Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Hlášení soudruhům: primář přeletěl hranice na rogalu, číšník havaroval

  8:28
Komunističtí pohlaváři byli pravidelně informováni o tom, co dělají vnitřní nepřátelé, tedy lidé nespokojení s totalitním režimem. Soudruzi například věděli, že se mezi občany Sokolovska šušká o dalším zdražování. Že číšník z Prahy chtěl za pomoci motorového rogala přeletět hranice do NSR, ale havaroval. Úspěšnější byl primář s motorem z trabanta.

Na podzim 1989 přibylo pokusů o překonání drátěných stěn železné opony. | foto: Archiv Pohraniční stráž

Palachův týden, kdy v lednu 1989 Prahou procházely několik dnů po sobě průvody nespokojených lidí, před 30 roky odstartoval intenzívnější informační tok z ministerstva vnitra a StB k nejvyšším komunistickým pohlavárům tehdejšího Československa.

Každý den dostávalo až deset nejvyšších soudruhů soupisy událostí, co se dělo mezi takzvaným vnitřním nepřítelem, tedy lidmi nespokojenými s komunistickým režimem, o závažných zločinech, o průšvizích způsobených československými nebo sovětskými vojáky na území ČSSR, o náladách mezi obyvatelstvem nebo stavu v podnicích.

V odtajněných dokumentech Ústavu pro studium totalitních režimů je i řada událostí z tehdejšího Západočeského kraje. MF DNES se zaměřila na období mezi 21. srpnem a 29. prosincem 1989, kdy byl zvolen Václav Havel prezidentem.

Co si prezident Gustáv Husák, generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš, předseda vlády Ladislav Adamec a další mimo jiné přečetli?

Západočeský a Středočeský kraj byly podle hlášení jediné, kde 21. srpna 1989 nedošlo k narušení veřejného pořádku ve spojitosti s 21. výročím internacionální pomoci, jak komunisté nazývali vpád vojsk pěti států ze srpna 1968.

Téměř každý den se ve svodkách objevovaly informace o výzvě Několik vět, pro soudruhy to byl pamflet.

Přestavba vyzývala ke zrušení vedoucí úlohy KSČ

„Dne 13. září 1989 bylo v Západočeském kraji sděleno podezření z přečinu proti veřejnému pořádku signatáři Charty 77 Janu Rampichovi, který organizoval podpisové akce k výzvě Několik vět. Při domovní prohlídce byly v bydlišti zajištěny podpisové archy a další materiály související s jeho činností v nelegálních organizacích. Náměstek krajského prokurátora rozhodl o jeho trestním stíhání pro trestný čin pobuřování,“ stojí v jedné ze zpráv.

V říjnu neušlo státní bezpečnosti doručení dvou anonymních dopisů s názvem Přestavba do blíže neurčeného místa v Západočeském kraji. „Vyzývají ke zrušení vedoucí úlohy KSČ v nové ústavě. Po rozšiřovatelích se pátrá,“ informovala bezpečnost komunistickou centrálu.

Pozdvižení vyvolal i otevřený anonymní dopis Okresnímu výboru KSČ v Klatovech, který obsahoval „nepřátelské výroky proti představitelům státu, hrubě napadající funkcionáře KSČ, příslušníky SNB a Lidové milice“. V první polovině listopadu 1989 pátrače zaměstnávalo i hledání lidí, kteří na nové stokorunové bankovky s Klementem Gottwaldem psali, že je vrah.

Po 17. listopadu 1989 dostávali soudruzi informace o shromážděních a demonstracích ve městech proti KSČ a zásahu SNB na Národní třídě v Praze. „K pokusu o narušení klidu a pořádku formou stávky došlo i v Komorním divadle v Plzni, kde byly čteny petice odsuzující ,brutální zásah‘ SNB. V prostoru hlediště se tohoto narušení zúčastnili členové plzeňské odbočky ‚Obroda‘ Stanislav Nedvěd a František Juřička. Plánované představení se z uvedených důvodů neuskutečnilo,“ hlásila SNB.

Mezi občany se rozšířily zvěsti o zdražování

V srpnu nechybělo v hlášení, že se mezi pracujícími státního podniku Chodos v Chodově a občany v okresu Sokolov rozšiřovaly zvěsti o dalším zdražování v září 1989. „Hovoří se o zvýšení cen masných výrobků (bůček 60 Kčs/kg, dále uzené maso, paštiky, pasty, tlačenky, apod.), stavebnin (cement, vápno, tvárnice, izolační hmoty, barevné kovy). Úprava cen se údajně projeví i ve zdravotnictví, kde se má připlácet za předepsané léky. Má být snížena cena benzinu na 5 Kčs za litr,“ přečetli si soudruzi.

Mezi zaměstnanci turbínové haly Škoda Plzeň se v září podle informátorů šířily názory, že propaganda kolem 21. srpna 1989, včetně provedených zákroků SNB, byla vytvářena uměle, se záměrem dokázat, že máme vnitřního nepřítele, který brzdí náš další rozvoj. V ČSSR údajně přetrvává nedostatečná odpovědnost vedoucích představitelů za chybná ekonomická rozhodnutí, což spolu s jejich osobním obohacováním umožňuje přetrvávání „rudé šlechty“.

V říjnu měli obavy zaměstnanci železniční stanice ČSD v Domažlicích z radioaktivního ozáření spojovaného s nedostatečným zabezpečením přepravovaných volně ložených vagonů s radioaktivním odpadem na trati Furth im Wald–Domažlice–Klatovy–Dívčice.

Stráž zadržela 229 občanů NDR, kteří vnikli do ČSSR

„Zaměstnanci ČSD poukazují na skutečnost, že před vjezdem na území ČSSR odstraňují pracovníci spolkové dráhy NSR z vagonů speciální plachty. Naopak v ČSSR se z vagonů odstraňují výstražné nálepky s označením radioaktivity. Jediná ochrana nákladu spočívá v tom, že transport musí být veden mimo město s velkou koncentrací obyvatelstva, proto byla vybrána trať na Klatovy,“ stojí v hlášení.

Druhá polovina roku 1989 byla ve znamení útěků obyvatel z NDR přes pražskou ambasádu Spolkové republiky Německo na Západ. Nejvyšší komunisté si tak přečetli, že v úsecích chebské brigády pohraniční stráže a Správy ochrany hranic Ústí nad Labem zadrželi jen 5. října 1989 celkem 229 občanů NDR, kteří vnikli do ČSSR s úmyslem emigrovat.

„Zadržení občané NDR se chovají arogantně a pod vlivem vysílání západoněmeckého rozhlasu prohlašují, že čs. orgány nemají právo je zadržovat, ale mají je posílat na zastupitelský úřad NSR v Praze. Od jednoho ze zadržených občanů byla získána neověřená informace, že se k ilegálnímu přechodu státní hranice do ČSSR připravují další skupiny,“ hlásili příslušníci Federálního ministerstva vnitra ČSSR.

Na podzim 1989 přibylo i pokusů o překonání drátěných stěn železné opony při útěcích z Československa do SRN nebo Rakouska.

Osmnáctého září 1989 kolem půl sedmé ráno přeletěl pomocí rogala vybaveného motorem z trabanta do SRN mezi Maxovem a Všeruby na Domažlicku padesátiletý primář rentgenologie. „Motivem činu bylo následování manželky, která i s nezletilou dcerou emigrovala v roce 1987,“ stojí v hlášení.

Učni měli při útěku cvičný granát a útočný nůž

Stejným způsobem se ale 28. října nedostal do Německa číšník z Prahy. „Za pomoci motorového rogala chtěl přeletět hranici do NSR, ale v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek havaroval,“ napsali k jeho zadržení u Nové Vsi na Domažlicku.

Z ČSSR chtěli uprchnout i tři učni z Havířova – tehdy jim bylo 15 až 16 let. Zadrženi byli 1. listopadu v Chebu.

„Byli vybaveni cvičným granátem a útočným nožem domácí výroby. Měli v úmyslu 2. listopadu nastoupit do mezinárodního rychlíku směřujícího do NSR, využít orgány pasové a celní kontroly jako rukojmí a vynutit si průjezd vlaku do NSR. Dva z nich byli přesvědčeni, že se jedná o ostrý granát a hodlali jej použít. Původně plánovali únos letadla z letiště Praha-Ruzyně, ale po provedeném průzkumu v polovině října se rozhodli překonat státní hranici vlakem. Do akce byly zapojeny další čtyři osoby z Havířova, tyto se však nedostavily k odjezdu. K úmyslu násilného přechodu státní hranice je inspiroval únos maďarského letadla z ruzyňského letiště učni ze Slovenska. Motivem byla vidina lepšího života a touha po dobrodružství,“ popsali čin pohraničníci.

Herec Jiří Císler vystoupil v Plzni, zprávu si přečetl Jakeš

Bdělým strážcům socialismu neuniklo plzeňské vystoupení herce a komika Jiřího Císlera z 1. listopadu 1989 v Plzni. Ten se představil ve sportovní hale TJ Lokomotiva na akci Móda, móda, móda pořádané Agrokombinátem JZD Slušovice. 

Příslušníci krajské správy ve zprávě určené nejvyššímu komunistovi Milouši Jakešovi podrobně referovali, že herec ve svém vystoupení „tendenčně hodnotil“ zásah příslušníků SNB na Václavském náměstí.

„Divákům sdělil, že 28. 10. chtěl navštívit filmové představení v kině Alfa na Václavském náměstí. Při průchodu Jindřišskou ulicí narazil na kordon příslušníků SNB v bílých přilbách. Poté jim chtěl vysvětlit, že hodlá jít do kina. Byl jedním z nich, „mladíkem kolem 18 let s nepřítomným pohledem“, odstrčen plexisklem zpět. Poté uchopen dvěma příslušníky v civilu, odveden do blízkého obchodu, kde tito příslušníci sdělili vedoucímu, že jsou od kriminálky, aby ho tam nechal nebo že mu jinak rozbijou držku,“ napsali do hlášení.

Dále zaznamenali hercovo povídání, jak po 28. říjnu navštívil jednu z pražských vysokých škol, „odkud vycházejí doktoři, kteří pak dělají do politiky“. V auditoriu před 62 posluchači mu byl položena otázka týkající se jeho názoru na události v Praze 28. října. Na tu odpověděl příhodou, která se prý stala známému pracovníkovi z Filmového studia Barrandov.

Ten údajně přijel ze své chalupy na Šumavě do Prahy, kde se šel projít se ženou po pěší zóně. Při této procházce byli zasaženi proudem z vodního děla, po pádu na zem byli naloženi do antonu, vyvezeni 40 kilometrů za Prahu, kde byli v noci vysazeni s tím, ať se do Prahy dostanou, jak chtějí. Své vystoupení uzavřel sdělením, že když tuto příhodu vyprávěl na zmíněné vysoké škole, všichni diváci tleskali. Potleskem bylo doprovázeno i jeho vystoupení v hale TJ Lokomotiva, napsali v obsáhlém hlášení příslušníci.

Autor:
  • Nejčtenější

Chovatelka se léčí s covidem. Psi umírali hladem, jeden se při útěku uškrtil

Peklo na zemi. Tak přirovnali členové spolků na pomoc týraným zvířatům to, co viděli v bývalé chovné stanici v...

Družka o sex zájem neměla, tak znásilňoval dcery. Muž dostal osm let

Krajský soud v Plzni poslal na osm let za mříže třiapadesátiletého muže za znásilňování jeho dvou dcer. Dívky, z nichž...

Příbram - Plzeň 0:0, další ztráta favorita, hosté nedali gól ani z penalty

I po startu ligového jara platí, že fotbalová Plzeň venku v aktuální sezoně vyhrála jen jednou. V 15. kole nedala gól v...

Teploty kolem nuly, sněží a vzniká ledovka. Jak vypadá situace na silnicích

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude celý následující týden v znamení nízkých teplot a sněhu. Od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hrála fotbal, teď ji koučuje manžel. O novém českém esu mezi běžeckou elitou

Premium Šest let to trvalo. Šest let se žádná česká běžkyně nedostala mezi elitní desítku v největším etapovém závodě běžců na...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Hasič onemocněl leukémií, vhodný dárce kostní dřeně se hledá i v Belgii

Čtyřicet dobrovolníků vstoupilo ve čtvrtek v Malesicích u Plzně do registru dárců kostní dřeně, aby pomohli svému...

Do zámeckého parku u Kozlu míří stovky lidí, i přes zákaz v něm sáňkují

Davy lidí míří tuto zimu do zámeckého parku na Kozlu na Plzeňsku. Plno je tam především o víkendech, kdy areál navštíví...

Seniorům pomohou rezervovat očkování dobrovolníci, případně přijdou až domů

Plzeňský kraj chce pomoci starším lidem s rezervacemi na očkování proti covidu-19. Od začátku příštího týdne proto...

Tvrdě zaplatí, hrozilo hejtmanství autobusovému dopravci. A stále nic

Ačkoliv uplynulo už zhruba půl roku od doby, kdy autobusovou dopravu v Plzeňském kraji převzala společnost Arriva a i...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...