Sobota 28. listopadu 2020, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. listopadu 2020 René

Boji s viry pomůže i slizniční imunita v ústech, říká lékař Lukáš Jirka

Správně fungující imunitní systém se může stát významnou brzdou nebo ztlumením nebezpečných virových onemocnění včetně covidu-19. „Boji s viry může významně pomoci i slizniční imunita v ústech, která je první obranou linií,“ říká lékař Lukáš Jirka, ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia.

MUDr. Lukáš Jirka, ředitel hradecké společnosti Neuraxpharm Bohemia | foto: Martin Veselý, MAFRA

V Česku rekordně přibývá pacientů s covidem-19. Není to způsobeno také tím, že Češi mají slabší imunitu?
Nemyslím si to. U nás bohužel nastala situace, že se virus začal šířit jako stepní požár mezi dosud nezasaženou populací. Imunita chrání společnost, jako celek, zejména v případě, kdy se většina společnosti již s daným antigenem (virem) v minulosti setkala. To se v případě nového typu koronaviru nestalo, zatím ani neexistuje očkování. Jsme tedy takzvaná panenská populace a naše obranyschopnost je limitovaná. V Česku bylo podstatné to, že se rezignovalo na opatrnost před šířením viru.

Vaše společnost si kvůli koronaviru nechala vypracovat vlastní průzkum o imunitě Čechů. Jaké jsou jeho závěry?
Nejvíce nás zaujalo to, že zhruba polovina populace si myslí, že covid-19 je nebezpečný asi jako chřipka. Podstatná část je navíc přesvědčená o tom, že je dokonce ještě méně nebezpečný. Sedmasedmdesát procent dotázaných ale současně souhlasí s tím, že roušky nebo respirátory jsou opatřením rozumným. Nemile nás překvapil výsledek, že se pouze necelých čtyřicet procent snaží posílit svou imunitu. I laikovi musí být jasné, že každý z nás má velkou šanci se s koronavirem setkat. A obranyschopnost organismu má samozřejmě velký vliv na to, jestli onemocnění proděláme v mírné, nebo vážnější formě.

V souvislosti s koronavirovou pandemií se znovu hovoří rovněž o takzvané kolektivní imunitě. Na čem všem záleží, aby ji společnost získala, a je to vůbec reálné?
Kolektivní imunita je stav, kdy se daná populace s daným antigenem v minulosti už potkala, nastartovala se ochranná obranná reakce a v případě, že se pak znovu onemocnění objeví, je imunitní reakce cílená a rychlá. Jsou dvě možnosti, jak ji získat: buď se významná část obyvatel nakazí, anebo se nechá očkovat. Kdyby kolektivní imunita v České republice vznikla spontánním způsobem, tedy nekontrolovatelným šířením, mělo by to velice závažné dopady – zejména u rizikových skupin má covid-19 velmi těžký průběh. Je evidentní, že by to vedlo k zahlcení zdravotního systému a ke zbytečným úmrtím. Proto je snaha průběh epidemie kontrolovat.

MUDr. Lukáš Jirka (49)

  • Vystudoval Lékařskou fakultu UK v Hradci Králové
  • Pracoval jako generální ředitel SVUS Pharma
  • Nyní je ředitel společnosti Neuraxpharm Bohemia a regionální ředitel East Neuraxpharm
  • Je ženatý a má 3 děti

Přesuňme se k imunitě jednotlivých lidí. Jak vlastně vzniká?
Imunitní systém slouží k tomu, aby rozpoznával antigeny a bránil před nimi organismus. Existuje takzvaná buněčná imunita, látková imunita nebo existuje také imunita vrozená a získaná. Různé druhy „imunity“ mezi sebou spolupracují, takže organismus je schopen reagovat na cizí antigen, i když se s ním před tím ještě nepotkal. Existují buňky v těle, které jsou schopné ho rozpoznat a likvidovat. Nicméně účinnější a rychlejší je imunitní systém postavený na konkrétních protilátkách. Jenže před tím se naše tělo musí s daným antigenem nejprve potkat. Když nákazu překoná, vzniknou takzvané paměťové buňky, které mají schopnost produkovat danou, konkrétní protilátku proti určitému antigenu. Když se s ním pak organismus potká podruhé, paměťové buňky se začnou rychle množit a ve velkém produkovat potřebné protilátky.

Jak je možné, že má někdo imunitu větší a někdo menší? Jak to, že někdo nemá například chřipku dlouhé roky a někdo opakovaně?
U zdravých lidí je imunitní systém vlastně stejný, ale na jeho fungování má značný vliv mnoho faktorů. Kupříkladu obyčejná únava. Pokud je člověk vyčerpaný z práce, je jeho schopnost reagovat na antigeny nižší. Imunitní stroj je sice sestrojený, funguje, ale s nižší efektivitou než u někoho jiného. Mezi důležité faktory patří třeba také stres nebo nedostatek spánku. Podstatná je rovněž výživa. Nebo z druhé strany: je známo, že lidé, kteří se otužují, nebývají tak nemocní, jejich organismus je schopný se účinněji bránit. Vliv může mít také to, že lidé žijí v přetopených bytech nebo v klimatizovaných kancelářích, takže jejich sliznice je vysušená. Sliznice je přitom velmi důležité místo, kde může organismus útok odrazit – typicky u virů, které napadají dýchací systém.

Ostatně kvůli tomu se nosí roušky přes ústa a nos.
Ano, slizniční imunita je skutečně velice důležitá. Jde skutečně například o nosní sliznici, ústní dutinu nebo trávicí trubici. Je to vlastně hranice mezi externím prostředím a vnitřním organismem.

MUDr. Lukáš Jirka, ředitel hradecké společnosti Neuraxpharm Bohemia

Často se také hovoří o významu vitamínů na imunitní systém, které pokládáte za důležité?
Nepochybně je to vitamín D. Naše moderní populace se příliš nepohybuje na slunci – na rozdíl od našich předků, kteří například hodně pracovali na poli. Jedeme sice v létě na čtrnáct dní k moři, kde se vystavíme slunečnímu záření, ale pak jsme po celý rok víceméně někde zavření. Ukazuje se, že právě vitamín D má významný vliv na náš imunitní systém. A pro jeho tvorbu je právě sluneční svit podstatný. Důležitý je rovněž vitamín C nebo B.

Pomáhají k posílení imunitního systému potravinové doplňky? Mají vůbec nějaký smysl? Nestačí sport, zdravá strava, nebo třeba otužování?
Jsem přesvědčený o tom, že potravinové doplňky smysl mají. Je ale samozřejmě nutné mít takový přípravek, který skutečně může funkci imunitního systému prokazatelně pozitivně ovlivnit. Například my jako výrobci Preventanu, který je z hlediska posílení imunity nejpopulárnějším produktem v Česku, máme k dispozici patřičné klinické studie podle mezinárodně uznávaných standardů. Měřili jsme ve slinách množství sekrečního imunoglobulinu A, což je velmi významná složka slizniční imunity. Prokázalo se, že testovaná skupina měla výrazně vyšší množství sekrečního imunoglobulinu A než ti, kteří brali plecebo. 

Jaké z toho činíte závěry? 
Je to patrně dáno unikátním složením a také tím, že náš přípravek byl vyvinut tak, aby se cucal, tedy rozpouštěl v ústech. Pokud je pak člověk vystaven například koronaviru, který do těla proniká právě sliznicemi v dutině ústní, může mít díky vysokému množství sekrečního imunoglobulinu A jen lehkou formu nemoci – bolet ho v krku, mít lehkou rýmu, pobolívat ho hlava, ale nedostane zápal plic nebo ho nebolí klouby. Jsme přesvědčeni o tom, že přípravek má významný vliv na posílení imunitního systému. Třeba také u dětí. Nabídli jsme ho pediatrům, aby jej vyzkoušeli u malých pacientů, kteří v chřipkové sezoně brali aspoň dvakrát antibiotika. Díky Preventanu se snížil výskyt onemocnění horních cest dýchacích a použití antibiotik o více než polovinu.

Zbraň proti koronaviru? Imunitu zlepší vitaminy, procházky i otužování

To ale asi neznamená, že by se pak lidé mohli přestat hýbat nebo se zdravě stravovat, protože by je potravinový doplněk „zachránil“.
Samozřejmě. Většina lidí moc dobře ví, že v první řadě musí žít zdravě. Ale právě takovým lidem, kteří pečují o své zdraví, bych doporučoval používat ještě ty doplňky stravy, které mají prokazatelný vliv na posílení imunitního systému.

Jak dlouho se musí potravinové doplňky používat, aby měly potřebný efekt?
Není si samozřejmě možné myslet, že si vezmete dvě tři tablety a situace se razantně zlepší. I tak naše studie potvrzují, že reakce imunitního systému je poměrně rychlá. Ideální je brát přípravek od září do března, tedy během chřipkové sezony.

Zajímá se teď veřejnost kvůli koronaviru více o svou imunitu?
Je evidentní, že se lidé snaží více bránit, nechtějí těžce onemocnět na covid-19. Rozumný člověk používá roušku a dezinfekci, nechodí tam, kde se koncentruje hodně osob. A také se snaží posilovat obranyschopnost svého organismu, což vidíme i na prodejích Preventanu. Jsou rekordní, několikanásobně vyšší oproti běžnému období. Kupují ho třeba podniky a zdravotnická zařízení pro své zaměstnance, to tu dříve nebylo.

Kvůli pandemii se výrazně zvyšují prodeje v e-shopech. Jak to je u vás?
Ano, je to evidentní změna. Mnoho lidí, kteří byli zvyklí nakupovat především v lékárnách, si ho teď objednávají v internetových obchodech. I v našem e-shopu se obrat zvedl asi desetinásobně.

Mezi potravinovými doplňky je ohromná konkurence, jak se v tom má zákazník vyznat a poznat kvalitní a nekvalitní produkty?
Měl by se poradit se svým lékařem nebo v lékárně. Anebo si nechat doporučit od svých známých. Rozhodně by si lidé měli kupovat osvědčené přípravky. Vyhýbat se na první pohled podezřelým produktům, které mají v sobě desítky různých ingrediencí a slibují zázraky. To jsou čistě marketingové záležitosti. Také bych více věřil tomu, co se prodává v lékárnách než například v drogeriích. Mimochodem náš Preventan získal ocenění coby nejdoporučovanější výrobek. Je to český výrobek, který dobývá Evropu – prodává se také na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, ale také v Německu nebo Španělsku. Teď jednáme o dodávkách i do zemí mimo EU.

Český původ této značky asi není příliš známý. Odkud se vzal nápad na jeho výrobu a jak dlouho trval jeho vývoj?
Základem pro tuto myšlenku byly konkrétní odborné znalosti o slizniční imunitě v ústech, která je díky sekrečnímu imunoglobulinu A první obrannou linií a tedy i klíčovou imunitní bariérou organismu bránící vstupu virů a bakterií do našeho těla, především pak dýchacích cest. Snahou proto bylo získat specifické, tělu vlastní látky, které mohou ovlivnit množství a aktivitu právě tohoto sekrečního imunoglobulinu A v dutině ústní. Tato myšlenka se začala rodit již v průběhu osmdesátých let. Preventan ale vznikl až v roce 1998. Technologie získávání těchto aktivních látek je zaregistrovaná jako český patent. 

Výroky o zrůdách nám paradoxně pomohly, říká šéfka Nedoklubka

Rozstřel: Lucie Žáčková - celý záznam

Organizace Nedoklubko se chce ještě víc věnovat osvětě o dětech, které přišly na svět před termínem...

Zákeřná slepota. Makulární degenerace je stále častější. Dá se léčit?

ilustrační snímek

Premium Začátek je nenápadný. Vidíme lehce zamlženě, barvy nejsou tak jasné jako dřív. Člověk by nad tím...

Úzkost a stres zaháníme v době pandemie zbytečnými nákupy, tvrdí neurolog

Pozor na nákupy na internetu, jsou zrádné.

Kvůli úzkosti a stresu v době pandemie covidu-19 nakupují lidé víc věcí, než chtějí a potřebují....

Falešný test na covid za pět stovek. Odhalit padělek není snadné

ilustrační snímek

Premium Podvodníci přišli na nový byznys – falšují testy na koronavirus. Lidem, kteří se potřebují prokázat...

Další články
  • Nejčtenější

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Legíny jsou pohodlné, ale zatraceně zrádné. Oblékejte je proto opatrně

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Některé z nás ovšem jejich pohodlí natolik propadly, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Myslela, že je těhotná krátce. Teenagerka však začala rodit na záchodě

Osmnáctiletá Aimee Stevensová z Velké Británie si šla vyzvednout antikoncepci k lékaři, který jí oznámil, že je šest...

Tři nemoci, které ohrožují mladé lidi s hektickým životem

Začínají často nenápadně, ale jejich následky mohou být fatální. Nemoci, které mladým lidem mohou vzít i život. Prvotní...

Nedejte šanci artróze. Osvědčené rady, které vám pomohou od bolesti

Klouby lidského těla by se s trochou nadsázky daly přirovnat k dveřním pantům. Stejně jako někdy skřípají dveře, můžou...

Osm tipů, jak na zdravou domácnost

Většina úrazů se stane v domácnosti. Proto musíme dávat velký pozor, když zacházíme s elektrickým proudem, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...