Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Malta, jedna z nejpestřejších dovolených ve Středomoří

Říká se, že co je malé, to je pěkné. V případě Malty to platí rozhodně. Tenhle ostrov ve Středozemním moři se vám bude líbit, pokud chcete hodně věcí vidět. Válení na nekonečných písečných plážích si tu moc neužijete.

Moře na Maltě je průzračně čisté | foto: Eva Tichá, MF DNES

Stačí dvě a půl hodiny letu z Prahy a jste v nejmenším ze států Unie. Jestli dorazíte stejně jako já v noci, možná vás překvapí, že téměř celý ostrov je osvícený. Že by Malťané byli tak bohatí, aby si mohli dovolit pouliční lampy i podél silnic spojujících jednotlivá města? Vysvětlení najdete záhy, když po ostrově začnete jezdit. Malta je takové velké město. Vesnice i města tu na sebe navazují a splývají dohromady.

Další překvapení, byť o něm víte a čekáte ho, je jízda autem vlevo. Bývalá britská kolonie si tento zvyk ponechala i poté, co získala samostatnost. Než si při pohledu do projíždějících aut zvyknete na děti sedící na místě řidiče, chvíli to trvá. Já jsem se naštěstí celou dobu vozila, i tak ale každá cesta na kruhový objezd do "protisměru" ve mně stejně vždycky rozproudila krev.

Malta. Hlavní město Valletta z letadla, za chvíli přistáváme na vodě

Na skok na Gozo

Naše cesta mířila z letiště na severozápad k vesnici Cirkewwa. Odtamtud odjíždí trajekt na sousední ostrov Gozo. Cesta na něj zabere dvacet minut a zpáteční lístek za auto a osobu vyjde na 15,70 eur.

Gozo je malé, žije tady třicet tisíc lidí, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je čistější než Malta. "Goziťané si ostrova víc váží. Vždycky se museli sami o sebe postarat, o svoji obranu, o své živobytí, považují ho za svůj domov a podle toho se k němu tak chovají," vysvětluje průvodkyně Adriana Oliva.

Ostrov Gozo a jeho "okno" vysekané příbojem

Díky větší vlhkosti půdy je ostrov zelenější a i samotní Malťané připouští, že třeba takové ovoce a zelenina tady vypěstované chutnají lépe.

Hlavním městem je Victoria (Rabat). Dvě jména nejsou chyba, používají se každé zvlášť, ale i dohromady.

Městu dominuje na kopci postavená citadela s obrannými hradbami, které sloužily jako opevnění před nájezdy Turků a dalších národů. Citadela je otevřená pro návštěvníky, stejně jako její opevnění, z něhož je výhled na celý ostrov.

Nejstarší památky

Naše cesta z hlavního města Gozo míří do města Xaghra. Nalézají se v něm megalitické chrámy Ggantija Temples. Jsou to vlastně obrovské vápencové balvany, z nichž největší váží padesát tun.

Chrámy jsou považovány za nejstarší volně stojící neolitické chrámy na světě, byly objeveny v letech 1816 až 1820 a prý pocházejí z doby 3 500 před naším letopočtem. Zachována z nich dodnes zůstala jen jedna třetina, část je bohužel navíc obehnaná lešením, které je tu navždy. Zpevňuje kameny, aby se stavba nerozpadla.

Na jaře, než začne pálit slunce, Malta díky kytkám září barvami

Malta. Kdo by odolal posezení v kavárně, která hraje všemi barvami

Pochybnosti o stáří chrámů jsou na místě, vědci dodnes nemají jasno, kdy a kdo je vlastně stavěl. Další podobné megalitické chrámy jsou k vidění na Maltě při jižním pobřeží nedaleko vesnice Qrendi. Tady zase na ochranu před zubem času vyrostla obří konstrukce se střechou.

Na Gozo se určitě vydejte k západnímu pobřeží k místu Dwejra a jeho tzv. Azurovému oknu, které ve skále vytvořil příboj. Můžete tu ležet a opalovat se, popíjet kávu, vyrazit na moře a potápět se nebo nasednout do některé z mnoha malých loděk, s nimiž vás zdejší muži zavezou na krátkou prohlídku jeskyně a skal podél pobřeží.

Přistání s letadlem na moři

Zpátky na Maltu se vracíme hydroplánem. Strach se mísí s očekáváním. Nikdo z naší desetičlenné skupiny s ním zatím neletěl. Přemýšlíme, jak pilot zvládne manévry v poměrně malém přístavu městečka Mgar, ale je vidět, že neletí poprvé.

