TEST: NB Leadville 1210. Kladiva pro vaše nohy, které rozdrtí každý trail

aktualizováno 
Jsou kámoškami do náročného terénu, do lesa, na kameny, do mokrého podkladu. Nejvíce však boty New Balance Leadville 1210 oceníte při dlouhých trailových bězích a při sebězích.

Pánská verze New Balance Leadville 1210 | foto: Marek OdstrčilíkRungo.cz

Letos mám v plánu běžet několik delších závodů v terénu, prvním předpokladem pro úspěšné naplnění plánu je přitom samozřejmě vhodná obuv. Boty NB Leadville 1210 jsem vybral zejména ze dvou důvodů, zaprvé kvůli své celoživotní věrnosti této značce, připadá mi totiž, že bostonská firma vyrábí velikost US 11.5 přímo podle mého chodidla, zadruhé mají v éře "naturálního runningu" jako jedny z mála trailových bot vyšší drop, 8 milimetrů.

Shrnutí

  • cena od 2590,- Kč
  • určení dlouhý trail
  • dámský i pánský model

+ spolehlivá Vibramová podrážka

+ pohodlí na dlouhé běhy

- rozvazující se tkaničky

Boty klamou svým tělem - na první pohled nijak nezaujmou. Vypadají docela robustně a těžce, ovšem jen do té doby, než je vezmete do rukou. Svými 292 gramy při velikosti 9 jsou překvapivě lehké (na účel, pro který jsou stavěny) a zároveň velmi pevné. Na první pohled zaujme robustní vibramová podrážka s výrazným protisměrným protiskluzovým designem ve špičce a na patě (proti podklouznutí ve výběhu přes špičku a při seběhu přes patu), ochrana prstů a chodidla proti okopnutí a integrovaný jazyk.Již podle svého názvu (jsou pojmenovány po jednom z nejslavnějších trail ultramaratonů Leadville 100 v Coloradu) jsou určeny na dlouhé závody a tréninky v těžším terénu, je to dokonce první trail ultramaratonská bota v portfoliu New Balance.

Fotogalerie

Svršek boty je vyztužen gumovou síťovinou, která příjemně obepíná chodidlo. Po nazutí boty se běžec cítí doslova jako v papučích. Bota je pohodlná, kolem kotníků a achilovky bohatě polstrovaná a na noze příjemně sedí.

Boty jsem vyzkoušel zatím jen při dvou výbězích, dohromady jsem zdolal 30 kilometrů. První byl v okolí Brna, na asfaltu a polních cestách. Tento způsob použití není pro tento model příliš vhodný. Bota je určena na výrazně těžší terén. Na asfaltu je relativně tvrdá, na polních cestách je příjemnější, avšak ze své zkušenosti si dovedu představit řadu vhodnějších bot na tento terén.

Přečtěte si další recenze trailovek:

Síla bot se projevila při mém druhém výběhu beskydským horským terénem na Radhošť, okořeněným lehkým deštěm, mlhou a větrem. Boty mne nezklamaly prakticky v žádném typu terénu. Ať to byl strmý výběh kamenitým lesním chodníčkem a dále sjezdovkou na Pustevny, nebo hřebenový běh mokrou šotolinou na Radhošť či seběh zpět po mokré sjezdovce a dál strmým lesním mokrým terénem zpět do Trojanovic.

Především v sebězích se lze na botu výrazně spolehnout, drží a za celých 20 kilometrů se mi nepodařilo uklouznout, a to jsem šel při seběhu místy i trojkovým tempem. Výrazný protiskluzový design podešve na patní části výrazně pomáhá při sebězích serpentin, kdy ani na mokré hlíně, kořenech a kamenech bota neuhýbala, a stejně tak při seběhu mokré asfaltové cesty, kdy jsem bez problému držel tempo 3.30, to už jsem však cítil její relativní "tvrdost".

Po dopsání článku jsem běžel 53 kilometrů dlouhý závod, kde mi Leadvilly pomohly získat stříbro a výše napsané tak mohu jen potvrdit. 

Resumé: Leadville 1210 jsou kvalitní, pohodlné a spolehlivé boty do těžšího terénu pro běžce s neutrálním došlapem, určené na dlouhé tréninky a závody, s odolnou protiskluzovou podrážkou a ochranou prstů před ukopnutím.

Druhý názor běžkyně Majdy:

ano, pohodlná bota na dlouhé traily

Boty jsme otestovali na všech površích, na sněhu si vedly dobře.

Leadville 1210 se vyrábí jak v pánském, tak dámském kopytu, takže mi připadla možnost otestovat je spolu s Vítkem. Kdybych měla použít klasické přirovnání, působí díky své barvě jako šedá myška, přesněji spíše jako přežraný krtek, protože jsou na pohled robustní a vypadají neohrabaně. Je to však jen zdání, boty se kromě šedé vyrábí ještě v příjemné modré barvě s oranžovými doplňky a na noze jsou pohodlné.

V botách jsem naběhala sto kilometrů a souhlasím s Vítkem. Bota se skvěle osvědčila na dlouhé výběhy do suchého i vlhkého terénu s měkčí strukturou, kde jsem ocenila nejen jistotu výběhu do kopce, ale hlavně seběhu dolů. Noha mi neujela a při strmějším klesání vyšší podešev mírně odtlumila nárazy na patu, což by mi kdekteré jiné krosky nedopřály.

Při běhu po rovině mě bota přirozeně nutila dopadat na střed chodidla, jak to má být. Nejvíce jsem Leadville ocenila při pětadvacetikilometrovém běhu v horách těžkým terénem, kdy jsem se po celou dobu cítila pohodlně, nebolela mě chodidla, a přestože chvílemi pršelo a boty byly promočené, nedočkala jsem se žádných puchýřů.

Ve velmi členitém terénu vhodném pro kamzíky jsem v botě mírně klouzala do strany, je to dané malinko širší špicí (taková je kvůli stabilitě v terénu) a vyšší podešví, ale hlavně tím, že mám raději méně utažené tkaničky. Majitelům užších chodidel proto radím botu dobře stáhnout a tkaničky opatřit nejlépe sukem, protože v navlhlém stavu se mi jinak rozvazovaly.

Hledáte-li opravdu pohodlnou botu na dlouhé traily, sáhněte po New Balance Leadville 1210.

Magdaléna Ondrášová

Autoři:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

OBRAZEM: Místo dětí a partnerů si slavní pořizují domácí mazlíčky

Slavní, kteří si místo dětí pořídili domácího mazlíčka

Známé osobnosti jsou buď zklamané životem, nebo se ještě necítí na to, aby se staly rodiči. Místo dětí si tak často...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz