Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. září 2021 Zlata

Nemůžete po ránu vstát kvůli bolesti chodidel?

Plantar Fascia je šlacha, která spojuje patní kost a prsty. Její zánět je nejčastější příčinou bolesti v chodidle. Jak její zánět či přetížení diagnostikovat a doma léčit, se dozvíte v dnešním článku.

Bolest chodidla může být způsobena Plantar Fasciitis, přetížením nebo zánětem šlachy. | foto: Profimedia.cz

Plantar Fasciitis se vyznačuje ostrou bolestí nejčastěji v oblasti paty, která se projevuje při prvních ranní krocích po probuzení. Bolest po několika minutách chůze odezní a pata během dne stráveného na nohách prakticky nebolí. Během dne se Plantar Fasciitis objeví při delší době strávené sezením a následné chůzi. Toto onemocnění obecně postihuje běžce a osoby s nadváhou. Jeho příčinou je nadměrné zatížení chodidla.

Čtěte dál:

Kateřina Honová, fyzioterapeutka

Článek s touto problematikou od naší fyzioterapeutky Kateřiny Honové: Bolest chodidla: pozor na přetížení, zánět a patní ostruhy

Důvodem může být běh v nové běžecké obuvi nebo naopak v obuvi, která není určena pro běh nebo nemá dostatečnou podporu chodidla, či den strávený ve stoje nebo chůzí, pokud na to nejste zvyklí. Nejčastěji je problém spojen s nošením nevhodné obuvi, nadváhou nebo kombinací obou faktorů.

Další možností u běžců může být neadekvátně dlouhý běh s ohledem na připravenost běžce, nadváha nebo přechod na běh přes špičku u začátečníků, kdy chodidlo není připraveno na větší zátěž, přechod do treter po přípravném období, zařazení nevhodných odrazových nebo plyometrických cvičení do tréninku, jednostranné zatížení při běhu na atletické dráze (levá noha) i skoliotické držení těla.

Zaměříme se na domácí léčbu, protože Plantar Fasciitis se dá vyléčit svépomocí. Postup je velmi jednoduchý a efektivní. 

První krokem k léčbě Plantar Fasciitis je diagnostika, nakolik je zkrácena šlacha na spodní části chodidla. K diagnostice používáme test, který ve finální fázi léčby slouží k dokonalému protažení už nebolestivé šlachy po ránu. Toto cvičení je vhodné pro svou silnou intenzitu protažení až na konečné doléčení a vrácení šlachy na její původní délku. Nyní nám slouží jen jako test, nakolik je Plantarní Fascie zkrácena a přetížena. 

Test

Test je důležité provádět v době, kdy bolest paty není cítit, tedy v průběhu dne. Nikdy ne ráno nebo po delší době v sedu. 

Sedíme v kleče na patách (jen články prstů chodidel jsou v kontaktu se zemí) s plným dosednutím hýždí na paty. Nohy a chodidla jsou paralelně v těsném kontaktu. K dosažení této pozice je také potřebná dobrá flexibilita v kolenních kloubech.

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

V této fázi pravděpodobně nebude možné dosáhnout pozice, kdy se budou obě paty dotýkat. Pata chodidla s Plantar Fasciitis bude vybočovat ve směru do vnější strany.

Dalším, doprovodným testem je sed na plných chodidlech. Tento test ukazuje flexibilitu achilových šlach, jejich nedostatečná flexibilita může být totiž dalším faktorem přispívajícím k onemocnění Plantar Fasciitis. Dobrá flexibilita achilových šlach znamená úplné dosednutí na plná chodidla. Chodidla jsou od sebe na vzdálenost ramen, paralelně a nevybočují do vnějších stran. K tomuto testu je také potřebná dobrá flexibilita v kolenních kloubech, síla hýžďových svalů a vzpřimovačů páteře. Pokud testovaná osoba není schopná provést tuto pozici, s největší pravděpodobností má testovaný více svalových dysbalancí, které nevhodně ovlivňují správnou techniku běhu a celou pohybovou soustavu.

Léčba

Při sestavování plánu, jak vyléčit Plantar Fasciitis, vycházíme z potřeby zabránit bolesti při prvních ranních krocích. Je to doba, kdy nadměrně zatížíme chodidlo a opět porušíme šlachu v chodidle, která se po dobu spánku automaticky zkrátila, aby bylo možno dojít k regeneraci a zhojení bolestivého místa. To samé probíhá během dne, kdy sedíme několik hodin na jednom místě například v autě nebo kanceláři.

Je potřeba připravit chodidlo k chůzi ještě předtím, než uděláme první ranní kroky. Musíme připravit chodidlo na zatížení. Ještě dříve, než vstaneme, v posteli provádíme na bolestivém chodidle mačkání prsty (flexi prstů), jako bychom chtěli uchopit nějaký předmět a následně otevření prstů (extenzi prstů). Flexi a extenzi pomalu zvyšujeme podle pocitu, aby bolest nebyla příliš intenzivní. Můžeme přidat větší extenzi malíkové a palcové strany k lepšímu protažení všech částí šlachy chodidla. Zmáčknutí a otevření bychom měli provést více než čtyřicetkrát.

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

Dále pokračujeme mnohem intenzivnějším protažením, kdy pomocí rukou protahujeme každý prst na noze zvlášť. Provádíme nejméně třikrát na každý prst a intenzitu opět zvyšujeme. Nakonec provedeme pomocí rukou jednu flexi chodidla a každého prstu zvlášť.

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

RANNÍ BOLEST PATY - PLANTAR FASCIITIS

Po zahřátí a protažení postiženého chodidla se můžeme postavit a udělat první kroky. Bolest by měla být téměř neznatelná, a tak nemůže dojít k narušení vláken ve šlachách chodidla. Toto cvičení je třeba provést i během dne, kdy sedíme delší dobu a víme, že nás pata bude při prvním kroku bolet. Testem je lehké otevření/extenze prstů chodidla. Pokud cítíme bolest, je potřeba připravit chodidlo na chůzi.

Cvičení je nutné provádět každé ráno před vstáním z postele a pokaždé během dne, kdy je potřeba, a to po dobu více než dvou až tří týdnů.

První známky zlepšení se projeví po 10 dnech, je nutné  však pokračovat ve cvičení každý den. Po úplném uzdravení a odeznění ranní bolesti v chodidle můžeme provést znovu test - sed na patách. V této fázi by stále mělo být znatelné zkrácení Plantar Fascie, kdy je pata zkrácené šlachy stále vybočena do vnější strany. Nadále doporučuji provádět toto protažení třikrát denně (ráno/odpoledne/před spaním), až do doby, kdy se paty chodidel při sedu na patách vzájemně dotýkají.

S běháním pomalu

Běh nebo delší stání se až do doby, kdy je chodidlo zcela vyléčeno a bez bolesti, nedoporučuje. Lepší variantou kondičního tréninku je plavání, kdy změna pohybu, polohy těla a hydrostatický vztlak napomůže dolním končetinám regenerovat a nedojde k snížení trénovanosti. S běžeckým tréninkem je potřeba začít pomalu a zaměřit se také na speciální běžecká cvičení k zlepšení síly svalů v chodidlech. Na první výběhy doporučuji ověřenou obuv, s kterou máme naběhány nějaké kilometry, aby nedošlo opět k přetížení šlachy.

Pro osoby s nadváhou doporučuji redukci tělesného tuku a výběr kvalitní obuvi.

Využijte také pomoci výživového poradce a osobního trenéra k diagnostice příčiny vaší nadváhy a její správné redukci pomocí vhodného tréninku a jídelníčku pro vaší osobu.

Léčbu můžeme podpořit použitím krémů s obsahem ibuprofenu nebo kostivalu.  Krém naneseme na postižené chodidlo před spaním a překryjeme igelitem, aby nedošlo k nasáknutí krému do bandáže nebo ponožky. Tento postup dodržujeme nejméně po dobu 7 až 10 dnů.

Dále můžeme provádět každodenní masáž chodidla a klenby chodidla pomocí rukou nebo masážních válečků a míčků. Tato masáž opět pomůže k prokrvení a regeneraci postiženého chodidla.

Mgr. Jan Kalus je bývalý atlet-sprinter a osobní trenér v minulosti působící ve sportovních centrech Motiva, Fitness First, Fit n’ Fast, Rio Sport Center (Tenerife, Sydney, Rio de Janeiro).

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtěji podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Doba se změnila, je třeba se adaptovat, říká Zdeněk Pohlreich

„Facebook jsem opustil, Instagram mám jen kvůli práci a nijak ho neprožívám,“ říká známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. V...

Příběh Šárky: Kde může, tam mě manžel urazí a zesměšní

Mohla jsem dělat kariéru tak jako manžel, ale nakonec jsme se domluvili, že se budu starat o rodinu, děti, domácnost a...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohlreichovy první krůčky před kamerou jsou spojené s recepty na dresinky

Šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha si nešlo na televizních obrazovkách nevšimnout, když odstartovala první série Ano, šéfe!...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Vyzrajte na psychické potíže bez léků. Zázrakem je chůze, pomůže i úklid

S nástupem podzimu se u mnoha lidí zhoršuje psychika. Se sychravým nečasem, kdy vstáváme do tmy, dny se celkově...

Svačinkami se projedl k obezitě, nyní je muž samý sval

Osmačtyřicetiletý Scott Ross z Velké Británie měl nadváhu. Kila nabral, když v práci stres zajídal nezdravými...

Sedm zaručených tipů, jak správně pečovat o zuby

Zdravý a čistý chrup má velký vliv na celkové zdraví a kvalitu života. Pokud budeme zubní péči zanedbávat, nevyhneme se...

Šedý zákal se musí operovat v pravý čas. Co vás čeká, líčí operatér Hložánek

Premium Se stárnutím populace případů přibývá, onemocnění může skončit i slepotou. Ročně se v Česku provede 100 tisíc operací....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...