Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Demokracie je jen název, motorem jsou peníze, říká rocker z Krucipüsku

  6:34
Jednou z nejvýraznějších tváří sametové revoluce v Liberci byl drsný rockový zpěvák Tomáš Hajíček. Z polistopadového vývoje je dnes rozhněvaný. „V sedmnácti jsem se třikrát pokusil ilegálně opustit republiku, psal se rok 1985. Vždycky mě chytili a od té doby jsem musel docházet na výslechy na StB,“ vzpomíná v rozhovoru pro MF DNES.

Tomáš Hajíček dnes žije v Jičíně, celoživotně je ale propojen s Libercem. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Rebel byl už tehdy, rebelem je i dnes. Tomáš Hajíček, divoký frontman rockového Krucipüsku, měl vždycky problém s autoritami a neuznával žádnou formu útlaku. Není tedy divu, že revoluční kvas roku 1989 ho vynesl do Občanského fóra (OF) v Liberci, kdy pomáhal organizovat demonstrace. Jako jeden z prvních ale z okouzlení svobodou vystřízlivěl a svět rodící se politiky rychle opustil.

„Uvědomil jsem si, že v OF přebírá vládu skupina lidí, kteří chtějí hlavně podnikat. Oni už tenkrát přemýšleli jinak. Nešlo jim o morál, ale o to uzmout místo, dostat se k moci a prachům. To mě nezajímalo,“ popisuje v nezvykle otevřeném rozhovoru Tomáš Hajíček.

Kde jste byl během listopadových dnů roku 1989?
Tehdy jsem byl student liberecké Vysoké školy strojní. Krátce před 17. listopadem mě z ní ale vyhodili. Kvůli mým postojům a řečem, co jsem vedl. Tenkrát se mě nikdo nezastal, nikdo se mnou nesouhlasil. Vysokoškoláci se v Liberci připojovali velmi vlažně. A uteklo pár dnů a ze všech se stali lidé s modro-červeno-bílou vinětou na sáčku. I z mnohých komunistů.

Vy jste tehdy hrál v kapele Hubert Macháně. Nějak si vás neumím představit jako bojovníka proti režimu.
Já od svých čtrnácti let vyrůstal mezi lidmi o deset let staršími, všichni to byli chartisté. Oni utvářeli můj názor na svět. Ale přišlo to postupně. Jako kluk jsem dělal fotbal, dokonce jsem byl i kapitán československé reprezentace juniorů. Na sport jsem se pak vyprdnul a vrhnul se k muzice. Ovlivnili mě i pankáči. Vychoval mě otčím, člověk který měl tři vysoké školy a přitom nikdy nebyl v KSČ. Chvíli ho nechali dělat na ministerstvu zemědělství, asi aby to dělalo dojem na lidi, pak s ním pochopitelně zametli. Navíc jsem měl velmi nepříjemnou osobní zkušenost s komunismem.

Jakou?
V sedmnácti letech jsem se třikrát pokusil ilegálně opustit republiku, psal se rok 1985. Chtěl jsem odsud utéct. Nepovedlo se to, vždycky mě chytili. A od té doby jsem musel docházet na výslechy na StB. Chodil jsem pak záměrně chlastat do hospody, která byla hned vedle policajtů. Abych to neměl daleko.

Takže když to v Praze 17. listopadu vypuklo, přišla vaše chvíle.
Jo, já byl jedním ze tří lidí, kteří v Liberci založili Občanské fórum. Naše buňka jezdila do Prahy a předávali jsme lidem v Liberci informace o tom, co se v hlavním městě děje. Účastnili jsme se demonstrací. Že komunisti půjdou od válu ještě nikdo nevěděl, pendlovali jsme celé dny mezi OF v Praze a Liberci, radili se, jak působit na lidi, radili jsme se s Dienstbierem a Havlem. Mně bylo 22 let, nevěděl jsem, jak mluvit k tak velké skupině lidí.

Tomáš Hajíček

Frontman původně liberecké skupiny Krucipüsk, s níž natočil už 12 alb. Předtím vystupoval v kapelách Hubert Macháně, Der Fraumann či Solomon Bob, živil se i jako opravář elektromotorů, stavbyvedoucí či řidič. V roce 2010 hrál ve filmu Bastardi, v Divadle Ta Fantastika v muzikálu Obraz Doriana Graye nebo ve filmu Burácení, založeném z části na jeho osobních zážitcích. Je mu 52 let, má dva syny, aktuálně žije v Jičíně.