Přistání je dokonalé. Stejně tak dokonalá je vizáž našeho pilota. Mužská část skupiny lituje, že mu asistuje další muž. Ale i jejich čas přijde. Air Malta má tři pilotky, a když se vracíme zpět domů, máme štěstí na jednu z nich.

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot
Malta, dopravu mezi ostrovy zajišťuje hydroplán

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot.

Do hydroplánu se vejde až čtrnáct lidí. Cesta z Gozo na Maltu netrvá ani čtvrt hodiny. Přistáváme přímo ve Vallettě, v přístavu, který je dle místních nejhezčí na celém světě. A litujeme, že let netrval delší dobu.

Je nedělní poledne a silnice na Maltě překvapivě nejsou prázdné jako u nás. Tvoří se na nich kolony aut. Zčásti kvůli Svátku matek. Malťané vyrážejí přát svým maminkám a ti, kteří už je nemají, se zastavují na hřbitovech, aby tam položili kytku a také lístek s přáním. Silně věřící obyvatelé Malty tento zvyk dodržují, stejně jako o dalších svátcích, třeba na Vánoce.

Nedělní kolony aut jsou na Maltě běžné, svátek nesvátek. Malťané jsou zvyklí vyrazit po mši na objížďku ostrova, po níž se rodina sejde v restauraci, u moře nebo na některém parkovišti u silnice, kde mají piknik. K němu je potřeba koupit čerstvou rybu. Vyráží se pro ni do městečka Marsaxlokk. V neděli je tu trh.

Na Maltě se často jí ryby

Maltská speciality, chléb zapečený se sýrem

Několik stovek metrů se tu podél moře táhnou stánky vyrovnané ve dvou řadách proti sobě. Můžete na něm nakoupit ovoce, zeleninu, sýry, ryby, stejně jako typické krajky a suvenýry v podobě maltézských rytířů, ale i boty a oblečení. To se však neliší od toho, co dostanete v tržnicích u nás.

V přístavu jsou desítky malých pestrobarevných loďek s typickým zeleným, žlutým, červeným a modrým nátěrem a s namalovanýma očima na bocích.

Klid za hradbami Mdiny

Výlet do Mdiny, která bývala do roku 1566 hlavním městem Malty, nás usvědčuje v tom, jak je Malta malá. Město leží někde ve třetině ostrova, ale když se podíváte ze zdejších hradeb, kousek před vámi je moře. Je možné, že jsme tak blízko? Je.

Mdina je krásné tiché městečko se čtyřmi sty obyvateli. Je v něm karmelitský klášter (The Carmelite Priory), jehož část je otevřená veřejnosti. Karmelitští mniši vám v něm ukáží, jak dříve žili jejich předchůdci. Nahlédnout budete moci do jejich kuchyně, kde uvidíte třeba strojek na výrobu zmrzliny, ale také pokoj mnichů. Až půjdete zpátky, nechte doznít atmosféru kláštera v tamní kavárně, kde je příjemný chládek.

Malta

Typicky barevné maltské lodičky

Putování za Caravaggiem

Hlavním městem Malty je dnes Valletta založená členy řádu sv. Jana (maltézskými rytíři) před 500 lety. Dlouhé ulice jsou tu postavené paralelně jedna vedle druhé a připomínají ty v americkém San Fancisku. Při pohledu z kopce se na nich tvoří typické "vlny".

Vydejte se do zdejších zahrad Upper Barrakk Garden. Budete z nich mít jako na dlani přístav i část města. Připlouvají sem obří trajekty, stejně jako tu kotví malinkaté barevné loďky.

Malta. V katedrále St. John´s Co Caravaggia s jeho podpisem Cathedral je jediný obraz

Nedaleko od parku stojí na hlavní třídě Republic Street za návštěvu Katedrála sv. Jana (St. John´s Co Cathedral), kterou používali maltézští rytíři jako hlavní kostel a kde je také vystavený jediný podepsaný obraz malíře Caravaggia.

Ten svá díla zásadně nepodepisoval s odůvodněním, že každý jeho rukopis přece pozná. Caravaggio na Maltě jeden čas žil a byl přijat i do Řádu maltézských rytířů. Nakonec musel z ostrova prchnout.

Novodobý rytíř

Jestli chcete vidět, jak vypadá a žije moderní rytíř Řádu maltézských rytířů dnes, navštivte vallettský dům Casa Rocca Piccola ve stejné ulici, kde stojí katedrála.

