Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Pancíře proti Praze. Sametovou revoluci mohlo utopit v krvi 94 tanků

  19:41aktualizováno  19:41
Ještě týden po brutálním zásahu bezpečnostních složek na Národní třídě v listopadu 1989 patřil ministr národní obrany Milán Václavík k nejhlasitějším zastáncům tvrdé linie. Vyzýval k neústupnosti a byl připravený poslat na Prahu desítky tanků nebo „alespoň“ převzít kontrolu nad televizí a rozhlasem.

Ačkoliv se armáda násilného zákroku komunistického bezpečnostního aparátu 17. listopadu 1989 nezúčastnila, mezi „sametovými revolucionáři“ panovaly z jejího možného nasazení obavy. Příklady z krvavého potlačení protirežimních hnutí z Polska v roce 1981 či z Číny z jara 1989 tomu dávaly dostatek důvodů.

Fotogalerie

Československá lidová armáda (ČSLA) se své možné angažmá při řešení krize v listopadu 1989 skutečně připravovala. Už v pondělí 20. listopadu ministr vnitra Milán Václavík vyhlásil Mimořádná bezpečnostní opatření 3. stupně. V armádě byly také zahájeny první kroky k přípravě pro akci „Zásah“ a pro případný úder v revoluční Praze bylo určeno 94 tanků a několik bojových vozidel 2. tankového pluku 1. tankové divize z Rakovníku.

O den později jednalo o dalším postupu velení ČSLA. Ministr Václavík mluvil mimo jiné o tom, že situace si může vyžádat kategorická opatření včetně vyhlášení stanného práva či zákazu vycházení. Historik Prokop Tomek ve své stati.

 „O roli, kterou ČSLA sehrával v listopadu roku 1989“ cituje tehdejší Václavíkova slova: „Nemáme se čeho bát. Máme zakalený, třídně uvědomělý velitelský sbor, na který se můžeme spolehnout, naše starší pokolení je oddané straně a lidu a všichni vědí, čemu slouží a jaký společenský řád bránit.“ Václavík také mimo jiné vyzýval: „Nepanikařit, nepřijímat bezhlavá opatření.“ Zdůraznil také potřebu zachovat izolaci kasáren a udržovat kázeň.

Filmy z revoluce chtěla StB zničit, MF DNES teď pátrá po tvářích z náměstí

Historici označují za vrchol příprav ČSLA na eventuální akci pátek 24. listopadu. Ministr Václavík tehdy nechal vyhlásit pohotovost skupinám vyčleňovaným pro možný zásah a nařídil prověřit přípravu „vyčleněných sil a prostředků“. Na zasedání ÚV KSČ v pražských Vokovicích oznámil, že armáda je od 16 hodin toho dne připravena k zásahu, vše vyřešit silou a čeká jen na rozkaz. Zároveň navrhl ponechat stávající politické vedení KSČ beze změny.

„Jestřábi“ z řad ČSLA plánovali také převzetí kontroly nad rozhlasem a televizí. Akce nesla označení „Vlna“ a armáda pro ni vytipovala asi stovku odborníků z pražského vojenského výzkumného ústavu elektronického. Postupně měly být za spolupráce federálních ministerstev vnitra a národní obrany obsazeny objekty Československého rozhlasu, televize i Československých spojů, které přenášely rozhlasový a televizní signál.

Místo zásahu jen „besedy“

Ve vyhrocené atmosféře překotného vývoje ještě 24. listopadu večer celé předsednictvo ÚV KSČ odstoupilo z funkcí. Následujícího dne byla vojenským útvarům rozeslána šifrovaná zpráva, v níž bylo uvedeno, že návrh čelit útokům „protisocialistických sil rozhodnými opatřeními včetně mocenských prostředků byl jednomyslně nepřijat“.

„Důvodem byly zejména obavy z mezinárodně-politických důsledků. Příkaz zněl informovat, vést besedy s vojáky. Protože rozkaz nařizoval v den generální stávky konat schůze, bylo zřejmě cílem informací, besed a schůzí vojáky zaměstnat,“ píše historik Prokop Tomek.

A ministr národní obrany Milán Václavík? Ten byl začátkem prosince odvolán z funkce a navržen k propuštění ze služebního poměru k 31. březnu 1990 z formálního důvodu odchodu do starobního důchodu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Michálek se omluvil TOP 09. Kalousek je pro opozici překážka, míní však dál

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek se v pondělí odpoledne omluvil TOP 09 za své výroky o tom, že by...

Václavák bouřil proti Babišovi. Rezignovat nehodlám, vzkázal premiér

Na pražském Václavském náměstí demonstrovali lidé proti premiérovi Andreji Babišovi, protest oficiálně skončil krátce...

Kellnerův Home Credit budoval čínskou image pro Čechy s pomocí píáristů

Úvěrová firma Home Credit Petra Kellnera si podle informací serveru Aktuálně.cz najala PR agenturu C&B Reputation...

Nosit střelnou zbraň lze v Česku jen s povolením. Ostravský vrah ho neměl

Střelba v ostravské fakultní nemocnici, kde pachatel v úterý ráno zabil šest lidí z nelegálně držené zbraně, nepochybně...

Najdete na iDNES.cz