TEST: Spánkový analyzátor Beddit pomůže usnout nebo zahnat chrápání

aktualizováno 
Měření spánku je v dnešní době oblíbenou součástí fitness náramků a chytrých hodinek. Tentokrát jsme se však zaměřili na poněkud netradiční specializovaný přístroj, který se nepřipevňuje na tělo, ale na postel pod něj. Je tak citlivý, že vám změří i tep.

Beddit je elegantní a velmi přesný spánkový analyzátor. | foto: Michal HrabecRungo.cz

„S tebou na pokoji nebudu, chrápeš!“ Slýchával jsem to často. A byl jsem vždy přesvědčený, že to je mýlka. Kde je pravda, jsem se pokusil zjistit s pomocí chytrého měřiče spánku Beddit.

Fotogalerie

Když jsem dostal Beddit do ruky, překvapilo mě, jak je malý. Velikost je srovnatelná se středně velkým mobilním telefonem. Druhou zajímavostí je, že na samotném přístroji není jediné tlačítko ani indikátor, pouze z něj vychází 65 centimetrů dlouhý stříbrný pásek na jedné straně a napájecí kabel s USB konektorem na straně druhé. Přístroj vypadá velmi elegantně.

Přístroj měří spánek pomocí plochého senzoru, který je ukrytý ve stříbrném pásku. Měření probíhá na principu ballistografie, tedy sledování pohybu hrudníku způsobeného srdeční činností, dýcháním a také pohyby celého těla. Měření je mnohem citlivější než monitoring pomocí rozšířených fitness náramků s pohybovým čidlem. Tyto informace následně pomocí bluetooth předává do mobilního telefonu s iOS nebo Androidem, kde jsou vyhodnoceny ve speciální aplikaci.

Beddit

Spánkový analyzátor

funkce a vlastnosti:

 • vysoká přesnost měření na bázi ballistografie
 • měří srdeční činnost, dechovou činnost, pohyby těla
 • vyhodnocuje spánkové cykly a čas spánku
 • pracuje s daty variability srdeční činnosti
 • inteligentní buzení automaticky časováno do správného okamžiku v rámci spánkových cyklů
 • měří chrápání
cena: 4 399 korun

klady:

 • pohodlí
 • přesnost
 • snadné ovládání
 • sdílení dat

zápory:

  • nepodporuje češtinu
  • je komplikované brát ho s sebou na cesty

  Instalace přístroje je stejně jednoduchá jako jeho vzhled. Stačí nalepit stříbrný pásek na matraci pod prostěradlo a zapojit do napájecího zdroje. K plnému využití všech možností přístroje je pak potřeba ještě nainstalovat aplikaci pro mobilní telefon, v mém případě z Appstore do mého iPhonu. Aplikace po spuštění pomocí bluetooth najde dostupné měřiče a připojí se. Hotovo a může se jít spát.

  Aplikace Beddit umí kromě samotného měření také budit, a to v okamžiku měkkého spánku, a dělá to opravdu velmi šetrně. Z několika možných způsobů buzení jsem si vybral zvuky lesa. Za celou dobu používání přístroje po dobu dvou měsíců mě pokaždé i velmi tichý zvuk lesa probudil, přestože jindy mívám nastaveno buzení hodně hlasitě, abych ho ve spánku vůbec zaregistroval.

  Šetrné buzení je postaveno na rozpoznávání různých fází spánku zejména pak fází REM a NREM. Zatímco při fázi NREM (která se dělí na několik stupňů podle hloubky spánku) dochází k významné části regenerace, během fáze REM jsme velmi blízko probuzení a zdají se nám sny. V této fázi se probouzíme nejlépe, právě proto ji Beddit využívá k budíčku. Když si tedy nastavím čas buzení na 6:30, může mě budík vzbudit někdy mezi 6:00 a 6:30 podle toho, kdy vstoupím do fáze REM.

  Šest tipů pro lepší spánek

  • Nejezte těsně před spaním. Ideální je, aby vaše poslední jídlo bylo dvě hodiny před tím, než půjdete do postele.
  • Dobrému usnutí pomáhá například levandulové aroma. Nakapejte pár kapek přírodního éterického oleje na papírový kapesník a ten položte do blízkosti polštáře.
  • Než půjdete spát, vyvětrejte a snižte v ložnici teplotu. Ideální je spát při asi 18 stupních.
  • Než usnete, myslete jen na pěkné věci, třeba na to, co se ten den hezkého událo.
  • Odstraňte z ložnice veškeré elektronické zařízení a hlavně mobilní telefony. Narušují klidný spánek.
  • Spěte ve tmě. Spánek bude hlubší a intenzivnější.

