New Balance 980: tlumená bota s prvky minimalismu

aktualizováno 
Jsou ideální volbou pro ty, kteří naběhají velké množství kilometrů, běhají přes špičku a chtějí pohodlné boty, které případné chyby a únavu odstíní. New Balance 980 jsou reprezentantem maximalistických bot, tedy směru, který má, paradoxně, mnohé společné s tak populárním minimalismem.

New Balance 980 k nám přinášejí maximalismus. | foto: Vít Kněžínek

Minimalismus letí běžeckým světem již od roku 2009, kdy jím otřásla kniha amerického spisovatele Christophera McDougalla Born to run. Lavina, která se tehdy dala do pohybu, trendy v oblasti běhu stále výrazně ovlivňuje, ale za poslední rok nabraly události nečekaný obrat. Z minimalismu se jakoby mrknutím oka přešlo k něčemu, co se stále častěji označuje jako maximalismus. Proč?

Styl nade vše

Jedním ze základních principů minimalismu je dovést běžce k přirozenějšímu běžeckému stylu. Dosahuje se toho díky absenci tlumení (dopad přes patu bolí a běžec musí zkrátit krok a dopadat nejdříve na střední část chodidla) a díky nízkému rozdílu výšky materiálu mezi patou a špičkou (tzv. drop).

Fotogalerie

Minimalismus má ale kromě značných výhod i svou stinnou stránku. Málokdo z běžců má styl tak dokonalý a svalstvo natolik vyvinuté, aby nepotřeboval vůbec žádné tlumení, které případné chyby kompenzuje. Nezřídkakdy se kvůli tomu stává, že dojde ke zranění. Nejčastější jsou dvě varianty. První z nich je z takzvaného příliš mnoho příliš brzy, druhá varianta je dlouhodobé přetížení a následný zánět nebo únavová zlomenina. Nastala zkrátka situace, kdy ve frontě u ortopeda vystřídali tradiční pacienty se špatným kolenem takoví, které trápí výše zmíněné problémy. Proto přišel maximalismus.

Přidáme tlumení

Maximalismus jako takový posbíral zkušenosti z několikaletého využívání minimalistických bot a navazuje na ně, i když poněkud jiným směrem. Boty spadající do kategorie maximalismu předpokládají, že běžec už má "správný" styl zvládnutý a nepotřebuje k tomu žádný donucovací prostředek. Díky tomu je možné přidat větší míru tlumení. Zároveň se ale zachová nízký drop, aby byl dopad na střed chodidla příjemný a co nejpřirozenější.

České minimalistické prostředí je hodně radikální a těžko se vzdává extrémně nízkých bot, i díky tomu jsou u nás 980 jednou z prvních vlaštovek, i když v globálním srovnání tento model předběhlo mnoho jiných.

Nová konstrukce

980 je úplně nová bota, není tedy s čím srovnávat. Tento model si bude muset vybojovat své místo na trhu pěkně od podlahy. Určením devětsetosmdesátky spadají mezi tréninkové silniční boty s vyšší mírou tlumení. Rozdíl mezi patou a špičkou činí rovné 4 milimetry a váha je 250 gramů ve velikosti UK8. To jsou na objemovku hodně nízké hodnoty a řadí jí tak k těm lehčím a živějším. I přes opticky velkou výšku mezipodešve bota nepůsobí na noze nijak nestabilně ani těžkopádně.

Životnost materiálu

S novinkami na poli tlumení se za poslední rok roztrhl pytel a ani značka New Balance nemohla zůstat pozadu. V mezipodešvi 980 je použitá tlumicí pěna FreshFoam, která navazuje na starší RevLite. Rozdíl není nijak výrazný, ale FreshFoam přece jen působí měkčím dojmem a po absolvovaných 200 kilometrech i odolnějším. To je dobře, protože RevLite je zatím asi ten nejméně odolný materiál, který jsem na běžeckých botách měl. Sluší se ale napsat, že tuto negativní vlastnost plně vyvažovaly nízká váha i příznivá cena.

I tak dost možná FreshFoam nebude kdovíjaký zázrak. Z několika běhů po polních a lesních cestách si boty nesou pár nezvykle hlubokých šrámů vzniklých nakopnutím kamenů a dalšími nerovnostmi. Taková nepříjemnost se vám ale přirozeně na asfaltu, kde jsou boty doma, nestane. Pokud ale kromě silnice běháte i po zpevněných cestách, doporučil bych vám zvolit jinou alternativu.

Bota poskytuje při nízké váze velké pohodlí a přitom zůstává výrazně příjemnější pro běh přes špičku než většina objemovek. To je přesně kombinace, která mi u běžeckých bot vyhovuje nejvíce a dlouhou dobu byla částečně k nalezení u některých závodních modelů. Ty ale zpravidla disponují mnohem nižším tlumením a při náročném tréninku je to znát. 980 tento problém eliminují. Je to tedy bota vhodná především na dlouhé nebo náročné běhy po tvrdém povrchu a její vlastnosti ocení nejvíce běžci dopadající na střed chodidla.

Zase ta bílá

Stejně jako u letošní kolekce Mizuna, i u NB vládne bílá. U 980 jsem se bál, že rychle zašednou mnohem víc, než tomu bylo u závodních Hitogami nebo u tempovky Sayonara. Použitá síťovina mě ale mile překvapila a prach, který se postupně hromadí na hranách boty, šel odstranit bez větších problémů.

Jednoduše a funkčně

Střih boty je pohodlný i pro širší tvar chodidla, pouze výztuha paty je hodně měkká, jak je ostatně u New Balance zvykem. Nenajdete tu žádné pevné výztuhy ani stabilizační prvky nebo kontrolu pronace. Podešev je řešená lehkým vzorkem na souvislé vrstvě gumy, která dobře drží i na mokrém povrchu. Nezaznamenal jsem žádný problém s přilnavostí, a to ani při nejrůznějších podmínkách. Výhodou a nevýhodou zároveň je výrazné polstrování jazyka, které činí i pevný úvaz tkaniček příjemným, ale celý svršek díky tomu působí hodně robustním dojmem.

NB 980 budou svými parametry lákat především zkušenější běžce nebo ty, kteří si prošli minimalismem a chtějí se posunout dál. U spousty z nás zaplní prázdné místo boty, na kterou se dlouho čekalo. Ve výsledku hodnotím tento model velmi pozitivně, protože funkčně si stojí velmi dobře a nenapadá mě nic, co bych mu mohl vytknout. Jediným v pozadí se vznášejícím stínem je životnost použitého tlumení.

Vítek Kněžínek

Autor pracuje jako konzultant běžecké speciálky Triexpert

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Pětkrát o menstruačním kalíšku. Jak ho vybrat a jak zavést

Raději než tampon menstruační kalíšek, shodují se ženy, které ho používají....

Každá žena v době menstruace volí, co jí vyhovuje. Některá upřednostňuje vložky, jiná tampony. Další možností je...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz