Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Malta, jedna z nejpestřejších dovolených ve Středomoří

Říká se, že co je malé, to je pěkné. V případě Malty to platí rozhodně. Tenhle ostrov ve Středozemním moři se vám bude líbit, pokud chcete hodně věcí vidět. Válení na nekonečných písečných plážích si tu moc neužijete.

Moře na Maltě je průzračně čisté | foto: Eva Tichá, MF DNES

Stačí dvě a půl hodiny letu z Prahy a jste v nejmenším ze států Unie. Jestli dorazíte stejně jako já v noci, možná vás překvapí, že téměř celý ostrov je osvícený. Že by Malťané byli tak bohatí, aby si mohli dovolit pouliční lampy i podél silnic spojujících jednotlivá města? Vysvětlení najdete záhy, když po ostrově začnete jezdit. Malta je takové velké město. Vesnice i města tu na sebe navazují a splývají dohromady.

Další překvapení, byť o něm víte a čekáte ho, je jízda autem vlevo. Bývalá britská kolonie si tento zvyk ponechala i poté, co získala samostatnost. Než si při pohledu do projíždějících aut zvyknete na děti sedící na místě řidiče, chvíli to trvá. Já jsem se naštěstí celou dobu vozila, i tak ale každá cesta na kruhový objezd do "protisměru" ve mně stejně vždycky rozproudila krev.

Malta. Hlavní město Valletta z letadla, za chvíli přistáváme na vodě

Malta. Hlavní město Valletta z letadla, za chvíli přistáváme na vodě

Na skok na Gozo

Naše cesta mířila z letiště na severozápad k vesnici Cirkewwa. Odtamtud odjíždí trajekt na sousední ostrov Gozo. Cesta na něj zabere dvacet minut a zpáteční lístek za auto a osobu vyjde na 15,70 eur.

Gozo je malé, žije tady třicet tisíc lidí, ale rozhodně stojí za návštěvu. Je čistější než Malta. "Goziťané si ostrova víc váží. Vždycky se museli sami o sebe postarat, o svoji obranu, o své živobytí, považují ho za svůj domov a podle toho se k němu tak chovají," vysvětluje průvodkyně Adriana Oliva.

Ostrov Gozo a jeho ‚okno‘ vysekané příbojem

Ostrov Gozo a jeho "okno" vysekané příbojem

Díky větší vlhkosti půdy je ostrov zelenější a i samotní Malťané připouští, že třeba takové ovoce a zelenina tady vypěstované chutnají lépe.

Hlavním městem je Victoria (Rabat). Dvě jména nejsou chyba, používají se každé zvlášť, ale i dohromady.

Městu dominuje na kopci postavená citadela s obrannými hradbami, které sloužily jako opevnění před nájezdy Turků a dalších národů. Citadela je otevřená pro návštěvníky, stejně jako její opevnění, z něhož je výhled na celý ostrov.

Nejstarší památky

Naše cesta z hlavního města Gozo míří do města Xaghra. Nalézají se v něm megalitické chrámy Ggantija Temples. Jsou to vlastně obrovské vápencové balvany, z nichž největší váží padesát tun.

Chrámy jsou považovány za nejstarší volně stojící neolitické chrámy na světě, byly objeveny v letech 1816 až 1820 a prý pocházejí z doby 3 500 před naším letopočtem. Zachována z nich dodnes zůstala jen jedna třetina, část je bohužel navíc obehnaná lešením, které je tu navždy. Zpevňuje kameny, aby se stavba nerozpadla.

Na jaře, než začne pálit slunce, Malta díky kytkám září barvami

Na jaře, než začne pálit slunce, Malta díky kytkám září barvami

Malta. Kdo by odolal posezení v kavárně, která hraje všemi barvami

Malta. Kdo by odolal posezení v kavárně, která hraje všemi barvami

Pochybnosti o stáří chrámů jsou na místě, vědci dodnes nemají jasno, kdy a kdo je vlastně stavěl. Další podobné megalitické chrámy jsou k vidění na Maltě při jižním pobřeží nedaleko vesnice Qrendi. Tady zase na ochranu před zubem času vyrostla obří konstrukce se střechou.

