Pondělí 20. ledna 2020, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

  19:41aktualizováno  19:41
Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany Milán Václavík k nejhlasitějším zastáncům tvrdé linie. Vyzýval k neústupnosti a byl připravený poslat na Prahu desítky tanků nebo „alespoň“ převzít kontrolu nad televizí a rozhlasem.

Ačkoliv se armáda násilného zákroku komunistického bezpečnostního aparátu 17. listopadu 1989 nezúčastnila, mezi „sametovými revolucionáři“ panovaly z jejího možného nasazení obavy. Příklady z krvavého potlačení protirežimních hnutí z Polska v roce 1981 či z Číny z jara 1989 tomu dávaly dostatek důvodů.

Fotogalerie

Československá lidová armáda (ČSLA) se své možné angažmá při řešení krize v listopadu 1989 skutečně připravovala. Už v pondělí 20. listopadu ministr vnitra Milán Václavík vyhlásil Mimořádná bezpečnostní opatření 3. stupně. V armádě byly také zahájeny první kroky k přípravě pro akci „Zásah“ a pro případný úder v revoluční Praze bylo určeno 94 tanků a několik bojových vozidel 2. tankového pluku 1. tankové divize z Rakovníku.

O den později jednalo o dalším postupu velení ČSLA. Ministr Václavík mluvil mimo jiné o tom, že situace si může vyžádat kategorická opatření včetně vyhlášení stanného práva či zákazu vycházení. Historik Prokop Tomek ve své stati.

 „O roli, kterou ČSLA sehrával v listopadu roku 1989“ cituje tehdejší Václavíkova slova: „Nemáme se čeho bát. Máme zakalený, třídně uvědomělý velitelský sbor, na který se můžeme spolehnout, naše starší pokolení je oddané straně a lidu a všichni vědí, čemu slouží a jaký společenský řád bránit.“ Václavík také mimo jiné vyzýval: „Nepanikařit, nepřijímat bezhlavá opatření.“ Zdůraznil také potřebu zachovat izolaci kasáren a udržovat kázeň.

Filmy z revoluce chtěla StB zničit, MF DNES teď pátrá po tvářích z náměstí

Historici označují za vrchol příprav ČSLA na eventuální akci pátek 24. listopadu. Ministr Václavík tehdy nechal vyhlásit pohotovost skupinám vyčleňovaným pro možný zásah a nařídil prověřit přípravu „vyčleněných sil a prostředků“. Na zasedání ÚV KSČ v pražských Vokovicích oznámil, že armáda je od 16 hodin toho dne připravena k zásahu, vše vyřešit silou a čeká jen na rozkaz. Zároveň navrhl ponechat stávající politické vedení KSČ beze změny.

„Jestřábi“ z řad ČSLA plánovali také převzetí kontroly nad rozhlasem a televizí. Akce nesla označení „Vlna“ a armáda pro ni vytipovala asi stovku odborníků z pražského vojenského výzkumného ústavu elektronického. Postupně měly být za spolupráce federálních ministerstev vnitra a národní obrany obsazeny objekty Československého rozhlasu, televize i Československých spojů, které přenášely rozhlasový a televizní signál.

Místo zásahu jen „besedy“

Ve vyhrocené atmosféře překotného vývoje ještě 24. listopadu večer celé předsednictvo ÚV KSČ odstoupilo z funkcí. Následujícího dne byla vojenským útvarům rozeslána šifrovaná zpráva, v níž bylo uvedeno, že návrh čelit útokům „protisocialistických sil rozhodnými opatřeními včetně mocenských prostředků byl jednomyslně nepřijat“.

„Důvodem byly zejména obavy z mezinárodně-politických důsledků. Příkaz zněl informovat, vést besedy s vojáky. Protože rozkaz nařizoval v den generální stávky konat schůze, bylo zřejmě cílem informací, besed a schůzí vojáky zaměstnat,“ píše historik Prokop Tomek.

A ministr národní obrany Milán Václavík? Ten byl začátkem prosince odvolán z funkce a navržen k propuštění ze služebního poměru k 31. březnu 1990 z formálního důvodu odchodu do starobního důchodu.

Autor:

  • Nejčtenější

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994 - 2018 stál coby starosta a...

Politici v šoku. V sobotu byl Kubera na kongresu plný aktivity, píše Fiala

Smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery všechny překvapila. Druhý nejvyšší ústavní činitel, který zastával funkci od...

Jsme největší. IKEM v počtu transplantací překonal všechna centra v Evropě

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny byl loni podle tamních lékařů největším transplantačním centrem v...

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu do kardiocentra

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Najdete na iDNES.cz