Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v osmdesátých letech minulého století šla, protože skutečné špiony chytat nedokázala. Do vězení se tak dostávali i lidé, kteří se jen nechali vyprovokovat agenty StB.

Údajný americký diplomat, ve skutečnosti příslušník StB, se „náhodně“ setkává se Stanislavem Pořickým. Nejsou to padesátá léta, je 12. května 1983. | foto: Archiv autora Prokopa Tomka

Sedmdesátá a osmdesátá léta minulého století v Československu nazýváme obdobím „normalizace“. S tímto pojmem je například spojeno tvrzení, že oproti době „padesátých let“ poslední dvacetiletí nebylo spojeno s provokacemi a tvrdou represí. V temných koutech komunistické minulosti ale nalézáme doklady o opaku.

I v osmdesátých letech hrozil trest smrti

Nejzávažnějším trestným činem proti republice bylo vyzvědačství (§ 105 tr. zákona). Trestní sazba se u dokonaného činu pohybovala od deseti do patnácti let, možné bylo i uložení trestu smrti. Pokus a příprava trestného činu měly sazbu nižší. 

Neexistovala hodná StB

Nový seriál na Technet.cz k příležitosti 30. výročí svobody v naší zemi

Ačkoli se o to někteří politici a bývalí agenti StB snaží, je potřeba nezapomínat. Nezapomínat například na to, že nic takového jako hodná StB nebo KSČ neexistovalo. A to ani v osmdesátých letech, kdy už byl totalitní komunistický režim vyčerpaný.

Komunistická strana s pomocí StB stále důkladně ničila životy všem, kdo jí byli nepohodlní. Někdy to byly jen zdánlivě banální zásahy do soukromí, jindy provokace, na jejichž základě šli lidé do vězení. 

Proč vám nepřišla odpověď na žádost o autogram od vašeho oblíbeného herce z Ameriky? K čemu StB potřebovala kuchyň jedné důchodkyně? I to se dozvíte v novém seriálu na Technet.cz.

„Průměrný“ trest činil okolo deseti let odnětí svobody, často ve třetí (tedy nejtěžší) nápravně výchovné skupině a zpravidla v pověstných Valdicích. Podmínečná propuštění byla proto možná nejdříve až po odpykání dvou třetin trestu a vzhledem k výši nebyla příliš častá. Řada postižených se dostala z vězení až na jaře roku 1990.

Případy vyzvědačství obklopovalo tajemství. Soudní řízení nebyla přístupná veřejnosti a nezávislá kontrola (např. Výborem na obranu nespravedlivě stíhaných) mohla být tak ještě omezenější a komplikovanější než u jiných trestných činů proti republice.

Asi největší pozornost v této oblasti vzbuzují případy takzvaných iniciativníků. Všechny dosud známé se odehrály v osmdesátých letech minulého století. Jejich aktéři se neznali a neměli nic společného kromě jistě nepromyšleného a v dané době obrovsky riskantního nápadu kontaktovat cizí velvyslanectví s nabídkou spolupráce. 

„Iniciativníky“ byli Státní bezpečností nazýváni lidé, kteří ze své vůle nabídli 

spolupráci zahraniční zpravodajské službě. Další zvláštností těchto případů byla skutečnost, že se zpravidla se svojí nabídkou nedostali přes síto StB. Přesto se dostali do vězení a hru Státní bezpečnosti většinou vůbec neodhalili. A opravdu nemluvíme o padesátých letech. 

Poslední velká ryba a hubená léta

Bojem proti zahraničním rozvědkám se zabývala II. správa SNB neboli kontrarozvědka pro boj proti vnějšímu nepříteli. Problematiku USA měl na starosti I. odbor II. správy SNB. Na sklonku sedmdesátých let dosáhli příslušníci odboru skutečně cenného výsledku, když při rutinním sledování jednoho amerického diplomata odhalili schůzku s neznámým mužem. Po náročném rozpracování usvědčili skutečného, dlouholetého a hodnotného spolupracovníka CIA, bývalého příslušníka oblastního odboru rozvědky v Českých Budějovicích Josefa Hněvkovského

Fotogalerie

Hněvkovský v dubnu 1981 dostal u soudu dvaadvacet let odnětí svobody. Tato akce nazvaná „Jestřáb“ byla posledním skutečně velkým úspěchem „amerického“ odboru kontrarozvědky. Další takový špion se až do pozdního podzimu 1989 neobjevil. Nastala hubená léta. 

Řadoví příslušníci odboru se ve výpovědích z počátku devadesátých let shodovali, že hlavní důvody byly dva: nedosažitelná technická vyspělost amerických zpravodajských služeb a slabé profesionální kvality příslušníků odboru. Proto brávali příslušníci StB zavděk i „malými rybami“, zvláště když ulovit je bylo tak snadné. Takto si Státní bezpečnost vylepšovala své skóre.

Případy „iniciativníků“ se týkaly nabídek spolupráce pro velvyslanectví USA v Praze a v jednom případě velvyslanectví SRN. Případů byly možná desítky.

Ukazuje se u nich i jeden zajímavý detail z každodennosti „normalizační pošty“. Pokud zájemce o kontakt cizího velvyslanectví svěřil tento úkol československé poště, s největší pravděpodobností se jeho zásilka nebo telefonát dostaly do rukou StB. Osobní návštěva budovy velvyslanectví, zdánlivě riskantnější, měla o něco větší naději na úspěch.

Akce Vráťa. Reportér televize ZDF byl agent StB

Do kategorie „iniciativníků“ spadal případ Stanislava Pořického (*1946). V letech 1969–1978 sloužil na kriminálce Sboru národní bezpečnosti. V říjnu 1978 byl ale propuštěn a následně dokonce dostal u soudu trest tři a tři čtvrtě roku odnětí svobody (jeho trestná činnost nebyla politického charakteru). 

Po téměř dvou letech se 17. února 1981 dostal podmínečně z vězení. O rok později pracoval v autokempu v Praze Braníku. V červnu 1982 se náhodně seznámil s českým spolupracovníkem štábu německé televize Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) Arnoldem Keilberthem, který se v kempu účastnil natáčení reportáže. 

V únoru 1983 Pořický Keilbertha vyhledal a požádal jej o zprostředkování kontaktu na pražské velvyslanectví USA nebo SRN. Pořický se rozhodl vyřešit svoje trvalé finanční problémy prodejem informací cizí moci. Měl mít podle svých slov nějaké poznatky z výzkumného ústavu jaderné energetiky v Řeži u Prahy a z národního výboru hlavního města Prahy.

Arnold Keilberth byl ale evidován jako tajný spolupracovník StB krycí jméno „Rot“, registrační číslo 19854. Řídil jej náčelník 1b. odboru Správy StB Praha pplk. Antonín Martinic. „Rot“ Pořického snahy hlásil, což dokládají jeho tři dochované agenturní zprávy z února až května 1983. Na základě toho na Pořického 21. února 1983 na 1. oddělení 1b. odboru Správy StB Praha založili spis prověřované osoby pod heslem VRÁŤA. 

Falešné auto, falešný diplomat

Akce probíhala pod kontrolou 1. odboru II. správy SNB. Keilberth od Pořického opakovaně a marně žádal o informace, ale kontakt na ambasády mu podle instrukcí StB nezprostředkoval. StB neměla zájem, aby Pořický nekontrolovaně cokoliv na velvyslanectví skutečně donesl. 

V květnu 1983 dal Keilberth Pořickému důležitou radu: „Pramen mu řekl, že mu nehodlá radit, a to co řekne, aby jako radu také nebral, ale podle jeho názoru při zhoršené politické situaci je zvýšená pozornost našich orgánů, a tak i cizích velvyslanectví. Nakonec on sám může pozorovat, že po celém městě stojí auta diplomatů, kteří chodí do restaurací, vyptávají se našich občanů apod. Na velvyslanectví ať nechodí, protože jsou hlídána.“

Stanislav Pořický jel 12. května hledat zaměstnání do Zdib u Prahy. Tam naaranžovali příslušníci 1. odboru II. správy SNB ve spolupráci s 1b. odborem Správy StB Praha tzv. agenturně operativní kombinaci. Ve Zdibech stál na výrazném místě automobil zahraniční tovární značky Renault s diplomatickou značkou DD-35-68. Auto patřilo IV. správě SNB (Správa sledování StB). 

Pravou diplomatickou SPZ amerického velvyslanectví si příslušníci StB obstarali u Federální správy Veřejné bezpečnosti. V roli amerického diplomata pro své jazykové a fyzické předpoklady vystupoval příslušník Prvního oddělení 1. odboru II. správy SNB Ladislav Blažek. 

„Diplomat“ s mapou v ruce Pořického oslovil a lámanou češtinou se jej zeptal na cestu do Řeže. Při rozhovoru pak projevil Pořický očekávanou iniciativu a nabídl informace. „Diplomat“ měl zájem a požádal ochotného muže o adresu. Na ni Státní bezpečnost poslala dopis na originálním hlavičkovém papíře velvyslanectví USA v Praze se zpravodajským dotazníkem údajně amerického původu. Hlavičkový papír i psací stroj IBM ukradla StB v minulosti na americkém velvyslanectví. 

Zadrženi u mrtvé schránky

V pondělí 30. května 1983 Pořický se svoji družkou, která byla do případu zasvěcena, vložil podle pokynů dotazník do mrtvé schránky, vybudované StB na rohu Juaresovy a Maďarské ulice v Praze 6 Bubenči. 

Schránku kontrolovala IV. správa SNB, takže vložení dotazníku měla vyfotografované a natočené na videokameru. Krátce nato Pořického i Bednaričovou odděleně na ulici příslušníci StB zadrželi a vzali do vazby.

Podle dochovaných plánů vyšetřování o pozadí případu věděli nejen operativci z II. správy SNB a Správy StB Praha, ale i vyšetřovatelé Správy vyšetřování StB. Případ pak připravili a předali prokuratuře. Pořický a Bednaričová byli odsouzeni pro přípravu trestného činu vyzvědačství k deseti, respektive pěti letům odnětí svobody. 

Stanislav Pořický se dostal na svobodu v roce 1990 po téměř sedmiletém věznění. Pavla Bednaričová si trest odpykala celý. Oba byli fakticky postiženi za nikdy neuskutečněný kontakt s velvyslanectvím USA. Hru Státní bezpečnosti vůbec neprohlédli.

Akce „Wolf“. Chtěl se skrýt za sousedku

Ještě tragičtější závěr měl případ Miloslava Baumera z Mostu. Ve čtvrtek 19. května 1983 poslal poštou na velvyslanectví USA v Praze dopis s neurčitě formulovanou nabídkou spolupráce. Jako odesílatele uvedl „konspirativně“ sousedku, do jejíž poštovní schránky měl přístup.

Dopis zachytila v rámci kontroly veškeré vnitrostátní korespondence adresované velvyslanectví USA Šestá správa SNB. Byl vyjmut z poštovní přepravy (takže nikdy nebyl adresátu doručen) a předán podle příslušnosti Prvnímu odboru II. správy SNB. StB k získání dopisu vymyslela i legendu. Podle ní jej odhalil anonym, který se takto rozhodl splnit svoji občanskou povinnost a na nabídku občana cizí mocnosti upozornil.

Autorem následující „agenturně-operativní kombinace“ byl náčelník Druhého oddělení 1. odboru II. správy SNB major Pitra, který byl později jmenován dokonce i členem znalecké komise FMV v tomto případu. 

Takto pracovala StB v roce v osmdesátých letech minulého století. Provokační...

Takto pracovala StB v osmdesátých letech minulého století. Provokační výzvu napsali příslušníci Prvního odboru II. správy SNB na psacím stroji ukradeném z amerického velvyslanectví. Přestože si Miroslav Baumer svůj záměr rozmyslel, bylo už pozdě.

„Kombinace“ spočívala v zaslání odpovědi na již zmíněném ukradeném hlavičkovém papíře a psacím stroji IBM na uvedenou kontaktní adresu spolu se „zpravodajským dotazníkem“. 

Následně StB poslala na uvedenou adresu ještě další dopis s výzvou ke schůzce v kostele Svatého Jakuba v Praze na Starém městě 17. července 1983. Byl napsán lámanou češtinou a agenti státní bezpečnosti se podepsali jako „vaši přátelé“.

Tam se měl „iniciativník“ setkat s „americkým diplomatem“. Za něj se měl vydávat příslušník Druhého oddělení 1. odboru II. správy JUDr. Václav Hataš. Baumer si však nakonec celý nápad rozmyslel. Na schůzku nejel a na „dopisy z velvyslanectví“ nereagoval. 

StB jej ovšem i přesto vystopovala, tajně se k němu vloupala a našla usvědčující podvržené dopisy „z amerického velvyslanectví“, které si Baumer lehkomyslně nechal. Pak proběhla oficiální prohlídka, na níž byl nález úředně potvrzen.

Miloslav Baumer, chovatel andulek a pionýrský vedoucí, měl v úmyslu „spolupráci s Američany“ „hodit“ na manžela své přítelkyně a snad si i něco vydělat. Sám nic tajného nevěděl. Za nesmyslně hloupý nápad dostal v úterý 10. ledna 1984 u Krajského soudu v Ústí nad Labem tři a půl roku vězení za přípravu trestného činu vyzvědačství. 

Invalidní důchodce Baumer ale trpěl vážnou nemocí a během věznění se jeho zdravotní stav výrazně zhoršoval. Dokonce mu ze zdravotních důvodů přerušili trest. V době dočasného pobytu na svobodě spáchal čtyřicetiletý Miloslav Baumer v roce 1987 v obavě z návratu do vězení sebevraždu.

Zbývá jen doplnit, že za případy provokací Státní bezpečnosti osmdesátých let nebyl nikdy nikdo potrestán.

Autor:
  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

První šéf naší rozvědky byl rakouský major, řekl v Rozstřelu Karel Pacner

Česká špionáž a kontrašpionáž má poměrně bohatou historii, která začíná ještě před vznikem Československa v roce 1918....

Sovětské tanky rozbíjely naše silnice, vznikla proto tanková cesta

Pohyb „bratrské“ vojenské techniky po československých komunikacích způsoboval trvalé obtíže a finanční škody. Problém...

KVÍZ: Jak dobře znáte moderní tanky?

Před časem jsme vám přinesli kvíz z historie vývoje tanků. Dnes na něj navážeme a zeptáme se vás, zda znáte historii...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...