Výročí Několika vět: osm svědectví o petici, která pomohla „dobít“ režim

  5:01
Podpisové akce mezi popelnicemi, konspirativní schůzky v hospodách, ale i tvrdé výslechy a kriminál. To vše se odehrávalo kolem petice Několik vět, která vznikla přesně před 20 lety a předznamenala pád komunismu. MF DNES přináší osm příběhů, které jsou se slavným dokumentem spojeny. Některá svědectví dosud nebyla publikována.

Iniciátoři Několika vět plánovali na 10. prosince 1989 velkou demonstraci signatářů. Veřejnost se ale začala bouřit dříve. (Na snímku Václav Havel s Ladislavem Adamcem na demonstraci 26. listopadu.) | foto: ČTK

1. Všechno to začalo na Rybárně
Nápad sepsat petici, která vyzve totalitní režim k propuštění politických vězňů a dodržování základních lidských práv, vznikl poté, co se Václav Havel v květnu 1989 vrátil z vězení.

„S Havlem a Křižanem jsme to pekli v hospodě Na Rybárně (za rohem od tehdejšího Havlova bytu na nábřeží v Praze; pozn. red.). Běžní lidé se už tolik nebáli, řekli jsme si, že je doba na to oslovit nejen stovky, ale desítky tisíc lidí,“ vzpomínal v pondělí v rozhovoru pro MF DNES tehdejší disident Alexandr Vondra.

2. Podepsala skoro celá vesnice
Zatímco někteří umělci měli z podpory petice obavy, hodně běžných lidí už strach ze slábnoucích komunistů nemělo. Advokát Stanislav Devátý měl před dvaceti lety za úkol shánět podpisy na moravském venkově. Jednou ho pozvali do malé vsi na Uherskohradišťsku.

„Slavnostně mi tam předali archy s podpisy. Podepsala se skoro celá ta obec. Ti lidé byli hrozně nadšení,“ řekl v pondělí Devátý. Několik vět měl vlastně jako práci „na plný úvazek“, protože po návratu z vězení v květnu ho nechtěli nikde zaměstnat. Devátý se tehdy skrýval.

„Jezdil jsem do vesnic tajně, abych ty lidi neohrozil, ale oni se tam stejně podepisovali plnými jmény i s adresou. Sami se už nebáli,“ vysvětluje právník.

Petici házel lidem do schránek, do dalších rukou ji předával i v hospodě. Často mu přišel arch s 200 až 300 podpisy přímo do schránky. Předával je Havlovi a Vondrovi. Devátý také někdy sám promlouval ve Svobodné Evropě a komentoval tam po telefonu v éteru sbírání podpisů.

„Někteří komentátoři zavěsili po dvou minutách, já mluvil třeba půl hodiny,“ dodává.

Dokument: Plné znění manifestu Několik vět

3. Útěk přes plot před policií
Disident Devátý měl jít za Několik vět a účast na demonstracích za mříže. Dlouho by se býval na svobodě neohřál, z vězení ho pustili v květnu 1989 a v červnu už šířil petici. V červenci u něj „esenbáci“ kvůli Několika větám udělali domovní prohlídku.

„V protokolu stálo, že pokračuji v trestné činnosti a šířím pamflet Několik vět,“ vypráví Devátý. Tehdejší dobu charakterizuje jako „úžasnou“, protože režim tál, i když se ještě z posledních sil snažil znepříjemnit lidem život.

Devátý byl odsouzen v září 1989 na dvacet měsíců natvrdo. Proto odjel do Polska, kde se schovával až do sametové revoluce. Že se za pouhé tři roky stane šéfem tajné služby (BIS), by ho tehdy nenapadlo ani ve snu.

„To by nenapsal ani dramatik Václav Havel,“ směje se Devátý.

Stejný paragraf dostal za šíření petice i Alexandr Vondra. „V srpnu si pro mě přijela policie na chalupu. Zdrhnul jsem jim přes plot, protože jsem nechtěl být zavřený v létě. Zavřeli mě až v září na dva měsíce,“ říká.

4. Velký úspěch – podepsala i Zagorová
Petice, kterou sepsala úzká skupina známých protirežimních „živlů“, nabrala pořádně na síle až poté, co ji podepsala známá zpěvačka Hana Zagorová, jež se do té doby nedostala s režimem do křížku. Petice Několik vět byla první, kterou podepsali jak disidenti, tak lidé, kteří vystupovali v estrádách Československé televize.

„To byla velká ryba, na to jsme si v hospodě připili,“ usmívá se Vondra při zmínce o Zagorové.

„Otevřela lahev šampaňského, dala si dvě skleničky a prohlásila, že se vším, co tam je, souhlasí a že to podepíše,“ líčí legendární večírek filmový producent Ondřej Trojan.

To, že podepsala i Zagorová, která se předtím k politice nikdy nevyjadřovala, bylo pro lidi signálem.

„Brzy poté jsem šla na šestihodinový výslech do Bartolomějské (sídla komunistické StB; pozn. red.),“ vzpomínala Zagorová před časem v rozhovoru pro MF DNES.

V legendárním projevu se o Zagorové zmínil šéf KSČ Milouš Jakeš. „Paní Zagorová, milá holka, všechno... ale už třetí rok po sobě bere 600 tisíc...,“ horlil Jakeš.

5. Gott i Nárožný petici odmítli
Ne každá známá osobnost měla odvahu veřejně vyjádřit svůj odpor proti režimu. O sametové revoluci se tou dobou ještě nikomu ani nezdálo a jeden podpis mohl člověku zničit úspěšně rozjetou kariéru.

„Mnoho lidí marně hledalo tužku nebo jim zrovna jela tramvaj,“ vzpomněl publicista Jan Rejžek, který v červnu 1989 běhal po Praze s petičními archy a „lovil“ podpisy.

„Karel Gott byl zrovna v redakci Gramorevue. Počkal jsem si na něj v průchodu a oslovil ho. On dostal záchvat: ‚To mám podepsat tady, mezi těmi popelnicemi?‘ Říkám mu: ‚Vždyť si můžeme někde sednout.‘ A on na to: ‚Copak nevíte, co kvůli tomu dělají Hance?‘ A nepodepsal,“ řekl Rejžek.

Podpis Rejžkovi odmítl třeba i herec Petr Nárožný.

6. Svěrákova lež: Našel jsem to na stolku
Zdeněk Svěrák odvahu připojit se k protestu našel. Spolu s ostatními se připravil i na to, až si ho estébáci pozvou k výslechu.

„Kdo mi petici dal, nevím. Našel jsem ji na svém stolku,“ řekl Svěrák do policejního protokolu předem naučenou výmluvu.

„Zdálo se mi, že už jsou nějací zesláblí,“ vzpomínal na svůj výslech. „Myslel jsem, že řeknou: ‚Chlapečku, takový pohádky nám vykládat nebudeš,‘ ale oni nic, prostě mě poslali domů,“ říká dnes.

Méně zkušeného muže, tehdy osmadvacetiletého filmového prince Jana Čenského, skřípli příslušníci StB o dost více.

„Je pravda, že jsem plně nerozuměl všem požadavkům tam uvedeným, lépe řečeno, nepochopil jsem jejich smysl,“ vzdal se nakonec u výslechu Čenský.

Herec dnes na ty časy nerad vzpomíná. „Mám dojem, že jsem zas u výslechu,“ rozzlobil se před časem nad otázkami MF DNES.

7. Disidenti – experti na public relations
Dnešní senátor Alexandr Vondra vzpomíná, jak se právě na Několika větách učil zaujmout masy lidí. Seznamy signatářů celý národ každý den slyšel z Rádia Svobodná Evropa.

„Jména jsme schválně dávkovali tak, aby to gradovalo. Proto jsme také mixovali méně známá jména se známějšími,“ říká Vondra.

8. Plány přerušila listopadová revoluce
Jak se blížil podzim 1989, k Několika větám se připojily už desetitisíce lidí. Komunističtí funkcionáři byli po kolapsu režimů v Polsku a Maďarsku čím dál nervóznější.

U příležitosti Dne lidských práv 10. prosince se havlovci chystali pozvat všechny signatáře na obří demonstraci na pražské Palackého náměstí. K tomu však už nikdy nedošlo. Československo vykročilo přímou cestou ke svobodě o tři týdny dříve na Národní třídě.

Václav Havel na tiskové konferenci Zelených (18.5.2009)
Jan Rejžek, kritik, publicista
Hana Zagorová

Aktéři Několika vět po dvaceti letech Václav Havel - spoluautor textu Sepsal text Několika vět, i když název vymyslel Jiří Křižan. Havel dal k dispozici i svoji adresu, aby mohli lidé posílat podepsané archy. Petici vymysleli na večírku, kde se oslavovalo propuštění Havla z vězení. Nejdříve se disidenti sešli v restauraci Na Rybárně. Pak uspořádali výlet parníkem, kde nasbírali první podpisy. Nedlouho poté už byl Havel prezidentem. Dnes, v 72 letech, píše divadelní hry a je dál veřejně činný. Jan Rejžek - sbíral podpisy slavných Pracoval jako sportovní a hudební novinář. Také uváděl rockové festivaly a už v roce 1988 pozval v Lipnici na pódium Václava Havla. Obíhal s peticí Několik vět známé osobnosti. Vyprávěl třeba, že zkoušel získat podpis Karla Gotta, ale ten se zalekl. Rejžek získal třeba podpis Marie Rottrové. „Lidé nám to podepisovali třeba na záchodě,“ vyprávěl před časem v MF DNES. Rejžek stále pracuje jako novinář. Hana Zagorová - hvězda, co podepsala Podpis režimem oceňované zpěvačky Hany Zagorové patřil k největším „úlovkům“ autorů petice. Podepsala ji dnešnímu filmovému producentovi Ondřeji Trojanovi po dvou sklenkách sektu. Zagorová potom nesměla vystupovat v televizi, ale své podpory Několika vět nikdy nelitovala. Dvaašedesátiletá Zagorová stále vystupuje, aktuálně třeba v muzikálu Mona Lisa. Milouš Jakeš - za šíření petice trestal Zpočátku soudruzi s reakcí na petici trochu zaspali. V dalších týdnech už zvala StB umělce za podpis na výslechy. Několik lidí šlo dokonce kvůli šíření textu do vězení. Petice se dotkl Jakeš i ve slavném projevu na Červeném Hrádku, kde mluvil o tom, že „pamflet“ podepsali i umělci, kteří berou nad 100 tisíc korun. „Mnozí z těch, kteří se takhle dobře mají, protestovali,“ stěžoval si. Jakeš (86) dnes žije v ústraní.

Když děti obdivují masové vrahy. Expertka varuje před glorifikací násilí

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Poslanci odmítli doplatky u lékaře, jak je chtěly prosadit ODS a TOP 09

Poslanci nepodpořili návrh ODS a TOP 09, aby si lidé připláceli za lepší zdravotní péči a platili jen rozdíl mezi tím, co ze zdravotního pojištění hrazeno je a co už ne. „Chápu, že ten zákon může...

23. dubna 2025  11:32,  aktualizováno  14:40

Šoféra se zákazem řízení potřetí chytil stejný policista, soudci došla trpělivost

Riskantní honička v Liberci skončila zadržením šoféra, který přes opakovaný zákaz řízení a pod vlivem drog znovu pokoušel štěstí. Za volantem ho - stejně jako v předchozích dvou případech za poslední...

23. dubna 2025  14:28

Končí pražský outlet Lidlu, v němž se lidé prali o slevy. Přesune se na Moravu

Obchodní řetězec Lidl v létě ukončí provoz své outletové prodejny v pražských Štěrboholech, kterou otevřel na začátku letošního roku. Důvodem je vypršení nájemní smlouvy s provozovatelem Retail parku...

23. dubna 2025  14:20

RECENZE: Kombinace Ducha a Robocopa? Parťák na baterky zasloužil lepší scénář

50 % Premium

Ctižádostivý policista čili Jan Dolanský dostane za parťáka poněkud poruchového robota, kterého hraje Lukáš Příkazký a jehož programování upravuje krásná vědkyně Tereza Ramba. Společně mají v seriálu...

23. dubna 2025

Západní Turecko zasáhlo zemětřesení o síle 6,2, lidé vybíhali z budov

Oblast poblíž tureckého Istanbulu zasáhlo krátce po poledni zemětřesení o síle 6,2, uvedla americká geologická služba USGS. Lidé podle agentury Reuters v mnohamilionovém městě vybíhali z otřásajících...

23. dubna 2025  12:28,  aktualizováno  13:49

„Havel politice nerozumí.“ Kancléř Kohl nechával upravit nelichotivé dokumenty

Bývalý německý kancléř Helmut Kohl nechal z některých dokumentů odstranit kontroverzní výroky, které řekl na začátku 90. let a u nichž se později ukázalo, že byly mylné. Ve výpovědích tvrdil...

23. dubna 2025  13:29

Putin poprvé ustoupil. Souhlasí se zmrazením fronty, nadbíhá Trumpovi

Premium

Jen co Donald Trump práskl do stolu a pohrozil koncem mírových jednání, snaží se Moskva ukázat přívětivější tvář. Po velikonočním (ne)příměří se objevila zpráva, že Vladimir Putin je ochoten zastavit...

23. dubna 2025  13:24

Zloději si všimli klíče v brance. Spící rodině prošmejdili dům a ukradli auta

Notnou dávku drzosti měli pachatelé, kteří během noci v Plzni na Skvrňanech ukradli dvě vozidla. Klíče od nich si vzali v chodbě domu, kde nic netušící majitelé spali. Dovnitř se dostali poté, co...

23. dubna 2025  13:24

Vandal vztekle ulámal značky a hodil je do vody, jeho maskování strážníci prokoukli

Vandala, který ve čtvrtek ulomil dvě značky u provizorního mostu přes slepé rameno řeky Malše v centru Českých Budějovic, zachytila městská kamera. Strážníci ho poznali, i když měl kapuci přes hlavu...

23. dubna 2025  13:22

Rakušan nabízí po ruských výhrůžkách ochranu Haškovi. Beru to vážně, říká brankář

Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan odsoudil chování ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva. Místopředseda ruské bezpečnostní rady na začátku tohoto týdne bývalého hokejového brankáře...

23. dubna 2025  10:52,  aktualizováno  13:15

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCT MANAGER (90-110.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 90 000 - 110 000 Kč

Policejní zásah pod nejvyšším panelákem v Pardubicích. Našli tam mrtvého muže

V pardubických Polabinách zasahovali ve středu dopoledne policisté i ostatní složky IZS. Pod místním osmnáctipatrovým domem leželo tělo mrtvého člověka.

23. dubna 2025  13:07

Řidič prosvištěl na devadesátce kolem hlídky skoro dvojnásobnou rychlostí

Bezmála dvojnásobně překročil maximální povolenou rychlost pětačtyřicetiletý řidič volkswagenu na Karlovarsku. Spěch v době velikonočních svátků se mu nevyplatil, na místě přišel o řidičský průkaz.

23. dubna 2025  12:56
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.