Doporučujeme

Dodržujte hygienu a nebojte se experimentů. Šest tipů pro báječnou grilovačku

  • 0
Grilování naštěstí nekončí s prázdninami, zvlášť, když přeje počasí. Ovšem přestože se jedná téměř o národní sport, stále jsou mezi námi takoví, kteří porušují základní doporučení a riskují zdravotní komplikace. Jaké zásady je při grilování vhodné dodržovat?
Ilustrační snímek

Soustřeďte se na kvalitu

Grilování vyžaduje pečlivost, dodržování hygienických standardů a vhodnou přípravu potravin. „Nejčastější chybou bývá už samotný nákup a příprava. Ať už zvolíme kuřecí, hovězí, nebo vepřové, měli bychom kupovat vždy kvalitní a zejména čerstvé maso,“ doporučuje odborná konzultantka lékáren BENU Ivana Lánová.

Spousty skvělých a vyzkoušených receptů pro vaši grilovací party najdete v rubrice Recepty.

Ilustrační snímek

Hygiena je základ

Při přípravě masa bychom měli dbát na správná hygienická pravidla, aby se co nejvíce omezilo riziko tzv. křížové kontaminace. „To znamená, že bychom měli udržovat syrové maso odděleně od ostatních potravin a po skončení práce důkladně očistit a nejlépe vydezinfikovat nože a prkénka, jež jsme použili, včetně důkladného umytí rukou,“ radí konzultantka.

Než rozpálíte gril. Jaké maso vybrat a na co si dát pozor

„Dejte si také pozor na to, aby ani šťáva, která ze syrového masa vytéká, nepřišla do styku s jinými potravinami nebo přílohami, které se už dále tepelně neupravují, jako jsou saláty, omáčky a pečivo,“ dodává.

Tip: Zmrzlé maso je potřeba před přípravou rozmrazit, nejlépe už den předem, a poté uchovávat v ledničce.

Projezte se ke kráse

Předejděte potížím

Potraviny určené ke grilování, které podléhají rychlé zkáze, bychom měli v chladu uchovávat co nejdéle. Při letních teplotách se totiž mikroorganismy v potravinách množí obvykle rychleji.

Před grilováním je také velmi vhodné důkladně vyčistit grilovací rošt, na kterém mohou být zbytky jídla, tuku nebo jiné nečistoty z předchozích grilování. Tyto zbytky mohou být zdrojem mikroorganismů a kontaminovat čerstvé potraviny.

To nejlepší přichází z řek a rybníků, užijte si ryby nejen na grilu

Grilovaná kuřecí křídla

Správná teplota

Při samotném grilování bychom měli dbát na to, aby bylo maso dostatečně tepelně upravené. „Málokdo si uvědomuje, že například bakterie Salmonella optimálně roste při teplotě 37 °C a přežije v teplotách od 5 do 47 °C. Až teplota vyšší než 60 °C bakterii obvykle zničí, a zpravidla tak nehrozí zdravotní problémy, které se s ní spojují,“ vysvětluje Ivana Lánová.

„Vždy se proto ujistěte, že je maso důkladně tepelně upravené. V opačném případě, a to hlavně v létě, může mít bakterie salmonely ideální podmínky pro množení,“ vysvětluje. Hotové maso by rozhodně nemělo přijít do styku s místem, kde se dříve nacházelo maso syrové.

Hastroše

Pozor na plameny

Příčinou mnoha zdravotních potíží spojených s grilováním bývá také nadměrné vystavení potravin ohni. „Otevřený oheň může způsobit přílišné opékání, až spálení potravin a vést ke vzniku karcinogenních látek, jako je akrylamid,“ upozorňuje specialistka.

„Pokud se tak stane, zčernalá místa byste měli z grilovaného jídla odřezat. Není také vhodné grilovat masné výrobky, jako jsou třeba salámy a šunky. Obsahují dusitany, které se při grilování mohou přeměňovat na karcinogenní nitrosaminy. Přítomnost karcinogenních látek v potravě pak může zvýšit riziko vzniku rakoviny,“ varuje.

Hamburger je jasná hvězda každé grilovačky. Do USA ho přivezli migranti

Špíz se sýrem halloumi a bylinkovou marinádou

Řekněte sýr!

Také jste už někdy slyšeli, že se dá grilovat téměř cokoliv? Opak je pravdou. Alespoň tedy v případě sýrů. Ne každý druh se totiž na oheň hodí, což ale neznamená, že byste měli zůstat jenom u těch, které jsou k tepelné úpravě určené. Grilovat můžete i sýry s modrou plísní, když víte, jak na to, a vybíráte z kvalitních produktů.

Na gril se obecně hodí sýry s pevnější strukturou, takže na čerstvé a tavené sýry raději zapomeňte. Skončily by roztavené na uhlících. Raději sáhněte po tradičním hermelínu nebo kozím sýru.

Nechcete-li se upínat k tradičním sýrům, vyzkoušejte řecký sýr typu halloumi. Vyrábí se z kozího a ovčího mléka, v našich podmínkách ale najdete často i kravské alternativy. Díky pevné struktuře se grilováním neroztéká, takže ho nemusíte balit do alobalu. Nejlépe si ho vychutnáte jako praví Řekové – po grilování ho pokapejte olivovým olejem, citronovou šťávou a okořeňte bílým pepřem.


  • Vybrali jsme pro Vás