Příčin, proč už najednou neslyšíme tak dobře jako dříve, může být celá řada. Na vině není pouze hluk, ale i nedoléčené nemoci, prodělané virové infekce, cukrovka, ateroskleróza či užívání léků, které poškozují ušní aparát. Sluchové vady se dělí do čtyř následujících kategorií.
Převodní vada
Tento druh poruchy je způsobený částečnou blokádou či uzavřením cesty, kterou se zvuk převádí do vnitřního ucha. Problém tedy vězí v zevním nebo středním uchu.
Otravné pískáníMíváte často pocit, že vám nepříjemně píská nebo hvízdá v uších? Pak zřejmě trpíte tinnitem. Tento výraz (původem z latinského „tinnire“ – znít nebo zvonit) označuje syndrom, který se projevuje šelestem, zvoněním, hučením nebo pískáním v uších. Často jde i o kombinaci několika tónů, doprovázených ještě navíc šumem, hučením, škrábáním, boucháním a různými dalšími zvuky. Ačkoliv se jedná o krajně nepříjemný příznak (mnoho pacientů se obává hrozících záchvatů, možné ztráty sluchu a psychických poruch), na zdraví vás neohrožuje. Léčba závisí na příčině (léky na prokrvení vnitřního ucha, fyzioterapie, kyslíková terapie atd.). |
Příčinou bývá ucpání zvukovodu ušním mazem, tekutina ve středním uchu, neobvyklý srůst kůstek středního ucha, středoušní zánět, případně protržení ušního bubínku. Tato vada však nemusí být trvalá a často ji lze odstranit běžnými léčebnými postupy.
Percepční vada
Jde o nejčastější poruchu sluchu způsobenou chybějícími či poškozenými vláskovými buňkami v hlemýždi.
Příčinou může být hlasitá hudba ze sluchátek, virová infekce ve vnitřním uchu, zranění hlavy i dědičné dispozice. Pro postiženého je těžké rozeznat řeč v rušném prostředí. Při konverzaci se zdá, že lidé kolem mumlají a není jim pořádně rozumět. Tato vada je trvalá a většinou ji lze kompenzovat sluchadly.
Smíšená vada
Může se ovšem také stát, že člověk trpí zároveň oběma typy výše uvedených sluchových vad. Tato smíšená porucha tedy postihuje jak vnitřní, tak i vnější nebo střední ucho.
Řešení spočívá většinou v kombinaci léků nebo chirurgického zákroku a použití sluchadel či středoušního implantátu.
Zlepšete svůj sluch. Zaručené rady, jak o něj správně pečovat![]() |
Neurální vada
U tohoto typu poruchy je problém absence či poškození sluchového nervu. Tato vada pro postiženého obvykle znamená úplnou hluchotu a je trvalá.
Použití sluchadel ani středoušního implantátu nic neřeší, protože elektrické impulzy se z vláskových buněk nemají jak dostat do mozku.
Někdy může u této vady prospět terapie za pomoci tzv. sluchové kmenové neuroprotézy ABI (Auditory Brainstem Implant), jež dokáže do jisté míry nahradit funkci sluchového nervu.
Test na audiogramu
Sluchová vada se stanovuje pomocí tzv. audiogramu, grafického znázornění schopnosti slyšet zvuky na různých frekvencích. Každé ucho se měří zvlášť a výsledky se porovnávají s „normálním“ sluchem.
Lékař pouští pacientovi do sluchátek zvuky o různé intenzitě a frekvenci a zaznamenává jeho reakce. Nejslabší zvuk, který je pacient schopný slyšet, se vyznačí jako sluchový práh na dané frekvenci. Stejné měření se pak opakuje pro všechny předepsané frekvence. Takto lékař získá celý audiogram, který mu umožní vyhodnotit případnou odchylku od normálu.