Hvězda - znak maltézských rytířů

S manželkou tu žije markýz De Piro a nemovitost otevřel pro veřejnost. Seznámí vás s historií celého šlechtického rodu, ukáže rozsáhlou knihovnu, krásně prosklenou jídelnu, ale i ložnici. Markýz působí neuvěřitelně skromně a je milý.

Malťané svůj ostrov vychvalují v mnoha směrech. Spousta věcí na ostrově má přívlastek nej. Jestli jsou ta nej opravdová, nebo jde to typický projev malého národa, nevím, Malta však za návštěvu stojí.

Autor:
  • Související články

Přistál se stíhačkou bez háku na letadlovou loď a potom bránil Maltu

v diskusi je 20 příspěvků

3. března 2024

Z letadlové lodi je jednodušší vzlétnout než na ni přistát. Přistání je i za běžných podmínek...

Metro Exodus prodalo deset milionů kopií, série bude pokračovat

16. února 2024  13:35

Vynikající třetí díl postapokalyptické série Metro slaví významný milník. Za pět let od jeho vydání...

Korespondenční volbu podporují mladí a vzdělaní. Část Čechů se obává manipulace

18. ledna 2024  11:48

Korespondenční volbě je nakloněna téměř polovina Čechů. Téměř pětině to je naopak jedno a...

Fotbalistům Sigmy se vrací Růsek. V pondělí odlétají na soustředění na Maltu

5. ledna 2024  15:03

Skoky, cviky se zátěží, běhy na pásu, jízda na rotopedu. Povinné zlo. Fotbalisté olomoucké Sigmy ve...

Chodci jich mají po krk. Malta jako první v Evropě zakáže nájem elektrokoloběžek

21. října 2023  10:35

Malta jako první evropská země od března příštího roku zakáže pronájem elektrokoloběžek. Rozhodnutí...

Podlehla ohni, erozi i člověku. Připomeňte si slavná místa, která už neexistují

14. října 2023

Většina nadšených cestovatelů má svůj „bucket list”, tedy seznam míst, která chtějí v životě...

Muž z Česka se na Maltě vážně zranil při pádu z balkonu

4. července 2023  13:41

Muž z České republiky se vážně zranil při pádu z balkonu na Maltě, uvedl web deníku Times of Malta....

Kde jsou nejstarší budovy v Evropě? Vševěd to ví a zve vás na výlet

2. července 2023

Premium Nejstarší stavby Evropy nestojí ani v Itálii, ani v Řecku. Pokud nepočítáme různé navršené valy či...

Pro rekordní zájem ceny letenek neklesají, vyplatí se letět ze sousedních zemí

9. června 2023

Poloha České republiky ve středu Evropy je pro cestovatele velkou výhodou. Při plánování dovolené...

Srbsko údajně dodalo Ukrajině zbraně, ale na Rusko sankce neuvalilo

12. dubna 2023  8:22

Srbsko souhlasilo, že dodá Ukrajině zbraně, nebo je už do země poslalo. Podle agentury Reuters to...

Chotěboř nechala analyzovat dopravu, překvapily ji vozy z Malty a Izraele

17. února 2023  7:05

Podrobnou analýzu průjezdů a dopravních proudů městem si nechala zpracovat radnice v Chotěboři....

Británie zakáže konverzní terapii. Přidá se k zemím, které chrání práva LGBT

23. ledna 2023  11:50

Velká Británie bude usilovat o zákaz takzvané konverzní terapie. Oznámila to ministryně Michelle...

Sourozenci Stonehenge. Objevte tajemství méně známých megalitů

20. ledna 2023

Existuje jen hrstka lidí, kteří v životě neslyšeli o tajuplném kamenném kruhu v polích u anglického...

Muž, nebo žena? Španělsko a Skotsko umožní měnit pohlaví i šestnáctiletým

24. prosince 2022  7:14

Nechat si úředně změnit pohlaví by mělo být nově ve Španělsku možné už pro šestnáctileté, jejich o...

Inflace v EU poprvé za rok a půl klesla, v Česku byla pátá nejvyšší

16. prosince 2022  11:03,  aktualizováno  11:21

Míra inflace v Evropské unii v listopadu poprvé po roce a půl proti předchozímu měsíci klesla,...

Chřipková sezona asi začne o dost dříve, varuje primář infekčního oddělení

12. prosince 2022  15:38

Epidemii chřipky můžeme očekávat ještě před koncem roku. Podle primáře infekčního oddělení Slezské...

Rusko se učí od KLDR, sankce obejde stínovou flotilou, varuje organizace

11. prosince 2022

V poslední době roste počet důkazů o tom, že někteří provozovatelé tankerů se pokusí obejít uvalený...

Porodila na lodi, Itálie pro migrantku s čtyřmi dětmi poslala vrtulník

8. prosince 2022

Na palubě lodi organizace Lékaři bez hranic ve Středozemním moři porodila jedna ze zachráněných...

Výrobci dveří Sapeli v Jihlavě stouply v prvním pololetí tržby i zisk

9. listopadu 2022  20:26

Výrobce dveří Sapeli měl v letošním prvním pololetí tržby 618 milionů korun, což představuje...

Obří trpaslík dostal čepici. Hotová socha měří 11 metrů a váží 200 tun

21. října 2022  16:42

Největší zahradní trpaslík na světě je hotový. Ve čtvrtek dostal čepici z rekordního kusu kamene....

Čtenáři cestují: Zákaz vstupu na každém kroku. Batůžkáře na Maltě nevítají

21. října 2022

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži,...

Míra inflace v Evropské unii je na novém maximu, Česko je páté nejhorší

19. října 2022  11:13,  aktualizováno  11:43

Míra inflace v Evropské unii v září vzrostla na 10,9 procenta, v srpnu byla 10,1 procenta. Uvedl to...

Bratři se přiznali k vraždě maltské novinářky, dostali 40 let za mřížemi

14. října 2022  20:13

Bratři Alfred a George Degiorgiové, obžalovaní z vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové...

Na Ukrajině bojují i herní vývojáři. A bohužel i umírají

Metro: Exodus
5. října 2022  13:46

Herní svět oběhla smutná zpráva o smrti Andrije Korzinkina, zkušeného počítačového animátora, který...

Gibraltar řeší následky havárie dvou lodí, hladinu pokryl těžký topný olej

2. září 2022  14:11

Hladina Gibraltaru je pokrytá tmavými lesklými skvrnami. Olej unikl během srážky tankeru a nákladní...

Evropský motorismus v tabulkách a číslech: auto je drahý špás i nutnost

19. srpna 2022

Vlastnictví auta se zdá být formalita. Jak ovšem prozrazují statistiky zemí Evropy, neplatí to...

Vlkodlaci, kyklopové, mořské panny. Báje mají základ ve zvířatech i nemocech

14. srpna 2022

Premium Tváří v tvář různým přírodním jevům, které si lidé nedokázali vysvětlit, se zrodilo nemálo...

Inflace v eurozóně opět překonala rekord, odborníci přitom byli optimističtí

29. července 2022  12:02

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové...

Evropská centrální banka poprvé od roku 2011 zvýšila úrok. Z nuly na půl procenta

21. července 2022  14:16

Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu po dlouhých jedenácti letech. Překvapivě...

Míra inflace v EU v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta. Česko je čtvrté

19. července 2022  11:25

Míra inflace v zemích Evropské unie v červnu vystoupila na rekordních 9,6 procenta, oznámil to v...

Evropské unii klesá populace, největší úbytek má Itálie, říkají statistiky

11. července 2022  15:48

Počet obyvatel Evropské unie loni klesl ze 447 milionů na 446,8 milionu. Informoval o tom evropský...

Nizozemci jsou v práci 42,5 let, to je nejvíc z celé EU. Češi patří k průměru

7. července 2022  14:17

Češi ve srovnání s Němci odpracují v průměru o 400 hodin ročně více. Největšími dříči jsou podle...

Sloni dovedou vnímat bouři až na vzdálenost 240 km, říká vědec

3. července 2022

Premium Slon je dnes největší suchozemský tvor. Ke svým rozměrům se však musel v rámci evoluce postupně...

Za násilné vracení migrantů může Řecko přijít o peníze z EU, hrozí komisařka

1. července 2022  14:28

Řecko by mohlo přijít o peníze z unijních fondů, pokud nepřestane s „násilným“ vracením migrantů do...

Maltští lékaři odmítli spontánní potrat Američance, ženě hrozí otrava krve

23. června 2022  17:27

Lékaři na Maltě odmítli provést těhotné Američance potrat poté, co kvůli akutním zdravotním potížím...

Praha trvá na Epopeji v podzemí Savarinu. Nájem může vyjít na půl miliardy

22. června 2022  12:11

Praha dál jedná s developerem Crestyl o podmínkách pronájmu prostor v opravovaném komplexu Savarin,...

RECENZE: Mezigenerační sraz bez kouzla. Třetí Jurský svět je nejslabší

9. června 2022

Premium Tři generace hrdinů se potkají a s pomocí etnicky vyvážených nováčků navzájem zachraňují ve filmu...

Na Maltě havarovali tři čeští motorkáři. Žena v nemocnici bojuje o život

1. června 2022  9:24

Dvojici českých motorkářů srazilo v úterý na Maltě auto. Další motocyklista kvůli nehodě havaroval...

Inflace v eurozóně už v květnu překonala osm procent, nejvyšší je v Estonsku

31. května 2022  11:51

Ceny energií ženou vzhůru ceny nejen v Česku, ale i ve zbytku Evropy. Rychlý odhad inflace v...

K cestování se vrací i firmy, online schůzky a jednání už nestačí

14. května 2022

Leteckou dopravu po covidových omezeních nastartovali podle dat pražského letiště nedočkaví...

Kryptoboháči chudnou. Kvůli propadu bitcoinu přicházejí o velká jmění

12. května 2022

Premium Kryptoměny v posledních dnech zažívají prudký pád. Zkušení i amatérští investoři, kteří do bitcoinu...

Nejen Jared Harris. Druhá řada sci-fi seriálu Nadace vzniká v Česku

25. dubna 2022  11:57

Druhá řada sci-fi seriálu Nadace (Foundation), jemuž v hlavní roli vévodí Jared Harris, profesor...

Putin je potentát v zajetí nacionalismu, řekl papež. Zvažuje návštěvu Kyjeva

2. dubna 2022  11:58,  aktualizováno  13:04

„Ano, je to možné,“ odpověděl v sobotu novinářům papež František, když se ho v letadle při cestě na...

Energie vytlačily evropskou inflaci na nový rekord. V Česku je třetí nejvyšší

17. března 2022  11:41

Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 procenta z lednových 5,6...

České dotace na elektromobily dostaly stopku. Evropská komise má výhrady

17. března 2022

Chystaný plán podpory elektromobility v Česku je náhle odložen. Vláda měla připravenou skoro...

Ralsko se dál rozpadá, záchrana hradu je v nedohlednu

28. února 2022  11:33

Koupil Ralsko, aby se nemusel dívat, jak hrad chátrá. Z představ Milana Baiera ale ani po deseti...

Jen za hotové, nebo i na leasing? O dotacích na elektroauta se ještě jedná

25. ledna 2022

Podpora elektromobility formou státní dotace se chystá i v Česku. Vláda plánuje uvolnit skoro...

Česko ve vedení europarlamentu zastoupí Charanzová. Kolaja z voleb odstoupil

18. ledna 2022  10:34,  aktualizováno  19:34

Štrasburk (Od zpravodaje iDNES.cz) Česko obhájilo jeden místopředsednický post v Evropském parlamentu. Získala jej Dita Charanzová...

Europoslance povede Roberta Metsolaová z Malty. V projevu vzpomněla Havla

18. ledna 2022  9:20,  aktualizováno  11:54

Štrasburk (od zpravodaje iDNES.cz) Hned v prvním kole zvolili europoslanci do svého čela Robertu Metsolaovou z Malty. Získala 458...

Neočkovaným se ztíží návrat z Itálie, Rakouska i Maďarska. Polepší si Rumunsko

30. prosince 2021  18:27

Pro neočkované Čechy se od pondělí zpřísní podmínky návratu z některých evropských zemí. Do...

Může se hodit

Jak se tam dostat

V sezóně se létá z Prahy na Maltu dvakrát týdně. Více na www.airmalta.com.

Doprava po ostrově

Na Maltě si můžete půjčit auto. Jednodenní pronájem stojí okolo 35 eur. Ideální je mít platební kartu. Bez ní budete dávat zálohu, kterou vám vrátí po čase, aby z ní případně zaplatili pokuty.

Na cestování po ostrovech můžete využít hydroplán. Zpáteční letenka z Malty na Gozo stojí 116 eur. Více na www.harbourairmalta.com.

Tipy z místní kuchyně

Na Maltě se jí samozřejmě ryby, ale hodně často i králičí maso. Chléb se sýrem, udělaný v peci na zahradě, můžete vyzkoušet na rodinné farmě Ta´Mena Estates na Gozo. Více na www.tamena-gozo.com.

Na slunci se daří vinné révě. Maltská vína se vyrábí ve vinařství Marsovin. Více na www.marsovin.com.

Co koupit

Maltská krajka je vyhlášená. Koupíte tu velké ubrusy, barevné, ale i bílé. Když chcete přivézt jen drobnost, zvolte třeba prostírání. 

Znakem maltézských rytířů je hvězda. Typickým suvenýrem, ale ne kýčovitým, jsou stříbrné nebo zlaté přívěšky ve tvaru hvězdy.