TEST: Kamera TomTom Bandit umí kromě natáčení měřit rychlost i váš tep

aktualizováno 
Rádi byste při běhu nebo na kole pořizovali originální videa, ale nemáte čím? Nová akční kamera TomTom Bandit by vám mohla problém vyřešit.

TEST: Kamera TomTom Bandit umí kromě natáčení měřit rychlost i váš tep | foto: Markéta Rybářová, Vít Kněžínek,  Rungo.cz

Sdílet zážitky ze svých sportovních aktivit se stává čím dál populárnější. Často se ale nestačí pochlubit záznamem ze sporttesteru nebo fotkou z mobilního telefonu. V tuto chvíli přichází na řadu videozáznam, který jako jediný dokáže věrně zachytit zážitek, o který se chcete se svými přáteli podělit.

GoPro versus TomTom

Velkou zásluhu na rozvoji pořizování videa při sportu má legendární akční kamera GoPro, ale existují i další velmi zajímavé alternativy. Jednu z posledních novinek v této kategorii má na svědomí TomTom, který v loňském roce představil sportovní kamerku Bandit.

Parametry, ve kterých se GoPro poráží jen velmi obtížně, jsou vysoká kvalita obrazu a nízká hmotnost spojená s kapesními rozměry. TomTom Bandit se proto vydal úplně jinou cestou a svými vlastnostmi se snaží oslovit odlišnou cílovou skupinu.

Unikátní „pistolová konstrukce“

Skutečnost, že banditka nechce být pouze dalším GoPro klonem, je vidět na první pohled. Nesetkáme se totiž s obvyklou hranatou konstrukcí. Místo toho vsadil TomTom na klasický válcový tvar tradičních videokamer. Toto provedení má jak svoje výhody, tak nevýhody. Daní je velmi vysoká hmotnost (190 gramů), je ovšem vykoupená možností rotovat uchycenou kamerou kolem své osy (banditka tak může být přichycená i na šikmé ploše, zatímco záznam bude vodorovný) a v neposlední řadě i velmi pohodlným zacházením.

Fotogalerie

Další výhodou použité konstrukce je i voděodolnost (IPX7, odolnost proti krátkodobému ponoření do hloubky je jeden metr po dobu pěti vteřin), kterou kamera disponuje už v základu, bez nutnosti dokupovat další pouzdra. Jestli vám to přece jen bude málo, stačí pořídit odolnější kryt objektivu, který rázem zvýší odolnost až na IPX8 (ponoření až do hloubky pěti metrů po dobu jedné hodiny). Tento odolnější kryt pouze utěsní otvor pro mikrofon, jinak vzhled a rozměry kamery žádným způsobem neovlivní.

Vysoká hmotnost je pravděpodobně největším hendikepem tohoto přístroje. Pocítíte ji však pouze v případě, že hledáte kameru vhodnou výhradně na běhání a jiné sportovní aktivity, při kterých není možné kameru přichytit na přilbu, řidítka, skateboard, lyže či například surf. Při turistice a dalších pomalejších disciplínách se dá nevýhoda odstranit pořízením klipu na ramenní popruh batohu, ale při běhu bych se bál přílišných otřesů, které znehodnotí výsledný obraz.

Základní balení obsahuje dva nalepovací držáky (jeden rovný a druhý na přilbu) a jeden adaptér na držáky od GoPro. Využít tak můžete teleskopické tyče a další vychytávky, kterých je kolem GoPro kamer obrovské množství.

Záznam obrazu

TomTom bandit

Akční kamera

hmotnost: 190 gramů
rozměry: 94x38x52 mm
voděodolnost:
IPX7 (základ)
IPX8 (volitelný kryt objektivu)
kvalita záznamu:
až 30sn./sec při 4K
až 60 sn./sec při 1080p
až 120 sn./sec při 720p
výdrž baterie: až 3 hod
funkce: video, časosběr, slow-motion, fotografie, burst fotografie
cena: 11 799 korun

Klady:

  • snadné ovládání
  • rychlá a snadná editace videa
  • možnost rotace těla kamery kolem své osy
  • ovládání přes chytrý telefon
  • v základu voděodolná konstrukce
  • bezkabelové nabíjení a propojení s počítačem

Zápory:

  • vyšší hmotnost
  • obtížné uchycení při běhu
  • celková konstrukce vhodná pro sportovní disciplíny, při kterých je možné kameru k něčemu „přilepit“

Kvalita zaznamenávaného obrazu je velmi slušná, maximální hodnoty, na které se dostanete, jsou 60 snímků za vteřinu při rozlišení 1080 p. Pokud slevíte z maximálhíno rozlišení, dostanete se dokonce na 120 snímků za vteřinu (720 p). Nejsou to závratné parametry vhodné pro profesionální využití, ale na “domácí” video určené pro Facebook nebo Youtube je to více než dostačující.