  Za dobu používání jsem si zvykl každé ráno po probuzení projít výsledky spánku. Ukázalo se, že většinou skutečně nechrápu. Horším zjištěním bylo, že spím příliš málo. Zejména proto, že přechod do spánku mi trvá příliš dlouho. Potěšilo mě, že mi aplikace dala rovnou několik rad, jak se problému zbavit. Jedna z rad zněla: „Používejte svou postel pouze ke spánku a sexu, nejezte v ní, nesledujte televizi ani nepracujte na laptopu. Zapnutí Bedditu a propojení s telefonem je povoleno.“

  Klidová tepová frekvence

  Klidová tepová frekvence je indikátorem kondice, zejména síly srdce. Zjednodušeně řečeno, čím je klidová frekvence nižší, tím je člověk trénovanější. U mužů činí průměrná hodnota 61 až 72, u žen 67 až 76. Trénovaní sportovci (ne vrcholoví, ti vykazují ještě nižší hodnoty) se chlubí hodnotami pod 51 tepu v případě mužů a 55 v případě žen.

  Bohužel, tyto rady i rozhraní celé aplikace jsou v angličtině, což může někomu používání komplikovat. Pro pohodlí je příjemné si data prohlédnout na webu, kam se data ukládají. Je dokonce možné sdílet údaje o spánku s rodinou a přáteli a vzájemně si je porovnávat.

  Kromě doby usínání, doby spánku, počtu a doby nočních probuzení jsem se z aplikace dozvěděl, kolikrát jsem chrápal, a především jsem získal přehled o svém klidovém srdečním tepu. Všechny tyto informace zobrazuje přístroj přehledně v grafu. Ke každé informaci je připojen popis, co znamená a jak případně hodnotu zlepšit. Na problém s chrápáním doporučuje například speciální polštář nebo omezit spaní na zádech, k čemuž vám může pomoci batoh nebo tenisák přilepený na zádech pyžama.

  Za dva měsíce používání Bedditu jsem si s ním hodně vyhrál, začal jsem si dávat větší pozor na to, jak spím i co dělám před spaním, a snažil jsem se chodit spát dříve. Subjektivně soudím, že se mi daří spát lépe.

  Co na to odborník?

  Výrobce tvrdí, že monitoring spánku pomocí přístroje Beddit je velmi přesný. Na jeho reálné využití v medicíně jsme se zeptali Jany Vyskočilové, předsedkyně České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu, vedoucí lékařky Spánkové laboratoře Denisovo nábřeží Plzeň.

  Myslíte si, že domácí měření spánku, ať již pomocí ballistografie nebo fitness náramků, může pomoci při diagnostice nebo léčbě spánkových problémů?

  Domácí měření spánku je orientační metoda, která nám, v návaznosti na údaje ložnicového partnera (chrápeš, nedýcháš), umožní určit, zda máme vyhledat pomoc odborníka ve spánkové laboratoři.

  V jakých případech byste použití takového přístroje doporučila?

  Hlavně v okamžiku, kdy máme pocit, že nám spánek nestačí k pocitu odpočatosti po probuzení, a nezvládáme úkoly pracovního dne. Vyšetření se musí brát jako orientační, určitě nenahradí podrobné vyšetření ve spánkové laboratoři.

  Jaké přístroje se používají při profesionální diagnostice na odborném pracovišti?

  Přístroje se dají rozdělit do tří úrovní: Zaprvé je to ambulantní screeningové vyšetření, které měří flow (proud vzduchu u nosu) a saturaci zásobení krve kyslíkem. Slouží k předvyšetření v domácím prostředí a rozhodnutí, zda má být nemocný odeslán do spánkové laboratoře. Poté máme polygrafické vyšetření prováděné v domácím prostředí či v laboratoři, kromě výše uvedeného flow a saturace měří dýchací pohyby hrudníku a břicha, polohu těla, srdeční frekvenci, chrápání, umožňuje odlišit centrální a obstrukční pauzy v dýchání. Zatřetí je to polysomnografické vyšetření, které navíc zaznamenává elektroencefalogram pohyby očí, pohyby končetin, svalové napětí svalů brady, EKG. Je to vyšetření prováděné jen na lůžkových zařízeních spánkových center a umožňuje klasifikaci spánkových stadií, dovolí diagnostikovat poruchy spánku při jiných, například neurologických onemocněních, a přesnou diagnostiku poruch dýchání ve spánku tím, že rozliší procento spánku a bdělosti během noci.

  Autor:

  Nejčtenější

  Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

  Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

  Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

  Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

  Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

  „Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

  Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

  Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

  Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

  Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

  „Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

  V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

  Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

  Anna Satoranská

  Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

  Další z rubriky

  Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

  Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

  Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

  Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

  Jayne Carpenterová

  Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

  Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

  jídlo, ilustrace, zelenina

  Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

  Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

  Ilustrační snímek

  Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Databáze nemocí

  Najdete na iDNES.cz