Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

  1:21
Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách spánku se zdá nejvíce hororových snů a jak blízko či daleko je doba, kdy si budou moci lékaři naše sny promítat v přímém přenosu na plátno, popisuje přední český odborník na spánek a bdění Karel Šonka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Skřivani žijí zdravěji, sovy budík dohání k depresím a alkoholu

Dlouhá léta pracovala Michaela jako prodavačka, každá směna však pro ni byla utrpením. Jako narkoleptička za pokladnou často usínala a pak musela tržbu znovu a znovu přepočítávat. Usnout dokázala i při plavání nebo při projížďce na kole, což bylo ještě nebezpečnější než výpadky bdělosti v zaměstnání.

Nekontrolovaný spánek, během něhož člověk funguje na setrvačník, je ale pouze jedním z příznaků této neurologické poruchy, která postihuje ani ne půl promile lidí. Pacienty trápí také divoké sny, které přicházejí hlavně během usínání nebo naopak probouzení a jsou velmi těžko odlišitelné od reality.

Nesmí za volant ani pracovat ve výškách

„Lidé se na nás mnohdy koukají jako na simulanty. Mnohokrát jsem musela vysvětlovat, že jsem se už od svých deseti let nevyspala,“ vypráví Michaela, která žije na vesnici v jižních Čechách.

Každodenní povinnosti musí zvládat bez auta, protože narkoleptikům se odebírají řidičské průkazy. Co kdyby na ně slabá chvilka přišla zrovna za volantem.

„Nemůžu také pracovat u strojů, ve výškách, na směny ani v noci,“ vyjmenovává svá omezení Michaela. Potíže má sice už od svých deseti, narkolepsie jí však byla diagnostikována až před dvaceti lety, když jí bylo pětadvacet.

Spíme čím dál méně a hůře

10 rad na sladké sny

Ilustrační snímek

„Na odborníky jsem se poprvé obrátila asi v šestnácti letech. Byla jsem i na neurologii, ale tam mi jen řekli, že jsem více unavená, protože jsem plnoštíhlé postavy.“

Divoké sny měla Michaela odmala. Občas se do její hlavy zatoulal i nějaký ten příjemný, většinou ale byly hororové. „Sny bývaly hodně živé, plné strašlivých zvířat, třeba hadů. Později přišly takové, ve kterých mě někdo mučil, drtil nebo rozřezával. Prostě nic příjemného,“ vzpomíná.

Dnes Michaela bere léky, díky nimž zlé sny zapomíná. „Pokud ale prášky vysadím, hned se to vrací,“ říká.

REM versus non-REM. Jiný spánek, jiné sny

Sny se sice lidem mohou zdát v obou spánkových fázích, tedy v REM i non-REM, ale kvalitativně se výrazně odlišují. „Sny ve spánku REM jsou zážitkové a živější, je v nich více emocí a sexuality a člověk v nich častěji hraje aktivnější roli, naopak sny v non-REM fázi mají většinou klidnější, banálnější charakter, není v nich zdaleka tolik emocionálních projevů,“ vysvětluje neurolog Karel Šonka, který působí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

U narkoleptiků dochází k rychlé aktivaci REM spánku přímo z bdělosti, proto snů přichází tolik.

Kromě narkolepsie je příboj snů příznakem ještě dalších dvou spánkových poruch. První z nich postihuje především lidi nad padesát a nazývá se poruchou chování v REM spánku. Tělo pacienta se chová jinak, než je obvyklé. Zatímco zdravému člověku během REM fáze ochabne většina svalů, lidé s touto poruchou se naopak ze spaní pohybují.

V noci se perou s partnery. Jako na fotbale

Už v šedesátých letech popsal francouzský vědec Michel Jouvet podivné chování kočky, která v kleci během spánku bojovala s imaginárním nepřítelem, později byla porucha chování v REM spánku sledována také u lidí.

„Sny jsou v tomto případě většinou výrazně nepříjemné, akční a často mají násilný charakter. Ve snu je nemocný ohrožen, atakován nebo pronásledován lidmi, zvířaty či příšerami,“ popisuje profesor Šonka.