Kromě natáčení umí banditka také fotit (rozlišení 16 MP), pořizovat časosběr s nastavitelnou rychlostí záznamu (1 až 60 snímků za minutu) nebo zachycovat videa ve slow motion (zpomalení 2x při 1080p, 4x při 720p a až 6x při WVGA). Celkově je tak rozsah funkcí velmi pestrý a na rozdíl od konkurenčních akčních kamer se u banditky prakticky nemusíte starat o postprocessing. Všechno se totiž zpracovává automaticky a sdílení videa do telefonu nebo na Youtube je otázkou několika málo vteřin.

Spojení s chytrým telefonem

Samozřejmostí je přítomnost WiFi, skrze kterou je možné propojit kameru s chytrým telefonem (iOS nebo Android 4.4 a novější). Komunikace mezi zařízeními je obousměrná, kromě stažení dat z kamery do telefonu můžete kameru telefonem přímo ovládat. Zásadní je přítomnost živého náhledu, protože kamera jako taková postrádá displej a bez propojení s telefonem nemusíte mít přehled o tom, co přesně natáčíte.

V mobilní aplikaci je také možné pořízená videa rovnou upravovat (jednoduchý střih a přidávání hudby na pozadí) a sdílet. Ovládání je velmi intuitivní a dá se na něj zvyknout velice rychle bez větších obtíží. Příjemná je i rychlá odezva mezi telefonem a kamerou, která pozlobí snad jen ve velkém mrazu nebo pod vodou.

GPS, Bluetooth a gyroskop

Základní specifikaci máme za sebou a dostáváme se k tomu nejzajímavějšímu, co TomTom Bandit nabízí. Tím je gyroskop, GPS a Bluetooth. Kamera tak kromě obrazu zaznamenává i rychlost, přetížení a v případě propojení s hrudním pásem také váš tep. Všechny tyto údaje je pak samozřejmě možné zobrazit přímo ve videu.

Při rychlém seběhu nebo sjezdu tak můžete do rohu přidat tachometr s dosaženou rychlostí, nadmořskou výškou nebo infarktovým tepem, čímž posunete výsledný snímek o úroveň výše.

Bezkabelové nabíjení

Osobně mě na banditce nejvíce nadchlo unikátní zpracování vnitřností kamery. Během vteřiny je totiž možné vyjmout blok, který zároveň slouží jako adaptér, paměť a slot pro micro SD kartu. Tento blok je vybaven USB 3.0 portem, takže k propojení s počítačem nebo dobití nepotřebujete žádné další kabely, redukce ani kolébky. Konstrukce je zároveň jednoduchá i efektivní, výrazným způsobem usnadňuje celkovou manipulaci.

Jedinou nevýhodou tohoto sjednocení baterie s výpočetním srdcem kamery je vyšší pořizovací cena náhradního akumulátoru, která se pohybuje okolo 1 500 korun.

TEST: Akční kamera TomTom Bandit
TEST: Akční kamera TomTom Bandit
TEST: Akční kamera TomTom Bandit

Za zmínku stojí i ovládání kamery, sžil jsem se s ním během několika málo minut i přesto, že to byl první produkt od TomTomu, se kterým jsem měl tu čest. Ostatně, vzhledem k tomu, že svou přímočarostí a jednoduchostí jsou vyhlášené i sporttestery této značky, není s příliš čemu divit.

Ovládání kamery

Vše, co potřebujete k tomu, abyste uvedli banditku do provozu, je čtyřtlačítkový terč na horní straně a rozumně oddělená tlačítka start (na zadní straně) a stop (nad objektivem). Oddělení start/stop ovládání se může zdát jako zanedbatelná drobnost, ale v mnoha případech vám zabrání nahrávat temnotu uvnitř vaší kapsy nebo naopak nezapnout kameru před zajímavými okamžiky, které jste chtěli mít zaznamenané.

Celkový dojem

TomTom Bandit je ojedinělá akční kamera, která pravděpodobně GoPro z pomyslného trůnu nesesadí, ale kombinací svých vlastností si určitě najde širokou cílovou skupinu.

Pro běžce je bohužel tvar i vyšší hmotnost poměrně limitující, ale kombinujete-li běh s cyklistikou a dalšími sporty, při kterých není problém kamerku někam “přilepit”, budete nadšení.

Pro mě se banditka stala neodmyslitelným společníkem při většině outdoorových aktivit. Svými rozměry strčí do kapsy většinu ostatních záznamuschopných zařízení, vejde se i do malé kapsičky od kalhot a vyndat ji a pořídit krátký záznam běhu, časosběr na hřebenu hor nebo snímek okolí je otázka několika málo vteřin. V neposlední řadě se nemusím bát, že by se jí při hrubějším zacházení něco stalo, a jako návykovou musím ohodnotit možnost zpracovávat natočený materiál prakticky v reálném čase.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Dvojčata mají tak křehké kosti, že je může zlomit i pouhé objetí

Amelia a Hope

Sedmnáctiměsíční holčičky Amelia a Hope se narodily s patnácti zlomenými kostmi. Fraktury měly už v děloze a lékaři jim...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Češi mají sklony k lenošení. Čím jsou starší, tím méně sportují

Ilustrační snímek

Říká se, že některé sporty tělu spíš škodí, než že by mu prospívaly. Není to ovšem jen výmluva pro lidi, kteří se pro...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz