Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

aktualizováno 
Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě špatný spánek se totiž může podepsat na vašem duševním i fyzickém zdraví. Víte, jaká poloha je pro tělo ideální, aby si přes noc správně odpočinulo?

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Ideální spánek by měl trvat sedm až devět hodin denně. Potřebujeme ho totiž pro obnovu duševních a fyzických sil, ale i pro řadu metabolických pochodů v těle.

Pokud ho nemáme dostatek, případně je nekvalitní, může se zhoršit naše rozhodování i zdravotní stav. Abychom se správně vyspali, je důležitá i vhodná poloha.

Nejlepší je napřímená poloha vleže na zádech, ta společně s kvalitní matrací podporuje zdravé narovnání páteře.

„Chybou je ovšem vysoký polštář, který předsunuje hlavu a příliš ohýbá krční páteř do předklonu. Někdo si k velkému polštáři pod hlavou ještě přidá menší polštář pod šíji, tato kombinace předsunuje hlavu a krční páteř podobně, jako když sedíme u počítače vyhrbení. Nejvíc prospějeme páteři spánkem s velmi nízkým polštářem nebo bez něj. Takto otevřená pozice nám usnadňuje dýchání a lépe si odpočineme,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pro někoho, kdo má již velmi fixovaný předsun hlavy a zakulacená záda, je naopak vleže menší podložení hlavy nízkým polštářem podle odbornice žádoucí. Bez podložení by měl hlavu nepohodlně zakloněnou.

„Někomu vyhovuje anatomický polštář ve tvaru dvou vlnovek, někomu jen nízký obyčejný malý polštářek,“ doplnila fyzioterapeutka.

Na břiše spěte při bolestech bederní páteře

Proti bolestem bederní páteře prospívá zase spánek na břiše, při kterém dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových ploténkách páteře. Podle odbornice je však nevhodný leh na břiše s vysokým polštářem a to za jakýchkoli okolností, zvláště pak při bolestech krční páteře.

Domácí lékař

„Pokud totiž budete mít pod hlavou polštář a zároveň spát na břiše, krční páteř se dostane do nepřirozeného vytočení v krčních obratlích a současného záklonu hlavy. Šíjové svaly a hluboké svaly budou ve velkém napětí a celkově si tak neodpočinete. Může dojít ke zúžení průchodu cév, které procházejí skrz příčné výběžky krčních obratlů do mozku a ráno se projeví bolestí hlavy a únavou. Mnohem vhodnější je polštář vložit pod polovinu hrudníku a rameno, kam máte otočený obličej. Tím budete mít odlehčenou bederní i krční páteř. Dobrou variantou je i skrčení nohy na straně obličeje jako ‚střílející biatlonista‘,“ říká fyzioterapeutka Bílková.

Je-li bolest v bedrech natolik silná, že člověka budí i v noci, můžeme si podle fyzioterapeutky ulevit bederním pásem, který zachovává napřímení páteře v bedrech i při lehu na boku nebo na zádech. „Pokud pás nemáme, může nám ho nahradit stočená mikina nebo deka uvázaná kolem beder,“ radí odbornice.

Na klubíčko raději zapomeňte

Nejméně vhodnou polohou při spánku je často oblíbená pozice v klubíčku. „Celý den se hrbíme u stolu v kanceláři, za volantem, večer sedíme zkroucení na gauči a ve spánku nezdravé ohnutí páteře pokračuje stočením do klubíčka. Bez kompenzace protažení zůstávají také vazy a svaly na přední straně trupu a páteře. Člověk hůř dýchá a celý jeho neurologický systém zůstává v mírném napětí,“ upozorňuje Iva Bílková.

Pokud máte zdravá záda, tak by vám podle slov fyzioterapeutky neměla vadit žádná pozice. Střídání lehu na zádech, bocích i na břiše je naopak žádoucí pro odlehčení ramenům, kyčlím a pánvi. Pokud však člověka přes den trápí bolesti zad, měl by podle výše uvedených doporučení volit takové polohy, aby se jeho problémy dále neprohlubovaly.

Ovšem nejen pozice při spánku, ale i matrace ovlivňuje, jak si dobře v noci odpočineme. „Ideální je co nejtvrdší, protože právě na tvrdé podložce má tělo správnou podporu a páteř leží v rovině. Naopak na měkké matraci hrozí propadnutí těžších částí těla, jako je pánev, oblast břicha nebo hrudníku, a tím nesprávné zakřivení páteře,“ dodává fyzioterapeutka Bílková.

V jaké poloze spíte nejčastěji?

celkem hlasů: 4029

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

na boku 2613
na břiše 742
na zádech 493
v klubíčku 181
Autor:

Nejčtenější

Za co utratí 50 tisíc? Nemá ani na jídlo pro děti, divila se vyměněná Andrea

Tereza se svou rodinou: synem Davidem, sestrou Bárou, neteřemi Danielou a Hanou...

Tereza si svůj osud nevybrala. Od dětství se starala o mladší sestru, když jim před dvěma lety máma zemřela,...

Zemřel legendární německý návrhář Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld (21. ledna 2014)

Kreativní ředitel módního domu Chanel Karl Lagerfeld zemřel v noci na 19. února po těžké nemoci ve svých 85 letech,...

Čtyři největší chyby, které ženy dělají, když dojde na sex

Ilustrační snímek

Možná si myslíte, že stěžejními ničiteli dokonalého milostného života jsou nedostatek soukromí a pracovní stres. Jenže...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Nejsme rádi, když se nás lidé ptají, co máme v kalhotách, říká trans muž

Spoluzakladatel organizace Trans*parent Viktor Heumann v diskusním pořadu...

Seriál Most! oživil ve společnosti hned několik choulostivějších témat, jedním z nich je i vztah Čechů k transgender...

Další z rubriky

Plody, které spálí vaše tuky. Jezte ovoce místo sladkostí a zhubnete

ovoce, vitamíny, ilustrace

Ovoce pomáhá spalovat tuky, protože díky živinám, antioxidantům i vláknině urychluje náš metabolismu. Navíc obsahuje...

Smrkání je věda. Kapky do nosu mohou vyvolat závislost

Rýma, kapesník

Zatímco v Japonsku se smrkání na veřejnosti rovná společenské sebevraždě, v Česku jde v těchto dnech o neodmyslitelnou...

Dlouhodobé sezení je metla lidstva. Zabíjí spíš než kouření či obezita

Ilustrační snímek

Málo pohybu a hodiny vsedě, to jsou v současnosti největší rizika, která prostupují celou populací takzvaného...

Opel Astra 1.7 CDTi...
Opel Astra 1.7 CDTi...

r.v. 2013, naj. 144 383 km, diesel
208 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz