TEST: Nová čelovka HM50R od Fenixu je drobek s výkonem obra

aktualizováno 
Jsou pro vás všechny čelovky buď příliš slabé, nebo těžké a nemotorné? Pak by vás mohla potěšit dobíjecí novinka HM50R od značky Fenix, která skrývá v drobném těle nečekaný výkon.

TEST: Nová čelovka HM50R od Fenixu je drobek s výkonem obra | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

Čelové svítilny jsou nedílnou součástí zimního běžeckého vybavení. Tento kousek výstroje je zároveň poměrně jednoduchý a nenabízí příliš prostoru pro inovaci. Současné novinky proto nejčastěji volí jednu ze dvou možností, jak zaujmout potenciální uživatele. 

První je napěchovat čelovku chytrými funkcemi, které ovládají intenzitu světla a umožňují nastavit jednotlivé režimy přímo z vašeho telefonu. Druhá možnost je o něco konzervativnější a zaujme především uživatele, kterým jde o co nejlepší funkční vlastnosti. Výrobci, kteří jdou touto cestou, se snaží rok od roku své čelovky zmenšovat, odlehčovat a při tom všem zvyšovat jejich světelný výkon. Právě do této kategorie spadá i novinka od Fenixu s označením HM50R.

Fenix HM50R

Fenix HM50R

čelová svítilna

hmotnost: 63 g

(bez baterie)

voděodolnost: IPX8

výkon: 30 - 500 lm

cena: 1 599 korun

klady:

  • kombinace nízké hmotnosti a vysokého výkonu
  • kovové tělo je prakticky nerozbitné a chrání vnitřnosti čelovky proti vodě i mrazu
  • svítilna se dá vyjmout z popruhu a využít samostatně
  • dobrý poměr cena výkon

zápory:

  • při maximálním výkonu produkuje čelovka velké množství tepla
  • chybí červená dioda

Už na první pohled je čelovka HM50R nezvykle drobná. Její rozměry překvapí ještě víc v okamžiku, kdy se podíváte na technickou specifikaci. Tento drobek totiž zvládne světelný výkon až 500 lumenů a nechybí ani dobíjení pomocí micro USB kabelu.

Některé z předchozích generací čelovek od Fenixu už podobný, nebo dokonce ještě vyšší výkon nabízely. Ve většině případů ho však obhospodařoval takzvaný boost režim, který kvůli přehřívání dokázal svítit pouze několik vteřin. Poté došlo k automatickému ztlumení a vy jste museli nějakou dobu počkat, než bylo možné boost znovu aktivovat.

Maximální výkon

U HM50R je maximální světelný výkon sice také označován jako boost, ale díky celokovové konstrukci z leteckého hliníku dokáže čelovka velmi dobře chladit a vy tak můžete využívat nejsilnější režim po mnohem delší dobu. Navíc nedochází ke skokovému ztlumení, čelovka začne v momentě, kdy její tělo dosáhne teploty 65 stupňů Celsia, výkon ubírat postupně.

Kromě boostu jsou na výběr ještě tři další světelné režimy o výkonu 4, 30 a 130 lumenů. Čelovce chybí jen červené světlo, které se hodí kvůli bezpečnosti na cestách nebo v případě, že chcete ve tmě něco rychle najít a ostré bílé světlo by bylo zbytečně agresivní pro vaše oči. Nejslabší režim se hodí pouze pro svícení v autě nebo ve stanu, ale oba dva střední režimy už poskytnou dostatek světla pro noční běh nebo tůru. To ale platí pouze v případě, že jsou světelné podmínky velmi příznivé. V opačném případě se bude hodit nejsilnější režim, o kterém byla řeč dříve.