Nebáli jste se milicionářů nebo Veřejné bezpečnosti, že proti vám zakročí?
Báli. Já měl tou dobou ročního syna, jezdil jsem s ním s kočárkem, na němž byla česká vlajka, po náměstí a říkal si, kdy mě asi zašijou. Nikdo si tenkrát nebyl jistý, že ho nezašijou. Pak nám došlo, že komunisti v Liberci byli zaprděný, neměli sami žádné informace, netušili co dělat a měli problémy sami se sebou. Nechali to prostě být. To nám hrálo do karet.

Proč se tato kapitola vašeho života nikde neobjevuje? Myslím, že řada lidí netuší, že jste byl přímým účastníkem sametové revoluce.
Šel jsem si totiž velmi brzy poté svojí cestou. Nabalili se na to lidi, kterým jsem nevěřil. Když jsem zjistil, že do libereckého OF přišel tehdy neznámý pan Petr Čermák, později federální ministr vnitra, já od nich odešel. (Čermák byl později též místopředseda ODS, spojovaný s řadou kauz a afér, pozn. red.) Řada členů mu uvěřila, já tedy ne. Nějaký Čermák, kterého předtím nikdo neznal, to všechno převzal a vedl. Uvědomil jsem si, že v OF přebírá vládu skupina lidí, kteří chtějí hlavně podnikat. Nešlo jim o morál, ale o to uzmout místo, dostat se k moci a prachům. To mě nezajímalo.

Přišlo rozčarování?
Pamatuju si, že už 15. listopadu 1989 jsem s otčímem vedl diskusi o tom, že se něco musí stát, že režim se musí svrhnout. A on tvrdil, že to nepůjde. Že jedině předáním moci. Já s ním nesouhlasil, nechápal jsem to. No a uteklo pár let a dal jsem mu za pravdu.

Takže jste z polistopadového vývoje zklamán?
Zklamán bych nebyl, kdyby se k Havlovi a dalším lidem, co to mysleli vážně, nenacpali ti, co tam neměli co dělat. Myšlenka zůstala dál myšlenkou, ale se špatnými lidmi ji nikdy nezrealizujete. Třeba taková demokracie... podle mě je to jen název, aby se tomu nějak říkalo. Skutečným hnacím motorem jsou peníze. Lidi nic jinýho nechtěj. Kořeny by se našly už za Rakouska-Uherska. Hrdost národa se nikdy neprojevila, byli jsme dušení buď císařem, Hitlerem nebo Stalinem.

Kam vás polistopadový vítr zavál?
Prvně jsem se sebral a jel navštívit kamarády v zahraničí, kam jsem původně chtěl utéct. Tam jsem viděl, jak věci fungují. Zeptal jsem se těch, co tam žili, jakým směrem se vývoj u nás bude ubírat. Řekli mi to. Došlo mi, že vidím i naši budoucnost.

Na co narážíte?
Všelijaký ty zlodějiny, herny, půjčky, dluhy... já si původně myslel, že to k nám nepřijde. A kamarádi tam venku se smáli: „Ale bude to u vás, bude!“ A taky že jo. Lidi byli za komunismu zvyklí krást a kradou i dneska, jenom už se neokrádá stát, ale menší celky. Stát je naopak zadluženej, lidi jsou zadlužený a zvesela se jim dál půjčujou prachy, aby neremcali. Chybí nám prostě padesát let svobodného vývoje. Nějaký ten morál se v lidech možná objeví až ve třetí generaci po našich dětech.

Tomáš Hajíček na snímku z 22. listopadu 1989 na libereckém náměstí.

Nějak nevím, co lepšího by mělo vzniknout za zřízení.
To co chtěl Havel. Nepolitickou politiku. Místo toho se tady začaly vymýšlet všelijaký lišácký zákony, kupónovka, republika se rozprodala a rozkradla. Měli jsme možnost stát se druhým Švýcarskem. Ale nebylo by to hned. Jenže lidi nechtěli čekat, chtěli mít prachy hned.

Taková je už demokracie. Není dokonalá, ale lepší věc jsme nevymysleli.
Třeba se pletu a můj názor je mylnej. Nikomu ho necpu. Já mám rockovou kapelu, jsme tam čtyři lidi. Kdyby tam byla demokracie a každej si prosazoval svý, tak nenatočíme ani notu. A takhle to teď vypadá v parlamentu. Všichni se jen hádaj a nic se neděje. Kdyby tu byl monarcha, třeba by to fungovalo.

Ale vy děláte co chcete, zpíváte v kapele, říkáte svobodně názory. To byste dřív nemohl. Není tedy alespoň v něčem lépe?
Já nevím. Já kdysi vezl cédéčka a zastavili mě policajti. Měl jsem propadlou technickou. Nelíbil jsem se jim. Skončil jsem na Pankráci. Tři dny o mně nikdo nevěděl. Seděl jsem v zadržovací vazbě, absolvoval zevrubnou prohlídku celého těla a škemral o jeden telefonát domů. Řekli mi jenom: „Drž hubu.“ Později jsem skončil i před soudem. To bylo kvůli facce jednomu kameramanovi. Pronásledoval mě, natáčel a lezl mi doslova až do zadku. Jednu jsem mu fláknul. Vyfasoval jsem dva a půl roku podmínku. A to už bylo dávno po revoluci.

Řekl jste, že jsme jako národ byli vždy někým dušeni. Kým jsme dušeni teď?
Třeba Evropskou unií. Ta vnucuje jednotný názor všem národům a etnikům. Přitom tyto národy se jen zadlužují, nejsou soběstačné, vzniká jeden obří neschopný superstát. Nerozumím, na co jsou dotace. Pěstitel dostane dotaci na hektar, aby nechal jablka viset na stromech, aby se prodaly třeba ty z Německa.

Co s tím jde dělat? Kde je světlo na konci tunelu?
Já ho nevidím. Nevím, kolik lidí a kdo to všechno řídí, podle mě jen pár vlivných rodin a lobbistů. Národní vlády už nemají žádný vliv. A volby to nezmění, to by musela nastat další revoluce, tentokrát krvavá.

Spousta lidí věří tomu, že demonstrace něco změní.
Demonstrace ty nahoře nezajímají. Musely by být jako ve Francii. Rozumím demonstrantům, chápu, že ryba smrdí od hlavy a oni kritizují ty, co vládnou. Ale kupříkladu já tady stejně nemám koho volit.

Jako příštího prezidenta byste rád viděl koho?
Nikdo takový tu není. Mně by se líbil třeba Marek Eben nebo Zdeněk Svěrák. Vážím si jich. Jsou to správně morální lidé, kteří jsou vzdělaní a umějí mluvit. Ale ti do toho nepůjdou.

Zastavme se u Liberce, který byl dlouhá léta vaším domovem. Líbí se vám, jakou cestu od revoluce ušel?
Mně stačilo, když jsem tenkrát jel autem po Šalďáku a viděl vyrůstat obří budovu obchodního centra, přes kterou nebylo vidět radnici. Slyšel jsem, že ten barák postavili načerno a schválili to až dodatečně. V Liberci bylo pár dobrých lidí, pamatuju si třeba primátora Korytáře, ale toho se rychle zbavili, protože šel po krku těm špatným lidem. Dneska už mě Liberec nezajímá. Jasně, jedu tam za mámou nebo za synem, ale jakým směrem se ubírá, už mě přestalo bavit sledovat.

  • Nejčtenější

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

12. dubna 2024  16:16,  aktualizováno  21:03

Premium Místo toho, aby sloužil lidem z Liberce, byl náměstek primátora Petr Židek z ODS poskokem zdejší...

Kapela Krucipüsk ruší představení, její frontman havaroval na motorce

16. dubna 2024  19:22

Kapela Krucipüsk ruší až do konce května všechna představení. Její frontman Tomáš Hajíček měl totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skokanský můstek v Harrachově se po opravě za 40 milionů stane světovým unikátem

12. dubna 2024  10:31

Sportovci odpočítávají poslední týdny do zahájení opravy velkého skokanského můstku K-120 v...

Soud v Liberci poslal do vazby dva obviněné v korupční kauze

11. dubna 2024  9:08,  aktualizováno  16:33

Soud v Liberci uvalil vazbu na dva obviněné v korupční kauze spojené s radnicí. Jde o Lukáše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce narcisů na Jizerce letos vykvetly o měsíc dřív, rozrůstaly se třicet let

13. dubna 2024

Hnojový dům v osadě Jizerka v Jizerských horách obklopila opět po roce žlutá krása. Tisíce...

Plýtvání, chudoba i energie. Výstava ukazuje problémy dnešního světa

18. dubna 2024  18:11

Udržitelná budoucnost nejen pro naše děti. Toto téma rezonuje západní částí světa a nyní by mohlo...

Policisté týden hledali vězně na útěku, on zatím ukradl a naboural několik aut

18. dubna 2024  13:43

Policistům z Úněšova na Plzeňsku se ve středu večer podařilo dopadnout vězně, který před týdnem...

Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

18. dubna 2024  10:12

Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a...

Z tramvaje do „tramvaje“. Lanovka na Ještěd může být delší a jen s jednou kabinou

17. dubna 2024  15:52

Jedna kabina zavěšená na dvou lanech s prodloužením trasy ke konečné tramvaje v Horním Hanychově....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...