TEST: Garmin Forerunner 645 Music přehrají hudbu přímo z hodinek

Garmin své zákazníky musí milovat. Jak jinak si vysvětlit představení nových hodinek Forerunner 645 Music? Umí skoro to stejné jako špičkové Fenix 5, akorát jsou výrazně levnější a přidávají navíc unikátní funkce, které jinde u Garminu nenajdete.
Garmin Forerunner 635 Music

Garmin Forerunner 635 Music | foto: Pavel Tomek

Garmin Forerunner 645 Music (dále jen 645 M) jsou první hodinky tohoto výrobce, které umožňují přehrávání hudby. Ale nejenom takové, která je přenášena z jiného zařízení, ale také hudby, kterou si nahrajete přímo do hodinek. To nedokáže ani vlajkový model Fenix 5, který je navíc o dost dražší. Se špičkovými fenixy budeme testovaný produkt ostatně často srovnávat, funkčně jsou si totiž oba modely hodně podobné.

Ani o nich nevíte

Jako dlouhodobému uživateli hodinek Fenix 5 mě 645 M nejprve zaujal svou minimální hmotností. Na rozdíl od velkých a těžkých Fenixů o 645 M na ruce ani nevíte. Hmotnost 41 gramů je skutečně zanedbatelná a přibližuje 645 M spíš modelu Vivoactive. S ním sdílí stejnou velikost displeje 1,2”, ale sportovnější 645 M nemá dotykové ovládání. Vše řeší pětice tlačítek.

Narazíte však ještě na ještě jednu podobnost s Vivoactive. Mezi oběma těmito sporttestery by měly být kompatibilní pásky. U 645 M máte na výběr černou nebo růžovou. Výměna samotných řemínků není nijak složitá a na rozdíl od fenixů nejsou náhradní pásky nijak přehnaně drahé. Stojí kolem osmi set korun, pásek na fenixy pořídíte přibližně za 1 300 korun.

Na dámské ruce vypadají hodinky skutečně povedeně, jsou elegantní a přitom nepůsobí zbytečně rušivě. Na pánském zápěstí se trochu ztrácejí, ale ne každý chce nosit něco výrazného.

Co umí? Všechno!

Forerunner 645 Music

Běžecký sporttester

  • displej: 1,2"
  • rozlišení: 240 × 240 px
  • hmotnost: 42 g
  • výdrž GPS: až 12 hod
  • vodotěsnost: 5 ATM
  • notifikace: ano
  • měření tepu: ano, optické
  • další funkce: multisportovní, VO2Max, Bluetooth, Wi-Fi, Strava, podpora MP3, Garmin Pay, 4 GB paměti
  • cena: 11 490 korun

klady:
- dobře čitelný displej
- pokročilé tréninkové funkce pro běh
- přehrávání hudby bez nutnosti mobilu
- rychlost dobíjení

zápory:
- Garmin Pay zatím nefunguje
- nemožnost členit hudbu do složek
- málo variant pásků

Byl bych nerad, kdyby se tato recenze zvrhla na výpis parametrů, které 645 M nabízí. Aspoň trochu je ale zmínit musíme. Stručně se dá říct, že 645 M umí skoro všechno, co Fenix 5 - a navrch si ještě poradí s hudbou. Tu podrobně proberu později. Teď tedy aspoň stručně o těch funkcích.

Podpora více sportovních aktivit je samozřejmostí, a pokud svůj oblíbený sport nenajdete, v hodinkách si ho vytvoříte. S hodinkami si můžete i zaplavat v bazénu, tady ale nepočítejte s měřením tepu.

Nás však bude nejvíce zajímat běh. Pochopitelnou součástí je vícero datových obrazovek při výkonu (i když na jednom displeji pořád mohou být jen čtyři hodnoty), nad obyčejné sportestery ale 645 M povyšují doplňkové běžecké funkce. Hodinky díky nim dokážou různě zhodnocovat úroveň výkonu a jeho vliv na kondici. Poradí, jak dlouho odpočívat, a hlídají, aby se člověk nepřetrénoval. Jakmile těmto datům porozumíte a naučíte se je využívat, mohu z vlastní praxe říct, že vaše kondice půjde skutečně nahoru.

Hodně dlouho by se dalo psát i o propojení s chytrým mobilním telefonem (hodinky samozřejmě zvládají veškeré notifikace) či tréninkovým deníkem Garmin Connect, který slouží i pro nahrání dalších funkcí nebo třeba jiných vzhledů hodinek.

A jak se s nimi běhá?

Skvěle! Podíl na tom mají nejenom nabízená data, ale třeba i velmi dobrá čitelnost displeje, která mi připadala lepší než u již několikrát zmiňovaných fenixů. Vzhledem k velikosti a hmotnosti musí být logicky trochu horší výdrž baterie. Většinou jsem po nabíječce musel sáhnout po pěti dnech, během nichž jsem absolvoval necelé čtyř i hodiny sportovních aktivit s aktivní GPS.

Hodně příjemně model 645 M překvapil v rychlosti nabíjení. Za 70 minut je baterie nabitá.

K přesnosti GPS nemůžu mít žádné výhrady. Na mé oblíbené patnáctikilometrové cestě, která vede z velké části lesem, mi 645 M přidal asi 150 metrů oproti fénixům. Která hodnota je přesnější, říct bohužel nedokážu, ale odchylky jsou minimální. GPS signál hodinky chytily ještě dřív, než jsem si před domem zavázal tkaničky u bot.

A co Garmin Pay?

V oficiálních materiálech Garminu se jako jedna z hlavních výhod 645 Music zmiňuje podpora Garmin Pay, tj. možnost využívat hodinky k placení. Teoreticky to funguje jednoduše. Přes aplikaci Garmin Connect si do svého účtu přihlásíte platební kartu a při placení pak už stačí přiložit hodinky ke čtečce. Bohužel, v době psaní textu nepatřila Česká republika mezi země, které služba Garmin Pay podporuje.

Měření srdečního tepu bych rozdělil. Při sportování narazíte na obvyklé neduhy, které vás při používání hrudního pásu nepotkají. Na mysli mám horší reakci měření při náhlých změnách tempa nebo na začátku prudšího kopce. Občas jsou v grafu měření nepochopitelné odchylky, ale celkově považuji měření za konzistentní. Některé chyby zkrátka vyplývají ze způsobu používání a člověk se jim jen těžko vyhne.

Hodně návykové je klidové měření tepu, které skvěle poslouží jako hlídač před nastupující virózou nebo jen velkou únavou. Jakmile jsou klidové hodnoty tepu vyšší než obvykle, je načase přidat na odpočinku.

Hudba, to hlavní

Vzhledem k tomu, že je 645 M prvním modelem s podporou hudby, jsem se trochu bál, jak se Garminu vše napoprvé podaří. Nemůžu si ale takřka na nic stěžovat. Nahrání hudby do hodinek je primitivní – v počítači se objeví jako další disk a můžete začít kopírovat. Nebo využijete program Garmin Express. K dispozici je 3,5 GB dat, což myslím bohatě stačí i na několik maratonů.

Dále už jen stačí spárovat s hodinkami vaše bluetooth sluchátka, stisknout na hodinkách tlačítko a jste v hudebním přehrávači. Pokud byste si s něčím nevěděli rady, poradí i tohle názorné video od Garminu.

V přehrávači snadno přeskakujete mezi skladbami nebo měníte hlasitost. Hudba samozřejmě hraje na pozadí, takže si ji můžete pustit a pak s hodinkami začít dělat cokoliv jiného. Jen mi připadalo, že se v takové situaci o maličko zpomalí reakce.

A jak je na tom výdrž baterky? Půlhodina přehrávání sebrala asi pět procent baterie, v tomto případě budete tedy omezeni spíše výdrží sluchátek než hodinek.

Úplně všechno se ale přece jenom nepovedlo. Garmin si neporadí se situací, kdy si písničky rozdělíte do složek. Místo toho preferuje používání playlistů se seznamy skladeb. Bohužel jsem nemohl vyzkoušet ani streamování hudby. Výrobce hovoří o podpoře služby Deezer, to ale ještě v době psaní textu nebylo k dispozici. Hodinky tak zatím nabízejí jedinou hudební aplikaci iHeartRadio, která má ale mizerné hodnocení a nepodařilo se mi ji vůbec rozjet (je pravděpodobné, že služba správně funguje pouze v USA).

Ovládání hudby je díky používání tlačítek jednoduché i při běhu. Z kterékoliv obrazovky se snadno přepnete do hudebního přehrávače. Při upozorňování na uběhnuté kilometry se hudba na chvíli přeruší a hodinky zahlásí uběhnutou vzdálenost.

Pokud jde o sluchátka, Garmin pro jistotu připravil stránku, kde uvádí ověřené modely. Moc jich zde ale nenajdete a 645 M mi v pohodě hrál i se sluchátky, která na seznamu nejsou. Kvalita přenosu ale přesto nebyla v obou případech stejná. U sluchátek Fitbit Flayer jsem několikrát narazil na situaci, kdy v přenosu hudby docházelo ke krátkým výpadkům. Dost možná to souvisí s prioritní stranou sluchátek a tím, zda hodinky nosíte na levé či pravé ruce. Při nošení hodinek vpravo už totiž k problémům nedocházelo. Každopádně, pokud chcete mít jistotu, před nákupem sluchátka vyzkoušejte.

Přihlaste se na desítku v Plzni

Krásná trať s nevídaným rautem v cíli, to je Craft RUNGO běh Borským parkem. Pro začátečníky máme připravenu pětikilometrovou trať. Více zde.

Craft RUNGO běh Borským parkem v Plzni 2016.

Vydařily se

Hledat na Garmin Forerunner 635 Music nedostatky není úplně snadné. Jedná se opravdu o skvělé multisportovní hodinky, které navíc poslouží i jako hudební přehrávač. Výdrž baterie bych si představoval větší, ale Garmin to dohání rychlým dobíjením. Vadí snad jen, že Garmin opět nepoužil standardizovaný kabel pro připojení a dobíjení. Místo typu USB tak musíte dávat pozor, abyste specializovaný káblík neztratili. Také barevných variant pásků mohlo být více, ale to jsou všechno jen drobnosti, které nedokážou zabránit celkově skvělému hodnocení hodinek.

Autor:
  • Nejčtenější

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

24. června 2024

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape....

Řetízky, sítě i svůdné průstřihy. Trendům v plavkách vládne maximalismus

19. června 2024

I plavky podléhají trendům. Jaké budou frčet letos, ukázali návrháři na počátku června na plavkovém...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kvůli velkému pozadí ženu šikanovali, v Disneylandu vzbudila rozruch

18. června 2024  14:20

Sedmadvacetiletá modelka Gracie Bonová z Panamy je známá pro svou netradičně tvarovanou postavu. Na...

„Ve vztahu je nás víc...“ Polyamorii zažívají nejen slavní a mileniálové

19. června 2024

Premium Ve vztahu je nás o jednoho navíc. Přesně touto větou upozornila princezna Diana na poměr Charlese a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zbystřete. Šest signálů, že partner není ve vztahu šťastný a hrozí rozchod

23. června 2024

Potýkáte se ve vztahu s nepříjemnou dusnou atmosférou, která dlouhodobě přetrvává? Nabízí se celá...

Bála se rakoviny, tak si žena nechala odstranit prsa i ženské orgány

24. června 2024  8:40

Už v roce 2014 Bronwyn Beazley podstoupila hysterektomii, protože trpěla silnými menstruačními...

Zákeřná žloutenka typu C číhá i na dovolené, příznaky nemusíte mít roky

24. června 2024

Mnozí z nás mají léto spojené s mořem a plážemi. Přestože je v nejznámějších destinacích poměrně...

Už se nebojím říkat pravdu, říká herečka Adéla Gondíková

24. června 2024

Optimistická nálada a široký úsměv k ní prostě patří. Herečka Adéla Gondíková říká, že se s takovou...

Týdenní horoskop pro všechna znamení od 24. do 30. června

24. června 2024

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoci k tomu, abyste následující dny nejen zvládli, ale...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...