Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Pevnost Václavák. Palachův týden před 30 lety odstartoval cestu ke svobodě

  0:01
Vodní děla, obušky, slzný plyn a psi přivítali na Václavském náměstí v Praze všechny, kteří chtěli před třiceti lety položit květiny a připomenout si tak oběť studenta Jana Palacha. Komunistický režim se už s předstihem rozhodl, že tvrdě potlačí všechny snahy připomenout dvacáté výročí jeho upálení.
Česko ovládla záhy po Palachově činu dusná, těžká atmosféra. "Vládl zde takový...

Česko ovládla záhy po Palachově činu dusná, těžká atmosféra. "Vládl zde takový pietní klid, všichni byli zaražení a zděšení," líčí Václav Kilian. | foto: Václav Kilian

Prosinec 1988 naplnil Československo očekáváním, že se blíží změna. Komunistický režim povolil setkání lidí z opozice s francouzským prezidentem Mitterrandem i první demonstraci na pražském Žižkově. 

„Žijeme v dramatické době plné protikladů. Na jedné straně moc stupňuje represe, na druhé straně se společnost začíná zbavovat břemene strachu a stále více lidí se nebojí projevit svoje mínění,“ řekl před koncem roku na první povolené demonstraci Václav Havel. Jeho slova se v polovině ledna 1989 měla potvrdit.

Československo se chystalo na největší protest od roku 1969, pro který se později vžilo označení Palachův týden. Na neděli 15. ledna od 14 hodin naplánovalo pět opozičních iniciativ na Václavském náměstí pietní vzpomínku na studenta Jana Palacha.

Režim však byl připraven. Federální ministr vnitra František Kincl vyhlásil historicky nejvyšší, 4. stupeň mimořádných bezpečnostních opatření k udržení klidu a pořádku v Praze a Středočeském kraji na dobu od 13. do 25. ledna. V pohotovosti v Praze bylo 3,5 tisíce příslušníků SNB a lidových milicí.

Na dva týdny zřídil operační štáby, nařídil sledování a šikanování vytipovaných osob a zorganizoval preventivní opatření vůči skupinám „závadové mládeže“. Pořádková služba byla posílena o 1 300 příslušníků lidových milicí, do akce byly povolány stovky policistů a další stovky byly v pohotovosti. 

Režim povolal 3 500 policistů a milicionářů

Policejní manévry tisíců policistů a milicionářů už s předstihem změnily Václavské náměstí na nedobytnou pevnost obehnanou kovovými zábranami a přísně střeženou policií s obrněnými transportéry. To všechno kvůli jedinému pietnímu shromáždění, které režim s předstihem zakázal.

I přes úřední zákaz se však na Václavském náměstí sešlo několik tisíc lidí. O tom, že se akce připravuje, se většina z nich dozvěděla z letáčků, které byly po Praze rozšiřovány, visely na vysokoškolských kolejích a den před plánovanou akcí dokonce na rockovém koncertě věnovaném zemětřesením postižené Arménii. Zároveň o chystaném shromáždění informovalo vysílání zahraničního rozhlasu. 

Přetahovaná s policií

V neděli 15. ledna ve 14 hodin měly být na Václavském náměstí položeny květiny a Vlasta Chramostová měla pronést zamyšlení nad smyslem oběti Jana Palacha.  „Měla to být malá akce, na kterou navazovaly další – pieta na Olšanských hřbitovech a ve Všetatech, v Palachově rodišti,“ popisuje historik Pavel Mücke z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Podle něj mnoho lidí, a to včetně Václava Havla, na nedělní demonstraci vzpomínalo jako na „legrační přetlačovanou“ mezi policisty, kteří obstoupili pomník, a civilisty, kteří tam chtěli položit květiny. „Do toho přicházeli lidé, kteří šli z práce. A najednou vznikla z ničeho nic demonstrace,“ popisuje Mücke.

První demonstrace byla tvrdě rozehnána, ale lidé se zde sešli opět další den, a to po celý týden. Postupně se protestů, přes jejich brutální potlačování, účastnily až desetitisíce lidí. 

Palachův týden - neuvěřitelná policejní brutalita, vzpomínal Ruml

Živelné protirežimní shromáždění ale ozbrojené složky v okolních ulicích potlačily. 117 lidí bylo zatčeno a oficiální československá média zahájila soustavnou dezinformační kampaň – jednoznačně informovala, že jsou to ti „zaprodanci a samozvanci“ a že se od nich mají pracující držet stranou. A varovala před účastí na jakýchkoliv dalších demonstracích.

To v dalších dnech paradoxně přilákalo na Václavské náměstí další masy lidí, zejména mladých, kteří zatím neměli s demonstracemi žádné zkušenosti. A režim se je rozhodl odradit brutalitou, jednou provždy je zastrašit. Tak jako jejich rodiče před dvaceti lety.

„Následující týdny ale ukázaly, že ti lidé, kteří dostali poprvé obuškem nebo byli spláchnuti vodním dělem právě v téhle době, tak pak bez skrupulí přišli na další demonstrace,“ vysvětluje historik. Mnozí přitom patřili ke studentům, kteří za pár měsíců odstartovali sametovou revoluci.

Zítra zase tady

Režim proti demonstrantům vystřídal během týdne různé metody. Ve středu 18. ledna se obešla demonstrace bez policejního zásahu. Následující den byl zákrok naopak obzvlášť násilný. Nicméně většinou se komunisté uchylovali k brutalitě. Využívali policejní psy, pendreky, slzný plyn, obrněné transportéry vybavené vodními děly.

Naplňuje mě to hrdostí, říká žena, kterou v roce 1968 vyfotil Jan Palach

Demonstrace provázelo i masivní zatýkání. Příslušníci SNB zatkli hned v pondělí hlavní organizátory akce. Mezi nimi třeba Václava Havla, Danu Němcovou, Stanislava Pence, Janu Petrovou, Petra Placáka nebo Alexandra Vondru.

A například ve čtvrtek 19. ledna bylo 280 účastníků protestů předvedeno k výslechu, 23 z nich bylo obviněno pro trestné činy, 80 stíháno pro přečin. Přesto se živelné demonstrace na Václavském náměstí a v přilehlých ulicích – kam protestující zpravidla policie vytlačila – konaly až do pátku. A ukázaly, že komunistický režim není neporazitelný. Což se potvrdilo již toho roku na podzim, kdy se definitivně zhroutil.

Tresty pro organizátory násilí

Palachův týden měl dohru po sametové revoluci. Odsouzen byl pražský tajemník KSČ Miroslav Štěpán, který nařídil použít proti demonstrantům vodní děla a slzný plyn. Trest dostal i ministr vnitra Kincl. Na podzim 1993 byl odsouzen za nezákonnou perzekuci představitelů opozice na tři roky do vězení.

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Umři do měsíce, jinak nezaplatíme. Hospice bojují s pojišťovnami

Ví, že brzy zemře. Osmašedesátiletá paní Jiřina ze Starého Města na Uherskohradišťsku trpí rakovinou slinivky v...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Polští fanoušci prošli Prahou, policie jich před stadionem několik zadržela

Kvůli kvalifikačnímu zápasu o Euro mezi českými a polskými fotbalisty, který začal ve 20:45 v Edenu, přichystala...

Přístup institucí k domácímu násilí není jednotný. Připravuje se návrh zákona

Vykázání násilníka z domova by se mohlo prodloužit ze současných 10 na 14 dnů. K domácímu násilí by také měl přihlížet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...