Na Gozo se určitě vydejte k západnímu pobřeží k místu Dwejra a jeho tzv. Azurovému oknu, které ve skále vytvořil příboj. Můžete tu ležet a opalovat se, popíjet kávu, vyrazit na moře a potápět se nebo nasednout do některé z mnoha malých loděk, s nimiž vás zdejší muži zavezou na krátkou prohlídku jeskyně a skal podél pobřeží.

Přistání s letadlem na moři

Zpátky na Maltu se vracíme hydroplánem. Strach se mísí s očekáváním. Nikdo z naší desetičlenné skupiny s ním zatím neletěl. Přemýšlíme, jak pilot zvládne manévry v poměrně malém přístavu městečka Mgar, ale je vidět, že neletí poprvé.

Přistání je dokonalé. Stejně tak dokonalá je vizáž našeho pilota. Mužská část skupiny lituje, že mu asistuje další muž. Ale i jejich čas přijde. Air Malta má tři pilotky, a když se vracíme zpět domů, máme štěstí na jednu z nich.

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot
Malta, dopravu mezi ostrovy zajišťuje hydroplán

Malta - mezi ostrovy se létá hydroplánem. Ženskou posádku nadchl pilot.

Do hydroplánu se vejde až čtrnáct lidí. Cesta z Gozo na Maltu netrvá ani čtvrt hodiny. Přistáváme přímo ve Vallettě, v přístavu, který je dle místních nejhezčí na celém světě. A litujeme, že let netrval delší dobu.

Je nedělní poledne a silnice na Maltě překvapivě nejsou prázdné jako u nás. Tvoří se na nich kolony aut. Zčásti kvůli Svátku matek. Malťané vyrážejí přát svým maminkám a ti, kteří už je nemají, se zastavují na hřbitovech, aby tam položili kytku a také lístek s přáním. Silně věřící obyvatelé Malty tento zvyk dodržují, stejně jako o dalších svátcích, třeba na Vánoce.

Nedělní kolony aut jsou na Maltě běžné, svátek nesvátek. Malťané jsou zvyklí vyrazit po mši na objížďku ostrova, po níž se rodina sejde v restauraci, u moře nebo na některém parkovišti u silnice, kde mají piknik. K němu je potřeba koupit čerstvou rybu. Vyráží se pro ni do městečka Marsaxlokk. V neděli je tu trh.

Na Maltě se často jí ryby

Na Maltě se často jí ryby

Maltská speciality, chléb zapečený se sýrem

Maltská speciality, chléb zapečený se sýrem

Několik stovek metrů se tu podél moře táhnou stánky vyrovnané ve dvou řadách proti sobě. Můžete na něm nakoupit ovoce, zeleninu, sýry, ryby, stejně jako typické krajky a suvenýry v podobě maltézských rytířů, ale i boty a oblečení. To se však neliší od toho, co dostanete v tržnicích u nás.

V přístavu jsou desítky malých pestrobarevných loďek s typickým zeleným, žlutým, červeným a modrým nátěrem a s namalovanýma očima na bocích.

Klid za hradbami Mdiny

Výlet do Mdiny, která bývala do roku 1566 hlavním městem Malty, nás usvědčuje v tom, jak je Malta malá. Město leží někde ve třetině ostrova, ale když se podíváte ze zdejších hradeb, kousek před vámi je moře. Je možné, že jsme tak blízko? Je.

Mdina je krásné tiché městečko se čtyřmi sty obyvateli. Je v něm karmelitský klášter (The Carmelite Priory), jehož část je otevřená veřejnosti. Karmelitští mniši vám v něm ukáží, jak dříve žili jejich předchůdci. Nahlédnout budete moci do jejich kuchyně, kde uvidíte třeba strojek na výrobu zmrzliny, ale také pokoj mnichů. Až půjdete zpátky, nechte doznít atmosféru kláštera v tamní kavárně, kde je příjemný chládek.

Malta

Malta

Typicky barevné maltské lodičky

Typicky barevné maltské lodičky

Putování za Caravaggiem

Hlavním městem Malty je dnes Valletta založená členy řádu sv. Jana (maltézskými rytíři) před 500 lety. Dlouhé ulice jsou tu postavené paralelně jedna vedle druhé a připomínají ty v americkém San Fancisku. Při pohledu z kopce se na nich tvoří typické "vlny".

Vydejte se do zdejších zahrad Upper Barrakk Garden. Budete z nich mít jako na dlani přístav i část města. Připlouvají sem obří trajekty, stejně jako tu kotví malinkaté barevné loďky.

Malta. V katedrále St. John´s Co Caravaggia s jeho podpisem Cathedral je jediný obraz

Malta. V katedrále St. John´s Co Caravaggia s jeho podpisem Cathedral je jediný obraz

Nedaleko od parku stojí na hlavní třídě Republic Street za návštěvu Katedrála sv. Jana (St. John´s Co Cathedral), kterou používali maltézští rytíři jako hlavní kostel a kde je také vystavený jediný podepsaný obraz malíře Caravaggia.

Ten svá díla zásadně nepodepisoval s odůvodněním, že každý jeho rukopis přece pozná. Caravaggio na Maltě jeden čas žil a byl přijat i do Řádu maltézských rytířů. Nakonec musel z ostrova prchnout.

Novodobý rytíř

Jestli chcete vidět, jak vypadá a žije moderní rytíř Řádu maltézských rytířů dnes, navštivte vallettský dům Casa Rocca Piccola ve stejné ulici, kde stojí katedrála.

Hvězda - znak maltézských rytířů

Hvězda - znak maltézských rytířů

S manželkou tu žije markýz De Piro a nemovitost otevřel pro veřejnost. Seznámí vás s historií celého šlechtického rodu, ukáže rozsáhlou knihovnu, krásně prosklenou jídelnu, ale i ložnici. Markýz působí neuvěřitelně skromně a je milý.

Malťané svůj ostrov vychvalují v mnoha směrech. Spousta věcí na ostrově má přívlastek nej. Jestli jsou ta nej opravdová, nebo jde to typický projev malého národa, nevím, Malta však za návštěvu stojí.

Autor:

Související články

Podvodné „zlaté pasy“. Středomořské země dávaly občanství za investice

Demonstrant stojí před transparentem, který zní - v řečtině - „Je to...
24. dubna 2021

Premium Na Kypru a Maltě byly odhaleny rozsáhlé podvody při vydávání pasů movitým zahraničním investorům....

Útěk od reality pro kavárenské povaleče. Maltu projedete na půl nádrže

Pláž Ghajn Tuffieha
19. dubna 2021

Znáte tu frázi o „křižovatce kultur“? No tak na Maltě to žádné klišé není. Je to pravda. Dědictví...

Seriál Hra o trůny slaví desáté narozeniny. Dostane jiné finále?

Emilia Clarke v seriálu Hra o trůny (2011)
17. dubna 2021

Před deseti lety, 17. dubna 2011, měl premiéru první díl seriálu Hra o trůny. Připsal si řadu...

Kdo pojede na Maltu, dostane až pět tisíc kapesné. Má to však háček

Malta
10. dubna 2021

Maltská vláda chce letos v létě nalákat turisty tím, že jim bude vyplácet kapesné. Nejvyšší...

Povinná solidarita v EU. Jihoevropské státy chtějí zpět migrační kvóty

Řecký uprchlický tábor v Řecku (26. září 2020)
23. března 2021

Premium Země Středomoří volají po tom, aby si migranty z Afriky a Asie rozdělovaly všechny členské státy...

České aerolinie obnoví lety do pěti evropských destinací, i přes úpadek

Podle prohlášení mateřské společnosti Smartwings se na provozu zatím nic...
22. března 2021

České aerolinie (ČSA) obnoví v příštích týdnech lety do pěti evropských destinací a u dalších spojů...

Devět zemí chce od EK datum zákazu prodeje aut na fosilní paliva

Do příštího roku Mercedes-Benz rozšíří nabídku plně elektrických aut o dalších...
11. března 2021

Devět členských zemí Evropské unie vyzvalo Evropskou komisi, aby stanovila datum, po němž nebude...

Rokokový sál opraveného hradu ve Strakonicích zdobí unikátní výmalba

Z dochovaných pramenů je zřejmé, že Řád maltézských rytířů přišel na...
26. února 2021

Výrazný počin v historii muzejnictví. Tak mluví odborníci o rozsáhlé rekonstrukci strakonického...

Na Maltě zatkli tři Slováky, kteří unesli krajana. Ten si zavolal pomoc

30. ledna 2021

Na Maltě zatkli tři Slováky, kteří na tomto ostrově v týdnu unesli svého krajana ve snaze od něj...

Měsíc čekání na vakcínu. Česko očkuje rychlostí pod průměrem EU

26. ledna 2021

Premium Před měsícem dostali první Češi vakcínu proti nemoci covid-19, ve stejný den jako další obyvatelé...

Česko a Slovensko zveřejňují nejméně dat o očkování, chybí i statistiky

23. ledna 2021

Česká republika a Slovensko podle projektu České zájmy v EU zveřejňují ve srovnání s 12 dalšími...

Téměř polovina seniorů nad 80 má registraci, někteří už znají termín

18. ledna 2021

Téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů, je zaregistrovaná v rezervačním...

Pryč s angličtinou, žádá Francie. Ta zůstává i po brexitu hlavním jazykem EU

14. ledna 2021

Premium Francouzi si dlouho dělali naděje, že s odchodem Británie posílí v Bruselu role jejich rodného...

Nejsilnější cestovní pas stále mají Japonci, Češi stoupli na osmé místo

6. ledna 2021

Nejcennějším pasem je letos stejně jako loni cestovní doklad Japonska. Se 191 hodnotícími body na...

V přelidněné domácnosti žije v Česku 1,6 milionu lidí. Nejlepší výsledek

6. ledna 2021

Každý šestý obyvatel Česka žije v přelidněné domácnosti. Vyplývá to z nejnovějších údajů Eurostatu....

Rusko potřebuje hotovost. Zarazí firmám vyvádění zisků do daňových rájů

6. listopadu 2020

Kreml chce zacpat skulinu, kterou ruské firmy s oblibou vyvádí zisky do zahraničích holdingů....

Pět věcí, které můžete udělat pro ochranu děložního čípku před rakovinou

15. října 2020

Děložní čípek si zasluhuje stejnou pozornost jako prsa. Rakovina jej postihuje často a jen v Česku...

Dánsko, Korea, Lichtenštejsko. Jak testují země, které zmínil Prymula?

14. října 2020

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ve svém úterním projevu prohlásil, že jedním z pilířů jeho...

Princ George dostal od Attenborougha zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět

28. září 2020

Malta bude po Británii žádat vrácení zubu obřího prehistorického žraloka, který minulý týden...

Plýtvání jídlem v dobách pandemie zesílilo. OSN svým cílům nedostojí

27. září 2020

Cíl OSN snížit do roku 2030 potravinový odpad o polovinu, se kvůli koronavirové pandemii nejspíš...

Nakažených stále přibývá. Na evropském semaforu je Česko šesté nejhorší

9. září 2020

Počty nových nakažených na 100 tisíc obyvatel v Česku stoupají. Republika se tak přibližuje úrovni...

Ve vodě letos umřelo víc lidí než dříve. Řeky jsou zrádné vinou počasí

24. srpna 2020

Premium V létě utonuly v České republice už tři desítky lidí. Na vině je zejména voda v řekách, která je...

Zvažte cesty do Prahy, varují slovenské úřady své občany kvůli koronaviru

18. srpna 2020

Slovenské ministerstvo zahraničí doporučilo občanům kvůli šíření nemoci covid-19 zvážit cesty do...

Rusové kvůli koronaviru žádají o cizí občanství, nejvíce v Portugalsku

1. srpna 2020

Rusové od března v bezprecedentních počtech žádají o cizí občanství a povolení k trvalému pobytu, a...

Malta z moře zachránila 95 migrantů, přesto čelí kritice neziskovek

28. července 2020

Maltské ozbrojené síly zachránily skupinu 95 migrantů z potápějícího se člunu severně od libyjských...

Běženci jsou na karanténním trajektu u Sicílie, třicet z nich má covid-19

aktualizováno  7. července 2020

Po více než týdnu na humanitární lodi Ocean Viking se v noci na úterý většina ze 180 migrantů...

Migranti uspěli. Itálie povolila lodi Ocean Viking je vysadit na Sicílii

5. července 2020

Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180...

Napřed děkovali, nyní posádku ohrožují. Na lodi s migranty vládne napětí

4. července 2020

Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž...

Voda v hejnickém koupališti zezelenala. Podle starosty za to může sliz

1. července 2020

Ačkoliv teplota vzduchu již atakuje tropickou třicítku, obyvatelé Hejnic málem přišli na nějaký čas...

Konec mamánků v Čechách. Po letech ubývá mladých, kteří bydlí u rodičů

25. června 2020

Premium Ve vlastním bytě či domě bydlí více než třetina mladých Čechů ve věku 18 až 30 let. Vyplývá to z...

Vyhrál sázku o brexit. Být velvyslanec není žádná dovolená, říká Libor Sečka

15. června 2020

Premium Libor Sečka patří k nejzkušenějším českým velvyslancům. V diplomacii se pohybuje už od roku 1986....

Zvrácená láska buřiče lorda Byrona. Se svou sestrou zplodil i dítě

15. června 2020

Premium Jeden z nejslavnějších romantických básníků, anglický lord, ale také člověk s rozervanou duší,...

Test při cestě z Portugalska i část Polska. Česko aktualizovalo „semafor“

aktualizováno  12. června 2020

Většina evropských zemí už pro Česko nepředstavuje riziko nákazy koronavirem, informoval v pátek...

Nová bitva o běžence. Jižní státy se snaží prosadit povinné přerozdělování

8. června 2020

Evropská komise se v příštích týdnech chystá předložit svůj návrh nové podoby unijní migrační a...

Sdílená kola se vrátila do Hradce ve velkém stylu a s příznivou cenou

22. května 2020

Zájemcům v Hradci Králové začaly znovu sloužit sdílené bicykly. Zatímco před třemi lety skončil...

„Merkelová dokončila Hitlerův sen.“ Za výrok maltský diplomat skončil

12. května 2020

Angela Merkelová plní sen Adolfa Hitlera, napsal k příležitosti výročí konce druhé světové války na...

Doplatek cestovce za zrušený zájezd je nemorální, zlobí se Dostálová

10. května 2020

Premium Zákon, díky němuž mohou cestovky místo vracení peněz nabízet vouchery, podle ombudsmana Stanislava...

Řekové vytlačují migranty zpět do vod Turecka, hlídky překonalo padesát lidí

6. května 2020

Na řecký ostrov Lesbos se po více než měsíci dostaly desítky migrantů. Zostřené kontroly řecké...

Čeká nás drahé léto v Česku? Cestovky si pronajaly velkou část hotelů a kempů

4. května 2020

Premium Kvůli koronaviru bude většina Čechů nucena trávit dovolenou v tuzemsku. Pokud se však rozhodnou...

Loď s migranty nesmí do Itálie. Zodpovídá za ni Německo, vzkazuje vláda

9. dubna 2020

Loď německé neziskové organizace Sea-Eye se 150 migranty na palubě se dostala do tísnivé situace...

Nákaza v Česku: 88 obětí koronaviru, výrazně přibylo uzdravených

aktualizováno  7. dubna 2020

Sledujeme online Počet nakažených koronavirem v Česku stoupl v úterý na 4 944. Během dne zatím přibylo 122...

Češi si za zdraví připlácí v průměru 5 tisíc. V Unii je to téměř nejméně

19. února 2020

Na zdravotní péči si Češi doplácejí téměř nejméně z obyvatel Evropské unie. V roce 2017 to bylo...

Bez víz skoro kamkoli. Češi mají devátý nejužitečnější pas, vedou Japonci

7. ledna 2020

Pokud někdo vášnivě rád cestuje, pak je pro něj nejvýhodnější vlastnit japonský pas, který svému...

Majonéza byl pro mě životní objev, říká úspěšná kuchařka z Vietnamu

8. prosince 2019

Premium Kdysi učila Čechy zamilovat si polévku pho, teď je seznamuje s národními pokrmy z thajské, čínské,...

Itálie zvýšila množství migrantů, které přerozdělila do dalších zemí Evropy

4. prosince 2019

Itálii se podařilo zvýšit množství migrantů, které poslala do dalších zemí Evropy. Za poslední tři...

Kvůli vyšetřování vraždy novinářky končí na Maltě ministři i šéf úřadu vlády

26. listopadu 2019

Kvůli vyšetřování vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové rezignoval šéf úřadu maltské vlády...

Na Maltě propustili podnikatele, který byl zatčen v kauze vraždy novinářky

22. listopadu 2019

Podnikatel Yorgen Fenech, kterého maltská policie ve středu zadržela v souvislosti s vraždou...

Den s bankéřem: Jak se z nuly buduje firma s miliardovým obratem

16. listopadu 2019

Radomír Lapčík je úspěšný český podnikatel, který se vypracoval od nuly. Česká veřejnost ho zná...

U Malty se našla britská ponorka. HMS Urge zasahovala v druhé světové válce

1. listopadu 2019

Na mořském dně poblíž Malty objevil tým archeologů vrak britské ponorky HMS Urge, která zmizela...

Může se hodit

Jak se tam dostat

V sezóně se létá z Prahy na Maltu dvakrát týdně. Více na www.airmalta.com.

Doprava po ostrově

Na Maltě si můžete půjčit auto. Jednodenní pronájem stojí okolo 35 eur. Ideální je mít platební kartu. Bez ní budete dávat zálohu, kterou vám vrátí po čase, aby z ní případně zaplatili pokuty.

Na cestování po ostrovech můžete využít hydroplán. Zpáteční letenka z Malty na Gozo stojí 116 eur. Více na www.harbourairmalta.com.

Tipy z místní kuchyně

Na Maltě se jí samozřejmě ryby, ale hodně často i králičí maso. Chléb se sýrem, udělaný v peci na zahradě, můžete vyzkoušet na rodinné farmě Ta´Mena Estates na Gozo. Více na www.tamena-gozo.com.

Na slunci se daří vinné révě. Maltská vína se vyrábí ve vinařství Marsovin. Více na www.marsovin.com.

Co koupit

Maltská krajka je vyhlášená. Koupíte tu velké ubrusy, barevné, ale i bílé. Když chcete přivézt jen drobnost, zvolte třeba prostírání. 

Znakem maltézských rytířů je hvězda. Typickým suvenýrem, ale ne kýčovitým, jsou stříbrné nebo zlaté přívěšky ve tvaru hvězdy.

Fotogalerie