Pondělí 9. prosince 2019, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 9. prosince 2019 Vratislav

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

  15:57aktualizováno  15:57
Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři klíčových listopadových událostí. Zájemcům ukázali, jak před třiceti lety kreslili plakáty nebo tiskli letáky na cyklostylu.

Bývalí studenti a členové tehdejšího stávkového výboru připravili téměř autentické prostředí nabité hektickou atmosférou. 

„Ze začátku to však vůbec nebylo jednoduché. V jednu chvíli jsme byli v euforii, že se všechno povede, a v jednu chvíli to byla totální depka, protože se povídalo, že se tady za rohem chystají lidové milice, které nás asi všechny postřílí. Počítali jsme s vyhozením ze školy, pravděpodobně s vězením nebo s emigrací,“ popsal první týden revoluce v improvizovaném centru stávkového výboru jeho bývalý člen Tomáš Kasal.

Fotogalerie

Stejně jako před třicet lety se učebny proměnily v místa, kde se rodily dějiny. Někde se kreslily plakáty, tiskárny totiž nebyly dostupné.

Vedle písařky na psacích strojích přepisovaly důležitá prohlášení a klíčové výzvy k veřejnosti. Na historickém cyklostylu pak bývalí studenti zamazaní od barev rozmnožovali letáky a nechyběla ani redakce studentského časopisu Přetlak, který po dlouhé době temna mohl konečně do světa svobodně šířit pravdivé a necenzurované informace. Zapomenout se nesmělo ani na kuchyni, která stávkující studenty během Listopadu držela při životě. Na stěnách a po schodech fakulty byly rozvěšené výzvy a hesla, fungovala spojovatelna a ostraha.

„Každý, kdo sem tehdy přišel, psal hesla. My jako výtvarníci jsme dělali spíše kreslené plakáty a snažili jsme se, aby to mělo vtip nebo nadsázku. Jinak jsme tady byli 24 hodin, střídali se a spali ve spacácích. Ještě dlouho po revoluci jsem chodila po městě a říkala si, tady by se plakát vyjímal, to je dobré místo,“ usmívala se v plakátovně bývalá studentka Barbora Králíková. 

Papíry a barvy tehdy studentům nosili zaměstnanci tiskařských závodů. „Moje maminka chodila do sekce psacích strojů. Nosila jim z práce kopíráky, které byly na příděl,“ dodává.

„Nic nebylo dopředu vymyšlené.“

Celá studentská revoluce vznikala spontánně a živelně. Když se olomoučtí studenti rozhodli, že obsadí fakultu, ke vchodu postavili službu a ta dovnitř nepouštěla nikoho podezřelého.

Nebyly mobilní telefony, natož sociální sítě, takže všechno si mladí lidé museli říkat osobně. Začali kreslit plakáty, tisknout letáky, začal vycházet časopis. 

„Nic nebylo dopředu vymyšlené. Zavolali nám třeba studenti z Ostravy, že se tam nic neděje, takže jsme začali jezdit také do Ostravy a do Opavy. Bylo potřeba, aby to někdo organizoval a řídil, takže vznikla výjezdová sekce. Vznikly i další sekce, všechno postupně, jak bylo potřeba. Klíčový byl stávkový výbor, ale ten spíš doháněl události,“ popisuje člen stávkového výboru Kasal.

Na okupační stávkový výbor se přišli podívat i současní studenti.

„Před chvílí jsme si říkali, že bychom určitě chtěli zažít tu atmosféru. Určitě bychom nechtěli prožívat minulý režim, ale semknutí tehdejších studentů muselo být neskutečné,“ zasnila se například studentka politologie Zuzana Kačerová.

Zaujaly ji především dobové fotografie a se spolužačkami si zkusily nakreslit několik plakátů. „Motivace musela být tak silná, že únava a nepohoda šly stranou. Podle mě by do toho současní studenti určitě šli také,“ nepochybuje dívka.

Součástí celé akce byla výstava stovek dobových fotografií a relikvií. Jenom psacích strojů bylo zhruba pětadvacet. Promítaly se také dokumentární filmy z revoluce.

„Neměla to být nudná vzpomínková akce. Všichni se mohli podívat a prakticky si vyzkoušet, co všechno bylo potřeba dělat od malování plakátů, tištění na cyklostylech nebo datlování na psacích strojích. Chtěli jsme, aby si lidé lépe uvědomili význam demokracie a svobody. Proto jsme také podpořili protestující studenty v Hongkongu,“ řekl hlavní organizátor Martin Štainer.

Náklady bývalí studenti pokryli ze svého. Vrcholem byl záznam legendárního koncertu Karla Kryla, který se před třiceti lety vrátil z exilu a koncertoval v hale univerzity.

  • Nejčtenější

PONEDĚLNÍK: Cirkus Sigma. Co o ní případ Pilař vypovídá?

Byla by to jen aférka připomínající bouři ve sklenici vody. Kolik zhrzených fotbalistů už přes média dalo...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Mám opustit fotbal? Proč Pivarník zvažuje, že sekne s trenéřinou

V elegantním saku, bekovce a s východniarským přízvukem vypráví nad espresem zapáleně o fotbale. Rychle pochopíte, jak...

Propagátor léčby konopím Dvořák dostal za opakované pěstování tři roky

Tříletým vězením potrestal prostějovský okresní soud propagátora léčby konopím Dušana Dvořáka za to, že loni znovu a už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podnikatel zastavěl načerno prostor pro zeleň garážemi, úřad to neřešil

Prostějovský podnikatel Tomáš Wolker postavil v místní části Vrahovice bez povolení a v rozporu s územním plánem...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Zašlá sláva i naděje zchátralého paláce. Majitel slíbil obnovu Národního domu

Slavná éra olomouckého Národního domu už je dnes jen vzpomínkou, spojený je přitom se jmény jako T. G. Masaryk, Antonín...

Olomoucký útulek pro kočky marně hledá nový domov, čas se mu krátí

Stovkám zvířat už zajistil pomoc olomoucký kočičí útulek sídlící od roku 2017 v ulici Dolní Novosadská v tamní prodejně...

Technik změnil tanky na ponorky, jezdily i po dně Máchova jezera

Díky úspěchu přísně tajného vojenského výzkumu v Doksech dokázaly tanky jezdit sedm metrů pod hladinou řeky. Týmu...

Lidi z přerovského sídliště trápí krádeže a nepořádek, žádají zónu bez dávek

Část obyvatel dosud poklidného přerovského sídliště Velká Dlážka žádá radnici, aby do takzvaných bezdoplatkových zón...

Prodej bytu 2+1, 55m2 - Lipník nad…
Prodej bytu 2+1, 55m2 - Lipník nad…

M. J. Husa, Lipník nad Bečvou - Lipník nad Bečvou I-Město, okres Přerov
1 590 000 Kč

Najdete na iDNES.cz