Není divu, že se spící člověk snaží aktivně bránit, když mu to jeho tělo ze zatím neznámého důvodu dovolí. „Časté je rozhazování rukama, údery a kopy. I člověk, který je normálně jako beránek, se v noci mění v agresora. Zdá se mu, že se pere na fotbale, a rozdává rány do vzduchu. Při tom často zraní sebe nebo partnera, který s ním leží v posteli,“ říká Šonka.

Proč se nám zdají sny?

Zde jsou nejčastější teorie

Spící člověk má zavřené oči, a tak se orientuje pouze podle snové představy o prostoru, nikoli podle reálného prostředí. Často proto dochází i k úrazům způsobeným například pádem na podlahu.

Neurologové také vypozorovali, že se s poruchou chování v REM spánku často objevuje i Parkinsonova nemoc. Noční souboje s neexistujícími protivníky parkinsonovi obvykle časově předcházejí, a tak mohou být pro člověka varováním.

Třetí a zřejmě nejznámější ze spánkových poruch je noční můra. Pár špatných snů nevadí, pomoc lékaře by měl vyhledat ten, komu se hrůzostrašné příběhy vkrádají do snů opakovaně.

Vědci vědí, že (skoro) nic nevědí

Sami neurologové jsou si vědomi toho, jak málo zatím věda o lidských snech ví. „Zkoumání snů stále stojí na vodě ve srovnání se vším ostatním, co o člověku můžeme zjistit. Skoro všechno můžeme spočítat, změřit, zobrazit, ale zrovna u snů jsme stále odkázáni na to, co nám člověk sám na sebe prozradí. Můžeme se podívat na EEG nebo na změny srdeční činnosti, to je ale tak všechno,“ přemýšlí Šonka.

Deník i horká vana

Tipy pro lepší spánek, které možná ještě neznáte

Ilustrační fotografie

Na lidskou paměť navíc zrovna v případě snů není příliš spoleh. „Je to zajímavý fenomén, někdo si pamatuje sny víc a někdo míň, ale obecně je to tak, že vzpomínka na sen poměrně rychle mizí ve srovnání se vzpomínkou na skutečný zážitek, který má člověk při bdělosti. Proč tomu tak je? Další záhada,“ krčí rameny Šonka a dodává, že ještě hůř jsou na tom vědci zkoumající snění zvířat. Ti už si nemohou být jisti vůbec ničím.

Měla Jouvetova „pacientka“ skutečně špatný sen, nebo se jen kamarádsky kočkovala se starou známou ze sousedství? To už se nikdy nedozvíme. Přístroje, které lidské sny promítají na plátno, zatím fungují jen ve sci-fi filmech.

Dočkají se jich jednou lékaři? „Tak to by byla krása, ale nemyslím si, že by někdo někdy něco podobného sestrojil,“ směje se Šonka.

„Časem ale třeba z některých měření půjde identifikovat charakter snu. Dozvíme se, jestli měl člověk sen příjemný, nebo hrůzostrašný,“ uzavírá přední český odborník na poruchy spánku a bdění.

Autor:
  • Nejčtenější

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Pozor na přehnanou hygienu. Kdy sprchování může škodit zdraví?

28. dubna 2024

Asi to zní zvláštně, ale i přehnaná hygiena může škodit zdraví. Časté intenzivní sprchování vám...

OBRAZEM: Celebrity, které podporují nebinární potomky i změny pohlaví

28. dubna 2024

Ještě před dvaceti lety bylo téma změny pohlaví nebo nebinární genderové identity tabu. Dnes o všem...

Móda s ohledem na přírodu. Ekologické jsou nyní silonky, plavky i šperky

28. dubna 2024

Nalijme si čistého vína: lidstvo dává planetě pořádně zabrat. Na znečištění se velkou měrou podílí...

Cukrovka se dá zcela vyléčit. Dietou a pohybem, říká profesor Haluzík

27. dubna 2024

Premium Cukrovkou trpí stále mladší lidé a je jich čím dál víc, varuje diabetolog Martin Haluzík a radí,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...