Pozor na přehřívání

Fotogalerie

Pět set lumenů už je opravdu velmi silný proud světla, proto byste si měli dát pozor na dvě věci. První z nich jsou v protisměru se pohybující účastníci provozu, kterým byste mohli velmi snadno vypálit oči. Jakmile zahlédnete, že se k vám někdo blíží, přepněte čelovku na slabší režim nebo alespoň uhněte pohledem výrazně do strany. Druhou nepříjemností, která se s velmi vysokým výkonem pojí, je intenzivní teplo, které vzniká jako vedlejší produkt. V tomto případě je teplo tak silné, že dokáže hravě podpálit látku nebo papír. Proto si dávejte velmi dobrý pozor na to, aby se vám čelovka omylem nerozsvítila v batohu.

Při psaní této recenze jsem si chtěl ještě potvrdit chování čelovky v nejsilnějším režimu a položil jsem si ji na deku vedle sebe. Diodu jsem nasměřoval směrem dolů, aby zbytečně neoslňovala, a velmi mě překvapilo, když se po půl minutě začaly objevovat tenké pramínky kouře. Zdrojem tepla pochopitelně není tělo čelovky, ale samotný proud světla, který deka pohltila a nejedná se o speciálitu čelovky HM50R, ale na stejnou věc narazíte u jakékoliv silnější čelovky. Bát se nemusíte ani nepříjemně vysoké teploty při běhu, protože chladný vzduch dokáže čelovku velmi rychle a efektivně ochladit. 

Dobíjecí akumulátor

Kromě výkonu je další silnou stránky čelovky Fenix HM50R dobíjení. To je zajištěno klasickou micro USB zdířkou přímo v těle čelovky, které je schovaná pod gumovou krytkou. Od většiny konkurence se však HM50R liší akumulátorem.

Zapomeňte na speciální baterie, které jsou velmi drahé a často nedostupné. V tomto případě je čelovka napájena z Li-ionovového akumulátoru 16340, který stojí sto až dvě stě korun a dá se koupit v celé řadě obchodů. Akumulátor zajišťuje výdrž po dobu 2,5 až 90 hodin, podle zvoleného režimu.

Výkonná, ale lehká

Poslední na řadu přichází zhodnocení celkové konstrukce. I zde má HM50R jeden trumf. Samotná svítilna se dá totiž snadno vyndat z popruhu a použít ne jako čelovka, ale jako obyčejná baterka nebo stolní svítilna.

V podobě čelovky je HM50R příjemně lehká a na hlavě o ní nebudete vůbec vědět. Při běhu vše sedí na svém místě a obavy z poskakování světla nahoru a dolů jsou zbytečné. Osobně mi velmi lahodí možnost plynulého nastavení úhlu, pod kterým čelovka svítí, velmi pohodlné je i ovládání jedním velkým tlačítkem na boku.

Tělo čelovky díky leteckému hliníku nejen dobře chladí, ale je odolné vůči nárazům, mrazu a samozřejmě i proti vodě na úrovni IPX8. Celkový velmi dobrý dojem nekazí ani cena, která se pohybuje okolo patnácti set korun, což je vzhledem k rozměrům a výkonu velmi solidní částka.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější

O 10 let mladší: Život se s ní nemazlil, teď je z šedé myšky sexy kráska

Aleš a Libuše jsou manželé ve středním věku, kteří spolu se dvěma dětmi žijí v miniaturním bytě na sídlišti v Liberci....

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky
Premium

Pandemie chřipky by mohla zabít i 80 milionů lidí, tvrdí odborníci

Ebola, SARS, ptačí chřipka nebo i tolik diskutované spalničky. Dokázaly zničit více životů než leckterá válka. Umějí se...

Typologie podle krevního tlaku. Jste nerváci, nebo spíš zmatkáři?

Vysoký krevní tlak má různé příčiny. Může to být něco vážnějšího, ale také třeba jen vaše životní tempo. Podle...

Dvanáct zázračných potravin, po kterých jdou kila sama dolů

Dnes už každý ví, že držet diety formou nelogických přísných omezení či dokonce hladovění je obrovský nesmysl a hazard...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz