Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zbavte se nafouklého břicha. Jednoduché triky, které vám pomohou

  • 2
Pocit nafouklého břicha trápí skoro čtvrtinu populace, u některých jde dokonce o pravidelný a dlouhodobý problém s nadýmáním po každém jídle. Jak tedy nepříjemné pocity nafouklého břicha eliminovat? Připravili jsme pro vás pár praktických tipů.

Většina z nás může dočasně trpět pocitem nadýmání především po různých operacích v oblasti břicha anebo také kvůli podvýživě, kterou zapříčiňují nejrůznější diety. U žen je pak ještě složité období během menstruace, ovulace a samozřejmě těhotenství. Co se s tím dá dělat?

Varovné signály těla. Pozor na nafouklé břicho i rychlou mluvu

Stravujte se jinak

V mnoha případech je nafouklé břicho důsledkem špatně poskládaného jídelníčku. Zaměřte se na dostatečné zdroje probiotik a draslíku. Prospěšná probiotika dodají tělu zejména kvalitní bílý jogurt a zakysané mléčné výrobky.

Skvělý efekt má také kvašená zelenina (zelí, kimchi, kombucha), vysoké množství draslíku obsahují banány. Dále se zaměřte i na dostatek vlákniny, která celkově usnadňuje trávení i vyprazdňování.

Naopak si dávejte pozor na umělá sladidla. Vyhýbejte se rovněž syceným nápojům, které zvyšují plynatost, a to zejména v kombinaci s alkoholem.

„V neposlední řadě si dávejte pozor na dostatečné rozžvýkání potravy. Jezte pomaleji. Během jídla se nedívejte na televizi ani nepracujte na počítači. Při jídle nepijte. Konzumace nápojů během hlavních jídel může ředit žaludeční šťávy a tím zpomalovat trávení. Výsledkem je pocit těžkosti po jídle a právě pocit nafouklého břicha,“ varuje nutriční specialistka Kristýna Kubíková.

Pitný režim na jedničku

Pití neperlivé vody a bylinkových čajů změkčuje stolici, usnadňuje a zrychluje její průchod, omezuje nadýmání a riziko zácpy, čímž zmírňuje nafouklé břicho. Dostatečný přísun tekutin zároveň podporuje uvolňování střevních hlenů a zlepšuje celkovou peristaltiku (pohyblivost) střev.

Z bylinných čajů lze proti nadýmání doporučit zejména ten mátový, heřmánkový, fenyklový i zázvorový. Pro klidnější trávení je vhodné vypít alespoň jeden z nich denně. Pozor na ovocné džusy, jsou plné cukru, a nejsou proto vhodné.

Deset potravin, které vás zbaví nepříjemného nadýmání

Pohybem ke zdraví

Při snaze o více pohybu myslete hlavně na pravidelnost. Kratší, ale pravidelné tréninky pro vás budou mít mnohem větší efekt než občasné „sebezničení se“ v posilovně. Pravidelná pohybová aktivita zajistí plynulejší pohyb střev. Snažte se denně alespoň 20 minut svižněji projít nebo se protáhnout.

S jídlem je to jednoduché – pokud chodíte spát večer kolem desáté hodiny, najezte se naposledy nejpozději okolo sedmé večerní. Mezi posledním jídlem a spánkem by měly být vždy alespoň 3 hodiny půstu. Pak se budete cítit mnohem lehčeji.