Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Gorbačov v dubnu 1987 během návštěvy ČSSR nesplnil očekávání

  10:16
Michail Gorbačov zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v březnu 1985 perestrojku (přestavbu) a glasnosť, tedy politiku otevřeného pohledu na komunistickou minulost země. Historické změny, které postupně vedly k rozpadu sovětského impéria a ke změně politické mapy světa, začaly s nadějemi postupně pronikat i do satelitů tehdejšího Sovětského svazu a v takové atmosféře navštívil Gorbačov (9. až 11. dubna 1987) Prahu. Nebyla to Gorbačovova první ani poslední návštěva v Československu, ale určitě byla nejočekávanější.

Komunistická elita se v té době ještě držela a jakákoli kritika minulosti z úst populárního „Gorbyho“ by mohla ohrozit její postavení. Budoucího prvního a zároveň posledního prezidenta SSSR tehdy vítaly nadšené davy Pražanů, návštěva ale nesplnila očekávání části z nich. 

Gorbačov se totiž nevyslovil k událostem roku 1968, jak mnozí předpokládali. Gorbačov až později prohlásil, že jej mrzelo, že nesplnil očekávání Čechů a Slováků. Politické okolnosti to podle něho ještě nedovolovaly. Okupaci ale poté několikrát podrobil ostré kritice.

Mezi Pražany, kteří sledovali Gorbačova v ulicích, se tehdy náhodou ocitl i tehdejší disident Václav Havel. Bývalý prezident, který loni zemřel, popsal v jedné ze svých esejí, jak Gorbačova náhodně spatřil při vycházce se psem u Národního divadla. „Plaše zdvihám ruku a taky mu kynu (na pozdrav),“ popsal Havel nečekané setkání. 

Poprvé oficiálně se Havel ve funkci prezidenta setkal s Gorbačovem v únoru 1990 v Moskvě. Politické události roku 1987 byly v Československu poznamenány mimo jiné jmenováním Ladislava Adamce předsedou české vlády a tím, že se koncem roku novým generálním tajemníkem komunistické strany stal Milouš Jakeš.

Gorbačovovy reformy a nová sovětská zahraniční politika vedly spolu s vojenským a finančním tlakem zejména USA ke zhroucení komunistických režimů v Evropě. Již koncem roku 1986 se Gorbačov vyslovil proti monopolu politických stran a v roce, kdy navštívil Prahu, odsoudil výlučnost jakéhokoli státu uvnitř socialistického bloku. V roce 1988 potom podpořil alternativní formy politického vývoje a veřejně odmítl Brežněvovu doktrínu, právo intervence a vměšování. 

Jeho jednání s USA o jaderném odzbrojení vyvrcholily podepsáním Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) v prosinci 1987 ve Washingtonu. Koncem roku 1989 oznámil na Maltě při schůzce s americkým prezidentem Georgem Bushem konec studené války.

V roce 1990 svět ocenil Gorbačovovy zásluhy Nobelovou cenou za mír. Cenu Gorbačov přebíral již jako první sovětský prezident, jeho prezidentství však trvalo jen krátce, do zániku SSSR v prosinci 1991. Pro Gorbačova, jehož režim se snažil SSSR zachovat někdy i za cenu krveprolití, to byl trpký konec a politik nakonec pocítil na vlastní kůži pravdivost přísloví o tom, že doma není nikdo prorokem. 

V Rusku se z něj stal jeden z nejméně oblíbených politiků. Pro mnoho lidí více než návrat vytoužené svobody znamenaly Gorbačovovy reformy zdražování i ztrátu jistot a mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad Sovětského svazu. Přitom to ani neplánoval, impérium chtěl prý jen reformovat. Až později přiznal, že to ani nešlo.

V polovině roku 1991 se ještě stal smutným hrdinou neúspěšného pokusu konzervativních sil o puč. V té době byl pučisty izolován na Jaltě, hrdinou dne se stal naopak tehdejší ruský prezident Boris Jelcin. O pět let později se Gorbačov pokusil o návrat, v prezidentských volbách ale získal jen necelé jedno procento hlasů. 

Poté působil v několika bezvýznamných politických seskupeních sociálnědemokratické orientace a minulý měsíc oznámil, že se do politiky chce opět vrátit. „Jsem připraven se seriózně pustit do sociálnědemokratického projektu a prosím všechny, kdo sdílejí tyto myšlenky, aby mi zaslali své návrhy,“ řekl Gorbačov, který stojí také v čele svého nadačního a vědeckého fondu.

Do ČR se Gorbačov podíval ještě několikrát. V listopadu 1999 například převzal společně se šesti dalšími světovými státníky v Praze od prezidenta Václava Havla nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva za zásluhy o svržení komunistické nadvlády v Evropě. Nad příjezdem Gorbačova do Prahy se tehdy vznášel otazník, protože v září téhož roku mu zemřela žena Raisa.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...