti udělali hlavní stan. A právě Čerešňák je chtěl z budovy vyhnat. Na to studenti zareagovali stávkou a obsadili budovu. Rektor vydržel ve funkci do konce ledna 1990, kdy ho vystřídal jazykovědec a bohemista Milan Jelínek.

PRŮMYSL

Mezi největší brněnské závody patřil nepochybně známý výrobce traktorů Zetor, který zaměstnával přes 9 tisíc lidí. Tehdejší státní podnik byl na vrcholu a modernizoval sérii legendárních modelů Zetor Crystal, jež se přehoupla i přes listopadovou revoluci až do roku 1991. V čele podniku stál Jaroslav Kovář, který ve vedení působil od května 1989 do března 1990.

Nejčtenější

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Ukopnu ti rypák! Sekuriťák se vrhl na Ukrajince, nenamarkoval si zboží za 300 Kč

Příslušník ostrahy v brněnském supermarketu Albert ve čtvrtek fyzicky napadl muže ukrajinské národnosti. Stalo se tak potom, co ho zadržel kvůli krádeži lahve alkoholu. Policie Ukrajinci za tento čin...

Kometa - Pardubice 7:4. Domácí extáze, ve finále je srovnáno. Ilomäki dal čtyři góly

Nezapomenutelný souboj plný branek, zvratů a velkých individuálních výkonů přinesl čtvrtý duel extraligového finále. Kometa Brno zdolala Pardubice 7:4 a v sérii vyrovnala na 2:2. Domácí Arttu Ilomäki...

Pardubice - Kometa 1:2P, vyrovnaný boj rozhodl Holland, Sedlák zranil Pospíšila

Brněnští hokejisté úspěšně zahájili extraligové finále. V prvním souboji zvítězili na ledě Pardubic 2:1 v prodloužení, které rozhodl kanadský obránce Rhett Holland. Druhý zápas série na čtyři...

Pardubice - Kometa 2:1. Domácí srovnali finále, rozhodli obratem ve druhé třetině

Druhý finálový duel hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Kometou Brno skončil lépe pro domácí, kteří zvítězili 2:1 a srovnali finálovou sérii na 1:1. První gól utkání dala Kometa, za kterou se...

Řidička na dálnici zprudka dojela policisty, hned ji změřili a napařili pokutu

Spěch se nevyplácí, přesvědčila se na začátku velikonočního víkendu řidička BMW na dálnici D1 u Prostějova. Rychlostí 160 km/h dojela auto před sebou a nalepila se na něj. Než si uvědomila, že vůz je...

23. dubna 2025  13:58

Z advokátní úschovy i rodině zpronevěřil 124 milionů, soudí místostarostu

Brněnský krajský soud řeší případ advokáta a místostarosty Skřinářova na Žďársku Vítězslava Musila, který se podle obžaloby dopustil zpronevěry a podvodu. Z advokátní úschovy nejméně od roku 2019...

23. dubna 2025  10:50,  aktualizováno  12:49

Inspekce prověřila školy v Hodoníně. Kvůli šikaně chce víc sledovat vztahy mezi žáky

Česká školní inspekce prošetřila školy v Hodoníně kvůli případu brutální šikany. Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal doporučil všem zařízením posílit poradny a lépe sledovat vztahy mezi žáky....

23. dubna 2025,  aktualizováno  10:31

Pospíšilova odplata: Sedlák u mě ztratil respekt. Neodpočine si, půjdu po něm

Tak divokou oslavu narozenin jako v úterý během čtvrtého finále extraligy už možná hokejista Kristián Pospíšil nezažije. Útočník Komety, jemuž bylo právě v den důležitého mače devětadvacet let, byl...

23. dubna 2025  10:21

POHLED: Proč Líšeň mění kouče? Velkým ambicím ani majiteli už nestačil

Na první pohled je to jasné: fotbalisté Líšně ve druhé lize místo avizovaného útoku na špici tabulky strádají, šance hrát baráž o postup jim utíká, proto mění trenéra. Za úterním odvoláním letitého...

23. dubna 2025  8:39

IT systém v onkologickém ústavu není ani po roce bez chyb, schází některá data

V prostorách Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde lidé čekají na vyšetření, už téměř rok cedule hlásají, že může dojít k prodloužení čekací doby. Na vině je přechod na nový informační systém...

23. dubna 2025  5:36

Kometa - Pardubice 7:4. Domácí extáze, ve finále je srovnáno. Ilomäki dal čtyři góly

Nezapomenutelný souboj plný branek, zvratů a velkých individuálních výkonů přinesl čtvrtý duel extraligového finále. Kometa Brno zdolala Pardubice 7:4 a v sérii vyrovnala na 2:2. Domácí Arttu Ilomäki...

22. dubna 2025  17:50,  aktualizováno  22:17

Basketbalistky USK jsou výhru od dalšího titulu, v Brně uspěly po velkém boji

Až po velkém boji zvítězily basketbalistky USK Praha v druhém ligovém finále na hřišti Žabin Brno 82:75 a jsou krok od 15. titulu v řadě. Sérii mohou ukončit v pátek doma v hale Královka, kde by...

22. dubna 2025  21:39

Nenávist je zkrátka v lidech, ale internet není tak špatné místo, říká expertka

Premium

Internet, nyní už běžná součást života většiny lidí, je prostor, kde lze snadno narazit na projevy nenávisti, agresivity a negativity. Právě to je časté téma pro Hanu Macháčkovou z Masarykovy...

22. dubna 2025

Nezažil jsem, aby se tolik lidí chovalo tak slušně, líčí muž noční svěcení pokrmů

Na až mystický výjev narazil během velikonoční procházky nočním Brnem zdejší obyvatel. V Králově Poli jej udivily početné zástupy lidí, kteří mlčky postávali s košíky plnými jídla na zdejších...

22. dubna 2025  16:54

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cyklistka se zranila na single trailu, záchrana si vyžádala dva vrtulníky

Mimořádné nasazení vyžadovala nedělní záchrana ženy, která se zranila při pádu na cyklistickém single trailu v Brně. Kvůli těžce přístupnému terénu ji nejprve snesli na vakuových nosítkách, poté ji...

22. dubna 2025  12:10

Hmmm, Červenka! Ten bude k použití. Kdo to ví? Legenda má tři zápasy za Kometu

Premium

Když zaslechnete jméno Romana Červenky, jaký tým se vám vybaví jako první? Podstatné části zřejmě vyvstane na mysli Slavia. Mateřský klub, kde poprvé ukázal, jak velký potenciál ukrývá. Jeden z...

22. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.